Научна фантастика ;)

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
spacehero
Регистриран: пон май 18, 2009 20:07

Мнение от spacehero » ср май 20, 2009 16:30

Аз съм нов ''астроном-любител' и искам да попитам дали има някакъв филм или книга, която да ми даде повече знания.

П.С.има ли някои от стара загора да си поприказваме за астрономия. :lol: :D

Потребителски аватар
maiden
Регистриран: вт апр 07, 2009 20:48

Мнение от maiden » ср май 20, 2009 16:39

spacehero написа:Аз съм нов ''астроном-любител' и искам да попитам дали има някакъв филм или книга, която да ми даде повече знания.

За начало може да изгледаш всички филми от www.kolibka.com от съответните раздели.
След това отиди в някоя библиотека и разгледай - има 1 тон книги по астрофизика. :)

spacehero
Регистриран: пон май 18, 2009 20:07

Мнение от spacehero » ср май 20, 2009 20:46

maiden написа:
spacehero написа:Аз съм нов ''астроном-любител' и искам да попитам дали има някакъв филм или книга, която да ми даде повече знания.

За начало може да изгледаш всички филми от www.kolibka.com от съответните раздели.
След това отиди в някоя библиотека и разгледай - има 1 тон книги по астрофизика. :)

OK TNX

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar
Наказан, без право да поства
Регистриран: пон яну 19, 2009 15:31

Мнение от Gaius Julisus Caesar » ср май 20, 2009 20:57

lordvader написа:Аз имам много любими книги: Силмарилион, Граф Монте Кристо, Златният Храм, Илиада и Одисея. Чел съм доста, но тези книги ме "грабнаха".
Лорде с тия пет книжки си за Сорбоната. Я вземи се постегни малко и прочети някой труд на Кант или Ленин. Купи си и очила триплет. И за домашно музикално драматургичен анализ на Травията !

Потребителски аватар
lordvader
Регистриран: пон фев 23, 2009 14:00

Мнение от lordvader » ср май 20, 2009 21:51

Чакай сега малко. Чел съм доста, но тези книги просто ме грабнаха грабнаха. Възхищавам се на Толкин. За мен човекът е бил гений в областта на фентъзито - можете ли да си представите, че той един вид изгражда нов свят. Това, което той е написал за около 12 години, елините създавали в продължение на 2 хилядолетия. Но да не ги забравяме и тях: с великолепната епична поема на Омир - Илиада в, която се разказва за Троянската война. Като почитател на историята единственото нещо, което не ми харесва в Илиада е това, че Омир съпоставя митичното с реалното (ще уточня: раняването на Ахил в петата - там, където майка му го държи, докато той е потопен във водата на безсмъртието (не съм сигурен точно къде го потапяше, но да не се отплесвам)). Като говорим за Илиада няма как де не споменем Одисея, която по - общо казано описва приключенията на Одисей по време на завръщането си след Троянската война на остров Итака (мисля, че така се казваше). Но да не се отплесвам - форумът е за астрономия, а не за древногръцка литература. От древните автори също така харесвам и Вергилий, който е римлянин. Той един вид преразказва Одисея с произведението си Енеида. Да не забравяме и Александър Дюма - един от най - великите писатели, създатели на романи като Граф Монте Кристо и Тримата мускетари. При тях няма много за обсъждане, поради простата причина, че там се копират ситуации от нашето ежедневие - предателство, заговори и т.н., които, от своя страна, са представени по свой неповторим и уникален начин. И ето я кулминацията на тази своеобразна анотация - Златният Храм на Юкио Мишима. Тази автобиографична творба на един необикновен човек те сграбчва още от първата глава. Ще обясня малко по - подробно за хората, които не са я чели. Между другото ви я препоръчвам - наистина велика книга, но не толкова известна. Та в тази прословута първа глава Мишима разказва за детството си - той е роден на п - ов, вдаден в Японско море, от ранно детство се откъсва от полата на майка си, за да учи в месното училище. Сега да обърна внимание на по - същественото. Той се противопоставя на новостите, които нахлуват от запада в Япония. По това време всички самураи са против тези новости. Та общо взето за това се касае книгата. Животът на автора забършва с драматично самоубийство.
Целта на това, което го изписах, е да ви покажа, че не съм толкова повърхностен човек. Няма да ви се разсърдя, ако изтриете мнението ми, поради простата причина, че това е форум за астрономия, а не за литература. Но се опитвам да ви накарам да си изградите ново мнение за мен. Та това е.
Dark Lord of the Sith

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » ср май 20, 2009 22:52

лорде, без да се обиждаш или да сметнеш че имам нещо против написаното - поживей още малко, прочети още някоя и друга книга и тогава ще видиш, че нещата малко ще ти се променят в главата (дори за книгите които си прочел)... съмнявам се някой да започне да си изгражда мнение за някой друг по това какви книги е прочел втория... по-скоро това, което има значение е поведението му, езика и отношението към останалите.

Както си казал - това е форум за астрономия - не че тук не четем книги или не ги харесваме ...
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
lordvader
Регистриран: пон фев 23, 2009 14:00

Мнение от lordvader » ср май 20, 2009 22:56

По скоро се опитах да ви покажа, че не съм толкова повърхностен.
Dark Lord of the Sith

Потребителски аватар
Иван
Регистриран: ср авг 22, 2007 00:38

Мнение от Иван » съб май 30, 2009 10:24

За мен най-добрата която съм чел е "Соларис" на Станислав Лем. Падам си и по творчеството на Стивън Бакстър. От него съм чел "The time ships" на англииски и в момента чета "Пространство" от трилогията му. Чел съм множество други класически и съвременни автори, но тези двамата ми направиха най-голямо впечатление. Те просто са уникални! Други романи които в последно време ми направиха впечатление са "Ускорение" Робърт Улсън и "Планетата в края на времето" Фредерик Пол
"Астрономията е полезна, защото ни възвишава над самите нас. Полезна е, защото е величествена, полезна е затова, защото е прекрасна. Именно тя ни показва колко е нищожен човек телом и колко е велик духом, понеже умът му е в състояние да обхване тези сияйни безни, в които тялото му е само една тъмна точка, понеже можем да се наслаждаваме на безмълвната им хармония. Само така осъзнаваме своята мощ. И тук никаква цена не може да бъде прекалено висока, защото това съзнание ни прави по силни."
Анри Поанкаре

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт юни 02, 2009 08:49

Най-накрая и аз дочетох "Ускорение" на Робърт Улсън. Книгата найстина е хубава, но през последната 1/3 не можах да се оттърся аналогията с "Черният облак" на Ф. Хойл (библиотека Галактика). Чел съм я много отдавна и даже се замислих дали да не я пре-прочета. Ако не се лъжа поне един от главните герой беше астроном ;)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.87) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » вт юни 02, 2009 10:29

Ми те там основно бяха астрономи и физици

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт юни 02, 2009 13:39

След 20-тина години са ми останали спомени за действието, но геройте ми убягват... Изображение

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср юли 01, 2009 17:39

Наскоро прочетох "Звездата на Пандора" част 1 и 2 на Питър Хамилтън. Доста увлекателна книга, малко по-хард фантастика от колкото чета по принцип. Не е епохална книга, стълб и т.н. но гарантира приятно изкарано време. Зариби ме повече от "Ускорение" ;) Определно я препоръчвам! Оценка по личната ми скала 2+ (1 - книги които не бих пре-прочел, 2 - които бих пре-прочел, 3 - книги които мога да пре-прочитам много пъти :lol: )

За съжаление трета част "Освободеният Юда" се очаква на български към есента... Та съм се замислил да я почна в оригинал :)

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
tombo
Регистриран: вт май 23, 2006 18:15

Мнение от tombo » ср юли 01, 2009 18:29

Yoddha написа:Най-накрая и аз дочетох "Ускорение" на Робърт Улсън. Книгата найстина е хубава, но през последната 1/3 не можах да се оттърся аналогията с "Черният облак" на Ф. Хойл (библиотека Галактика). Чел съм я много отдавна и даже се замислих дали да не я пре-прочета. Ако не се лъжа поне един от главните герой беше астроном ;)
Аз не съм чел Черният облак... я кажи на кратко, без да разкриваш детайли за какво иде реч... :D
...тъмнината около теб не винаги изглежда толкова доброжелателна и дружелюбна, колкото мъждукащите звезди отгоре...

The 4th Law of Thermodynamics:
Don't try to explain the first 3 on a blind date.

Celestron SkyMaster 15x70 + Velbon CX-560

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср юли 01, 2009 19:04

Бях я взел за морето като backup вариант ако не ми хареса "Звездата на Пандора", и жена ми я прочете, та ми опресни малко спомените...

На кратко група астрономи откриват огромен облак който неестественно се приближава към слънчевата система и в последствие към Земята. От това следват доста катаклизми и неочаквани ситуации и открития...

Не искам да издавам основната идея, че ще разваля удоволствието ;)

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Иван
Регистриран: ср авг 22, 2007 00:38

Мнение от Иван » пон юли 13, 2009 01:48

Прочетох "Време" и Пространство" на Стивън Бакстър. Мога да кажа че съм наистина удивен и очарован от тях. З първи път виждам автор който да работи в такива огромни мащаби от време, и да придава на приключението един скрит и бих казал дълбок философски смисъл.
Горещо ги препоръчвам на всеки!!!!!!!!!!!!!!
"Астрономията е полезна, защото ни възвишава над самите нас. Полезна е, защото е величествена, полезна е затова, защото е прекрасна. Именно тя ни показва колко е нищожен човек телом и колко е велик духом, понеже умът му е в състояние да обхване тези сияйни безни, в които тялото му е само една тъмна точка, понеже можем да се наслаждаваме на безмълвната им хармония. Само така осъзнаваме своята мощ. И тук никаква цена не може да бъде прекалено висока, защото това съзнание ни прави по силни."
Анри Поанкаре

Потребителски аватар
tombo

Мнение от tombo » пон юли 13, 2009 14:17

Свърших с Облакът на Хамънд. Ами Поразително прилича на Черният облак по това дето пише горе... :shock: Даже да не кажа че са направо едно и също.
2033 година, улавят сигнали от планета на 430 св. г. и след време сигналите спират и някакъв облак с бясна скорост, имаше печатна грешка(3000000км/с)... :lol: , се приближаваше към Земята, после я обгърна, изсмука и малкото кислород дето имаме :lol: и станаха едни студове и после облака си отида, след като установиха че го привличат радио сигналите... Дали е съвпадение... :lol: :lol: :lol:
...тъмнината около теб не винаги изглежда толкова доброжелателна и дружелюбна, колкото мъждукащите звезди отгоре...

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон юли 13, 2009 14:22

Явно облаците са популярна идея за НФ :)

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Hacker
Регистриран: съб май 30, 2009 18:34

Мнение от Hacker » пон сеп 14, 2009 15:18

На мен ми харесват много книгите на Дан Браун - Шестото клеймо и Шифърът на Леонардо.
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

BatkatA®
Регистриран: пон фев 19, 2007 21:34

Книги

Мнение от BatkatA® » пон сеп 14, 2009 18:57

Да не забравяме Хиперион на Дан Симънс!

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » пон сеп 14, 2009 19:20

Ей тука да помогна малко за каузата... :D

http://www.chitanka.info/lib/label/%D0% ... 0%BA%D0%B0

...сваляй на воля народе... 8)
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Samyang 135mm f/2 ED UMC for Canon,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

BatkatA®
Регистриран: пон фев 19, 2007 21:34

Мнение от BatkatA® » пон сеп 14, 2009 22:39

tombo написа: Среща с Рама - No Comment просто. Не съм чел останалите 3 продължения и предпочитам за сега да си остана с тия спомени от книгата
Как се казват продълженията?
Не са на Кларк съдейки по това че очакваш да са по- зле?

Потребителски аватар
tombo

Мнение от tombo » пон сеп 14, 2009 22:50

До колкото си спомням втората, третата и четвъртата книга са писани от Артър Кларк и още някой си - Gentry Lee.
Някак не смея да продължа нататък да чета, защото си мисля че ще си разваля мнението за цялата история... пък може и да греша.

1. Среща с Рама
2. Рама ІІ
3. Градините на Рама
4. Rama revealed

Знаеш ли, самата мисъл че не само Кларк ги е писал не ми се нрави. Не мога да опиша с думи колко очерователен е неговият стил на писане, а сега с този Лий... стилът вероятно не е същият.

ot4eto
Регистриран: нед авг 19, 2007 14:17

Още малко

Мнение от ot4eto » вт сеп 15, 2009 16:49

Наистина Кларк има неповторим стил. Наскоро четох една интересна но не много научна книга - Метро 2033. Хареса ми стилът.
Бих добавил следните заглавия:

"The engine of creation" - Eric Drexler - култова книга, задължително четиво. Написана е през 1985. Научен труд, на достъпен език за нанотехнологиите, бъдещето им и проблемите свързани с тях. Много впечатляваща, автора предвижда Интернет и други съвременни технологии. Много смятат Нойман за баща на нанонауката, но той е държал само една лекция. Това е завършен труд. В момента Дрекслер оглавява нанотехнологичните изследвания в Бъркли.

"10^-9" (десет на минус девета) - Николай Теллалов- култова Българкса книга, нещо средно между кибер пънк и фантастика. Въобще се експлоатира нанотехнологията като тема.

"Войната на Старците" - Джон Скалзи - добра научна фантастика за разпускане. Написана е с много хумор. Леко напомня на космически рейнджъри.

"Краят на Дъгата" - Върнър Виндж - кибер пънк. Реалния свят и кибер пространството са с размити граници. Според мен тази книга е доста добър поглед на това което ни очаква след години. Задължителна за компютърните маниаци.

"ЕОН" - Грег Беар - Уникална книга, силно ми напомня на Среща с Рама. Хард Кор фантастика за мен.

"Животът, какъвто не го познаваме" - Питър Уорд. Автора е учен от НАСА, експерт по биология. Обсъжда се възникването на живот, възможността да възникне в слънчевата система и в нашата галактика. Научен труд, но написан много приятно. Силно го препоръчвам.

"Кратка история на почти всичко" - Бил Брайсън - автора е най-обикновен човек като нас. Прекарал е няколко години да изследва науката. Резултатът е тази книга. Гледната точка на един любопитен дилетант, написана за любопитни дилетанти като нас.

ot4eto
Регистриран: нед авг 19, 2007 14:17

Лелеее

Мнение от ot4eto » вт сеп 15, 2009 16:53

Tharsis, да си жив и здрав човеко. С тази онлайн библиотека ми подсигури няколко години безсънни нощи :)
Благодарности от мен.

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » вт сеп 15, 2009 17:58

Аз преди 5-6 дена попаднах на нея... :lol:
Нямаш представа колко книжки си качих на покета, да не казвам и че снощи съм заспал в 02:10...понеже се улисах в една от книгите - Тимъти Зан - Междузвездни войни - Наследникът на Империята. :D
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Samyang 135mm f/2 ED UMC for Canon,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Потребителски аватар
Hacker

Мнение от Hacker » съб сеп 19, 2009 20:19

Успоредно с коментипането на книги се споменават и писателите, някои от които учени. Та въпроса ми е някой от вас опитвал ли се е да пише книга каквато и да е? Ако е така бихте ли споделили?
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar
Регистриран: пон яну 19, 2009 15:31

Мнение от Gaius Julisus Caesar » съб сеп 19, 2009 20:41

Hacker написа:Успоредно с коментипането на книги се споменават и писателите, някои от които учени. Та въпроса ми е някой от вас опитвал ли се е да пише книга каквато и да е? Ако е така бихте ли споделили?
Тези неща са много лични. Мислиш ли че при така тъпо формулирания въпрос ще получиш нещо повече от детски отговор ?

Потребителски аватар
Hacker

Мнение от Hacker » съб сеп 19, 2009 20:43

Ми не не мисля.
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Потребителски аватар
maiden
Регистриран: вт апр 07, 2009 20:48

Мнение от maiden » съб сеп 19, 2009 21:10

Hacker написа:Успоредно с коментипането на книги се споменават и писателите, някои от които учени. Та въпроса ми е някой от вас опитвал ли се е да пише книга каквато и да е? Ако е така бихте ли споделили?
Аз опитах, не се получи :lol:
Затова се регистрирах в форум, за да пиша :lol:
Konus 20x80

Olympus E-420 + Rokkor 50/1.7
Trust WB-5400 modified

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср сеп 30, 2009 09:01

Отвори ми се малко повече свободно време от колкото искам та отвърлих две книжки.

"Сингуларно небе" на Чарлз Строс. Странна книга. Идеята е добра. Авторът или е навътре в астро-физиката или има добър консултант. Може би не и отделих полагащото и се внимание, но за мен накрая стана леко объркана... Интересно ми е да чуя мнението на някой който я е чел?

"Планетата на приключенията" на Джак Ванс. Супер леко и занимателно приключенско четиво. Не е стълб на фантастиката, но е много добре написана, няма хиляда нишки и персонажи, действието е динамично. Ако търсите нещо за разпускане, тази книга може би ще ви хареса.
Последна промяна от Yoddha на пет дек 11, 2009 23:08, променено общо 1 път.

Галерия с мои снимки

Отговори