Ще успее ли ScaceX със Starship

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Re: Ще успее ли ScaceX със Starship

Мнение от lkrustev » нед окт 10, 2021 11:58

petar1 написа:
нед окт 10, 2021 11:43
За големи товари те и сега си имат Falcon Heavy - 63 тона до ниска орбита. Въпросът е, че основната цел на Мъск е Луната и Марс (особено). А без ракета тип Starship, и първа степен като SuperHeavy, просто не е възможно да се изгради база на Луната. Сегашните ракети и капсули стават само за неща тип МКС. Трябва огромно количество товар да се достави, за да има база на Луната и трябва да има преизползваемост - не може няколко милиарда да се хвърлят в океана на всяко изстрелване, както ще стане с SLS на НАСА. Че може да се провали напълно Starship може - все пак това е територия, където никой не е стъпвал, но затова е и толкова интересно. Ще поживеем и ще видим :) Със сигурност нещата ще станат по-бавно отколкото той казва в медиите - ще има едно 5-10 години забавяне в сравнение с поставените цели, но ще успее според мен все пак. Ако махнем SpaceX от картината, няма кой знае колко интересни неща - имам чувството, че BlueOrigin и след 5 години няма да са стигнали орбита, а са основани преди SpaceX.
Така е ... и въпреки това подходът "един колосално голям супер рисков кораб" вместо няколко по-малки, но по-надеждни ми се струва чиста грандоманщина. Аз примерно бих заложил на пет примерно, по-малки кораба с отделни екипажи, отколкото на един в който е набутано всичко. Диверсификацията на риска е основен принцип!!!, който не може да бъде пренебрегван. Флотилия, от по-малки кораби с отделни екипажи има несравнимо по-големи шансове за успех. Предполагам, повечето от вас са учили теория на вероятностите...
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
https://telescopius.com/profile/lkrustev
Astrobin sucks!
... да го духат всички тесногръди сноби!

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » нед окт 10, 2021 12:07

Плановете са да изпрати цяла флотилия от Starship-и - няма да е един кораб. Първо ще има флотилия от кораби само с товари и чак тогава флотилия с хора, като не мисля, че ще изпрати стотици хора в един кораб преди да са тествани добре нещата. Крайната цел е да прави Starship на конвейр, за да има флотилии. Така или иначе преди да има истинска действаща база с хора на Луната или Марс ще минат поне 20-30 години. Важното е, че се поставят основите сега.
Skywatcher Esprit 100ED
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед окт 10, 2021 12:47

petar1 написа:
нед окт 10, 2021 12:07
Плановете са да изпрати цяла флотилия от Starship-и - няма да е един кораб. Първо ще има флотилия от кораби само с товари и чак тогава флотилия с хора, като не мисля, че ще изпрати стотици хора в един кораб преди да са тествани добре нещата. Крайната цел е да прави Starship на конвейр, за да има флотилии. Така или иначе преди да има истинска действаща база с хора на Луната или Марс ще минат поне 20-30 години. Важното е, че се поставят основите сега.
Жалко, че няма да стане реалност :( :( :(
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон окт 11, 2021 19:40

Някой може ли да ми обясни, какъв ще го търсим на Марс, като изключим чисто авантюристичния аспект? ... щото и аз бих отишъл, дори при 80% шанс да пукна, като куче още някъде по пътя.
Astrobin sucks!

petar1

Мнение от petar1 » пон окт 11, 2021 20:35

Засега е авантюристичния аспект, но за дългосрочен план човечеството ще се разсели на две планети. Може да се открият интересни неща за минал живот там, или пък някакви залежи. Реално погледнато никой не знае какво точно ще стане - хората са устроени да изследват нови хоризонти.
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон окт 11, 2021 21:01

petar1 написа:
пон окт 11, 2021 20:35
Засега е авантюристичния аспект, но за дългосрочен план човечеството ще се разсели на две планети. Може да се открият интересни неща за минал живот там, или пък някакви залежи. Реално погледнато никой не знае какво точно ще стане - хората са устроени да изследват нови хоризонти.
Много ми харесва това, че имаш информирано мнение по темата, както и позитивният ти начин на мислене. Аз съм, малко по-скептичен и консервативен по природа - просто съм се сблъсквал с прекалено много измама и човешка глупост.

Аз лично съм изключително ЗА изследователска мисия, че и дори база, но това с колонизацията, много трудно някой може да ми го пробута, като изпълнимо и оправдано. Живот на Марс и да е имало то той би бил на изключително ниско еволюционно ниво. Дори в далечното минало условията там да са били по-пригодни за някаква форма на живот, със сигурност са били далеч от оптимални за процъвтяването на нещо по-сложно от бактерия.

По повод разселването на две планети - първото и задължително условие е наличието на някаква атмосфера с налягане, такова, че да не ти кипне кръвта на десетата секунда без скафандър. До момента, не съм прочел никъде сериозен учен да смята това за постижимо. Едва после почваме да мислим, какво ще дишаме, щото толкова кислород просто няма как да се направи, ако ще да има океани с вода. Данните за радиацията са убийствени - тук решение не виждам. Едва тогава почваме да мислим за изхранване и т.н.
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон окт 11, 2021 21:58

lkrustev написа:
пон окт 11, 2021 21:01
petar1 написа:
Много ми харесва това, че имаш информирано мнение по темата, както и позитивният ти начин на мислене. Аз съм, малко по-скептичен и консервативен по природа - просто съм се сблъсквал с прекалено много измама и човешка глупост.

Аз лично съм изключително ЗА изследователска мисия, че и дори база, но това с колонизацията, много трудно някой може да ми го пробута, като изпълнимо и оправдано. Живот на Марс и да е имало то той би бил на изключително ниско еволюционно ниво. Дори в далечното минало условията там да са били по-пригодни за някаква форма на живот, със сигурност са били далеч от оптимални за процъвтяването на нещо по-сложно от бактерия.

По повод разселването на две планети - първото и задължително условие е наличието на някаква атмосфера с налягане, такова, че да не ти кипне кръвта на десетата секунда без скафандър. До момента, не съм прочел никъде сериозен учен да смята това за постижимо. Едва после почваме да мислим, какво ще дишаме, щото толкова кислород просто няма как да се направи, ако ще да има океани с вода. Данните за радиацията са убийствени - тук решение не виждам. Едва тогава почваме да мислим за изхранване и т.н.
Ами ние сме си разселени на две планети.
Земята има северно, южно, източно и западно полукълба.
4 полукълба правят 2 цели кълба или ние населяваме две Земи.
Демек две планети. :D
What Happens in Black Hole - Stays in Black Hole !
...Space is infinite - your back seat isn't.

Хардуерът е това, което ритате. Софтуерът е това, което псувате.

Линк за библиотеката с книги последна версия 27.01.2023 г. :
https://drive.google.com/file/d/1HeMXoM ... sp=sharing

Линк към лекция за видеоастрономията:
https://drive.google.com/file/d/1Ikrd0E ... sp=sharing

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон окт 11, 2021 23:16

Synergon написа:
пон окт 11, 2021 21:58
lkrustev написа:
пон окт 11, 2021 21:01
petar1 написа:

Ами ние сме си разселени на две планети.
Земята има северно, южно, източно и западно полукълба.
4 полукълба правят 2 цели кълба или ние населяваме две Земи.
Демек две планети. :D
Оф, остави каламбурите. Кажи сега, как ше правим атмосфера на Марс :lol:
Astrobin sucks!

petar1

Мнение от petar1 » вт окт 12, 2021 18:42

Ами истината е, че човек е пригоден за живот на Земята. В Слънчевата система всяка друга планета, спътник или астероид не може да се сравни с живота на Земята. Може би е по-добре хората да обитават космоса както в МКС, вместо да кацат и излитат от места, които са далеч от живота на Земята като условия. На Марс ще са главно подземни бункери и ще се излиза по няколко часа на ден в костюми. Първо трябва да се научим да правим това на Луната, защото е на 1 седмица път и чак тогава да "колонизираме" Марс. Разбира се може да изпратим човек да кацне на Марс, просто за да начешим крастата, но ако ще правим подземна база на Марс, първо трябва да се тренира на Луната според мен. И може би трябва да колонизираме "космоса" между планетните тела вместо да се фокусираме върху конкретно планетно тяло. Със сигурност трябва да има междинни станции между Земята и Марс в по-дългосрочен план. Космоса е много неприветливо място за хората и ще мине много време - може би и хиляди години, между авантюристичния етап и времето когато наистина се чувстваме като у дома си на друго място. Така или иначе всички космически програми са си просто авантюри засега - ако изключим ползата от сателитите (GPS и т.н.). Може би и затова е толкова интересно - ако беше някаква норма и сме завзели целия Kосмос - нямаше да ни впечатлява факта, че ще кацаме на Марс или че ще изстрелваме и хващаме ракета с 33 двигатeля :) Общо взето космическите изследвания са на ниво, когато пещерните хора са откривали огъня, ако трябва да направим паралел с живота на Земята.
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт окт 12, 2021 19:49

Отдавна, забравих и вече името, една мацка аргументиреше доста добре, защо например Титан е много по-подходяща цел за първа подобна експедиция - основно защото с една обикновена кислородна маска и една добре изолираща дрешка, може да си правиш разходки там.

Иначе относно радиацията си сменям позицията - оказва се, че проблемът въобще не е чак толкова голям, конкретно за Марс:

Astrobin sucks!

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт окт 12, 2021 20:55

Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт окт 12, 2021 21:23

Здравейте,

прочетете книгата на Дъглас Престън - Проектът "Кракен" по този повод ( за Титан).

Разбира се цялото творчество на Дъглас Престън е много добро според мен.

В моята колекция има мисля всички негови преведени книги.

Успехи.
What Happens in Black Hole - Stays in Black Hole !
...Space is infinite - your back seat isn't.

Хардуерът е това, което ритате. Софтуерът е това, което псувате.

Линк за библиотеката с книги последна версия 27.01.2023 г. :
https://drive.google.com/file/d/1HeMXoM ... sp=sharing

Линк към лекция за видеоастрономията:
https://drive.google.com/file/d/1Ikrd0E ... sp=sharing

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон ное 29, 2021 16:28

Щяхме да ходим до орбита до края на годината ... какво стана :roll:

... тоя дечко просто не си дава сметка какви предизвикателства го чакат.
Astrobin sucks!

petar1

Мнение от petar1 » пон ное 29, 2021 17:32

Дори SpaceX да са напълно готови до края на годината, няма как да излетят, защото ревюто на агенцията за контрол на авиацията (FAA) приключва на 31 декември 2021. Предполагам първият опит ще е някъде февруари-март 2022. Трябва така или иначе да завършат всичко по тръбите и системата за излитане - както беше казал Мъск в едно интервю - това е по-трудоемко и времеемко от самите прототипи на ракетата.
Наскоро тестваха да запалят наведнъж всички 6 двигателя на Starship-а и мина добре. Следващата стъпка е тестването на първата степен - там ще е интересно - сигурно ще ги запалват на групи, докато накрая не запалят и всичките 29. Мисля, че горе-долу нещата се движат в график, като се има в предвид индустрията. Като цяло всички космически програми имат поне няколко години забавяне, заради твърде сложната материя. Ясно е, че опитът ще е догодина (първите 4 месеца според мен) - най-важното е да не се взриви при старта и да се прецака всичко.
Аз съм доволен от прогреса за последната 1 година, а че ще има сложни проблеми за решаване - няма спор :)
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон ное 29, 2021 18:01

Двигателите наблъскани и навързани на бустера изглеждат брутално няма спор. Явно някой го светна, че няма как да са в мантел /щото ще има БУМ/ и ги заголиха :lol:
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт ное 30, 2021 12:32

petar1 написа:
пон ное 29, 2021 17:32
Дори SpaceX да са напълно готови до края на годината, няма как да излетят, защото ревюто на агенцията за контрол на авиацията (FAA) приключва на 31 декември 2021. Предполагам първият опит ще е някъде февруари-март 2022. Трябва така или иначе да завършат всичко по тръбите и системата за излитане - както беше казал Мъск в едно интервю - това е по-трудоемко и времеемко от самите прототипи на ракетата.
Наскоро тестваха да запалят наведнъж всички 6 двигателя на Starship-а и мина добре. Следващата стъпка е тестването на първата степен - там ще е интересно - сигурно ще ги запалват на групи, докато накрая не запалят и всичките 29. Мисля, че горе-долу нещата се движат в график, като се има в предвид индустрията. Като цяло всички космически програми имат поне няколко години забавяне, заради твърде сложната материя. Ясно е, че опитът ще е догодина (първите 4 месеца според мен) - най-важното е да не се взриви при старта и да се прецака всичко.
Аз съм доволен от прогреса за последната 1 година, а че ще има сложни проблеми за решаване - няма спор :)
Общо взето, започна да се вижда разликата между това да заваряш силози и да им слагаш двигатели за шоуто и да направиш, дори частична прототипна цялостна система за изстрелване в орбита. Разликата във времето и сложността е по десет-двадесет примерно ... а да направиш цялото това "rapidly reusable" ... с хора на борда!!! е дори не по 100, а по 1000, ако не и повече. Сложността на жовотоподържащите системи на кораб с този размер и претенции, пък ако ще да е само за десет астронавта е нещо ... почти непосилно да бъде реализирано в следвашите десет години.
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Мнение от Rakshas » чет дек 16, 2021 12:35

А бе то всичкото добре. Да речем, че го направят. Мен обаче по-ме притеснява работата с кенефите. Колко трябва да има на кораба за 100 човека? Я си представете 6-7 часа сутринта (корабно време)... Трябва половината кораб да е кенефи (плюс рециклиращата система)...
Telescope: Omegon Pro 72/400 Quintuplet
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: ASI 120MM Mini, William Optics 50mm Uniguide
Camera: ASI 533ММ Pro
Filters: Antlia 1.25" LRGB, 4.5 nm Ha SII OIII
Automation: ASIAir Pro, ZWO EAF, ZWO EFW 8x1.25"

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » чет дек 16, 2021 13:48

Rakshas написа:
чет дек 16, 2021 12:35
А бе то всичкото добре. Да речем, че го направят. Мен обаче по-ме притеснява работата с кенефите. Колко трябва да има на кораба за 100 човека? Я си представете 6-7 часа сутринта (корабно време)... Трябва половината кораб да е кенефи (плюс рециклиращата система)...
То това със стоте човека са на Мъск изцепките за хората дето си нямат хабер - тия дето му купуват акциите. Иначе 20 човека е оптимистичен вариант, а примерно 10 е реалистичен. Ще си покаже дали съм прав, ако въобще се стигне до този проблем, щото кенефите са най-малкия дерт. Ако някой се е интересувал животоподържащите, регенериращи и рециклиращи системи на МКС, каква сложност са на дечко ще му трябват десетина години само тях да измисли. Примерно не знам дали знаете че си пият буквално пикнята там горе. Водата е най-големият проблем - трябва пълна регенерация, щото тежи и се харчи много.
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » чет дек 16, 2021 16:33

Аз питам кво прайм с гравитацията?
Нема го немеца Айнщайн да им припомни някои неща...
Докато стигнат до там, ше им се натрошат кокалите :D
А и тази атмосвера на Марс, граничеща до вакум, не ми се мисли :shock:
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Omegon Pro APO AP 76/342/F4.5 ED Triplet
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO,ASI 183MM-PRO.
Guiding cameras: ASI 220MM Mini, WO 50mm f/4 Guide Scope.
Filters: Astronomik UHC, LRGB,SHO-6nm
Focuser :ZWO EAF 5v
Automation: ASIAir Plus, EFW 8x1,25"
Apple iMac 13,1 A1418, iPad A1893, MacBook Pro 15’’
"Най-големият враг за знанието не е невежеството, а илюзията за знание...."
Стивън Хокинг
“Необикновените твърдения изискват необикновени доказателства”.

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » чет дек 16, 2021 17:57

tishovsx написа:
чет дек 16, 2021 16:33
Аз питам кво прайм с гравитацията?
Нема го немеца Айнщайн да им припомни някои неща...
Докато стигнат до там, ше им се натрошат кокалите :D
А и тази атмосвера на Марс, граничеща до вакум, не ми се мисли :shock:
Споко ше дигат гири ... опа ластици ще дърпат де. И там със скафандърчета ще джиткат :D
Astrobin sucks!

petar1

Мнение от petar1 » съб апр 02, 2022 20:39

Да направим ъпдейт по темата - агенцията е отложила отново за края на април одобрението на полетите. Такива отлагания са честа практика - има голямо количество бюрокрация и мнения, които се събират. Така или иначе SpaceX имат да свършат още доста работа по орбиталния тест и не смятам, че тези отлагания на одобрението са голям проблем засега. Има малка вероятност агенцията да откаже напълно полетите от Boca Chica в Texas и поради тази причина вече SpaceX строи същия комплекс и на Cape Canaveral във Флорида, където вече имат разрешение за полети. Първите две части от кулата са доставени, както и доста от контейнерите. В следващите 12 месеца строежът на комплекса за Starship в Cape Canaveral ще достигне нивото на Boca Chica, тоест в оптимистичния вариант ще имат 2 комплекса за изстрелване на Starship.

Относно двигателите - вече са минали на втората версия - Raptor 2, която е доста по-опростена и надеждна. Бустерът номер 7, който качиха днес на орбиталната платформа ще работи с тази версия на двигателите. Направиха и доста тестове за налягане на кораба (втората степен) и използваха 3-4 пъти chopsticks-овете като кран, което си беше страхотна гледка. Досега не бях виждал самата кула да вдига и смъква степените.

Има добър напредък, но в оптимистичния вариант има 3-4 месеца до орбиталния тест, в реалистичния вариант може би 6-7 месеца, а в песимистичния може би 12 месеца. Ще поживеем и ще видим :D

P.S. SLS ракетата на NASA я изкараха на площадката за изстрелване и е страхотно, че в следващите 12 месеца, ще видим изстрелване на двете най-големи ракети в момента - и двете над 100 метра.
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » съб апр 02, 2022 23:30

petar1 написа:
съб апр 02, 2022 20:39
Да направим ъпдейт по темата - агенцията е отложила отново за края на април одобрението на полетите. Такива отлагания са честа практика - има голямо количество бюрокрация и мнения, които се събират. Така или иначе SpaceX имат да свършат още доста работа по орбиталния тест и не смятам, че тези отлагания на одобрението са голям проблем засега. Има малка вероятност агенцията да откаже напълно полетите от Boca Chica в Texas и поради тази причина вече SpaceX строи същия комплекс и на Cape Canaveral във Флорида, където вече имат разрешение за полети. Първите две части от кулата са доставени, както и доста от контейнерите. В следващите 12 месеца строежът на комплекса за Starship в Cape Canaveral ще достигне нивото на Boca Chica, тоест в оптимистичния вариант ще имат 2 комплекса за изстрелване на Starship.

Относно двигателите - вече са минали на втората версия - Raptor 2, която е доста по-опростена и надеждна. Бустерът номер 7, който качиха днес на орбиталната платформа ще работи с тази версия на двигателите. Направиха и доста тестове за налягане на кораба (втората степен) и използваха 3-4 пъти chopsticks-овете като кран, което си беше страхотна гледка. Досега не бях виждал самата кула да вдига и смъква степените.

Има добър напредък, но в оптимистичния вариант има 3-4 месеца до орбиталния тест, в реалистичния вариант може би 6-7 месеца, а в песимистичния може би 12 месеца. Ще поживеем и ще видим :D

P.S. SLS ракетата на NASA я изкараха на площадката за изстрелване и е страхотно, че в следващите 12 месеца, ще видим изстрелване на двете най-големи ракети в момента - и двете над 100 метра.
При тези цени на стоманата и толкова много бустери за скрап, ако се помота още малко и ще гледаме орбита през крив макарон. Това с двигателите според мен е само оправдание за забавянето, щото има логика прототипа дето е само за проба на концепцията, да не му баят толкова много и да използват нещо вече готово. Според мен в момента просто преминаха от етапа зрелищно изстрелване на силози, към истинско ракетостроене, където сложността, парите и времето са с пъти. Ама дечко си е оптимист :)

...а това SLS е пълна глупост от гледна точка цена към полезен товар. Тия ULA, ако не бяха толкова гъсти и пряко участващи във военното лоби, нямаше да има кой да им се изплюе на тая ракета. За тия конкуренцията и цената нямат значение - плаща целият свят, включително и ние с вас.
Astrobin sucks!

petar1

Мнение от petar1 » вт ное 15, 2022 17:15

Да направим един ъпдейт по темата - вчера тестваха запалване на 14 двигателя на първата степен и изглежда е преминало успешно. Тягата на тези 14 двигателя е почти колкото на ракетата Сатурн от мисиите Аполо. А когато запали всичките 33, тягата ще е два пъти повече от на Сатурн, което ще е абсолютен рекорд. Мъск е пуснал в Туитър, че остават около 2 тестови запалвания преди орбиталния тест. По принцип нещата, които пуска като срокове в Туитър са доста оптимистични, но според мен няма съмнение, че орбиталният тест е на не повече от 3-4 месеца разстояние. Ако всичко върви наред, може и по-скоро. Има и песимистичен вариант да направят някоя глупава грешка и да се взриви полигона и да се забавят нещата много, но се надяваме, че внимават :)

P.S. Утре в 08:00 е следващият опит за изстрелване на SLS от Artemis, стискаме палци да мине успешно и да се приключи тази сага :)
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » вт ное 15, 2022 19:35

Много внимават с цялата тази техника.
Нали видя какво забавяне беше с JW , какво чудо беше от няколко гидини!
Никой няма да рискува толкова пари, ако не е сигурен на 1000%
Стивън Хокинг

petar1

Мнение от petar1 » вт ное 15, 2022 20:03

Да, тези 33 двигателя ако гръмнат с пълна ракета и преди да е напуснала кулата ще унищожи почти едногодишен труд - всичко на площадката ще замине. Вече не са на фазата с 2-3 двигателя и тестови контейнери, които и да гръмнат все тая. Същото е и за SLS - ако има фал заминават десетки години труд.
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

petar1

Мнение от petar1 » ср ное 16, 2022 19:41

Страхотно изстрелване и успех днес на SLS :D . В момента е най-мощната ракета достигала някога орбита.
Ето го и корабът Орион на около 80 хиляди км от Земята =D>
Прикачени файлове
orion_earth.jpg
Корабът "Орион" и Земята
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » ср ное 16, 2022 20:00

Мдаа много забавяне и голям успех за човечеството!
Който и как да го мисли!
Много труд и мозък по тая ракета, нищо, че двигателите са стара разработка!
:)
Стивън Хокинг

petar1

Мнение от petar1 » вт яну 24, 2023 23:04

Снощи за пръв път напълниха целия Starship с гориво - около 5000 тона тежи горивото, което е рекорд за ракета :shock:

Изображение

Тестът вчера мина изненадващо гладко без рестартиране на процесите. Следващата стъпка е да направят статично запалване на всичките 33 двигателя. Ако мине успешно, вече ще сме на финалната права за изстрелване. Изглежда реалистично това да стане в следващите 2-3 месеца.

Дано успее този амбициозен проект =D>
Skywatcher Esprit 100ED
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Въпроси свързани със сателити
    от Filer099 » ср авг 04, 2021 17:45 » в Клуб за общуване
    3 Отговори
    225 Преглеждания
    Последно мнение от Filer099
    чет авг 05, 2021 21:19
  • Използване на синтетични байъси със Сирил
    от damyan_rm » вт яну 04, 2022 12:52 » в Астрофотография
    4 Отговори
    198 Преглеждания
    Последно мнение от damyan_rm
    вт яну 04, 2022 16:14
  • Астрофото със 102/714 рефрактор
    от barbwire78 » пон апр 09, 2018 15:37 » в Астрофотография
    31 Отговори
    3416 Преглеждания
    Последно мнение от barbwire78
    пон окт 14, 2019 18:52
  • Проблем със засверяването на NEQ6 Pro
    от Syncho » пон сеп 02, 2019 18:52 » в Астрономическа техника
    8 Отговори
    888 Преглеждания
    Последно мнение от Syncho
    ср сеп 04, 2019 15:01
  • Внимавайте със зелентие лазери и студа!
    от bxd » вт ное 24, 2020 21:13 » в Астрономическа техника
    0 Отговори
    455 Преглеждания
    Последно мнение от bxd
    вт ное 24, 2020 21:13