Гравитация?

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Гравитация?

Мнение от lkrustev » пет ное 06, 2020 14:15

Здравейте!

Според Айнщайн, гравитацията е свойство на време-пространството и въпреки това мнозинството учени все още я наричат "сила". Търсят частици - гравитони, които са отговорни за тази сила. Логически, ако гравитацията е чисто и просто кривина във време-пространството, защо е необходимо да и се пркача частица, или поле? Това е все едно да търсиш времева частица, която предизвиква времето ... поне според мен. Аз ли съм в грешка някъде? Какво мислите?

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Гравитация?

Мнение от Synergon » пет ное 06, 2020 17:18

lkrustev написа:
пет ное 06, 2020 14:15
Здравейте!

Според Айнщайн, гравитацията е свойство на време-пространството и въпреки това мнозинството учени все още я наричат "сила". Търсят частици - гравитони, които са отговорни за тази сила. Логически, ако гравитацията е чисто и просто кривина във време-пространството, защо е необходимо да и се пркача частица, или поле? Това е все едно да търсиш времева частица, която предизвиква времето ... поне според мен. Аз ли съм в грешка някъде? Какво мислите?
Здравей,
Кривина но причинена от наличието на тела с маса. Масата създава гравитационно поле, което води до изкривяване на
пространството. Айнщайн не казва, че е просто кривина във време-пространството, а че не е сила.
Гравитацията е следствие от изкривяването на време-пространството, което обаче е причинено от наличието на
обекти с някаква маса.
Поле във физиката е основно понятие, няма как да се мине без него:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1 ... 0%BB%D0%B5

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 24.11.2020:
https://drive.google.com/file/d/1OuZLnm ... sp=sharing

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

lkrustev

Мнение от lkrustev » пет ное 06, 2020 18:51

Да, съгласен съм. Това, което ме озадачава е, че за да бъде изкривено пространството то е логично да е изградено от някаква "тъкан", която да бъде изкривена, както двумерното/условно казано/ гумено платно се изкривява при поставяне на топка върху него. Има някаква тъкан която бива разтегната от масата. Аз лично много се накефих на това видео, особено частта в която малките топчета започват да се въртят в орбита едно около друго и заедно обикалят около основната маса:

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » пет ное 06, 2020 20:00

lkrustev

Мнение от lkrustev » пет ное 06, 2020 22:15

Да и това е много интересно. Едва ли гравитацията е илюзия щом изкривява светлината ... пространството през която тя преминава поне. Че не е сила не е ... според мен и поле не е. Просто, като говорим за полета, става въпрос за физически взаимодействия свързани със сили, а не за геометрия на средата в който съществуваме и се движим.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » съб ное 07, 2020 00:26

lkrustev написа:
пет ное 06, 2020 22:15
Да и това е много интересно. Едва ли гравитацията е илюзия щом изкривява светлината ... пространството през която тя преминава поне. Че не е сила не е ... според мен и поле не е. Просто, като говорим за полета, става въпрос за физически взаимодействия свързани със сили, а не за геометрия на средата в който съществуваме и се движим.
Реално пространството се променя, защото имаме разширяваща се Вселена.
И то разширяваща се с някакво ускорение. ( по научните данни към момента).
Ако пространството е стационарно то ще има ли гравитация ?

Трябва да се прочете и следната статия за геометрията на Минковски:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0 ... 0%BA%D0%B8

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 24.11.2020:
https://drive.google.com/file/d/1OuZLnm ... sp=sharing

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

lkrustev

Мнение от lkrustev » съб ное 07, 2020 13:36

Според мен едно възможно обяснение, защо имаме разширяващо се и ускоряващо се пространство е възможното "зараждане" на пространство-време в областите в които имаме струпване на материя. Например т.н. гравитационни вълни може да са именно сигнатурата на "експлозивно" зараждането на ново пространство, а кривините в пространството да са именно признак за области на "кондензирано" пространство-време. Т.е. в моята фантазия материята генерира пространство-време около себе си, като за сега не се сещам по какъв точно механизъм се случва това.

Отговори