Нашто хоби било скъпо....

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Нашто хоби било скъпо....

Мнение от b_kassabov » нед май 03, 2020 15:53

Ами тия? Не съм "фен" ама според мене всички тия са накатерили по един премиум ерфрактор със сE монтировката (по желание) че и обсерваторията влачат отзад...

Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Re: Нашто хоби било скъпо....

Мнение от tonygl » нед май 03, 2020 23:22

Доста "Американско"...

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » пон май 04, 2020 14:49

Абе скъпо си е хобито. Иначе не можем да се мерим с Елън Мъск и Джеф Безос :)

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » ср май 06, 2020 19:26

На метър или километър?! Може на грам, джаул и т.н.
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » ср май 06, 2020 21:59

При мен се случи така ,че първоначално исках да виждам повече от небето.

Сега с времето развивам все повече интерес към самата техника. Което е леко фетишистично.

Идват хора питат за телескопа и аз съм много щастлив да им обяснявам устройството.

Иначе за жалост хобито е много скъпо. И колкото повече чавек се занимава с хобито, толкова повече му се иска да си купува по-скъпи и по- хубави инструменти.

Примерно преди няколко седмици реших да хвърля едно око на луната с един далекоглед 20x60 и бях поразен от остротата на образа. Кратерите бяха остри като бръснарски ножчета. И веднага ме загложди желание за хубав рефрактор. Само че искам да събира светлина колкото рефлектора ми. А това е почти непостижимо, защото съм виждал единствено Skywather да предлагат 200mm рефрактор а вече дори не го правят. А цените на такива телескопи са меко казано недостъпни....

Въобще напоследък мисля повече за телескопи от колкото за друго което е малко прекалено за един уравновесен живот ...
..
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » ср май 06, 2020 22:14

Не ти трябва рефрактор 200 мм. Даже и 150 не ти трябва. За наблюдение е перфектен 100 мм. Не че е от съществено значение де...дали няма да си купя Ферари или "само" новеничка "ЕС" класа... Какво ли не съм си купувал в това хоби...и монтировка АСА не съм, и 150 мм рефрактор не съм, и обсерватория.... :D :D
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » ср май 06, 2020 22:32

b_kassabov написа:
ср май 06, 2020 22:14
Не ти трябва рефрактор 200 мм. Даже и 150 не ти трябва. За наблюдение е перфектен 100 мм. Не че е от съществено значение де...дали няма да си купя Ферари или "само" новеничка "ЕС" класа... Какво ли не съм си купувал в това хоби...и монтировка АСА не съм, и 150 мм рефрактор не съм, и обсерватория.... :D :D
Аз все по - сериозно се замислям за някакъв по-достъпен 80 или 100 мм, не че не ми се иска по-голям...

Ама тая корона много добре се отразява на финансовото състояние и не се знае колко ще се чака...
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15

Мнение от n_antonov » чет юли 30, 2020 21:58

Космосът е практически безкраен, така че хобито ни може да бъде практически безкрайно скъпо. Винаги има по-далеч от това, което можем да видим с наличната техника. Освен това е много пристрастяващо.

Изобщо, бързо може да доведе до тотално разорение и което по-страшното, разореният изобщо да не съжалява за това :)

Обичам астрономията от дете, но в моето детство нямаше сегашните възможности и достъп до телескопи, камери, филтри и всякакви екстри. Само четях и мечтаех за тях, а небето наблюдавах само с едно далекогледче с апертура 50 мм. В соца не беше толкова лесно да се сдобиеш с каквото си поискаш. За снимане на галактики и мъглявини даже не съм смеел да мечтая. Днес, с тази глобализация, когато от интернет можеш да си поръчаш всичко и то на зарибяващо ниска цена, и след 20 дни да си вече в играта, рисковете да затънеш са много сериозни. Само преди 2 месеца си купих първата и то възможно най-евтина камерка, а сега едва се въздържам да се охарча за втора, около 5 пъти по-скъпа, но затова пък пригодена повече за дълбоко небе. Защо да снимаш дълбоко небе с планетарна камера? Усещам как скоро и телескопчето ще ми отеснее. И така, лека-полека забелязвам как, ако не се въздържам, може да се окажа в опасна зависимост :)

Гледам видеа в YouTube на разни майстори, които правят чудни фотографии, като се опитвам да сметна приблизително с какво оборудване зарибяват феновете си. Ами, сумите са страшни. Мисля си, то с такава техника и баба знае. Липсват ми по-скоро такива, които правят красоти с по-достъпни за нас неща.

Иначе ми е много любима тази картинка:
Astro Hobby.jpg
130/650 SkyWatcher Newton reflector
Sky-Watcher SynScan WiFi Alt-Az Goto
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » чет юли 30, 2020 22:54

n_antonov написа:
чет юли 30, 2020 21:58
Мисля си, то с такава техника и баба знае.
Не съм съгласен. Хрумва ми на ум аналогията - дай мощна кола на немощен шофьор...гледай какви ще ги свърши за нула време. Тук във форума имаме и обратните примери. Макс-им върши чудеса, а техниката му въобще не е толкова претенциозна. Но да, прав си, хобито не от най- спестовните...затова пък подтиква към умствена дейност :) За да дадеш веднъж парите си за нещо си принуден доста да изчетеш и да почешеш сивите клетки :D
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » пет юли 31, 2020 09:07

b_kassabov написа:
чет юли 30, 2020 22:54
n_antonov написа:
Не съм съгласен. Хрумва ми на ум аналогията - дай мощна кола на немощен шофьор...гледай какви ще ги свърши за нула време. Тук във форума имаме и обратните примери. Макс-им върши чудеса, а техниката му въобще не е толкова претенциозна. Но да, прав си, хобито не от най- спестовните...затова пък подтиква към умствена дейност :) За да дадеш веднъж парите си за нещо си принуден доста да изчетеш и да почешеш сивите клетки :D
По принцип е така. Това, че си си купил скъпа играчка, изобщо не означава, че ще можеш да постигнеш нещо с нея. Трябва си обучение, знания и умения. Особено, когато комбинираш толкова устройства - телескопи, камери, филтри, софтуер... Супер ценни са тези видеа. Астрофотографията комбинира наука, технологии и изкуство едновременно по един уникален начин, така че да има от всичко за душата. А и чувството, че си си го заснел сам, дава и лично удовлетворение. Ясно е, че все някой е направил по-хубава снимка от твоята.

Ако не е някой, ще е телескопът Хъбъл. :)

Просто малко се ядосах, че аз едва се уча да комбинирам basic неща, а хората ми показват как да вържа guide scope към рефрактор, който струва повече от среден личен автомобил в България, и после как да обработя материала в програма, която струва в най-бедния си вариант няколко стотин долара, а аз още не знам какво е Levels & Curves и не съм пипал графична обработка (освен Crop & Resize). Видеата за работа с open source или безплатни програми са бедни и най-често се ползват стари версии.

Тази ниша трябва да се запълни според мен :)

Не е задължително да се разорява човек, за да си храни душата и да си медитира нощем под небето, но наистина липсва достатъчно know-how как да го направи с минимум разход, без да му се внушава, че щом нещо е безплатно или телескопът не струва поне 1500 USD + камера за още толкова, + guide scope и още една камера за още толкова, да не очаква да види красив резултат.

Тук се радвам, че се споделят много трикове и хитрости и опит от комбиниране на всякакви решения и съм много благодарен на всички активни участници тук, че са толкова щедри.
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет юли 31, 2020 11:44

n_antonov написа:
пет юли 31, 2020 09:07
b_kassabov написа:
чет юли 30, 2020 22:54
n_antonov написа:
По принцип е така. Това, че си си купил скъпа играчка, изобщо не означава, че ще можеш да постигнеш нещо с нея. Трябва си обучение, знания и умения. Особено, когато комбинираш толкова устройства - телескопи, камери, филтри, софтуер... Супер ценни са тези видеа. Астрофотографията комбинира наука, технологии и изкуство едновременно по един уникален начин, така че да има от всичко за душата. А и чувството, че си си го заснел сам, дава и лично удовлетворение. Ясно е, че все някой е направил по-хубава снимка от твоята.

Ако не е някой, ще е телескопът Хъбъл. :)

Просто малко се ядосах, че аз едва се уча да комбинирам basic неща, а хората ми показват как да вържа guide scope към рефрактор, който струва повече от среден личен автомобил в България, и после как да обработя материала в програма, която струва в най-бедния си вариант няколко стотин долара, а аз още не знам какво е Levels & Curves и не съм пипал графична обработка (освен Crop & Resize). Видеата за работа с open source или безплатни програми са бедни и най-често се ползват стари версии.

Тази ниша трябва да се запълни според мен :)

Не е задължително да се разорява човек, за да си храни душата и да си медитира нощем под небето, но наистина липсва достатъчно know-how как да го направи с минимум разход, без да му се внушава, че щом нещо е безплатно или телескопът не струва поне 1500 USD + камера за още толкова, + guide scope и още една камера за още толкова, да не очаква да види красив резултат.

Тук се радвам, че се споделят много трикове и хитрости и опит от комбиниране на всякакви решения и съм много благодарен на всички активни участници тук, че са толкова щедри.
Здравей,

всичко зависи какво искаш да снимаш. Популярните обекти с красивите снимки в голяма част могат да се постигнат с
телескопи в диапазона даже до 1000 лв. Примерно Skywatcher Evostar 72mm ( ).

Като се събере материал с часове, обработката с някоя безплатна програмка ще изкара хубава картинка.

Системата от подписа ти си е за видеоастрономия а не за астрофотография. Може да разгледаш огромен брой галактики и други обекти.
Темата за видеоастрономията: viewtopic.php?f=9&t=7596

Почти 3 години вече се занимавам, от тях 2 с непретенциозна техника и мога да кажа, че покрих поне 95% от обектите изобщо
достъпни за астролюбител с телескоп под 50 см. Ограничението на системата, което няма как да се преодолее е резолюцията.
За мен лично обектите от каталога на Хиксън бяха най-интересни, като има и много слаби - до 17 зв.вел.
Няма как да видиш кръста на Айнщайн примерно, ако телескопа е под 50 см., каква и ще камера да ползваш.
Лека.
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 12.09.2020:
https://drive.google.com/file/d/1EfU9Yw ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » пет юли 31, 2020 12:45

Synergon написа:
пет юли 31, 2020 11:44
Здравей,

всичко зависи какво искаш да снимаш. Популярните обекти с красивите снимки в голяма част могат да се постигнат с
телескопи в диапазона даже до 1000 лв. Примерно Skywatcher Evostar 72mm ( ).

Като се събере материал с часове, обработката с някоя безплатна програмка ще изкара хубава картинка.

Системата от подписа ти си е за видеоастрономия а не за астрофотография. Може да разгледаш огромен брой галактики и други обекти.
Темата за видеоастрономията: viewtopic.php?f=9&t=7596
Благодаря!

Темата за астрофотографията съм я изръчкал отдавна, от нея започнах ;)

Снимат ми се далечни неща. Камерата ми е за планетарна фотография, а я ползвам за мъглявини и галактики. Нещата опират и до пари, разбира се. Дори и с нея обаче, с материал повече от 1 час човек може да види красиви неща. Но сега съм в процес на закупуване на друга, по-подходяща за дълбокото небе. Планетарната не се губи. Телескопчето ми има добра светлосила за момента и не смятам да го ъпгрейдвам, но ще дойде и този момент.
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет юли 31, 2020 18:37

Здравей,

Защо първо не сложиш един фокален редуктор, като го нагласиш
да е 0,6 примерно. Моя предишен телескоп много "отпуши" с такъв евтин,
а камерата ми беше ASI 224MC - също планетарна.
В момента също ползвам този фокален редуктор и на новата система и
съм доволен от резулатата.
Ето фокалния редуктор, който ползвам:
( https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hread.html )

Лека.
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 12.09.2020:
https://drive.google.com/file/d/1EfU9Yw ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » пет юли 31, 2020 19:50

Synergon написа:
пет юли 31, 2020 18:37
Здравей,

Защо първо не сложиш един фокален редуктор, като го нагласиш
да е 0,6 примерно. Моя предишен телескоп много "отпуши" с такъв евтин,
а камерата ми беше ASI 224MC - също планетарна.
В момента също ползвам този фокален редуктор и на новата система и
съм доволен от резулатата.
Ето фокалния редуктор, който ползвам:
( https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hread.html )

Лека.
Много благодаря за идеята! Ще опитам непременно.
ASI ZWO 290MC

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Мнение от Filer099 » пон авг 03, 2020 19:11

Аз за 34 години откакто баща ми ми купи първия детски телескоп Астрокабинет 90 съм хвърлил пари смятани по реални цени към то днешно време около 12 000 лева за над 50 бинокъла и около 25 далекогледа.Почти всичко това е купувано и продавано и съм се набил по този начин с хиляди.Купуването на оптични прибори ускори и първия ми и втория ми фалит.Едва през последните почти 3 години си извадих поука и купувам много умерено и нищо не продавам.
Celestron C90 MAK 90/1250
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Tento БПЦ 12х40
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Nikon 7x35 Aculon
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

Отговори