Места на които може да се специализира Астрономия

проблеми на средното и висшето образование по астрономия

Модератор: bobo

Потребителски аватар
Иван
Регистриран: ср авг 22, 2007 00:38

Места на които може да се специализира Астрономия

Мнение от Иван » чет яну 01, 2009 19:29

Аз в момента уча Средно образование и искам да специализирам Астрономия, и по специално Космология във Висшето си образование. Въпросът ми е в колко университети в България има такива специалности и кои са те.

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » чет яну 01, 2009 20:08

Ами аз лично знам, че астрономия се преподава във Физическия Факултет на Софийския Университет, на бул. "Джеймс Баучър" се намира. Може би е най-престижното място у нас, ако изобщо е останал някакъв престиж в българското образование.
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет яну 01, 2009 21:17

Имало и в Шуменския университет.

Потребителски аватар
Иван

Мнение от Иван » чет яну 01, 2009 21:24

За Софийският университет знам, но търся и други алтернативи.
"Астрономията е полезна, защото ни възвишава над самите нас. Полезна е, защото е величествена, полезна е затова, защото е прекрасна. Именно тя ни показва колко е нищожен човек телом и колко е велик духом, понеже умът му е в състояние да обхване тези сияйни безни, в които тялото му е само една тъмна точка, понеже можем да се наслаждаваме на безмълвната им хармония. Само така осъзнаваме своята мощ. И тук никаква цена не може да бъде прекалено висока, защото това съзнание ни прави по силни."
Анри Поанкаре

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет яну 02, 2009 03:43

Иване,
а помислил ли си колко и каква работа има за астрономи ?
Имай предвид че "специализиране" се прави след втората година. Дотогава всички физици учат общата физика (и математика) и ако тия дисциплини не ти спорят а си запленен само от романтичната страна на астрономията, то тогава по добре специализирай нещо друго, пък това го остави за хоби.
Ако ли не, късмет !
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет яну 02, 2009 11:11

Здрасти Иване !
Страшно приличаш в начина си на мислене на мен ! Само че Аз станах музикант и така подсигурих хобито си - Астрономията !!
Помисли добре, как може да се препитаваш в БГ от това !?
Успех !

Потребителски аватар
Иван

Мнение от Иван » пет яну 02, 2009 14:20

Извинявай но защо мислиш че ще искам да остана в БГ. Много добре разбирам че деиствителни шансове ще имам само извън тази страна. Аз само ще положа началото тук. А що се отнася до теб Betugeuse, интересите ми обхващат цялата физика, не съм увлечен просто от романтиката на Астрономията. Просто се интерсувам не просто от едно или друго явление а от вселената като цяло.
"Астрономията е полезна, защото ни възвишава над самите нас. Полезна е, защото е величествена, полезна е затова, защото е прекрасна. Именно тя ни показва колко е нищожен човек телом и колко е велик духом, понеже умът му е в състояние да обхване тези сияйни безни, в които тялото му е само една тъмна точка, понеже можем да се наслаждаваме на безмълвната им хармония. Само така осъзнаваме своята мощ. И тук никаква цена не може да бъде прекалено висока, защото това съзнание ни прави по силни."
Анри Поанкаре

MoonShadow
Регистриран: вт дек 16, 2008 11:17

Мнение от MoonShadow » пет яну 02, 2009 14:36

В Шуменския Университет има специалност Астрономия.

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет яну 02, 2009 14:41

И извън България не е лесно !
Пробвай нещо в областта на изкуствата - може би поет или писател ?

Потребителски аватар
Иван

Мнение от Иван » пет яну 02, 2009 17:22

Никога няма да успея да си отговоря поне частично на фундаменталните въпроси за Вселената ако съм просто един страничен наблюдател. Искам да участвам в това.

"Per aspera per astra."
"С труд към звездите."
Анри Поанкаре

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мнение от Relinquishmentor » пет яну 02, 2009 19:34

Във Физическия специалността се нарича АМГ - Астономия метеорология и геофизика.

http://www.phys.uni-sofia.bg/~astro/

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет яну 02, 2009 20:22

Иван написа:Извинявай но защо мислиш ч+ е ще искам да остана в БГ. Много добре разбирам че деиствителни шансове ще имам само извън тази страна. Аз само ще положа началото тук.
Винаги трябва първо да допускам че някой иска да остане, защото ако първо допусна че иска да напусне, може да се обиди, на патриотизъм :)
Второ, ако ако не искаш да оставаш - почвай тутакси в чужбински университет, какво ще губиш време за български, че после наново...
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Markishky
Регистриран: чет авг 19, 2004 17:15

Мнение от Markishky » чет яну 29, 2009 10:40

Потвърждавам за Шуменския университет, познавам хората там. Малобройни са им курсовете, но това може да е предимство - от тарапана полза няма.
Само че някои да не си мисли, че като завърши астрономия и като стане велииик астроном, ще проумее цялата Вселена :D както казва Сейгън, ние сме играещи деца на брега на космическия океан, и за съжаление не е много ясно ще пораснем ли изобщо или ще се затрием преждевременно, тъй че... но начинанието е похвално, стига ентусиазма да остане до края!

Потребителски аватар
Иван

Мнение от Иван » чет яну 29, 2009 14:36

И частица от това разбиране е пак огромна качка, която изтлежда недостижима, а за мен и частица да е пак е нещо, и не губя надежда.
Благодаря за информацията. :)
Анри Поанкаре

Markishky

Мнение от Markishky » чет яну 29, 2009 21:58

Ами що не помислиш по друг начин за нещта:
Ако станеш проф. астроном, ще се забиеш в някоя тясна област от астрономията, както на практика става с колегите ми в НАО и ще стане тъй, че години наред ще разработвяш само една - два задачи, без даже да си в състояние да кажеш на някои приятел какви по-атрактивни явления ще има скоро по небето! Не вярваш ли?
Дали ще ми повярваш ако ти кажа, че има проф. астрономи, които дори не познават съзвездията, е хайде - с изключение на по-главните да кажем. Това разбира се не им пречи да са големи спецове в своите тесни области! Просто такъв е характера на работата - идват на телескопа, казват на оператора "Намери ми обект еди-кои си, ето ги координатите му", после последните се въвеждат, после телескопа спира на обекта, без никои да се интересува в кое съзвездие е той (щото през процепа се вижда малка част от небето и понякога и на мен ми е трудно да разбера къде гледа телескопа) и така минават стотици нощи наблюдения.
Ани ако ти кажа, че доста от съклубарите ни тука са способни за кратко да направят примерно изложба с техни качествени астроснимки, докато един професионалист доста ще се озори да събере поне 5 цветни качествени негови снимки!
Що става така ли? Ами щото за любителя няма конкретна цел - той днес чете научно-ппулярна книга, утре гледа такъв филм, после излиза да гледа небето... той дори без да се старае много има по-широк поглед върху нещата и нищо чудно - по-богат мироглед!

Ако си само любител - добре;
Ако си профи и любител едновременно (но имаш време за второто) - може би още по-добре.
Но ако си САМО професионалист - мноооого зле, еквивалентно е на темерут може би! :)

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » чет яну 29, 2009 22:18

Не я обичам много тази дума, но "Евала" Маркишки! =D> много добре си го описал!

Абсолютно същото е и в много други области, както в науката, така и в живота. :lol:
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет яну 30, 2009 03:46

:smilethumbsup:

Тъй е.

Процесът е описан във фундаменталната книга "Физиците е шегуват".
Като се специализира, човек започва да разбира все повече за все по-малко неща. Накрая става супер специалист - знае всичко за нищо.

Широкия специалист е тъкмо обратното - знае почти нищо ама за всичко.
:D

Потребителски аватар
Ang
Регистриран: нед мар 18, 2007 21:53
Контакти:

Мнение от Ang » пет яну 30, 2009 10:15

Ако питаш мене трябва да учиш точно това което те влече и ти е интересно. Някаде бях чел че най-щастлив е този които изпитва удоволствие от това което прави. Щом ти харесва физиката частност астрономията най добре си ги поеми още отсега сериозно и ти пожелавам да станеш добър специалист и след време да четем някой твой труд, статя, книга и т.н. А що се отнася до образованието мисля че когато си сериозен постоянен и ученолюбив няма значение къде ще завършиш. Важното е да ти дадат свясна диплома накрая. Според мене ако разчиташ само на престижността на учителя или университета, без да влагаш от теб нещата нестават. Даже е по добре да завършиш в България, пък после има време цял живот по чужбините. Време за реализация - бол, стига наистина да си добър работа има. Аз по професия съм строителен инженер и преди да кандидатствам в института си казах че докато ги има хората ще има и строежи значи и работа ще има, засега да чукам на дърво има, същото ти го казвам и на теб докато го има небето ще има и астрономия тъй че действай, пиши са някаде няма значение каде и почвай да действаш - усърдно обаче.

Потребителски аватар
nikshan
Регистриран: чет сеп 18, 2008 22:08

Мнение от nikshan » пет яну 30, 2009 13:13

Betelgeuse написа::smilethumbsup:

Тъй е.

Процесът е описан във фундаменталната книга "Физиците е шегуват".
Като се специализира, човек започва да разбира все повече за все по-малко неща. Накрая става супер специалист - знае всичко за нищо.

Широкия специалист е тъкмо обратното - знае почти нищо ама за всичко.
Еееееееее , ти ме разби . Много ми хареса това .
Ама това за Широкия специялист е напълно вярно .

Markishky

Мнение от Markishky » пон фев 02, 2009 11:55

Тези лафове за тесния и за широкия специалист са доста стари, известни и верни, но въпросът е в каква степен е най-добре човек да се "потопи" в нещата. Ако всеки си спомни как се е запалил по астрономията, ще види, че е било я заради някоя научно-популярна книга от рода на "Отвъд Луната" на Паоло Мафей или "Незнакомая вселена", или филми на Сейгън, Хокимг, някои добър астро-сайт или подобно. Не бива да се забравя обаче, че авторите на тези произведения са изтъкнати ПОПУЛЯРИЗАТОРИ на науката и това е един вид дарба, която малцина профита днес имат! Да популяризираш наука си е направо изкуство! Много е вероятно хората, които го правят, да хвърлят 100% от силите си в това и (поне за времето на създаване на дадена книга/филм) да не се занимават с нищо друго, изискващо много ресурси. Ако тези хора забият в тясна област - автоматично продуктът им ще стане скучен. Ако пък са много повърхностни - ще ги вземат за несериозни! Явно си трябва правилна преценка за нещата.
Защо обаче го разтягам това? Ами щото тази задача може да бъде добра цел за един бъдещ учен, че и за нас любителите.
На фона на ширещата се сега простотия, вкл. и ръсената от всички медии (астроЛогиа/хороскопи, екстрасенси/ясновидци, религии и шарлатании всякакви), принципно има голямо поле за изява - един популяризатор на науката със сигурност няма да има сериозна конкуренция не само в БГ, ами изобщо! Ясно е, че ще се сблъска с неразбирането на много хора, но неговите произведения биха се чели/гледали от доста повече хора, отколкото немалко научни трудове, залежаващи с години в някой прашен шкаф...
Освен това при добри успехи се прави и име, което е най-малкото стимулиращо. Тъй че според мен има доста над какво да се замисли всеки, решил да влезе в университета за да учи астрономия.

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » пет фев 27, 2009 22:07

Иване, понеже видях, че си заралия: :D

Всеки понеделник от 18,30 ч. обсерваторията ни е отворена за такива като теб - наблюдения, филми, дискусии, лектории - предполагам ще ти е интересно. Мини през един от тези курсове, пробвай се в олимпиадата по астрономия, така сам ще усетиш влече ли те на 100%.
Изборът на професия е толкова важен момент, понякога човек има нереална представа за дадена професия. Добре е изборът ти да е продиктуван от траен интерес и реален талант за тази професия.
Дори и да си останеш само любител - няма лошо - поне ще си наясно със себе си и няма да съжаляваш някой ден.
И ние сме дали доста учени, които сега работят по света, та, заповядай...

Бетелгейзе :thumbsup:
Най-после си отговорих, чудейки се дали съм любител или напреднал любител - ами аз съм "широк специалист" :ohyes:

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб фев 28, 2009 05:38

Книгата е феноменална, но българското издание надали ще бъде преиздадено скоро. Търсете я по библиотеките.
Ето една статия от руското:
http://n-t.ru/ri/fz/fzks.htm

на същия сайт има цялата "Физиците продължават да се шегуват" но избрах тази статия защото се състои от кратки истории и може да е интересно на повече хора.

kapella
Регистриран: вт мар 03, 2009 15:39

Мнение от kapella » вт мар 03, 2009 16:20

Здравейте! Аз съм професионален астроном и не съм съгласен с твърденията за ограничените в тясна област специалисти. Работих и в Народна обсерватория, така че познавам проблемите напълно. Познавам всички съзвездия, но това ми служи само за да ги показвам на посетители или приятели. Астрономията е наука за обясняване на протичащите във Вселената явления с помоща на физиката и математиката. Правенето на снимки на интересни небесни обекти е рутинна работа, която при голямо желание всеки може да овладее. Това, за съжаление, е само една малка крачка към професионалната астрономия. Смея да твърдя, че в България има много добра професионална астрономия и мога да го обясня на всеки непредубеден човек. Разбира се, ако някой иска да разбере нещо повече за българските астрономи и българската астрономоя.
Жалко, господин Маркишки, вие не познавате добре колегите си, може би и не се интересувате от тях. Открийте ги!

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar
Наказан, без право да поства
Наказан, без право да поства
Регистриран: пон яну 19, 2009 15:31

Мнение от Gaius Julisus Caesar » вт мар 03, 2009 17:13

Аз също съм учул физика в СУ но не съм особенно очарован. Не съм завършил защото кандидатствах друго. През цялото време ни обясняваха че физиката е най-безперспективната професия и имаше даже учудени преподаватели ''защо точно физика сме избрали да учим''. Астрономия май е най-добре да се учи в Шумен ,защото три в едно както в СУ е съчетано си е само много учене :) Иначе поздрави на всички възпитаници на Физ. Факултет София ! - никога няма да забравя Левченко точки , точки , точки ... :lol:

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт мар 03, 2009 18:50

Ахахах, аз пък се сетих как се смееше Левченко.

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » вт мар 03, 2009 23:04

Е аз се сещам и за катили от рода на Донков :lol: Боже какви глупости са преживели някои от нас и то за нищо според мен...

Как да е. Аз се учудвам от наглостта на някои хора.
Абе Капела като си седнал/ а да обясняваш за професионалната астрономия и защо тя не била популярна, защо не вземеш първо да отвориш една тема тук с професионална тематика? Или поне нещо допиращо се? Малко да се подискутира..анализира... и/или поне да се дадат идеи нещо на младите дето пък питат в тази тема дали да учат астрономия и т.н.
Направете малко усилия за да бъде популярна "професионалната" БГ астрономия и тези които се занимават с нея! Да не мислиш, че тук хората работят в дърводобива и като видят отчета на ИА нищо не разбират. Трябва да се борави с факти. Например ето това и това тук е направено така и така. После това и на медиите може и дори трябва да се обясни. Ама за да стане, уви трябва да се прави нещо от повече хора (и то занимаващи се с астрономия), защото после нас „любителите”, медиите ни питат въпроси от сорта: „какво правят в БАН”, „защо това и това не се случва”, „значи човек не е нужно да е в БАН”..и т.н.....
С приказки от сорта, абе ние сме по-велики от американците нищо не става освен хумор. А хумор много...човек на Рожен например може да чуе точно от „професионални” астрономи вицове от сорта как българите сме преоткрили Халеевата комета, че и през 1985г. :lol: и какви ли не други глупости, ама много. Изобщо това е другата слаба страна, а и една от основните поради което не се случват по-горните неща. Трябва да се внимава как се подбират „професионалистите”. Хайде да спрем до тук, че ще се ядосам и вместо вицове ще взема да пиша факт по факт тука 2 стр. и бързо ще се изпарят разни митове.....

Едно евала и на Пенчо да кажа и по-често да влиза тук!, че се плаша да не му промият мозъка с паркет и други „професионални” тематики! :lol:
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

kapella
Регистриран: вт мар 03, 2009 15:39

привет

Мнение от kapella » ср мар 04, 2009 12:17

Защо завършили астрономия ( от пишещите във форума) се обявяват за любители-астрономи? И аз съм се явявал при Сашо Донков, но още съм жив, и станах астроном. А самия Донков има слабост към астрономията. Ако образованието има нвкакви косури, то мрънкането не помага. Да не говорим какви хора през последните години кандидатстват физика - може да погледнете успехите им. Що се отнася до популяризацивата на професионалната астрономия - ами много от нас я популязират от доста години. А медиите просто се правят на "ощипани госпожици", защото, например, когато министърът на образованието беше на НАО "Рожен" журналистките "кудкудякаха" само около него , за тях астрономите не съществуваха, а така също и астрономивта. Е, ако решите да наречете астероид "Азис" сигурно ще ви обърнат внимаие. Изобщо, кудкудякането за щяло и нещяло е много "доходно". Все пак, по-добре е да се намерим, вместо да създаваме няколко "синода". В цялата история на астрономивта е имало сътрудничество между любители и професионалисти. Дано и нас ни се случи! Има, има хора професионални астрономи, които са започнали като любители и винаги са се отзовавали, но, уви, не носят табелки. Все пак, който ги е потърсил - намерил ги е.

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » ср мар 04, 2009 12:53

kapella - Намеци, че някой от нас са тръгвали да кръщават астероиди на името на Азис като са търсили известност от това най-малкото не ти правят чест, и по никакъв начин не показват желание от твоя страна за каквато и да е съвместна дейност...
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » чет мар 05, 2009 03:19

Няма да правим два синода. Добре си дошъл във форума. Просто много ми се иска да станат поне в това отношение адекватни нещата в БГ и наистина както казваш да има една свободна и адекватна комуникация между всички които се занимават с астрономия в БГ. То и без това в днешните времена не е ясно кой е любител и кой професионалист, с 300 или без 300 лв, все без пари работим.
Нека да съм по-конкретен малко обаче в някои насоки, защото си мисля, че проблема е главно в професионалистите за да сме уникат и в тази област:
1) Трябва повече хора занимаващи се професионално с астрономия да посещават и пишат в този форум (няма друг aналог в БГ за сега), защото това ще е полезно както за тях така и за хората от форума с по-сериозен поглед/знания в астрономията, а и по този начин ще провокират интереса на младите. По света например, в yahoo листите, човек може да види как пише от професор до начинаещ любител. Сериозните любители в Италия работят не само с техните си професионалисти, пишат и публикуват заедно но още по интересното, че още от 90-те имат общи статии и с наши професионалисти. Без да цитирам имена, това става и в момента между наблюдатели на НАО Рожен и чужди любители. Не разбирам защо като тук дори има доста хора, които даже са завършили физика/ астрономия това да не се случва? Защо не и с нашите любители? Каква е причината според теб?
Отделно като видиш темата повдигната от Таню в този раздел, то не са приказки защо тука и т.н. ..Любим ми е лафа за специализираните места където се пишело и правило....
С това преминавам именно към този проблем..
2) Ако погледнеш дори само две теми в този форум:
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=2432
и тук например,
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=2400
И в двата случая се вижда кода на Рожен 071 което значи, че всъщност е имало добра комуникация и общи наблюдения. Проблема е, че докато при мен това не е било трудно с моите бивши състуденти то в първия случай (на момчето дето всъщност е пак от БАН) ако не е бил XXX човека, който подкрепя форума, е нямало въобще да стане. Накратко трябва да се спре с порочната практика да се правят нещата по „втория начин” и само между познати. Разчитам на по-младата генерация. Иначе и сега и преди е трудно до степента, че е по-лесно да комуникираш с колеги от чужбина и нещата се обезсмислят... Просто, докато се чуват реплики от сорта: „абе притеснявам се да гледам това, знам че ще го публикуват там където и съответния шеф на звено в ИА иска, но после ще ме питат защо с външни хора...” няма как да стане. Ако наистина се милее за наука някаква да се прави, то тези неща не само са необясними, а и тъпи откровено казано. Та нали и ние статии пишем, може да помогнем..та нали и ние имаме опит с техника.. Изобщо както съм и писал в линка по-горе, ако нещата бяха по нормален начин в БГ много адекватни неща можеха и могат да се случват.

Според мен определено проблема, че няма комуникация не е от страна на „любителите”!

Това за „Азис” характеризира добре именно проблемите за които говорим..Какво да коментирам.., след 6 дена кръщавам на Левски така че..да..
Питаш ме защо иронично се наричаме любители астрономи? ..
Лафа за „групата коя” и „любители астрономи” идва от Шкодров (има видео тук някъде от BTV). Не му се сърдя изобщо аз на него, но това не означава че други не са се засегнали. По-лошото е, че това може да се чуе и надолу по „стълбицата” и тогава става малко неадекватно, защото излиза че и голям процент в ИА също са любители тъй като дейността и местата където се публикуват са еднакви. После пък се дочува от тук там как тази дейност била „само да се тупаме по раменете”. Всъщност зад това седи точно схемата която ИА трябва да прилага, а не тази с извънземните ..а именно правиш си наблюденията, публикуваш си ги където трябва, отбираш привлекателното за хората (ако има такова) и по адекватен начин го отразяваш за да се дочува в обществото, че всъщност има български астрономи в България..
Друг вариант на тези приказки е, че било маловажно. Кое, астрометрията и фотометрията на малките тела в Сл. Система?. Ок, еми като е маловажно махнете и съответната група в ИА, а не по докладите да пишете, че това е приоритет. То и екзопланетите сега ще станат маловажни..От друга страна обаче като видиш какви важни неща се правят в БГ и еле пък се публикуват... до там стигаме.. и този мит рухва ....И какво се оказва, че от БАН казват на медиите, „еми ние за такова нещо не знаем, те са любители”...а ти идваш и ме питаш защо професионалните астрономи не били популярни. Ето отговарям ти защо и защо като кликнеш тук:
http://www.google.bg/search?hl=bg&q=bylgarski+astronomi
се оказва, че в БГ има само „любители” май, които много добре ги знаят и професионалистите на вън в съответната област, е това ако не е парадокс? А според мен е можело е и още може нещата да станат по-адекватно, не мислиш ли?

Надявам се да помислиш на по-горните неща. Не знам на какво ниво си на нашата (по-скоро вашата) реалност, но ще е хубаво да го споделяш с други хора и да започнат да се случват адекватно нещата. Сега като гледам, че час съм писал този постинг лошо ми става...а кажи ми защо го правя? Кажи ми ако погледна от другата страна, какво ми пука въобще..отивам след 6 месеца или година питам този и този в БГ искаш ли да правим това, ако иска го правим ако не си го правя с хора на вън и това което аз за себе си искам се получава...е така мислят повечето и за това сме на този хал...
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

Markishky

Мнение от Markishky » вт мар 10, 2009 18:46

От вашия рзговор ме заинтригува това за популяризирането на професионалната астрономия - вероятно това може да стане, но по съответен начун, щото ето два линка които сега ми идват на ум, къето има публикувани статии на проф. астрономи - Bulgarian Astronomical Journal: http://www.astro.bas.bg/AIJ/issues.html (само незнам защо на Home Page им http://www.astro.bas.bg/AIJ/ още пише "ASTROPHYSICAL
INVESTIGATIONS"!) и един сайт правен набързо от мен, съдържащ материали за обучени на студенти: http://docs.astro.bas.bg/~nao/stud_practika/index.htm -> "Модули" от менюто вляво и после - съответните теми. Това добре, обаче колко хора от широката публика ще разберат нещо от там? Аз например нищо не разбирам от микробиология и ако попадна на статия от тая област - няма да се задържа много-много на нея! Затуй пак казвам - популяризирането на нещо е ИЗКУСТВО - да го поднесеш на разбираем език - нещо което мисля че малцина у нас го владеят. Ама и повече да бяха - за това обикновено не се плаща нали? :)

Стана ми интересна и темата за сътрудничеството между проф. и любители у нас. Ами добреее, нали никои тук не се съмнява че аз съм отдавна любител? (разбира се не само аз). Та:
В НАО-Рожен първите астроснимки с 2м телескоп, до колкото знам, са се правили през 1980г. Ето например тези: http://docs.astro.bas.bg/~nao/astrophoto/fr4.htm - снимани са с големите плаки ORWO 30/30 см, обхващащи 1 градус поле в RC-фокуса от 16м на телескопа.
Около 4-5 години по-късно, живеейки в дълбоката провинция, аз също почнах да снимам небето - през есента на 1985 и зимата на 85/86г., пак на ORWO материали, само че на скромните филмчета лайка-формат NP 24 DIN (добрата стара фотография). Къщата ми бе замязала на фотолаборатория + обсерватория, със самоделна техника монтирана из двора навън (вижте подробноти на http://amateurastronomy.hit.bg/Astro_p2.htm#first ) и разбира се, около това време аз се пробвах няколко пъти да вляза в някакви плодотворни контакти с астрономи... пълна темерутщина, нихилизъм от всякъде (най-честно казано!). В гимназията където учех, с още 2-ма запалени съученици + даскала ни по физика също правихме опити да се доберем до проф. астроном с идеята да "човъркаме" нещо заедно... спукан астроном не се намери да ни обърне внимание! Няколко ходения до планетариума във Варна, малко общи приказки... това беше. Сега като съм в НАО виждам горе-долу същата темерутщина, верно - с малки проблясъци надежда заради някои нови хора в ръководството, но пак съм песимист.
Е, сега някой да ми каже нещо за "великото" сътрудничество? Сега вече аз не искам по разни други причини, но беше време когато всяка свободна минута се чудехме как да станат тия неща... а не във всеки град има(ше) НАОП!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение