Филми, свързани с космоса

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Re: Филми свързани с космосът

Мнение от Betelgeuse » пон окт 09, 2017 22:34

сигурно са обърнали по една "Столичная" с извънземните и са се побратимили ;-)
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » вт окт 10, 2017 02:25

Не говорим за един и същ филм :)
Той не отрича кацането на Аполо 11 на луната . Напротив .
Имам предвид филма на Жига Вирц . Документална продукция на HBO Европа .
Историята разказва един югославски инженер работил по програмата ./и много други хора/
Струва ви се странно нали ? Аз , която заявявам , че не съм убедена в нещо цитирам контра аргумент на собствените си убеждения ?
Препоръчах го , защото има документална стойност .
Не бива когато сме убедени в нещо и срещнем силен контра аргумент да си оставаме "коне с капаци" .
Аз за себе си не спирам да търся истината .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт окт 10, 2017 09:31

magi208 написа: Не бива когато сме убедени в нещо и срещнем силен контра аргумент да си оставаме "коне с капаци" .
На пръв поглед е така, но на втори не е. По вече изказаните от мен причини. Зависи кой го изказва аргумента.
Каква ми е логиката:
1. Аз не вярвам на този дето го изказва.
2. Аз не бързам.
3. Вярвам (има защо, чети по-надолу) че ако несериозен опонент е изказал вярно сериозно твърдение то много скоро ще бъде пре-повторено от по-сериозни хора.
Защо. Статистически в световната история няма нито едно опровержение на №3
Събирайки 1,2,3, - вместо да ходя да споря, или просто да си губя времето да изслушвам - по-добре да изчакам. Винаги има по-заинтересовани от мен 3-ти лица които или биха подкрепили (с доказателства) или опровергали.
В случая с кацанията на Луната, както вече казах - има една камара заинтересовани сериозни лица с могъщ машинен и човешки ресурс които биха желали да опровергаят кацанията на Луната. Тия лица вече 40 години мълчат. В сравнение с тях, авторите на клипчета пуснати в ютуб са с извинение пикльовци, чието изслушване е загубено на вятъра време.

Аналогично Маги казва:
Иначе като студенти си играехме да изчисляваме до колко е било възможно да се случат нещата точно както американците ги описват. Просто нямаше пункт по който сметките да излизат.

Логично е да предположим че под "американците" нямаш предвид мормонски пастор от Юта или Тексаски ред нек тракторист а имаш предвид официалната линия на НАСА?
Въпрос с понижена трудност - на кой ли да вярвам - сметките на Маги в студентско време или сметките на НАСА правени от хора с далеч по-сериозен опит. Логиката диктува че ако едни хора с по-сериозна теоретична и практическа подготовка смятаха че български студенти могат да им изловят шмекериите - въобще не биха се захванали да ги пробутват. И извинявам се че се повтарям, но ако едни български студенти можеха да ги изловят, тогава защо не могат едни хиляди академици от АН на СССР или дори от аналогичната Кубинска академия? А?
Най-простото и логично обяснение е, че сметките на Маги и колеги са сбъркани и затова не им излизат.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » вт окт 10, 2017 09:59

magi208,

+1

Без да искам разпалих темата, но не виждам защо толкова лично се приема това, че някои хора (вкл. и аз) се съмняват. Аз също търся истината за себе си и определено бих се радвал ако това не е един театър. Има доста смущаващи факти около цялата програма , които задават доста въпроси.. Определено не се съмнявам в Сатурн 5 и т.н. по скоро се съмнявам в нещата, които са оповестени тогава - като реални кадри от кацането. Сигурен съм, че при този натиск за сигурен успех са създали и бекъп план ако снимките не се получат или нещо друго се обърка...

Темата поне за мен е изключително интересна (дори да оставим конспиративното) и ще се радвам ако споделяте различни заглавия :D

Това, което на мен ми допадна от последните дни е:

The Right Stuff (1983)
http://www.imdb.com/title/tt0086197/
Изображение

Филмът е дълъг и на някой може да му се стори, че се развива бавно действието, но според мен си заслужава гледането.. Разказва се за преминаването на звуковата бариера, какво се случва с пилотите изпитатели, които в последствие са поканени за първите мисии с човек на борда.

Operation Avalanche (2016)
http://www.imdb.com/title/tt3776826/
Изображение
:)))) тук нищо няма да пиша. Няма да се хареса на всеки... не е свързан особено много с космоса :)

и една любима класика From the Earth to the Moon
http://www.imdb.com/title/tt0120570/

Изображение

Сигурен съм, че 99% от Вас са го гледали, но мисля, че не се споменава в темата като заглавие. Има го в kolibka.com .

October Sky (1999)
http://www.imdb.com/title/tt0132477/
.. едно филмче, за момче, което иска да построи собствена ракета, вдъхновен от изстрелването на Sputnik и почитател на Verner fon Brown. Не е 100% по темата, но е хубав филм

Едит:

Ха, от новите забравих за Passengers (2016). Гледах го на 3D и... не е лош :)

Поздрави,
Спас
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт окт 10, 2017 10:11

Спасе, не виждам какво и е интересно на темата. Може би си писал едновременно с мен, та затова нямаш коментар за моите съображения.
Накратко - нищо лично, въобще не се паля, но според мен "хората дето си задават въпроси" просто не си задават правилните въпроси.

Що се отнася до препоръчаният от Маги филм, ето какво пише в IMDB за него:

In Houston, We Have a Problem! filmmaker Ziga Virc explores the myth of a secret multi-billion-dollar deal involving America's purchase of Yugoslavia's space program in the early 1960s. This masterfully crafted feature-length docu-fiction is an intriguing blend of reality and fiction that recreates recent history through the prism of conspiracy theories.

Доку-фикция, интригуваща смес от реалност и фикция? Не мерси. [-X
Някой път може би, но засега имам по-интересни неща за гледане планирани.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт окт 10, 2017 10:39

Пролетта имаше подобна поредна дискусия в един (даже два) фотофорума. Беше ми много забавно - като опровергаеш текущото твърдение "анти" (например защо астронавтите не виждали звезди на Луната - дали защото е нямало зведи в студиото, или защото трите филтъра на скафандъра, които се препоръчват да са спуснати, са толкова плътни, че гасят звездите) веднага се прескача на друго твърдение "анти" и така безкрай. Но пък подобно опровергаване не е безсмислено, прочетох и научих много неща, които иначе бих пропуснал :)

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » вт окт 10, 2017 11:19

В спора се научават доста неща. Проблема е че има хора дето просто си решават че "американците лъжат" и дотам, повече не се интересуват и не дискутират.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 105Ah battery
+ space ambient/trance/psychill music...

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт окт 10, 2017 13:01

Betelgeuse, при всичките ми уважения.. да попитам - кой решава кои въпроси са правилните и какво точно означава правилен въпрос? То малко като в политиката и неудобните въпроси..

Аз лично спирам да коментирам щото и без това доста се разводни темата, но ще следя за евентуален отговор на въпроса.

Поздрави,
Спас
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт окт 10, 2017 14:40

Не бива никой да решава кои са "правилните" въпроси . Рецензиите също могат да са подвеждащи .
Когато Айнщайн се опитва да представи теория на относителността на научната общност , почти всички рецензенти я определят като една недомислена и отвлечена фикция .
Айнщайн вижда взаимовръзките , но е слаб математик и не може да я обоснове .
Едва след като Лоренц се заема със математическият апарат нещата се подреждат и не след дълго е потвърдена експериментално .
Айнщайн пък не успява да осъзнае значимостта на прохождащата квантова механика и прави множество възражения по нея . Но ... експериментите я потвърждават ....
В науката това се случва непрекъснато .

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт окт 10, 2017 16:24

magi208 написа:Не бива никой да решава кои са "правилните" въпроси . Рецензиите също могат да са подвеждащи .
Когато Айнщайн се опитва да представи теория на относителността на научната общност , почти всички рецензенти я определят като една недомислена и отвлечена фикция .
Айнщайн вижда взаимовръзките , но е слаб математик и не може да я обоснове .
Едва след като Лоренц се заема със математическият апарат нещата се подреждат и не след дълго е потвърдена експериментално .
Айнщайн пък не успява да осъзнае значимостта на прохождащата квантова механика и прави множество възражения по нея . Но ... експериментите я потвърждават ....
В науката това се случва непрекъснато .
Здравей,
(само коментираме)
1. Математическия апарат, на който лежи СТО е бил разработен вече в 1905 г. . Лоренц е започнал нещо да прави, но то е доразвито от Поанкаре, който
от уважение към Лоренц е предложил да се наричат Лоренцови преобразования. Тези преобразования са изведени във връзка с запазване
на уравненията на електромагнитното поле.
Реално Айнщайн ги е ползвал готови.

2. Квантова механика - любима тема. Няма по-натъманена математическа боза да се опитват да я пишат за физика. Още като учех квантовата ми беше доста неприятна. За мен
тя не е физика а чист математически модел (стъкмистика).
Лека.

А филми за космоса - е има ли нещо по-добро от "Пришълеца".
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт окт 10, 2017 16:28

Айнщайн е слаб математик??? :shock:
Чувал съм, че е слаб ученик, но че е слаб математик до сега не бях чувал :dunno:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт окт 10, 2017 17:16

Всъщност науката се гради от различни хора .
Много от тях вече имат признат авторитет , някои тепърва го изграждат ...
Има и много учени , които са нямали научен ценз и въпреки това са правили наука . Има ги и днес .
Има и такива , които са световно признати и въпреки това не са награждавани с нобелова премия като Стивън Хокинг .
Това , че Айнщайн е бил слаб ученик не му пречи да е визионер в науката .
Имах един преподавател , който казваше , че ако в един момент почувствате , че сте схванали всичко в квантовата механика , значи вече не сте добре :)
По този начин работи науката .
Предположение или наблюдение --->теория ----> доказателство или отхвърляне .

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср окт 11, 2017 05:03

spas.slavchev написа:Betelgeuse, при всичките ми уважения.. да попитам - кой решава кои въпроси са правилните и какво точно означава правилен въпрос? То малко като в политиката и неудобните въпроси..
Аз лично спирам да коментирам щото и без това доста се разводни темата, но ще следя за евентуален отговор на въпроса.
Поздрави,
Спас
Всеки си решава сам за себе си. При мене например едно наводящо съображение е - ако логиката сочи че няма изгледи да си отговориш, по-добре да коригираш въпроса към нещо което можеш да си отговориш. Подчертавам - не въобще да не се пита човек, а да си усеща възможностите. Примерно като ходя в парка и си викам - това дърво как ли се казва. Правя снимка, пращам я на един приятел дето много ги знае и питам - искам да знам как се казва това дърво. И научавам. Друг път слушам аудио книга посветена на quantum entanglement. Много интересно, само дето дето така и не разбрах как става тая работа, че ефекта се предава с неограничена скорост на неограничено разстояние. Е хубаво ама, аз няма как да го разбера това. Той Айнщайн не могъл та аз ли? И спирам да си задавам въпроса. При много трудните въпроси, разликата между гениите и лудите е че гениите намират истинския отговор, а лудите намират някакъв отговор и почват да му вярват и обясняват непризнаването му с това че другите са или тъпи или са стъкмили конспирация.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср окт 11, 2017 10:27

Това за quantum entanglement и аз за себе си съм го оставила на експертите :)
Една приятелка например се занимава с извеждане на практическите формули за възникване на свръхпроводимост в крайни системи .
Постоянно ходи по света къде като лектор , къде като слушател и на няколко пъти се опитваше да ми го обяснява :)
Ми ... не е за мен ...Физиката стана толкова обширна наука , че на сбирки на физици от различни области отдавна се практикува някой, който да превежда на по-достъпен език на останалите .
По времето на Нютон е било по-различно .
Човека е обобщил /почти създал / механиката на небесните тела ...конструирал си е телескопи ...търсил рецептата за филосовският камък и кой знае колко още неща . Просто за времето , в което е живял е било нормално .
И когато има някакъв казус , който ни е интересен защо да не си поупражняваме мозъка ?
Например на архивните кадри от старта на Югославската ракета , с която извеждат прасе в стратосферата се вижда много интересен профил на горене и доста добра форма на пламъка . Такива характеристики забелязвам на много по-съвременни ракети .
И въпреки , че не съм ракетен инженер си задавам въпроса дали наистина са били толкова напред с материала или са направили монтаж ?

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » вт яну 30, 2018 23:04

Сега се загледах в това документално филмче и ми се вижда интересно:

че даже са снимали и двуметровия на Рожен (на 23:31 минута).
TS Photoline 102/714 F/7, TS Mini 50mm Guide Scope
Skywatcher Field Flattener, Baader OIII, Ha, SII filters
TS Optics 2" Dielectric Star Diagonal, TS Optics 2" Barlow Lens - 2.5x APO
NEQ-5 Mount + DIY Nema17 Belt Drive, AstroEQ Box + EQMOD Control
QHY 9 mono + filter wheel, iNova PLB Cx Guide Camera, Nikon D7000
Изображение

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » нед фев 11, 2018 23:05

Тези двата силно ме пречатлиха и ги препоръчвам:

Изображение
http://www.imdb.com/title/tt6537238/?ref_=rvi_tt

Изображение
http://www.imdb.com/title/tt6673840/?ref_=rvi_tt

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » вт фев 13, 2018 09:25

Първия и аз го гледах и наистина си заслужава. За втория не съм и чувал, но сигурно и той си заслужава. Мерси за инфото.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » вт фев 13, 2018 11:35

Оправете заглавието на темата на " Филми свързани с космосА"

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Re: Филми, свързани с космоса

Мнение от Misho89 » пет фев 16, 2018 19:02

Добри са и двата, даже втория повече ми хареса.
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 100mm, Sky Watcher Quattro 10CF/Baader 2" Diamond Steeltrack focuser
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS Optics 80 mm F4.1/TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC, Canon 6Dа
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha5nm, Astronomik CLS CCD
Колиматори:Farpoint 2" Collimation Kit
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher f/4 aplantik coma corrector , Sky-Watcher SWA-70 (2")
http://chereshka.net/mihailastrophotography/

Потребителски аватар
xenomorph
Регистриран: нед фев 19, 2012 20:03

Re: Филми, свързани с космоса

Мнение от xenomorph » вт фев 27, 2018 23:28

Браво на руснаците. И двата филма кефят! =D>
"Light Up the Darkness"
Sony α7s
Canon FDn 50mm f/1.4
Samyang 14mm f/2.8
Samyang 135mm f/2.0