Ако имахте 1 въпрос?

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

Потребителски аватар
stavropoll
Регистриран: пон апр 24, 2006 12:20

Ако имахте 1 въпрос?

Мнение от stavropoll » пон май 01, 2006 12:33

Ако имахте възможност да общувате с по-висшо същество, примерно извънземно, и имахте право само на един въпрос, какъв щеше да е той?
Изображение FOMEI Astro 60/700; алт-азимутал; Canon A710 IS, Практика ЛБ2; Зенит ЕМ; обектив Flektogon 2.8/20 Carl Zeiss.

анонимен потребител

Мнение от анонимен потребител » пон май 01, 2006 13:37

Защо има нещо вместо нищо? :question:

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пон май 01, 2006 16:03

Аз бих бил по-нагъл, примерно
"Дайте ми теория за Всичкото, и моля ви се, кажете ми, че тя е различна от струнната, плс плс плс.... :roll: "

Така де, трябва да си уползотворя въпроса максимално широко;)
Изображение FOMEI Astro 60/700; алт-азимутал; Canon A710 IS, Практика ЛБ2; Зенит ЕМ; обектив Flektogon 2.8/20 Carl Zeiss.

zaphod
Регистриран: нед ное 28, 2004 10:16

Мнение от zaphod » пон май 01, 2006 16:40

защо мразиш струнната теория, заради 100те координатни оси ли? :)

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пон май 01, 2006 16:53

zaphod написа:защо мразиш струнната теория, заради 100те координатни оси ли? :)
Защото е "измислена" само от математика и никой не може да каже до колко отговаря на реалността. Тази теория е буквално ИЗМИСЛЕНА. Разбират я само шепа учени, който нищо чудно да са в огромна заблуда и да си градят една Вселена, която работи перфектно и всичко в нея е без противоречия но.. просто да не е нашата Вселена.

А и не ме кефи щото, за да разбера напълно трябва да съм много мощен в Супер-Мега-Турбо-Висшата математика. Не искам да вярвам на нещо, което не мога да си изведа и сам. :oops:

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

Мнение от vvva4 » пон май 01, 2006 21:59

Предложих ти нещо лесно, а ти отказа да повярваш

zaphod

Мнение от zaphod » пон май 01, 2006 22:59

аз досега не съм срещал свястно описание на идеята на теорията на струните. гложди ме едно съмнение, че всъщност теорията на струните дори в най-пълния си и професионален вид, дава просто някакви колебателни модове, съответстващи на всяка частица. нещо никъде не съм срещнах и най-малък намек за нещо като ясна аксиоматика, която да дава правила за взаимодействие и така нататък.

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пон май 01, 2006 23:22

Колкото и тъпо да звучи, повечето ми знания за Струнната теория идват от серийте "The elegant universe". Супер як филм. Ако искаш ще ти дам торенти да си го свалиш. Обяснено е супер елементарно и елегантно, даже се засяга природата на Вселената, като вид струна.

Иначе чел съм разни статии, от които абсолютно нищо не разбрах.
Примерно статията "Имат ли суперструните алтернатива?" на акад. Иван Тодоров, публикувана в сборника "От кварките до Вселената"-2005г. Тази конкретно статия съм я чел с острата болка в мозъка, който горкия се мъчеше и мъчеше да разбере, за какво аджеба става дума.

Но цялата теория смарди, защото се е родила от математиката, а А. Айнщайн е казал "Математиката е най-добрия начин сам да се водиш за носа". Може би огромна маса от физичния елит на планетата сега се води за носа :roll:

vvva4 горкия, и той се води за носа, но на него даже не му е нужна математика. :wink:

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пон май 01, 2006 23:23

vvva4 написа:Предложих ти нещо лесно, а ти отказа да повярваш
Пич, тебе няма въобще да те питам какво би питал извънземното ако имаше един въпрос, ти и без това не би го послушал, та дори и Бог да беше :?

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Re: Ако имахте 1 въпрос?

Мнение от Dorian Gray » вт май 02, 2006 00:22

stavropoll написа:Ако имахте възможност да общувате с по-висшо същество, примерно извънземно, и имахте право само на един въпрос, какъв щеше да е той?
Какъв е отговора на всички въпроси? :D 8) :question: :?:

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт май 02, 2006 00:51

как за много кратко време да стана много умен ?
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Малоум 2
Регистриран: пет яну 07, 2005 13:33

Питайте тогава!

Мнение от Малоум 2 » вт май 02, 2006 10:20

Всеки има право на по един въпрос... От мен да мине...
Питайте ... и по-смело :D :?: 8)

pharaon
Регистриран: чет сеп 01, 2005 11:11
Контакти:

Re: Питайте тогава!

Мнение от pharaon » вт май 02, 2006 12:13

Аз бих попитал от рода на контакт "Как го постигнахте, как сте толкова напред в материала без да се самоунищожите" НО да ви кажа въпроса който ще задам няма да ме вълнува толкова КОЛКОТО това че ще знам, че не сме сами ! Защото знем ли че не сме сами все ще намерим начин да се свържем с другите и да си комуникираме за повече от един въпрос ! Знанието, че еди къде си и в друга галактика да е, има разумен живот е стимул за още милярди години напред да живеем ! А когато незнаем със сигурност дали наблизо или далече има живот... ни е все тая дали ще живеем дали ще умрем дали ще съшчестуваме като раса ! И за това не ни пука за планетата ни и какво ще стане с нея... за това всеки си прави каквото си иска без да се интересува от последствията ! Вижте нещата щяха да са различни ако знаехме че някъде там има разум. За това ни се иска да има и бог за да не сме сами !
Ако сте любители астрономи и не сте гледали "Контакт" гледайте го, няма нищо общо с холивудските лиготии като "Ядрото", "Армагедон" (е тука Кометата да не ми се сърди но на друго ниво са двата филма) и т.н.
... For One Better World ... with TCM

Малоум 2

Отговор 1

Мнение от Малоум 2 » вт май 02, 2006 13:20

"""Аз бих попитал от рода на контакт "Как го постигнахте, как сте толкова напред в материала без да се самоунищожите" НО да ви кажа въпроса който ще задам няма да ме вълнува толкова КОЛКОТО това че ще знам, че не сме сами ! Защото знем ли че не сме сами все ще намерим начин да се свържем с другите и да си комуникираме за повече от един въпрос ! Знанието, че еди къде си и в друга галактика да е, има разумен живот е стимул за още милярди години напред да живеем !"""

По-голяма е отговорността на човечеството, ако ЗНАЕТЕ, че сте сами в ... този ръкав на Вселената (тази еволюция, в тази област от Видимата Вселена, за НАС!!!)... Защото, при надежда, че можем да правим каквото си искаме, пък като дойдат високоразвитите извънземни - те ще "оправят" нещата - наистина отиваме към БЪРЗО самоунищожение.
Истинската отговорност пред цивилизацията е: да пази, това което има в наличност - земя, вода, въздух, планета. Другото - не зависи от нея. Няма защо да си вменява грижа за ... това, дето е из Космоса.
Може само да се кефи, като го наблюдава - това и правя... :lol:

pharaon
Контакти:

Re: Отговор 1

Мнение от pharaon » вт май 02, 2006 14:19

Малоум 2 написа:"По-голяма е отговорността на човечеството, ако ЗНАЕТЕ, че сте сами в ... този ръкав на Вселената (тази еволюция, в тази област от Видимата Вселена, за НАС!!!)... Защото, при надежда, че можем да правим каквото си искаме, пък като дойдат високоразвитите извънземни - те ще "оправят" нещата - наистина отиваме към БЪРЗО самоунищожение.
Истинската отговорност пред цивилизацията е: да пази, това което има в наличност - земя, вода, въздух, планета. Другото - не зависи от нея. Няма защо да си вменява грижа за ... това, дето е из Космоса.
Може само да се кефи, като го наблюдава - това и правя... :lol:
Грижата да ! Но нямаме стимула, смисъла се губи ! За това става въпрос...
А когато чеовек не вижда смисъл да се бори за нещо, било то и живота му или поколението му... от това по лошо няма !!! А това ТЕ да ни оправят ако сгафим хахаха ;) не го вярвам никога, ако тази по-развитата цивилизация е толкова развита НЯМА ДА ни помага по този начин !!! Гледай контакт и виж защо се казва на няколко момента "С малки стъпки искрицие, с малки стъпки... както се е правило винаги!"

Малоум 2

Отговор 1`

Мнение от Малоум 2 » вт май 02, 2006 14:48

Смисълът на чов. живот е друг въпрос.
Предполагам, че питаш за него ... възможно е да не съм разбрал какво питаш... Затова ще отговоря и на него.

Смисълът на човешкият живот е творчеството. Даже: на всеки разумен живот е творчеството (макар че друг разумен живот няма- да не забравяме, че никой не е доказал, че има).
В част от творческия процес да се съдържа "понятие за сравняване", но съвсем не е нужно да се сравняваме с ... творец-извънземен. (И аз съм със съмочувствие, но ... да не прекалим?.. :lol: ) Затова човек счита, че е живял "добре" ако е успял да измине творчески пътя на познанието.
Пътят на познание е заложен еволюционно чрез сетивност (всеки го върви) и абстрактен образ, като при човек може да бъде манипулиран, а чрез "разум" - ограничава дейности (действия), които биха довели до бързо самоунищожение. 8)
Естествена спирачка, за да не прекалим с действия на база творчество, е разумът!..
Всъщност, едромащабно, винаги се е осъществявало това, което е ... разумно - иначе, до ден днешен - нас нямаше да ни има... Е, дребни грешки ... са правени... има примери... да не удължавам постинга. :wink:

zaphod

Мнение от zaphod » вт май 02, 2006 18:26

смисълът на живота творчеството? виж ти, а аз заблудения дарвинист си мислех че смисъла е размножаването.

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » вт май 02, 2006 18:59

Дреме ми за смисъла на живота. А и нали се разбрахме, че е 42, ако някой не е съгласен с това, БЕЗ ПАНИКА 8) . Един велик философ на име Бътхед (Butt-Head), веднъж каза в диалог с Бийвъс (Beavis) "Life sucks and thеn you die". Така, че на кой му пука за смисъла, номера е докато си жив да си направиш кефа да разбереш как работят нещата.

Аз все още смятам, че ако ми се падне да задам въпрос на висш организъм, ще питам за "Теория за Всичкото". То другото си идва от само себе си 8)

А ако още има заинтересовани по темата, според мен, ръководната сила в живота на който и да е организъм е мозъка, в който ежесекундно се извършват много много квантови процеси, а както знаем квантовите процеси са СТРАННИ. Така че, ние се ръководим от квантовата игра на зарове, а не от няква си съдба...

zaphod

Мнение от zaphod » вт май 02, 2006 20:07

ха, прочетох тая статия "имат ли суперструните алтернатива". разбира се, и тука нямаше и намек за каквато и да е информация за самите струни. но пък имаше два интересни факта, споменати във статията - единия е че някой си пенроуз, предлага да се разглежда редукцията на вълновия пакет като обективно явнелие. много похвална идея бих казал, само за това ми стана симпатичен.
другото е че има наблюдения върху кривината на пространството - ОТРИЦАТЕЛНА Е! казано със прости думи - обиколката на окръжност е по-голяма от тази в плоско пространство. това е много интересен факт, който показва едно нещо - вселената не е четиримерна сфера. за жалост на ввва4 не е и тримерна сфера. въобще, странна фигура е това. и интересно защо никой не го е споменал досега.
е, който ми даде формула на симетрично пространство с отрицателна кривина, има от мене една бира. да кажа какво разбирам под симетрично пространство: закона с който се дава обиколка на окръжност в него, да е еднакъв нявсякъде.

pharaon
Контакти:

Мнение от pharaon » вт май 02, 2006 20:08

stavropoll написа:Дреме ми за смисъла на живота. А и нали се разбрахме, че е 42, ако някой не е съгласен с това, БЕЗ ПАНИКА 8) . Един велик философ на име Бътхед (Butt-Head), веднъж каза в диалог с Бийвъс (Beavis) "Life sucks and thеn you die". Така, че на кой му пука за смисъла, номера е докато си жив да си направиш кефа да разбереш как работят нещата.

Аз все още смятам, че ако ми се падне да задам въпрос на висш организъм, ще питам за "Теория за Всичкото". То другото си идва от само себе си 8)

А ако още има заинтересовани по темата, според мен, ръководната сила в живота на който и да е организъм е мозъка, в който ежесекундно се извършват много много квантови процеси, а както знаем квантовите процеси са СТРАННИ. Така че, ние се ръководим от квантовата игра на зарове, а не от няква си съдба...
:) Ето за това говоря, ако имаше друг разум някъде назад във вселената нямаше да разсъждаваш така !
Мозък казваш ! Я кажи дървото или амебата какъв мозък има ? Но те са "живи" организими, които се размножават и си имат ръководна сила.
А относно въпроса ти ! Когато (не ако) и да открием друг разум някъде, гарантирам ти НЯМА ДА ЗНАЯТ теорията за всичкото. Да, може да знаят повече от нас, може да знаят повече видове сили, които влияат на нашата вселена, или какво какво има отвъд видимата вселена, но за всичко, ХАХАХА, те такова животно НЕМА (което да знае ВСИЧКО)! Вапроса ще ти остане без отговор, и ще си си изразходвал вапроса лекомислено.

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » вт май 02, 2006 21:26

zaphod написа:ха, прочетох тая статия "имат ли суперструните алтернатива".
Аз пък току що я препрочетох, но болката в мозъка пряко корелираща с дейността "четене на тази статия" не изчезва. :x Май за струнната теория не е срамно да кажа "не разбирам". :? Явно просто нямам нужната култура за да разбера какво е "неабелова калибровъчна теория" :(

От статията ми направи впечатление този цитат, и че може да го интерпретираме по различни начини:

"... наблюденията през последните години сочат, че имаме по-скоро работа с хиперболична пространствена геометрия (с отрицателна кривина)."

Не знам, но наистина Вселената може да има каквато си иска кривина, отвъд нашето 3D възприятие - в петото измерение (или както се води според "М-теорията" - измерение номер 11)

Но този цитат не може ли да се разглежда като фридмановото понятие за кривина на Вселената? В смисал, дали Вселената ще се разширява вовеки или ще последва гравитационен колапс. :shock:
Изображение

zaphod

Мнение от zaphod » вт май 02, 2006 22:22

stavropoll написа: Но този цитат не може ли да се разглежда като фридмановото понятие за кривина на Вселената? В смисал, дали Вселената ще се разширява вовеки или ще последва гравитационен колапс. :shock:
Изображение
не мисля че някоя от кривите на картинката има отрицателна кривина.

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » вт май 02, 2006 23:04

Е, съжалявам, такава картинка намерих в интернет, но ти ме разбра.

Просто картинката се отнася за старите теории преди да бъде приет за истина космологичнич член "/\" на Айнщайн и преди да бъде установено ускорението на Вселенското разширение. По този въпрос, за ускорителното разширение съм писал в другата тема.

Но реално Фридмановите модели се описват с термини, като "кривина на Вселената". Примерно ако Вселената спре да се разширява, това е "Плоска вселена". Знам че звучи тъпо и са възможни недоразумения, но не съм го мислил аз.

Изображение
The top figure represents an open, hyperbolic (saddle) universe. The middle figure represents a flat universe. The bottom figure represents a closed universe.
http://pangea.stanford.edu/courses/ges5 ... p?entry=13

zaphod, ако в по-горния си пост си се опирал на изречението което цитирах, не отричам, че може ти да си прав, но терминологията е коварна.

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » ср май 03, 2006 08:16

stavropoll написа:...но терминологията е коварна.
Струва ми се, че просто се застъпват понятията за кривините, които в двата случая се отнасят за различни неща. Но знае ли човек, може и да има връзка.

Малоум 2

Отговор 2 - за ставропол

Мнение от Малоум 2 » ср май 03, 2006 12:20

Дреме ми за смисъла на живота. А и нали се разбрахме, че е 42, ако някой не е съгласен с това, БЕЗ ПАНИКА . Един велик философ на име Бътхед (Butt-Head), веднъж каза в диалог с Бийвъс (Beavis) "Life sucks and thеn you die". Така, че на кой му пука за смисъла, номера е докато си жив да си направиш кефа да разбереш как работят нещата.

Аз все още смятам, че ако ми се падне да задам въпрос на висш организъм, ще питам за "Теория за Всичкото". То другото си идва от само себе си

понеже липсва "вмъкване" на отговор, непосредствено след автора - затова отпечатвам цялото питане.
Какво за Теория за Всичкото? Предполагам, в смисъл, възможно ли е да се създаде такава теория, че да е способна да отговори на всички въпроси, които ни вълнуват?
Естествено, че не може: защото още не знаем "всички" въпроси!!!
Обикновено, правилно формулираният задаван въпрос, съдържа и части от отговора, в себе си.

Иначе, идеята за "Теория за Всичко" има доста ограничено ... начало, например: ако имаме (някакъв?) материал в някакво ... ограничено (как?) пространство и му "включим" известните ни физически закони ... ще се достине ли, чрез самоорганизация, до статуквото на "ден днешен"? Самоорганизацията и саморазвитието са в основата на образуване на Света. Това означава, че съществуващите знания на физически закони, свързани с тях - трябва в началото да осигуряват по-горното. Донаждаме към тях и законите от другите науки - биологични, химични и т.н. води и до повече на брой възможни правилни отговори...
Така че - то какво излезе? ... ами и сега си я имаме теория за всичкото - защото само на няколко въпроса не е отговорено еднозначно, но пък знаем какви са приблизително-възможните отговори!

И ... за мозъкът си прав! Мозъкът е организатор и модератор на всички функции в живият организъм, а отговаря и за направата и за работата на органи. При човек - това е Главен мозък. При низши - някакво "нервно" окончание, възел (ганглий?!?) :roll:
При растения - е, тук вече няма "единен център" за инфо - те се случват чрез обмен на инфо от ген.материал (семе или друго) и външни ел.магн. вълни, като фон от Слънце и Луна и еманация на Земята. Като семето+външните си "изграждат" обща антена и генетичният материал разказва как да се саморазвива ... ябълката, докато падне на главата на Нютон!
Зависимостта от сезони - точно това е зависимост от външният за семето фон. Такъв живот може да има само ограничено разпространение...
При животните - тази "зависимост" от сезони - намалява.

Въпреки това поговорката си остава:
Пилците се броят наесен, а старците - напролет! :D :shock: :roll:

pharaon
Контакти:

Re: Отговор 2 - за ставропол

Мнение от pharaon » ср май 03, 2006 12:33

Аз бих допълнил, че мозъка е по визша форма на збор на клетки, които по свой си начин разбират за съшествуването (а дали се отнася само за човешкия мозък незнам, никой не е доказал със 100% сигурност че животните или поне някои от тях не осъзнават какво са те) си докато другите видове клетки май са неспособни за това...

Потребителски аватар
stavropoll

Re: Re: Отговор 2 - за ставропол

Мнение от stavropoll » ср май 03, 2006 14:41

Вече сериозно взех да се замислям за природата на разума. Има някои странни неща.

Чували сте за котката на Шрьодингер. Този експеримент пренася един квантов ефект в нашите мащаби. По същия начин нервните клетки пренасят случайността на квантовия свят до мащаба на нашето ежедневие.

Ако ни предложат кутия шоколадови бонбони ние си вземаме един, на случаен принцип. Но въпросният случаен принцип не трябва да съществува в нашите мащаби, а само в квантовия свят. Случйният избор на бонбон се е случил в квантовата среда на нашите нервни клетки, а нашето тяло го е увеличило до ежедневни мащаби.

Никъде другаде, освен на земята отделните частици нямат такова значение. Един ефект наблюдаван в ускорител на частици е резултат от поведението на изолиран брой частици, но влиянието е огромно. Милиони хора по света ще проявят интерес към наблюдавания ефект и заедно с тях ще реагират и техните атоми и мулекули.

Може би дефиницията за разум трябва да е друга. Защо трябва да е биологична? Може би разум трябва да се наричат нещата, които реагират на квантовите ефекти, повече от колкото трябва.

А аз, ако питам, още ще питам за "теория за всичкото". Наистина колкото и мощно извънземно да е това, не може едновременно да знае уравнението което движи Вселената и цените на сладоледа пред НДК, но това което искам е, отговор, та дори да не е един, който да казва, какво е материя, какво е сила и какво е Големия Взрив? Може и да не е едно уравнение, но аз и на система ще се радвам :)

zaphod

Мнение от zaphod » ср май 03, 2006 21:22

не мисля че мозъкът има каквото и да е пряко отношение към квантовата механика и случайностите. можем да използваме псевдослучайни генератори, и това нищо не променя. мозъкът не е физика. можем да го направим и от зъбчатки и пружини, стига някой да има идея как се прави мозък.
а тоя мислен експеримент на шрьодингер е много хубав, жалко че физиците не обръщат никакво внимание на това. всъщност, преди 80 години са обръщали, но някак си със времето фокуса се е изместил. днес се мъчат да обединят гравитацията със останалите взаимодействия, което при цялото ми уважение е пълна глупост.

Малоум 2

Полуотговор за струнната

Мнение от Малоум 2 » чет май 04, 2006 08:30

Погледнете го тва:

http://www.inrne.bas.bg/wop/wop_1_2006/ ... _sviat.pdf

на популярен език е - разбираемо и допълва Зейфод...

Потребителски аватар
stavropoll

Re: Полуотговор за струнната

Мнение от stavropoll » чет май 04, 2006 19:01

В тази статия наистина има някои интересни неща. Примерно:

:arrow: Ако тази хипотеза е вярна, ние имаме два различни свята - класическият свят на гравитацията и квантовият свят на атомите, описвани от две отделни теории. Двете теории са математически различни и не могат да бъдат прилагани едновременно. Но от прилагането на двете теории не биха могли да произлязат някакви несъответствия, защото всякакви различия в техните предсказания са физически неоткриваеми. :arrow:

С което се отрича нуждата от теория на всичкото, но няколко страници по-надолу е призната математическата и елегантност. И отново нито дума за самите струни :cry:

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Проблем, пишете ако знаете
    от cerrsa » пет юли 27, 2018 08:42 » в Общи астрономически теми
    2 Отговори
    1034 Преглеждания
    Последно мнение от dmitko
    съб юли 28, 2018 08:23
  • Може би наивен въпрос