Изтрих си акаунта в Astrobin ...

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Изтрих си акаунта в Astrobin ...

Мнение от lkrustev » съб юли 31, 2021 21:58

То бива комерс, ама чак толкова ... [-X

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Re: Изтрих си акаунта в Astrobin ...

Мнение от Yoddha » чет авг 05, 2021 00:49

Има нови цени... но пък и възможностите за безплатен обяд са малко... Целият този бизнес изисква разработка, поддръжка и хостинг. Салваторе го прави сам и в свободното си време. Целта му е да започне да се занимава само с това и да може да предложи нови функционалности.

Много хора правят малко снимки на година - под 10 на година услугата е безплатна. Следващото ниво е за основната маса - 50 на година снимки и се връзва към 3лв. на месец. Все пак това е "Социалната" мрежа на любителите. Всички ровим там ;) и това е най-голямата трибуна където можем да споделяме резултати с хора който разбират.

Там съм почти от създаването и за сега не мисля да напускам :)

П.С. Не пиша това за да създавам конфликт. Реших че поста ти е покана за размяна на мнения :)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.88) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед авг 08, 2021 21:41

Аз съвсем не упреквам никого, който иска да си дава парите, за каквото му е кеф. Просто в конкретния случай исках да споделя възмущението си и това което ме издразни много, а именно начинът по който се направи - един вид явно изнудване. Освен това цените са прекалено високи за да може да качиш двайсетина или дори петдесет снимки. Ето, ти примерно даваш цял софтуер за по-малко пари, за който бих платил двойно и тройно с кеф, както си плащам за шарпкап-а смешната годишна такса. Ама да искаш толкова пари от хората за да хостваш двайсетина снимки - айде мерси. Абсолютно неадекватни за предлаганата услуга суми. Това е все едно Инстаграм, или Фейсфук, да ти кажат един ден "Или си плащай, или изчезвай!" . Много тъпо и меркантилно.

Потребителски аватар
OrionBG
Регистриран: вт май 15, 2018 19:20
Контакти:

Мнение от OrionBG » нед авг 08, 2021 21:52

Аз там съм сложил една снимка за последните 10 години и го ползвам само за консултация като търся определен кадър или конфигурация.
За телескопиус чух на предната астро сбирка на ЗО мисля че от Венци и сега го ползвам главно него, след това го препоръчах на доста колеги като Лъчезар.

За съжаление доста услуги и портали които до сега бяха свободни за достъп или само се издържат от реклами взимат така пример и почват да искат абонамент дори символичен. Говори се за YouTube че може да стане така. Не говорим за системи за дарения като Patreon, но с удоволствие някой ден бих дарил през такава услуга на създателите на telescopius.
Omegon RC 8"
10 Micron 1000 HPS
ASI ZWO 533
gantchogantchev.wordpress.com

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед авг 08, 2021 22:53

Аз нямам нищо против плащането. Проблемът е в изнудваческият начин по който се направи и то с цени, които не отговарят на услугата. Определено изключително глупав подход и със сигурност ядосаха много от потребителите си. Можеше да се измисли по-интелигентно и да се остави някаква вратичка за "орязана" безплатна услуга.

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » нед авг 08, 2021 23:52

Ама то орязана безплатна версия на услугата има... А и каченото съдържание не се губи ако не подновиш плана.

Телескопиус е алтернатива, но основната му цел първоначално беше друга. Рано или късно когато терабайтите се натрупат и там ще се появи такса.

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон авг 09, 2021 00:22

Yoddha написа:
нед авг 08, 2021 23:52
Ама то орязана безплатна версия на услугата има... А и каченото съдържание не се губи ако не подновиш плана.

Телескопиус е алтернатива, но основната му цел първоначално беше друга. Рано или късно когато терабайтите се натрупат и там ще се появи такса.
Ами няма - в момента в който хората са ти напълнили сайта със снимки, ти им казваш "или си плати, или не можеш да качваш повече ... и да изтриеш пак не можеш да качваш, така че плащай". Реално този сайт без снимките на хората е нищо. Благодарение на тях имаш трафик и разни магазини ти плащат за реклама. И накрая, понеже си алчен, най-безочливо принуждаваш пчеличките, които са ти напълнили медеца да си плащат за да продължават да пълнят :twisted:

Като толкова много иска да печели от абонаменти - има стотици потребители с мангизи, които биха си платили за някакви глезотии и екстри, стига да имаш мозък в главата и да знаеш как да ги прикоткаш, без да изнудваш масовият потребител.

Потребителски аватар
OrionBG
Регистриран: вт май 15, 2018 19:20
Контакти:

Мнение от OrionBG » пон авг 09, 2021 10:06

Телескопиус в момента има много повече функции и полезни опции които през няколко месеца се подобряват или се добавят още нови.
Не е само галерия с коментари. Ако го ползвам активно и всичко качвам там бих дарил без проблем на тези хора.

Астробин мисля че имаше доста сериозен проблем преди година две на голяма загуба на данни и снимки, а доста хора са си държали снимките там главно (все пак грешен подход) без backup и всичко изгубиха тогава. За компенсация дадоха безплатен про абонамент на повечето потребители за няколко месеца.

Така или иначе трябва да имаме двойно или тройно копие на данните си на няколко места.
Omegon RC 8"
10 Micron 1000 HPS
ASI ZWO 533
gantchogantchev.wordpress.com

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон авг 09, 2021 13:07

На мен лично елитарщината, като диагноза на човешкия интелект и психика ми е изключително противно явление, а астробин с този тотален комерс се ориентира все повече към подобен тип потребители.

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон авг 09, 2021 17:32

OrionBG написа:
пон авг 09, 2021 10:06
Ако го ползвам активно и всичко качвам там бих дарил без проблем на тези хора.
И зад този проект стои само едни човек - Себастиан. Дано да намери добри начини да финансира хостинга когато базата нарасне защото това е най-скъпата част от подобни проекти и това върви като разход всеки месец.

Комуникираме от време на време :) APT поддържа импорт на списъци с обекти от Телескопиус. Дори сме рекламирали там (както и в Астробин), но беше отдавна - 2016.

Общото за хоби проектите е че когато растат искат все повече време и в едни момент или трябва да станат основно занимание или да се саморегулират. Това си има цена. Ако имаш късмет да живееш в Аржентина или България се получа по-лесно от колкото в Швейцария :lol:

Не искам да адвокатствам на нито един от проектите. Просто споделих мнение :) Както и вие :)

Работя и с двата, поддържам до колкото мога и двата, предпочитам за сега да качвам Астробин-а, след време може да е Телескопиус :)

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон авг 09, 2021 18:07

По принцип е нормално фриленсърите, да се подържат един друг, особено ако се познават и имат някакви отношения. Трудно е човек да бъде напълно обективен в такава ситуация, което напълно го разбирам. Не искам да ангажирам никого с мнението си и благодаря за дискусията :)

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон авг 09, 2021 21:49

Здравейте,
обикновено избягвам темата за платените неща.
Но като вече 25+ години занимавки с хард, софт и т.н.
мога да изразя мнение.
Може би в последните 5 години всичко стана явен комерс. Минава се на някакви
месечни, годишни и подобни абонаменти. Софта се пълни с излишни простотии тип
моментален достъп до фейс и инстаграм.
Затова спрях тотално да плащам на "големите" освен за гугъл диск за бекъп и един NOD за
комповете вкъщи.
Като бях млад не плащах, защото нямах пари - мизерия.
Като си имах вече стабилна работа и приход си плащах за приличен софтуер.
Но сега ме загубиха тотално.
Затова си краквам какво ми хареса и няма крак (ако успея).
Затова и в подписа съм пуснал книгите, които съм събирал и ползвам - поне
който иска да тегли и да чете безплатно.
Какво става ако си купиш калпава книга или платиш за филм, на който трейлъра е най-хубавото в него.
Да не би да ти върнат нещо. Ами калпавия софт като си прецакаш проект - също нищо - бъг имало.
ДГД и това е.
Да си заврат правата в черната дупка.
Станах хейтър на дърти години.
:D

P.S.
Изключвам софт, където човека разработва нещо за символични пари а върши работа,
като SharpCap примерно и други подобни полезни програмки.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 07.07.2021 :
https://drive.google.com/file/d/12TX4ct ... sp=sharing

EAA System:
TS PHOTON 0" F4
EQ5 Pro GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

D2014
Регистриран: вт яну 14, 2014 19:35

Мнение от D2014 » вт авг 10, 2021 09:02

18+
За платените сайтове, услуги и т.н.
Жената на един мъж се ядосала и го попитала, защо посещава места и използва услуги от жени, които предлагат определен вид услуга срещу 100 долара. После му казала, че и тя може да предложи тази услуга и то безплатно.
Мъжът се съгласил, жената му предоставила услугата и попитала „Как е?“
Мъжът се замислил и отговорил „Ами …жено, какво да ти кажа – 100 долара са си 100 долара!“
П.С. Става въпрос за фризьорска услуга "Подстригване" :D

Сигурно няма да ми повярвате, но за INTERNET също ще плащаме и не само на доставчиците, а и за съдържанието и услугите, които използваме.
Google - 15 USD / на месец
Gmail - 10 USD / на месец
и т.н.
По-младите от нас ще видят тези времена!
:D
Naked Eye

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт авг 10, 2021 12:21

Хубавото на пазарната икономника е, че тя е много близко до естественият подбор в еволюцията - много бързо се изчиства от неадекватните. Нищо "куцо и сакато" няма шанс да оцелее.

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15
Контакти:

Мнение от n_antonov » пет авг 13, 2021 13:33

lkrustev написа:
нед авг 08, 2021 21:41
Аз съвсем не упреквам никого, който иска да си дава парите, за каквото му е кеф. Просто в конкретния случай исках да споделя възмущението си и това което ме издразни много, а именно начинът по който се направи - един вид явно изнудване. Освен това цените са прекалено високи за да може да качиш двайсетина или дори петдесет снимки. Ето, ти примерно даваш цял софтуер за по-малко пари, за който бих платил двойно и тройно с кеф, както си плащам за шарпкап-а смешната годишна такса. Ама да искаш толкова пари от хората за да хостваш двайсетина снимки - айде мерси. Абсолютно неадекватни за предлаганата услуга суми. Това е все едно Инстаграм, или Фейсфук, да ти кажат един ден "Или си плащай, или изчезвай!" . Много тъпо и меркантилно.
Напълно споделям мнението ти. Аз също си изтрих акаунта. Бях се абонирал за 50 снимки. Не, че бях и на нивото на сайта, където качват сериозни хора, а не такива като мен, които с "трици ловят маймуни" и са "барабар Петко с мъжете". Мен също ме издразни начинът, по който се искат пари. Няма достатъчно добавена стойност в това, за да може човек да се самоиздържа само от него. И аз исках да мога да се издържам само с уроци по пеене, но не става. Трябва да се бачка нещо. Хостингите отдавна не са проблем, за да се искат толкова пари за място в нета с малко екстри. Telesopius имат много повече функционалности и непрекъснато добавят. Повече прилича на общност. Може би създатеят на astrobin изхожда от позицията, че и без това астрофотографите харчат доста за джаджи и по принцип са хора с повече възможности, за да им бъде проблем да плащат и за сайт. Работата е, че човек плаща за добавена стойност, а не просто да се чуди къде да си хвърли парите. APT и SharpCap дават точно това - добвена стойност. Готов съм да плащам за тях и ще го правя с кеф колкото и да струват, докато се занимавам с това хоби!
Телескоп: TS-PHOTON 6" F4 Advanced Newton, Sky-Watcher 130/650, камера ASI ZWO 183MC Pro.
Гидиране: Lacerta Guidescope 32, ASI ZWO 290MC, Lacerta PlanetPro (IMX224color), PHD2 Guiding.
Монтировка: EQ5, EQ3-2, Enhanced Dual Axis Handset with autoguider input with motors.
Фокален редуктор: TS-Optics Focal Reducer 1,25" 0.5x.
Софтуер: APT, DeepSky Stacker, GIMP, Autostakkert, Affinity Photo, ASI Studio.
Филтри: Baader NEODYMIUM (Skyglow & Moon), TS-Optics UCF, Optolong UHC.

https://astroblognikola.blogspot.com
https://telescopius.com/profile/n_antonov

gmom
Регистриран: пон сеп 28, 2020 15:03

Мнение от gmom » пет авг 13, 2021 13:53

Свободен пазар - нещо като не ни харесва, не го ползваме и не плащаме за него. Причината напоследък всичко да минава на SaaS е, че много се краде иначе обаче. Разбира се и защото така се правят по-дългосрочни и стабилни парични потоци :)

Колко от нас плащат за операционната си система и офис пакет? :D

Дълга тема, май по-добре да не коментирам повече.
GSO 203 / 1200 mm Dobsonian

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пет авг 13, 2021 15:57

gmom написа:
пет авг 13, 2021 13:53
Свободен пазар - нещо като не ни харесва, не го ползваме и не плащаме за него. Причината напоследък всичко да минава на SaaS е, че много се краде иначе обаче. Разбира се и защото така се правят по-дългосрочни и стабилни парични потоци :)

Колко от нас плащат за операционната си система и офис пакет? :D

Дълга тема, май по-добре да не коментирам повече.
Аз плащам, за операционна система на около десетина компютъра. Платил съм най-различни софруери, за хиляди левове за последните десет години. Служебни и за лично ползване. Когато цената на услугата е адекватна, няма никакъв проблем. Просто астробин, направиха опит за изнудване на потребителите, без никаква вратичка за свободно "орязано" ползване, което именно ме издразни до толкова, че да си изтрия акаунта. Тук въпросът е само принципен, а не дали можеш да платиш или не.

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » вт сеп 14, 2021 23:27

lkrustev написа:На мен лично елитарщината, като диагноза на човешкия интелект и психика ми е изключително противно явление, а астробин с този тотален комерс се ориентира все повече към подобен тип потребители.
Астробина е нещо като IPhone, докато Телескопиуса е нещо като моторолата ми. А не знаеш колко работа върша с нея :-).

За Астробина ползвах една година оная безплатна промоция и после викам айде ще платя за една година. Но реално сумата е неоправдана. С подобни суми може сам да си хостваш собствен бекъп сървър в амазон и данни в S3. Или само S3.

Нещата му наистина са мн мазни откъм интерфейс и галят окото. Ама е само снимки в крайна сметка.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Отговори