Научна фантастика ;)

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Научна фантастика ;)

Мнение от Yoddha » съб яну 17, 2009 04:12

Бих искал да предложа една нова рубрика във форума - Научна фантастика, в която да обсъждаме книги на тази тематика.

Според мен астрономията и фантастиката са доста свързани и си мисля, че доста от нас са на това менение. Така че, ще е хубаво да има място където да се споделя кои наскоро прочетени книги са ни направили впечатление защото е твърде вероятно те да се харесат и на другите потребители на форума.

И за да не бъда голословен, ето мнението ми за книгата която току що привърших - "Трите заповеди на Създателя" от Джеймс Хоуган. Тази книга я бях чел в дълбоката древност и определено ми беше направила впечатление. Наскоро ми попадна в електронен вариант и въпреки че не помнех нито заглавието нито авторът, я познах от първите редове. Сега я прочетох с друг мироглед и откривам нови пластове ;) (еха почвам да звуча като кино критик от 80-те). Оригинална идея, обмислена от астро и физична гледна точка (като книгите на Азимов) и освен това мисля, че има доста ироничен паралел със сегашната обстановка в света - точно сегашната :lol: ..... и много други преди това ;)

На кратко автоматизиран кораб за преработка на материали на извънземна цивилизация "корабокрушира" на Титат преди около милион години и в резултат протича еволюция на механична раса. Хората стигат до там някъде през 21 век...

BTW първият път когато я четох мисията Касини още не беше обявена...

Мисля, че книгата ще ви хареса. Прикачвам електроният вариант (Bobo махния ако смяташ, че може да има проблеми) който намерих на сайта http://www.chitanka.info

Форматирах я в fb2 формат който доста удобно се чете с Ice Book Reader. (руската версия е безплатна ;) и безограничения, англиската е shareware)

Ще се радвам да чуя мения и за идеята и за книгата!
Прикачени файлове
Джеймс Хоуган.zip
(279.48 KиБ) Свален 567 пъти
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.87) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб яну 17, 2009 04:24

Ако идеята за нова рубрика се приеме, предлагам за всяка книга да се прави нова тема. Също така да няма общи теми за 1500 книги наведнъж, една тема - една книга или най-много поредица.

Галерия с мои снимки

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб яну 17, 2009 07:49

Азимов нали знаете че е биoхимик.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб яну 17, 2009 10:08

Азимов беше енциклопедист! :)

Галерия с мои снимки

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мнение от Relinquishmentor » съб яну 17, 2009 11:31

Любимата ми фантастична книга :D :
Изображение

Потребителски аватар
nikshan
Регистриран: чет сеп 18, 2008 22:08

Мнение от nikshan » съб яну 17, 2009 22:22

Yoddha написа:Ако идеята за нова рубрика се приеме, предлагам за всяка книга да се прави нова тема. ................ една тема - една книга
Бая теми ще се нароят във форума..............

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб яну 17, 2009 22:44

Е, а дано :) Колкото повече теми има толкова по-голям ще е изборът когато човек се чуди какво да прочете :)

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » чет яну 22, 2009 20:59

Хора, вие само астро книги ли четете? Толкова ли няма някой който да каже "Четох на скоро тази книга и ми хареса" или "почнах еди коя си и не я дочетах, защото беше скучна"?

Интересно ми е (надявам се и на други ;)) да чуя мнения от хора с който имаме общо хоби.

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
alex_9400
Регистриран: пет яну 16, 2009 16:50

Мнение от alex_9400 » чет яну 22, 2009 22:39

аз съм фен на Хари Потър :) и така когато почнах да нося очила ми излезна прякора Хари :) но книгата е страхотна също и филма
Днес е първият ден от останалата част от живота ти. Изживей я както искаш. Ти решаваш.

:astronomer: :astronomer: :astronomer:

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет яну 23, 2009 00:29

:twisted: Хари Потър е страшна книга! Чел съм всичките части по няколко пъти. Последната даже неможах да дочакам да я преведат и я четох на английски :). После минах и любителският превод и официалният. BTW за учещите езика това е една добра книга за тренировка с достъпно ниво.

Властелинът също е жестока, чел съм я мнооооого пъти, някъде след десетият им загубих бройката :lol: За мен си остава една от книгите с главно К.

При фантастиката нещата са по-сложни :) не мога да определя коя ми е любимата. Много са и всяка си има чар... Не се наемам да изброявам, че колкото повече се замислям, списъкът расте главоломно...

Фентъзито (без да искам да обидя някой) е затворено в границите дефинирани от Толкин и Легуин. Добре, че се появи и Роулинг да освежи пейзажа (въпреки че нейните заемки от Легуин са доста видни). Има много на брой, супер увлекателни книги - спор няма! Но блестящите идей са твърде малко :(

Може би слабостта ми към фантастиката е по-силна :)

Айде стига съм философствал, че ще ми излезе име...

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
nikshan
Регистриран: чет сеп 18, 2008 22:08

Мнение от nikshan » пет яну 23, 2009 21:41

Yoddha написа:Хора, вие само астро книги ли четете? Толкова ли няма някой който да каже "Четох на скоро тази книга и ми хареса" или "почнах еди коя си и не я дочетах, защото беше скучна"?

Интересно ми е (надявам се и на други ;)) да чуя мнения от хора с който имаме общо хоби.
Мъжки , това е АСТРОНОМИЧЕСКИ форум .
Хайде в някой друг форум да обсъждаш Хари Потър и Властелина :wink:

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет яну 23, 2009 22:08

Мъжки, ако случайно си си направил труда да позачетеш какво съм написал, щеше да разбереш, че ще се радвам да разбера какви книги намират за интересни, хората с който споделяме еднакви интереси (като астрономията). Вероятността да ми харесат е доста по-голяма отколкото тези който ще ми препоръчат в "диариата" и подобните.

BTW били споделил коя е твоята любима книга?

Никой не е казал че в този форум може да се пише за атрономия. А тази тема май се казва "Клуб за общуване".

И най-накрая има администратор и модератори, който могат да изтрият, заключат тази и подобмни теми... Нещо което в последната седмица не съм забелязъл да се случило :roll:

P.S. дали има и дурги против? Или за? Нали това беше идеята - има или интерес към такава тема или не...

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Hristo Petrov
Регистриран: пет ное 30, 2007 10:39

Мнение от Hristo Petrov » пет яну 23, 2009 22:17

nikshan написа:Мъжки , това е АСТРОНОМИЧЕСКИ форум .
"Мъжки"???!! Хайде да не казваш на хората какво да обсъждат, особено когато става дума за книги!

Иво, темата е страхотна- мисля че това е идеята на този Клуб за общуване. Сега, ако някой не му се чете или пък е прекалено сериозен, за да се занимава с НФ- негова си работа.

Моят любим автор е Станислав Лем. Май е излишно да казвам, колко се кефя на "Звездни дневници"! :D :D :D

Иначе, това което наскоро четох и ми направи впечатление е "Метро 2033" на Дм. Глуховски. Ако ви е инетересно-
http://www.metro2033.ru/
GSO 12" f5 / SW MN190 / C5,C9.25 f10 SCT / WO 66ED Petzval
CGE / Giro GR-2DX
Pentax SMC XL5.2/10.5/14/28mm, TV NaglerT5 20mm
Atik 314L / QHY-5II / DMK 41AU02.AS

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб яну 24, 2009 00:00

Христо, благодаря!

Дневниците са си класика :) Помня, че и "Непобедимият", "Соларис" и "Едем" също ми бяха направили силно впечатление.

"Метро 2033" изгележда интересна. Прочетох резюмето и част от първата глава (с речник ще ми е по-лесно :() - зарибяваща е!

При мен май Азимов се е оформил като любимец - "Самите богове", "Краят на вечността", поредицата за фондацията са стълбове в жанъра. Поредицата за позитроните роботи (Голото слънце, Стоманениете пещери и т.н.), поредицата за Лъки Стар и т.н. и т.н са старшно увлекателни книги.

Гейтуей I-IV на Фредерик Пол също ми е любима поредица :)

Има и още, и още, не е така лесно както с фентъзито ;)

За мен фантастиката увеличава удоволствието от хобито. Без мъничко фантазия (и/или научни познания :)), звездите са си само светли точки на черен фон... но има ли я, гледането през окуляра или някоя на снимка е като пътуване в пространството...

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » съб яну 24, 2009 01:28

Айде и аз да кажа две думи тука (без да засягам въпроса има ли това общо с астрономията или не), най-вече защото за една книга, която поне за мен е изключително стойностна, напоследък не чувам често. Всъщност тя не е една - става въпрос за цялата епопея Дюн (Дюна - ако предпочитате по-новия превод) на Франк Хърбърт. Изключително значими за мен книги - може би защото съм ги чел в подходящ момент (това, мисля, винаги е важно), а може би наистина са такива.

P.S.: А и да не забравите Пътеводителя...

P.P.S.: И понеже някой спомена Пипи - не знам за нея, но аз страшно се кефя на Алиса - няма майтап. И пак в чужд стил: нали знаете, че Луис Карол е бил математик (и фотограф). :)
Celestron C5 (5" 1250mm Schmidt-Cassegrain) @ EQ3
Tento БПЦ 10x50
Canon EOS 40D

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб яну 24, 2009 01:47

Phoenix, за Дюн мога да кажа само - Муад'Диб :bow-down: ;)

Галерия с мои снимки

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб яну 24, 2009 07:26

Една книга която задължително трябва да се спомене (те са няколко по принцип , но аз ги четох събрани в една тухла) е "Пътеводителят на галактическия стопаджия". Има два филма по нея. Първият прилича на любителски експеримент, втория си е живо осиране, на фона на което първия блести.
Тая книга/книги е просто извор на бисери и мъдрости.
И подписа ми е от нея....
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пон фев 09, 2009 18:49

Оппа,
вижте това:
http://www.sibir.bg/blog/big_scorpion/?catID=13002
автора е скаран с правописа, но иначе кефи
:)

Потребителски аватар
Hristo Petrov
Регистриран: пет ное 30, 2007 10:39

Мнение от Hristo Petrov » ср фев 25, 2009 13:56

А това знаете ли го?
http://www.sfbg.us/
GSO 12" f5 / SW MN190 / C5,C9.25 f10 SCT / WO 66ED Petzval
CGE / Giro GR-2DX
Pentax SMC XL5.2/10.5/14/28mm, TV NaglerT5 20mm
Atik 314L / QHY-5II / DMK 41AU02.AS

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср фев 25, 2009 15:12

nikshan написа:
Yoddha написа:Хора, вие само астро книги ли четете? Толкова ли няма някой който да каже "Четох на скоро тази книга и ми хареса" или "почнах еди коя си и не я дочетах, защото беше скучна"?

Мъжки , това е АСТРОНОМИЧЕСКИ форум .
Абе бате ти наистина имаш някакъв проблем с общуването !?
Няма тема дето да не се изкажеш "компетентно", и да не се заядеш !
Направи си форум и там си определяй правила !!!
Сещам се само за още един такъв философ, но няма да го споменавам !

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » ср фев 25, 2009 15:19

Шшшшт тихо бат Цеци, да не чуе Filer-a... :lol:
А по темата - "Една одисея в космоса през 2001 година" ....е тва е за мен една от най-великите книги. Също "Среща с Рама", и още една камара други които няма да изброявам тук, но си заслужават четенето дори по 10 пъти !!! :D
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Samyang 135mm f/2 ED UMC for Canon,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср фев 25, 2009 15:20

Не е Файла обаче !? :D

pipo
Регистриран: ср фев 25, 2009 18:23

Книги

Мнение от pipo » пет фев 27, 2009 16:23

Любими книги -Фантастика и Фентази

Дюн, Не е време за герои, Епоси за небето,

Дониси ми главата на принца, Просто шеметен фарс, Музика на душата,

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт мар 03, 2009 21:21

http://www.sfbg.us/ Беше много добро начинание. С кратка биография и пълната библиогафия на всеки автор. За съжаление от години не го поддържат :(

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
tombo
Регистриран: вт май 23, 2006 18:15

Мнение от tombo » съб май 16, 2009 10:27

За вчера имах доста протоколи да оправям и да пиша, но след като бях започнал да чета Ускорение на Робърт Уилсън, не успях нищо да свърша освен да прочета книгата до края :D и ви казвам че се чувствам по-различно след като я прочетох, дори бих казал че започвам да мисля различно.
Среща с Рама - No Comment просто. Не съм чел останалите 3 продължения и предпочитам за сега да си остана с тия спомени от книгата - великолепна, даже бих я сложил на 2 място в класацията ми след Денят на Трифидите... :P
...тъмнината около теб не винаги изглежда толкова доброжелателна и дружелюбна, колкото мъждукащите звезди отгоре...

The 4th Law of Thermodynamics:
Don't try to explain the first 3 on a blind date.

Celestron SkyMaster 15x70 + Velbon CX-560

space_dream
Регистриран: нед май 10, 2009 10:13

Re: Научна фантастика ;)

Мнение от space_dream » съб май 16, 2009 21:18

..........edna ot moite liubimi e ,,,,strannic v stranna strana,,,,,,,, :D vie kak q namirate?

space_dream
Регистриран: нед май 10, 2009 10:13

Re: Научна фантастика ;)

Мнение от space_dream » съб май 16, 2009 21:22

kakvo shte kajete,,,,,,,,,,,,da pishete po edno izrechenie ili dve ot vsqka kniga,,,,,,,,,,koeto vi e napravilo vpechetlenie,,,,,,,,,i ostava neshto v sarceto,,,,,,,,,,poslanie...a nai-liubimata mi kniga e- Padnalite bogobe,,,,,,,,, :D

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб май 16, 2009 22:10

Потребителски аватар
lordvader
Наказан, без право да поства
Наказан, без право да поства
Регистриран: пон фев 23, 2009 14:00

Мнение от lordvader » съб май 16, 2009 22:17

Аз имам много любими книги: Силмарилион, Граф Монте Кристо, Златният Храм, Илиада и Одисея. Чел съм доста, но тези книги ме "грабнаха".
Dark Lord of the Sith

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » нед май 17, 2009 00:31

Бих препоръчал "По кратка история на времето" на Стивън Хокинг, не може да се нарече фантастика но определено си мисля, че всеки от нас би трябваро да я притежава и прочете.
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Отговори