Ще успее ли ScaceX със Starship

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Ще успее ли ScaceX със Starship

Мнение от lkrustev » пон мар 30, 2020 22:29

Как мислите, ще успее ли ScaceX да изведе Starship в орбита и да го върне обратно ... цял? Аз лично съм силно скептичен /поне в настоящата конфигурация и размер/... макар и да бих се радвал много да успеят.

Причините са много, но основно колосалният размер, който прави конструкцията твърде крехка и нестабилна. Който е имал някакъв досег с конструиране на разни съоръжения, знае колко много се усложняват нещата с нарастване на размера и натоварванията. Ще дам за елементарен пример моята количка, 1:10 мащаб, която развива 155км/ч за под 8 секунди и като се разбие и няма почти нищо - нещо немислимо за автомобил в реални размери. Или насекомите, които издържат няколко стотин G без проблем, а слонът едва издържа на едно G :)

Може би ще успеят с планираният 20 км полет, без бустер, но до орбита натоварванията са съвсем други ... а от орбита надолу да не говорим.

Също така, шансовете за мисия до Марс в следващите 10 години хоризонт, ги определям на не по-големи от 5-10%.

Впечатление ми направи също как се работи в стил "франкенщайн" на принципа опит-грешка, което не е съвсем лошо в случая, но показва липса на добре обмислена инженерна визия. Например да правиш тест на налягане на почти напълно оборудван прототип беше уникално тъпо. Добре - взеха си урок и сега тестват само "голите" танкове, но ... кому беше нужно? - дори средно опитен конструктор би се сетил да тества първо танковете и после да кичи фините и скъпи системи.

lkrustev

Re: Ще успее ли ScaceX със Starship

Мнение от lkrustev » ср апр 01, 2020 18:36

Понеже корона-скуката ме е налегнала, продължавам да си пиша сам :)

Тъпата първоначална концепция на Мъск, да натовари 100 човека на сто метров фишек и да ги засили към Марс ми се стори просто уникално наивна да не кажа малоумна. Няма бакъп, няма диверсификация - всички яйца в една кошница. Стотина високоселектирани астронавта, натоварени на една ракета - пълна глупост. Та тогава имах свободно време и взех да си чертая, как аз бих я направил тази мисия и това е резултатът:
1483788434_new_bitmap_image.jpg
Всеки модул е разчетен да може да бъде изведен в орбита от Фалкън Хеви, или същия на стероиди. Има 16 карго-хабитат модула, четири смалени варианта на Старшип-а с който астронавтите се извеждат в орбита и кацат на Марс. В същото време могат да бъдат ползвани за жилищни отсеци по време на полета. Централният отсек е огромен с команден, общ отсек, след това сервизен, и накрая двигателен. Има няколко допълнителни сервизни-карго отсека, за които са "закачени" соларните модули и т.н.

Предвиден е за около 20 човека екипаж - по 5 души на "сувалка"-ландер. Като същевременно, би трябвало да може да се измисли всяка сувалка да може да подържа живота на до 10 души, ако нещо се случи с "кораба" майка и трябва да се връщат аварийно примерно две-три оцелели сувалки с оцелелият екипаж. Това е доста ... доста под въпрос, дали може да стане, но поне е някаква концепция за бакъп варианти.

... общо взето развинтена фантазия до голяма степен, но далеч по-смислена от на Елън Мъск глупостите.

lkrustev

Мнение от lkrustev » пет апр 03, 2020 22:59

#-o #-o #-o

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед апр 05, 2020 12:15

Някакви мнения по повод шансовете на Старшип?

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » нед апр 05, 2020 13:57

Американците имат какво да научат от Руснаците :D

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » нед апр 05, 2020 16:27

lkrustev написа:
нед апр 05, 2020 12:15
Здравей,
в този му вид и концепция = 0.

Цялата тая патардия е да се точат средства докато дойде финансовата криза.
Тя пък взе, че дойде по-рано.
Е сега могат да си прототочват проекта още 20 год.
Американската работа е такава.
Лека.
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 24.11.2020:
https://drive.google.com/file/d/1OuZLnm ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед апр 05, 2020 16:46

Благодаря за мненията! Явно не съм единственият, който мисли по този начин.

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед апр 05, 2020 19:29

Synergon написа:
нед апр 05, 2020 16:27
lkrustev написа:
нед апр 05, 2020 12:15
Здравей,
в този му вид и концепция = 0.

Цялата тая патардия е да се точат средства докато дойде финансовата криза.
Тя пък взе, че дойде по-рано.
Е сега могат да си прототочват проекта още 20 год.
Американската работа е такава.
Лека.
Иначе според мен завалията си вярва. Понякога е хубаво необременени с конвенционални знания иноватори и мечтатели да имат възможност да се развихрят, както на него му се отдаде. Не му отричам огромният успех със Фалкън-ите и Теслите. Човекът е много умен и много продуктивен, като предориемач. Също така абсолютен работохолик, но чак гений не бих казал ... и малко не го слуша главата според мен. За мен лично, подходът на Джеф Безос е по-бавен и традиционен. Ако трябва да заложа на някого, кой ще стъпи отново на Луната, това е той. Не лично разбира се.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед апр 05, 2020 20:41

Здравей,
може и да вярва човека. Той доста проекти иновативни пробва да задвижва, като някои се провалят яко.
Проблема на САЩ е, че като държава не развиват космическата си програма.
Това, което винаги се изтъква там като правилното е, че частния бизнес движи прогреса.
Само, че частника и там вече се е изтарикатил. Почти няма хора тип патриоти, които да
развиват науката без тарикатлъци. Примера с програмите писани за Боинг от индиици, че е по-евтино и много
други. Частника там вече гони преди всичко субсидии и печалба. А тия дето отпускат парите лапат комисионни.
Русия няма капацитета на САЩ, но космическата програма е държавна и винаги е била такава.
Ако САЩ отдели толкова проценти от БВП си за космическа програма, колкото Русия или Китай за 10 -тина години ще е вероятно отново
на върха, но не го прави. Защото от това не се изкарват пари.
За съжаление САЩ от края на 80-те години, след разпадането на соц. блока се изражда към капитализъм от тип 19 век.
Не политиканствам, просто бизнеса навсякъде измества науката към печалбарство.
Все пак добре,че НАСА с ресурсите, които и се предоставят успява да реализира много интересни мисии и
много успешни.
Лека.
Sancta Simplicitas!

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед апр 05, 2020 22:15

Абсолютно съм съгласен. Военният бюджет на САЩ по спомени надхвърли половин трилион вече, а на руснаците е една десета от това. Бюджетът на НАСА, от който се финансират и частните компании е мисля жалките 20 милиарда. Стъпката да се създаде конкурентна среда с прехвърляне на проекти към частни компании според мен е правилна ... но го има и както казваш "поамериканчването" и опорочаването с цел луди печалби от изсмукването на частните инвеститори с целият този фалшив хайп, който го правят с разни бутафорни макети и анимации ... и една камара спонсорирани влогъри, които се скъсват да хвалят на Мъск "подвизите". Аз лично ще съм много приятно изнанадан ако се стигне до 20 километровият тест ... ако не друго ще гледаме зрелищни експлозии :D

А това нещо ако успеят да го качат до орбита и да го върнат направо ще си скъсам дипломата.

lkrustev

Мнение от lkrustev » съб май 30, 2020 01:20

#-o #-o #-o

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » вт юни 09, 2020 21:56

Старшип е колосално голям, няма спор, но двигателя, който ще ползват за ракетата носител е около 2 пъти по-мощен от сегашния най-мощен двигател. Два пъти (та да не е и повече) не е никак малко! Това позволява и на концепцията да е в пъти по-голяма и масивна, тежка от досегашните ракети. Лично аз вярвам, че ще успеят след няколко неуспешни теста, неминуемо е когато си новатор и първи...
Джеф Безос, лично мое мнение е, че правят нещо, харчат едни пари а резултат почти никакъв, поне в никакъв случай не са каквато и да е конкуренция на Space X. Просто чичо мъски и отвя всичките... За което заслужава адмирации =D>

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » съб юни 13, 2020 07:40

Абсолютно си прав, отвя ги като торнадото къщата на Дороти в "Магьосникът от Оз" :)
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XP 8, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 24-105/3.5-4.5, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед юни 14, 2020 18:42

Това е голям кораб и името му е голямо:

SpaceSHIT.
Sancta Simplicitas!

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт юни 23, 2020 11:34

brad4edat написа:
вт юни 09, 2020 21:56
Старшип е колосално голям, няма спор, но двигателя, който ще ползват за ракетата носител е около 2 пъти по-мощен от сегашния най-мощен двигател. Два пъти (та да не е и повече) не е никак малко! Това позволява и на концепцията да е в пъти по-голяма и масивна, тежка от досегашните ракети. Лично аз вярвам, че ще успеят след няколко неуспешни теста, неминуемо е когато си новатор и първи...
Джеф Безос, лично мое мнение е, че правят нещо, харчат едни пари а резултат почти никакъв, поне в никакъв случай не са каквато и да е конкуренция на Space X. Просто чичо мъски и отвя всичките... За което заслужава адмирации =D>
Проблемът не са двигателите, а структурната якост на големите конструкции. Като знам какви са заложените коефициенти на сигурност, шансовете на сегашната концепция са нулеви. Разчита се само на вътрешното налягане, което държи стените на цилиндъра да не се сгънат на хармоника. Един клапан да запече и всичко заминава. Да не говорим, че статичните тестове грам не симулират вибрационното натоварване при ланч, да не говорим при преминаване на звуковата бариера. Моята прогноза е че в крайна сметка някой от инженерите ще му налее акъл в твърдата кратуна и ще преминат към оребрена самоносеща се конструкция, като на Сатурн 5.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт юни 23, 2020 12:46

lkrustev написа:
вт юни 23, 2020 11:34
brad4edat написа:
Проблемът не са двигателите, а структурната якост на големите конструкции. Като знам какви са заложените коефициенти на сигурност, шансовете на сегашната концепция са нулеви. Разчита се само на вътрешното налягане, което държи стените на цилиндъра да не се сгънат на хармоника. Един клапан да запече и всичко заминава. Да не говорим, че статичните тестове грам не симулират вибрационното натоварване при ланч, да не говорим при преминаване на звуковата бариера. Моята прогноза е че в крайна сметка някой от инженерите ще му налее акъл в твърдата кратуна и ще преминат към оребрена самоносеща се конструкция, като на Сатурн 5.
Здравей,
на много от ракетите носител се разчита само на вътрешното налягане, като са пълни с гориво вече, а преди това
под налягане.Стените на резервоара са много тънки и ако е празен ще се сгъне.
Но трябва да се ползват само за изстрелвания без хора.
При преминаването на звуковата бариера имат значение само частите, които са в пряк досег с фронта
на вълната. Носа, предната част на стабилизаторите ( ако има). Той стигне ли до звуковата бариера вече ще е издържал
най-големите натоварвания. За цилиндрично тяло тип ракета, която се издига към космоса минаването на звуковата бариера не води до проблеми. Проблемна е частта от полета, в която е най-висока температурата на контактните с въздуха повърхнини.
Мине ли тази част, след това само някаква повреда може да е проблем. Конструкцията ще "избута" до космоса.
Има топлинна бариера, която обаче при издигане в разредения вече въздух няма как да я достигне.

Аз имам по-практичен въпрос:
Ако все пак се получи и излети примерно с 50 човека - не 100, как ще се обслужват тези хора.
За хранене ясно че проблем няма - опаковки каквито искаш и хапваш.
Но сложния въпрос е с тоалетните. Половината кораб ще бъде тоалетни ли ?
За 50 човека колко санитарни помещения WC ще има ?
Трябва да се отчете и, че все някоя ще се развали.
Или ще пътуват с памперси 6 месеца до Марс ?
Защитата от космическата и слънчева радиация колко ще тежи за да е в нормите облъчването ?
Тези хора трябва да правят определени физически упражнения всеки ден.
При 50 човека за 6 месеца няма начин да няма и здравни проблеми, как ще се лекуват ?
Всичко за момента е дрън-дрън, да изстреляме един варел с голяма маса а после ще му мислим.
Лека.
Sancta Simplicitas!

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср юни 24, 2020 00:58

Хората са го казали: "всяко нещо по реда си и с времето си".
На тези елементарни въпроси няма начин да не са почнали да го мислят още преди години. Тва, че ние нищо не знаеме, не значи че не е помислено и не се работи по проблема :mrgreen:
От седмица-две вече набират инженери за конструиране и изработка на гигантските платформи в океана от където ще се изстрелват тези ракети.
Така, че колкото и да не ни се вярва, хората си движат нещата напред и няма лабаво, и съм сигурен, че не са по-прости от нас, че да не са се сетили вече за тези въпроси :D

lkrustev

Мнение от lkrustev » ср юни 24, 2020 13:02

Synergon написа:
вт юни 23, 2020 12:46
lkrustev написа:
вт юни 23, 2020 11:34
brad4edat написа:
Здравей,
на много от ракетите носител се разчита само на вътрешното налягане, като са пълни с гориво вече, а преди това
под налягане.Стените на резервоара са много тънки и ако е празен ще се сгъне.
Но трябва да се ползват само за изстрелвания без хора.
При преминаването на звуковата бариера имат значение само частите, които са в пряк досег с фронта
на вълната. Носа, предната част на стабилизаторите ( ако има). Той стигне ли до звуковата бариера вече ще е издържал
най-големите натоварвания. За цилиндрично тяло тип ракета, която се издига към космоса минаването на звуковата бариера не води до проблеми. Проблемна е частта от полета, в която е най-висока температурата на контактните с въздуха повърхнини.
Мине ли тази част, след това само някаква повреда може да е проблем. Конструкцията ще "избута" до космоса.
Има топлинна бариера, която обаче при издигане в разредения вече въздух няма как да я достигне.

Аз имам по-практичен въпрос:
Ако все пак се получи и излети примерно с 50 човека - не 100, как ще се обслужват тези хора.
За хранене ясно че проблем няма - опаковки каквито искаш и хапваш.
Но сложния въпрос е с тоалетните. Половината кораб ще бъде тоалетни ли ?
За 50 човека колко санитарни помещения WC ще има ?
Трябва да се отчете и, че все някоя ще се развали.
Или ще пътуват с памперси 6 месеца до Марс ?
Защитата от космическата и слънчева радиация колко ще тежи за да е в нормите облъчването ?
Тези хора трябва да правят определени физически упражнения всеки ден.
При 50 човека за 6 месеца няма начин да няма и здравни проблеми, как ще се лекуват ?
Всичко за момента е дрън-дрън, да изстреляме един варел с голяма маса а после ще му мислим.
Лека.
Абе не е баш така - Max Q /максималното динамично натоварване/ е някъде точно преди преминаването на звуковата бариера. Това е някъде около 3 тона на метър квадратен външно налягане. В този момент цялата конструкция е подложена на максимален стрес.

Иначе тая работа със стоте човека ... пък дори двадесет набутани в един такъв кораб е пълна глупост, която показва до каква степен Мъск е способен да разсъждава реалистично. Ако изобщо се стигне до ходене на Марс, според мен максималната бройка ще е 10 астронавта в един Старшип. Самият Старшип, кажи речи има малък шанс да го направят, но бустерът, който той казва че бил по-лесен, чисто конструктивно от якостна гледна точка за мен граничи с фантастиката. Това нещо е толкова огромно и трябва да бута такъв товар, че да го крепиш на вътрешно налягане е невъзможно.

lkrustev

Мнение от lkrustev » ср юни 24, 2020 17:49

brad4edat написа:
ср юни 24, 2020 00:58
Хората са го казали: "всяко нещо по реда си и с времето си".
На тези елементарни въпроси няма начин да не са почнали да го мислят още преди години. Тва, че ние нищо не знаеме, не значи че не е помислено и не се работи по проблема :mrgreen:
От седмица-две вече набират инженери за конструиране и изработка на гигантските платформи в океана от където ще се изстрелват тези ракети.
Така, че колкото и да не ни се вярва, хората си движат нещата напред и няма лабаво, и съм сигурен, че не са по-прости от нас, че да не са се сетили вече за тези въпроси :D
Има един проблем - Елън Мъск е грандоман със силни нарцистични наклонности, който освен това не го слуша главата и се гаври със служителите си. Доказателство, колко е зле е идеята да ползват Старшип, като междуконтинентален лайнер, която беше лансирана съвсем на сериозно. На практика, най-големият му успех е нещо което руснаците правят от половин век и повече ... със старшипа обаче ще удари на скала - 99% вероятност според мен.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср юни 24, 2020 19:43

На практика, най-големият му успех е нещо което руснаците правят от половин век и повече
Добре ме разсмя :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:
Руснаците нищо не правят от половин век, освен да си пребоядисат ракетата.

Най-големия му успех в тая насока (космоса) за сега е че направи ракетите да са многократни! Това никой друг не го прави, а всичку му се смяха. Преди два месеца пък мазния и дебел шеф на Роскосмос орева всичко, че Мъск с тия ракети за многократна употреба не играел по правилата, така да се каже :lol: :lol: :lol: :lol: Дет се вика, дайте сега ние като сме тъпи и мазни (Руснаците) всички да сме такива и така да си я караме, без никакви наченки за по-бърз напредък в технологиите.
Нито Руската нито програмата на НАСА в момента е така да се каже перспективна! Руснаците даже не искам да ги коментирам, както казах само си пребоядсват ракетите и на снимки на фотошоп и приказки така ще направиме са велики! Програмата на НАСА с СЛС е пълна пародия, старата ракета (макар и надеждна уж!) в нови дрехи! Самите НАСА си казват, че идеята им е просто да направят надеждна ракета с която да се върнат на Луната максимално бързо, а не да разработят нов тип перспективен кораб. :shock: Сигурна стратегия но стара като новите ни Ф16 :lol: Това значи че в близките 20-30 години от НАСА няма да видиме нов тип кораб за дълбок космос!
Е да ме извиняват всички, но аз след 30г. едва ли ще съм жив, а искам да видя човек да ходи на друга планета преди да хвърля топа, за да го хвърля спокойно, че все пак има луди хора мечтатели дето движат света напред и разбиват леда =D> [-o<

Хора, радвайте се че има такива хора дето точно така "не ги слуша главата" в цялата история на човечеството, защото щяхме да рупаме още киселец по ливадите!

lkrustev

Мнение от lkrustev » ср юни 24, 2020 20:06

Да, съгласен съм, но според мен най-големият му успех е, че частна компания изведе хора в орбита за пръв път в историята. Това с многократното използване не го отричам че е голям успех, но на практика не е това което го изкарват че е - не случайно го направиха много преди човешкият полет ... защото, като сложност е несъизмеримо по-просто. Не ме разбирай, че аз не искам да видя хора на Марс - точно за това ме е яд, като ги гледам и слушам тия небивалици, защото като му гръмнат още десетина силоза и ще изпадне в депресия и ще се откаже ... и до там с мечтите за Марс през този век.

... друг е въпросът че на Марс работа нямаме, освен ей така за постижението. Фантасмагориите за колонии и т.н. са пълни глупости. Самоподържаща се човешка колония на Марс е възможна само в развинтените въображения на хора, които си нямат и идея за какво става въпрос - почти пълен вакуум, радиация и екстремни температури. С пъти по-лесно ще е да заселим Марианската падина и цялото океанско дъно, да не говорим за Антарктида.

Освен това, сувалката беше също /уж/ многократна само без големия резервоар, така че тук няма иновация.

Може и да съм назадничав скептик, но не съм единствен:

lkrustev

Мнение от lkrustev » ср авг 05, 2020 11:14

До тук браво! Да видим нататък :shock:

lkrustev

Мнение от lkrustev » чет авг 13, 2020 14:20

Вчера ми се стори интересно да сметна, каква би била енергията на сблъсък с песъчинка при скорост 1/2-ра от тази на светлината.

Е= m.v2/2= 0.00001kg умножено по 150 000 000 m/s на втора степен, разделено на две и получаваме 112500 MJ
Тротилът се приема че отдава около 4.2 MJ енергия на килограм.

112500 MJ / 4.2 MJ = 26 785 кг тротил :D

Според мен, това е втората основна пречка пред междузвездните пътувания. Първата основна пречка е самата енергия необходима за ускоряването на космически кораб с размерите на Starship да речем, която е колосална и при съвременните научни познания невъзможна. Да не забравяме, че после същата тази енергия трябва да бъде отдадена и за намаляне на скоростта и влизане в съответна орбита.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение