Слънцето

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Потребителски аватар
PetarPetrov
Регистриран: пон юни 13, 2016 16:14

Слънцето

Мнение от PetarPetrov » ср юни 22, 2016 13:28

Здравейте. Върти ми се един въпрос от скоро в главата, на който не мога да си отговоря.
Какво кара Слънцето да е такова, каквото е днес, какво всъщност поддържа животът на Слънцето и на другите звезди (така както Земята поддържа нас живи, въпреки че сме създадени със собствена енергия, точно както и Слънцето)?
Въпросът ми, няма нищо общо със термоядреният синтез, който кара нашата и другите звезди да живеят по няколко млрд. години, а за това, каква е заобикалящата среда, която кара звездите да са такива каквито са (така както цветето е такова, каквото е поради свойствата на почвата, дъждовете и т.н.)

_Kamen_
Регистриран: вт юли 21, 2015 19:13

Re: Слънцето

Мнение от _Kamen_ » ср юни 22, 2016 17:07

Здравей, колега. Преди да започна да ти отговарям, ще ти напиша какво си мислех докато чета поста ти.
1- Дано не си от онея хора, който ги има във всеки форум, който просто трябва да си задават някакви въпроси:
2- Четеш ли някакви книги?
3- Ако четеш някакви материали, то те са или много оскъдни (примерно само от википедия) или неможеш да разбереш какво пише в тях.

Първо се извинявам на съфоромците ако имам неточности в обясненията ми, но не съм учил астрономия и с удоволствие приемам корекция от вас. Учил съм химия и физика, който са ми достатъчна база за да разбера явленията в природата.
PetarPetrov написа:каква е заобикалящата среда
Няма такава.
Заобикалящата среда е докато се формират слънцата, планетите, астероидите, метеоритите и т.н. Средата е 80-90% Вододород, Хелий и други примеси. След което всичко се привлича от телата обикалящи в нея.
PetarPetrov написа:какво всъщност поддържа животът на Слънцето и на другите звезди
Наличието на гориво в звездата. То е Водород и Хелий. Когато се изчерпат и се синтезира желязо звездата колабрира и избухва в нова. Желязото не поддържа термоядрения синтез и не се образуват по тежки елементи от него. Тежките елементи се образуват при други условия (след новата).
PetarPetrov написа:Какво кара Слънцето да е такова, каквото е днес,
Какво точно искаш да знаеш?
Защо е кръгло? - гравитация, повърхностни напрежения, сили на привличане и отблъскване
Защо е жълто?
Защо е с такива размери?
Защо е едно?
Защо е далеч от галактическия център?
Защо е горещо?
Защо има изригвания?
или нещо друго.
PetarPetrov написа:Въпросът ми, няма нищо общо със термоядреният синтез, който кара нашата и другите звезди да живеят по няколко млрд. години
Тука си в грешка. Термоядрения синтез не определя живота на една звезда по-никакъв начин, това е просто една реакция.
Ако причината беше само термоядрения синтез нямаше да има живот и светлина. Слънцето би си изгорило горивото за 1-2 дена и край.
Живота на една звезда се определя от количеството гориво и от броя на ефективните удари между частичите. Не всеки удар е ефективен за което ние сме благодарни, че то може да живее толкова дълго (всъщност много малка част от ударите водят до реакция, по-малко са от 0,1%). При по-висока температурата ударите между частиците се увеличават както и тяхната ефективност.
Колкото е по-висока температурата толко са повече ударите между частичите и по-ефективни са те. Свръх масивните звезди за по-горещи и затова изгарят по-бързо. Червените джуджета са по-студени и живеят по-дълго.
Sky-Watcher EXPLORER-200P (EQ5)
Canon EOS 750D

Потребителски аватар
PetarPetrov
Регистриран: пон юни 13, 2016 16:14

Мнение от PetarPetrov » пет юни 24, 2016 09:40

Цитирам Алън Уотс " Защото цветето не би съществувало на това определено място без специалното обкръжение, което полето предоставя. Намирате цветя единствено в среда, която би ги поддържала. Така по същият начин откривате хора на планета от този вид, с такава атмосфера, с такава температура поддържани от подходяща съседна звезда". Каква е и коя е средата, която поддържа нашето Слънце и останалите звезди да са такива, каквито са, точно както цветето от полето и хората от Земята и Слънцето?

Въпросът ми не беше добре формулиран..Извинявам се за което.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет юни 24, 2016 16:21

PetarPetrov написа:Здравейте. Върти ми се един въпрос от скоро в главата, на който не мога да си отговоря.
Какво кара Слънцето да е такова, каквото е днес, какво всъщност поддържа животът на Слънцето и на другите звезди (така както Земята поддържа нас живи, въпреки че сме създадени със собствена енергия, точно както и Слънцето)?
Въпросът ми, няма нищо общо със термоядреният синтез, който кара нашата и другите звезди да живеят по няколко млрд. години, а за това, каква е заобикалящата среда, която кара звездите да са такива каквито са (така както цветето е такова, каквото е поради свойствата на почвата, дъждовете и т.н.)
На този въпрос има строго научни и научно-популярни отговори . Първите не ти ги препоръчвам , защото е необходимо запознаване с терминологията и математическият апарат . На мен са ми коствали 6 години следване и 10 практика и спокойно мога да кажа , че не са много интуитивни . Имам колеги , които са тесни специалисти и когато ми трябва нещо по темата се налага да се консултирам :(
От друга страна научно-популярните са интуитивни и достатъчно коректни .

Търсете : "Антропен принцип" .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Traveler
Регистриран: нед май 19, 2013 20:14

Мнение от Traveler » съб юни 25, 2016 14:04

Здравей, колега. Преди да започна да ти отговарям, ще ти напиша какво си мислех докато чета поста ти.
1- Дано не си от онея хора, който ги има във всеки форум, който просто трябва да си задават някакви въпроси
...
Колегата задава фундаментални въпроси.

Фундамент означава основа. Фундаментален е въпрос, който по един или друг начин пита каква е основата под основата.
Хората, които задават такива въпроси, движат света напред.

Има други хора, които отговарят: "Глупости. Не знаеш ли, че основата няма основа?"
След което започват разпалено да обясняват какво стои върху нея (което, впрочем, всички и без друго виждаме). И бягат с ужас от ужасния въпрос какво стои под нея. Те не движат нищо.

Фундаменталният въпрос плаши тези, които се плашат.
Продължавай напред :) На толкова ранна възраст се интересуваш от неща, по-важни от ежедневните дела и забавленията. Ще отговаряме, докато можем.
Meade SN8 200/800, EQ mount
SkyWatcher 130/650, SynScan GoTo mount

Konus 20x80
Celestron 25-125x80
БПЦ Тенто 20x60
БПЦ Тенто 15x50 Dioptex
БОЦ Тенто 7x50
Б 8x30

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб юни 25, 2016 15:36

Все пак, да обърна внимание на питащия, че този форум не е много силен по теоретизирането, а по-скоро се е устроил за споделяне на практически неща - наблюдения, снимки, техника и т.н. :)

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » пет фев 02, 2018 17:39

Да изпробваме функции с невероятни кадри! :?
Здравейте !
Искам най-отговорно да попитам, след като всички исторически източници сочат , че потомък на Европа е гръцкия цар, а аз съм доказан негов потомък ! Мен някой питал ли ме е дали да се представя от мое име ? И не смятате ли това за върха на беззаконието ?
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби !

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Нужен ми е съвет за слънцето
    от cerrsa » съб юни 02, 2018 15:19 » в Общи астрономически теми
    11 Отговори
    243 Преглеждания
    Последно мнение от bobo
    нед юни 03, 2018 16:49
  • Кит за наблюдение на слънцето и затъмнението- the sun funnel