Бели дупки

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

neste9
Регистриран: пет апр 07, 2006 23:43

Бели дупки

Мнение от neste9 » нед апр 30, 2006 16:19

Някой има ли някаква информация за белите дупки.В смисъл противоположни на черните.Все пак всичко си има и противоположност и е логично да го има е при черните дупки.
Ако някой е чувал нещо за тях да каже щото ми е мн интересно.
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.

Потребителски аватар
stavropoll
Регистриран: пон апр 24, 2006 12:20

Мнение от stavropoll » нед апр 30, 2006 16:22

Накои казват, че квазарите са бели дупки, но те са в противоположния край на времето.

До сега не съм чул логична физична дефиниция за бяла дупка.

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » нед апр 30, 2006 17:08

За квазарите знам че са много големи черни дупки, които засмукват материя около себе си и образуват нови галактики. Това, което ме тревожи е че в галактиките с много масивни черни дупки не се раждат нови звезди, защото джетовете на черните дупки разбиват газа в галактиката. Явно има нещо недоизпипано в теорията за квазарите.

Пък в твърдението:
Все пак всичко си има и противоположност и е логично да го има е при черните дупки.
не съм много сигурен. Черната дупка е едно тяло, което поглъща материя. Материята си остава в черната дупка, иначе дупката няма да расте. А според нашите наблюдения черните дупки растат. Те са като склад за материя и енергия. Те събират тази енергия от галактиките си.

Както ти твърдиш че би могло да има бели дупки, значи те трябва от накакъв склад за материя и енергия да изхвърлят вещество. Единственото нещо, за което се сещам е Вселената. Други бели дупки няма.

neste9

Мнение от neste9 » нед апр 30, 2006 17:22

Май си прав.За 1ви път го чух от госпожата по математика ся следващия път ще я поразпитам относно белите дупки щото като го каза не остана време и ще пиша тук първо
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » нед апр 30, 2006 18:59

В самата идея за бели дупки някак си няма логика. Най-енергитично изгодното състояние на материята, известно до сега са черните дупки. Една бяла дупка трябва да бълва материя... от къде?

neste9

Мнение от neste9 » нед апр 30, 2006 21:04

От черната може би.Черната дупка я поглъща а в другия край на вселената бяла дупка я бълва :). Има логика

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » нед апр 30, 2006 21:33

Очевидно тук ще са намесени червейни дупки, но идеята не ми харесва, дори само защото по картинките обясняващи тунела входа и изхода са почти еднакви, т.е. и на двете места има черни дупки.

Изображение

Така като гледаш горе коя е черната и коя бялата? :roll:

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » пон май 01, 2006 04:02

Черната дупка я поглъща а в другия край на вселената бяла дупка я бълва Smile. Има логика
Грешно мнение. Вече почнах да се повтарям. Както писах по-горе, когато черната дупка смуче материя, тя си остава в самата черна дупка. Ако имаше бяла дупка на другия край на вселената(каквото и да означава понятието "друг край на вселената"), която да бълва материя, то масата на черната дупка щеше да е константа. Масата на черната дупка расте, и това е доказано, следователно твърдението ти е грешно.

neste9

Мнение от neste9 » нед май 21, 2006 20:49

Окей поправка.Според закона за абсолютно черно тяло :wink: - въпросното тяло поглъща абсолютна всичко.Тоест както черната дупка.А по закона за абсолютно бяло тяло отблъсква всичката материя и не превлича нищо.
Значе ако съществуват бели дупки те отблъскват материята...

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

Мнение от vvva4 » нед май 21, 2006 22:48

***А по закона за абсолютно бяло тяло *** ???????

Прости невежеството ми и ми дай инфо за този закон защото не съм го чувал

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » нед май 21, 2006 23:04

Няма закон нито за абс. черно нито за каквото и да било абсолютно тяло.

Абсолютно черното тяло е абстрактен обект, който се учи във раздела оптика в 10-ти клас.
Несте9 ти в кой клас си ?
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » нед май 21, 2006 23:12

Другото име на абсолютното бяло тяло, описвано от neste9, не е ли огледало?

И до колкото знам в дефиницията на абсолютно черно тяло се имат пред вид неговите оптични характеристики, не съм чул да има нещо за поглъщане на материя. А и абсолютно черните тела за които става дума излъчват непрекъснат спектър, в този смисъл черните дупки не са абсолютно черни тела.
Изображение FOMEI Astro 60/700; алт-азимутал; Canon A710 IS, Практика ЛБ2; Зенит ЕМ; обектив Flektogon 2.8/20 Carl Zeiss.

neste9

Мнение от neste9 » пон май 22, 2006 15:57

Betelgeuse написа:Няма закон нито за абс. черно нито за каквото и да било абсолютно тяло.

Абсолютно черното тяло е абстрактен обект, който се учи във раздела оптика в 10-ти клас.
Несте9 ти в кой клас си ?
Да 10 клас съм
Значе 1во ние го учим като закон.Поне така ни го предаде даскалката по Термо Динамика.
Закона за абсолютно черно тяло е:
E=сигма.T4(на четвърта)
Закона е на Стефан Болзман ако не греша.
R=1 A=0 D=0 - Абсолютно бяло тяло
А=1 R=0 D=0 - Абсолютно черно тяло

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср май 24, 2006 22:22

neste9 написа: Значе 1во ние го учим като закон.Поне така ни го предаде даскалката по Термо Динамика.
Закона за абсолютно черно тяло е:
E=сигма.T4(на четвърта)
Закона е на Стефан Болзман ако не греша.
R=1 A=0 D=0 - Абсолютно бяло тяло
А=1 R=0 D=0 - Абсолютно черно тяло
Да, просто се казва - закон на Стефан-Болцман (това са 2-ма души, не е един с две имена). Има и закон на В. Вин в тоя контекст, но да не се разпростираме.

Не се казва "закон за абс. черно тяло"

Това R ако е отражението, Ставропол е прав, че става дума за нещо което може да се нарече "идеално огледало". Но и "абсолютно бяло тяло" е правилен израз.
интересно е да се поразсъждава за неговите свойства.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

neste9

Мнение от neste9 » чет май 25, 2006 10:46

Сорри за грешката прав си :arrow:

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Черни дупки
    от PetarPetrov » пет юни 17, 2016 11:04 » в Клуб за общуване
    26 Отговори
    2058 Преглеждания
    Последно мнение от cezar
    чет ное 29, 2018 22:17