Големият взрив и възрастта на вселената.

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Големият взрив и възрастта на вселената.

Мнение от lkrustev » нед яну 19, 2020 16:30

Има ли и други, като мен, които да се съмняват в истинноста на теотията за големият взрив и общоприетата възраст на вселената? Голям взрив, тъмна материя, тъмна енергия ... всичко това ми звучи наивно и опростено - даваме наименования и си измисляме обяснения за неща, за които мозъкът ни просто не е дорасъл да разбере. По същия начин, както древните гърци са си обяснявали светкавиците с яростта на Зевс. Наясно съм с всички доказателства в подкрепа на тези теории и все пак не ми се струват логични. Да вземем за пример възрастта на вселената - земята е на колко, около 4,5 милиарда години грубо в настоящата си приблизитална форма и маса? Колко милиарда години са били необходими за да се сформират окончателно планетите от акреционният диск прах и газ на слънцето? Колко милиарда години са били необходими да се "роди" самото слънце? След като са на лице тежки елементи, значи цялата материя на слънчевата система е резултат от избухнала супер нова. Къде са останките от тази супер нова? Колко милиарда години е съществувала тя, а преди нея имало ли е друга, или дори множество други? Микровълновият бакграунд има ли общо с предполагаемият голям взрив, или е просто лъчение идващо от множество възможни източници от дълбокият космос? По последни данни предполагаемото разширение на вселената не е хомогенно, което поставя под съмнение самото разширение/поне за мен/, не по принцип а в контекста на предполагаем голям взрив. Да се върнем на възрастта - ако земята е на 4,3-4,5 милиарда години, слънцето на колко е, а преди него супер новата-новите, колко време им е трябвало да бъдат сформирани, да еволюират и да избухнат? Тринадесет цяло и нещо милиарда години ми се струва просто прекалено наивно. Да не забравяме, че само до преди стотина години сме си мислили, че млечният път е цялата вселена!!! Какво мислите? Лично моята хипотеза е че цялата материя във вселената се е родила и продължава да се ражда от квантовите флуктуации на време-пространството, каквото и по дяволите да означава това ...

lkrustev

Re: Големият взрив и възрастта на вселената.

Мнение от lkrustev » пон фев 17, 2020 22:06

Някой от по-образованите в областта колеги, може ли да ми обясни как така светлината има една и съща скорост независимо от отправната точка и същевременно проявява свиване и разтегляне на дължината на вълната - т.н. червено отместване на отдалечаващите се от нас обекти. Освен това къде и как се губи енергията на фотоните при червеното отместване? Мисля си следното - при залез слънцето изглежда червено защото по-късите вълни от спектъра биват абсорбирани от по-дългия път на светлината през атмосферата. Аналогично, кое ни гарантира, че светлината пътуваща към нас, няколко милиарда светлинни години от някоя свръх отдалечена галактика, не претърпява подобна трансформация?

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт фев 18, 2020 09:19

lkrustev написа:
пон фев 17, 2020 22:06
Някой от по-образованите в областта колеги, може ли да ми обясни как така светлината има една и съща скорост независимо от отправната точка и същевременно проявява свиване и разтегляне на дължината на вълната - т.н. червено отместване на отдалечаващите се от нас обекти. Освен това къде и как се губи енергията на фотоните при червеното отместване? Мисля си следното - при залез слънцето изглежда червено защото по-късите вълни от спектъра биват абсорбирани от по-дългия път на светлината през атмосферата. Аналогично, кое ни гарантира, че светлината пътуваща към нас, няколко милиарда светлинни години от някоя свръх отдалечена галактика, не претърпява подобна трансформация?

Здравей,
не знам дали съм от по-образованите, но ще пробвам да дам някакъв отговор.

Скоростта на светлината е константа независимо от движението на инерциалната отправна система на наблюдателя, а
не от отправната точка (не знам коя точка наричаш така) .
Червеното отместване (Z) се получава именно, защото скоростта на светлината е константа.
Енергията на фотоните не се губи, защото тяхната скорост винаги е равна на скоростта на светлината, която
е константа.
Естествено светлината идваща от далечните галактики минава през прахови облаци, облаци водород и т.н.
това, което се вижда като поглъщане и отместване, когато стигне до Земята е вече изкривено.
Затова и при определянето на Z и разстоянията до далечните галактики грешката е +- 10% а и повече.
Реално тези разстояния са абсолютно невъзможни за възприемане за човек. Дори 10 св. години е
просто израз, зад който ние не можем да си представим и да възприемем самото разстояние, какво да кажем
за 10 млрд. св. год. .

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт фев 18, 2020 11:20

Благодаря! Скоростта на звука обаче НЕ е "константа независимо от движението на инерциалната отправна система на наблюдателя" и именно заради това наблюдаваме т.н. доплеров ефект. Как така става, че при вълната на светлината го наблюдаваме ИМЕННО защото скоростта е константа?

И другият въпрос - да кажем светлината напуска бяло джудже, или неутронна звезда и е с къса дължина на вълната/висока честота/, да кажем в ултравиолетовият спектър /примерно/. Енергията на фотона е E = hf, т.е. пропорционална на честотата. Този същият фотон пристига при нас червен, т.е. с по-ниска енергия. Как става така? Къде отива тази енергия?

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт фев 18, 2020 14:12

lkrustev написа:
вт фев 18, 2020 11:20
Благодаря! Скоростта на звука обаче НЕ е "константа независимо от движението на инерциалната отправна система на наблюдателя" и именно заради това наблюдаваме т.н. доплеров ефект. Как така става, че при вълната на светлината го наблюдаваме ИМЕННО защото скоростта е константа?

И другият въпрос - да кажем светлината напуска бяло джудже, или неутронна звезда и е с къса дължина на вълната/висока честота/, да кажем в ултравиолетовият спектър /примерно/. Енергията на фотона е E = hf, т.е. пропорционална на честотата. Този същият фотон пристига при нас червен, т.е. с по-ниска енергия. Как става така? Къде отива тази енергия?
Здравей,
звуковата вълна не е константа, но тя не е и електромагнитна. Тя е да кажем вълна на взаимодействието, като се предава от частица на частица. Самия ефект на Доплер се осъществява по различен начин в двата случая.

Фотона не е носител на "цвета", той няма цвят. Цвета зависи от честотата на вълната. Фотона носи енергия.
Къде се губи обаче част от енергията му ?
Ако можех да отговоря точно с теория и някое и друго уравнение, щях да взема Нобел.
Това е част от фундаменталните въпроси в космологията. То ако само неговата енергия се губеше да измислим нещо.
В познатата ни Вселена се "губи' или не се вижда 96 % от енергията по последни изчисления.
Само 4% е материята и енергията на видимата за нас Вселена.
Откакто съм учил астрофизика - 90-те години, толкова неща се промениха, че само следя и се забавлявам.

Малко отклонение за скоростта на светлината - че е константа.
Аз съм на мнение, че тя е константа, но само в момента достъпен за измерване ( настоящето).
Това означава, че се е променяла с течение на възрастта на Вселената.
В началото пространството е било доста "тясно" да го наречем и вероятно тази скорост приравнена към съвременната
метрика е била по-голяма. Колко по-голяма, точно червеното отместване може да ни каже и как намалява с времето.
Просто казано за нас тя е 300 000 км/сек. в момента, когато имаме мерна единица = 1 метър.
При разширяването на пространството (което е явно по сегашните данни) ние ще мерим примерно след 1 000 000 год.
1 метър пак ще си е = 1 метър , но пространството се е разширило спрямо миналия момент и сегашния ни 1 м е равен на 1,01 м от преди
тези 1 000 000 години. Значи скоростта на светлината сега приравнена към метриката преди 1 000 000 г. е 297 000 км/сек.
Може пък енергията нужна за разширяване на пространството да "гълта" от енергията на фотона от по-горе.

Дано не съм те объркал съвсем.

Лека.

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт фев 18, 2020 15:34

Ами не, не си ме объркал, аз съм достатъчно объркан :) - и аз следя развитието на науката и се забавлявам, как хората изчисляват разни неща но всъщност не разбират фундаменталните принципи - не че аз ги разбирам. Едно от обясненията за т.н. загуба на енергия е следното: пространството се разширява, звездата да кажем за една секунда излъчва Х енергия за Y време, обаче заради разширяването на пространство-времето, същото количество енергия пристига при нас примерно за два пъти Y време. Т.е. самото пространство-време се разтегля и с него дължината на вълната, но енергията е същата - просто това количество енергия пристига за по-дълъг период.

Колкото до скоростта на светлината и това, че е константа спрямо всяка отправна система ... ей това нещо който го обясни наистина ще вземе нобелова награда.

Да вземем например така наречените детектори на гравитационни вълни - ти вярваш ли че е възможно да се детектира и измери флуктуация в пространството с величина пъти по-малка от тази на размера на протон и на базата на тези флуктуации да построиш графика и да констатираш че това е сблъсък на две черни дупки?

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт фев 18, 2020 16:24

lkrustev написа:
вт фев 18, 2020 15:34
Ами не, не си ме объркал, аз съм достатъчно объркан :) - и аз следя развитието на науката и се забавлявам, как хората изчисляват разни неща но всъщност не разбират фундаменталните принципи - не че аз ги разбирам. Едно от обясненията за т.н. загуба на енергия е следното: пространството се разширява, звездата да кажем за една секунда излъчва Х енергия за Y време, обаче заради разширяването на пространство-времето, същото количество енергия пристига при нас примерно за два пъти Y време. Т.е. самото пространство-време се разтегля и с него дължината на вълната, но енергията е същата - просто това количество енергия пристига за по-дълъг период.

Колкото до скоростта на светлината и това, че е константа спрямо всяка отправна система ... ей това нещо който го обясни наистина ще вземе нобелова награда.

Да вземем например така наречените детектори на гравитационни вълни - ти вярваш ли че е възможно да се детектира и измери флуктуация в пространството с величина пъти по-малка от тази на размера на протон и на базата на тези флуктуации да построиш графика и да констатираш че това е сблъсък на две черни дупки?
Здравей,
за детектирането на гравитационните вълни съм гледал няколко фимчета и на български следното филмче:

Дали може зависи от уреда. Както е описан в интернет и във филмчето би могло да се засече но само по принцип. Че е сблъсък на някакви изродени обекти (черни дупки или неутронни звезди) се определя по съпътстващите лъчения в другите спектри.

Сега малко за самите уреди или установките за измерване:
Никъде не дават каква е грешката при измерванията. Не знам какво е това огледало, което да даде такава точност на отражение на сигнала.
Огледалото какво и ще да е се нагрява от този лъч и се деформира. Самото му покритие няма необходимата точност за такова измерване.
Лазера също има едно шантаво свойство да се самофокусира по лъча как му кефне.
Според мен грешката при това измерване е в порядък (даже порядъци - примерно 10 или 100 пъти даже и 1000 пъти) по-голяма от търсената величина и не виждам как може да е представителен този резултат.

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт фев 18, 2020 19:41

Направо ми четеш мислите по повод тоността на измерване. Да не говорим, че огледалата са на няколко километра разтояние в две системи под прав ъгъл и се сравняват двата сигнала ... а това което се опитваш да измериш е толкова малко, че една гарга да кацне на тръбата и уредите ще се побъркат. Аз ако съм и някой дойде да иска няколко милиарда финансиране на подобно нещо, ще трябва да се изпоти, ама много, за да ме убеди. Иначе до колкото знам за обектите се съди единствено по засечените флуктуации. Ако греша може да ме поправиш. Сега ще изгледам клипчето :)

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт фев 18, 2020 20:06

lkrustev написа:
вт фев 18, 2020 19:41
Направо ми четеш мислите по повод тоността на измерване. Да не говорим, че огледалата са на няколко километра разтояние в две системи под прав ъгъл и се сравняват двата сигнала ... а това което се опитваш да измериш е толкова малко, че една гарга да кацне на тръбата и уредите ще се побъркат. Аз ако съм и някой дойде да иска няколко милиарда финансиране на подобно нещо, ще трябва да се изпоти, ама много, за да ме убеди. Иначе до колкото знам за обектите се съди единствено по засечените флуктуации. Ако греша може да ме поправиш. Сега ще изгледам клипчето :)
Здравей,
като физик теоретик може да не съм бил най-добрия особено в тъпотиите на квантовата механика,
но в теорията на грешките винаги съм бил силен.
Примерно се сещам за още една грешка, която няма как да се избегне и не виждам как може да се компенсира.
Двата основни детектора са на около 5000 км един от друг. Самите огледала дори на единия са на няколко км. отдалечени.
Гравитационното поле на самата Земя е различно при двете огледала, също е различно и между двете системи отдалечени на
5000 км. . Това поле се мени постоянно в тези различни точки поради промяната на положението на Луната и на Слънцето. Дори Юпитер оказва влияние, което
наистина е 1/1000 мисля от това на Луната, но и това е много. Разликата е уж малка, но е абсолютно неизмерима с точността с която се мери търсената величина.
Говорим за изменение поне 10^6 по-голямо и невъзможно да се избегне или измери в сравнение с това, което търсят.
Стана интересна тема, може и да се включи някой да ме обори :D .

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт фев 18, 2020 20:38

Наистина хубава лекция за гравитацията. Аз лично съм изумен как все още мейнстрийм учените я наричат "сила" и т.н. търсят частици които я пренасят и подобни глупости, докато тя всъщност си е доказано свойство на време-пространството.

За грешките си много прав, единствено, като изключим влиянията с по-бавен и константен характер, които да кажем ще бъдат отсяти. Този засеченият ужким сигнал не знам с каква продължителнст е точно, но мисля че е около няколко секунди според аудио интерпретацията, която беше разпространена. Съвсем спокойно може да е някое далечно земетресение, взрив и т.н.

lkrustev

Мнение от lkrustev » ср фев 19, 2020 00:08

Засечената контракция на пространството, била колкото косъм, за разтояние колкото от тук до Алфа Кентавър :lol:

Не знам как са успели да го прокарат това нещо за финансиране...

Ето текста от сайта на LIGO:

Most sensitive: At its most sensitive state, LIGO will be able to detect a change in distance between its mirrors 1/10,000th the width of a proton! This is equivalent to measuring the distance to the nearest star (some 4.2 light years away) to an accuracy smaller than the width of a human hair.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение