Изкуствена черна дупка.

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

neste9
Регистриран: пет апр 07, 2006 23:43

Изкуствена черна дупка.

Мнение от neste9 » нед апр 30, 2006 16:14

ВАШИНГТОН. Американски физици създадоха изкуствена "черна дупка", която просъществува само за миг, но успя да погълне 10 пъти повече частици от теоретично прогнозираното, съобщи "Скай нюз". Такива експерименти винаги са били смятани за опасни, тъй като черните дупки поглъщат материята около себе си. Черната дупка е област, от която нищо, дори и светлината, не може да избяга, тъй като гравитацията е твърде силна. Повърхността около нея има свойства на еднопосочна мембрана - като мине обект през нея, връщане назад няма. При експеримента в ускорителя на частици в Брокхейвънската национална лаборатория в Ню Йорк били сблъскани два потока от златни йони. Силата на удара довела до разпадане на ядрата на кварки и глюони - най-малките частици, от които е съставена материята. Получилата се кварк-глюонна плазма започнала да поглъща частици и по този ефект учените установили образуването на черната дупка. Тя просъществувала една милиардна част от наносекундата, а радиусът й много пъти по-малък от този на атома. Нейната температура надхвърлила тази на Слънцето 300 млн. пъти. След разпадането й изчезналата материя се върнала под формата на пи-мезони, по които били определени характеристиките на обекта. Учените все още не знаят каква е практичната полза от откритието им.

Учените от НАСА успяха най-сетне да разберат естеството на гравитационните вълни при черните дупки, като направиха симулации с помощта на т. нар. суперкомпютър.

“Благодарение на тези изчисления сега можем да различим гравитационните вълни, които идват от черните дупки”, коментира професор Питър Солсън. "А откривайки този сигнал, ще разберем дали теорията на Айнщайн за относителността е правилна или дали има даже и по-странна физика пред нас в бъдещето", коментира още той.

ВАШИНГТОН. Американски физици създадоха изкуствена "черна дупка", която просъществува само за миг, но успя да погълне 10 пъти повече частици от теоретично прогнозираното, съобщи "Скай нюз". Такива експерименти винаги са били смятани за опасни, тъй като черните дупки поглъщат материята около себе си. Черната дупка е област, от която нищо, дори и светлината, не може да избяга, тъй като гравитацията е твърде силна. Повърхността около нея има свойства на еднопосочна мембрана - като мине обект през нея, връщане назад няма. При експеримента в ускорителя на частици в Брокхейвънската национална лаборатория в Ню Йорк били сблъскани два потока от златни йони. Силата на удара довела до разпадане на ядрата на кварки и глюони - най-малките частици, от които е съставена материята. Получилата се кварк-глюонна плазма започнала да поглъща частици и по този ефект учените установили образуването на черната дупка. Тя просъществувала една милиардна част от наносекундата, а радиусът й много пъти по-малък от този на атома. Нейната температура надхвърлила тази на Слънцето 300 млн. пъти. След разпадането й изчезналата материя се върнала под формата на пи-мезони, по които били определени характеристиките на обекта. Учените все още не знаят каква е практичната полза от откритието им.
[13:55:04] Misho каза: Учените от НАСА успяха най-сетне да разберат естеството на гравитационните вълни при черните дупки, като направиха симулации с помощта на т. нар. суперкомпютър.

“Благодарение на тези изчисления сега можем да различим гравитационните вълни, които идват от черните дупки”, коментира професор Питър Солсън. "А откривайки този сигнал, ще разберем дали теорията на Айнщайн за относителността е правилна или дали има даже и по-странна физика пред нас в бъдещето", коментира още той.
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.

neste9

Мнение от neste9 » нед апр 30, 2006 16:15

Сорри трябваше да я сложа в новини нали
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.

Потребителски аватар
stavropoll
Регистриран: пон апр 24, 2006 12:20

Мнение от stavropoll » нед апр 30, 2006 16:20

Цитирай източника, зашото ако не е някое свестно списание може много силно да се съмняваме във всичко написано.

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » нед апр 30, 2006 17:01

Учените от НАСА успяха най-сетне да разберат естеството на гравитационните вълни при черните дупки, като направиха симулации с помощта на т. нар. суперкомпютър.
В НОВИНИ -> Какво ново тия дни съм сложил снимка и анимация на гравитационните вълни при сливане на черни дупки.

ПП Трябва да хвана да понамипша пак нещо. От доста време не съм писал нищо.

neste9

Мнение от neste9 » нед апр 30, 2006 17:20

Източник вестник СТАНДАРТ.

neste9

За Betelgeuse!!!

Мнение от neste9 » пон май 01, 2006 00:50

Това е единия източник.Иначе са няколко ама просто нямам намерение да ги търся.Иначе ми ги прати 1 приятел и той ми каза че ги е чел в интернет едното място било стандарт а другите каза че били някви сайтове.Ако искаш влез и виж!

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » пон май 01, 2006 04:07

Това за черната дупка не ме кефи много. Черна дупка е тяло с такава маса, че втората му космическа скорост е по-голяма от скорста на светлината във вакуум. Не вярвам че учените са успели да създадат толкова тежко тяло. От това което четох - разпадане на фундаментални частици, бозони... - предполагам че става дума за генериране на анти материя, която установила контакт с материя и в следствие и двете се разпаднали на лептони, глуони и кварки.

zaphod
Регистриран: нед ное 28, 2004 10:16

Мнение от zaphod » пон май 01, 2006 09:19

всъщност това за втората космическа не е вярно, то е повече за популярната литература, отколкото да има нещо общо с действителните изчисления относно черната дупка. обаче ако сметнеш "втора космическа" по формулите от класическата механика, за радиуса на шварцшилд, наистина получаваш с, което може би дава хляб за тая залъгалка.
черната дупка НЕ Е масивно тяло, както ти се изрази, тя е ПЛЪТНО тяло. дали тия типове са направили черна дупка не знам, но нищо не пречи черната дупка да е лека, стига да е плътна. обаче има долна граница за маса на черна дупка, която долна граница е планковата маса. черни дупки с масата на планк се образуват постоянно и нясвякъде, големи са колкото планковата дължина, съществуват приблизително планковото време и изчезват. планковата маса е към 2*10Е-8 кг, което е голяма маса, много по-голяма от масата на атомните ядра. златото има маса на ядрото към 200*1.67Е-27, което е 6Е16 пъти по-малко от планковата маса. така че аз лично не вярвам да са направили черна дупка - твърде много ядра трябва да се ударят едно в друго и въобще не споменават масата на дупката, макар че косвено я издават - времето на живот на дупката я показва.

neste9

Мнение от neste9 » пон май 01, 2006 10:53

Именно...! И аз не съм сигорен дали са успели да я направят тая дупка ама с подобни опити застрашават цялата земя от унищожение.Лично аз не знам дли да искам да направят опит или не...

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пон май 01, 2006 11:06

neste9 написа: подобни опити застрашават цялата земя от унищожение.
Глупости, Дори и да създадът черна дупка, в което се съмнявам, то тя наистина ще има нищожна продължителност на живота. Става дума за Хокингово изпарение, колкото по-малко масивна е една черна дупка, толкова по-интензивно излъчва и се изпарява, и в следствие на Хогинговото изпарение - изчезва.

За дупки с такива нищожно малки маси животът е толкова къс, че те ще се изпарят още преди да са си помислили да погълнат каквото и да било, камо ли Земята.
Изображение FOMEI Astro 60/700; алт-азимутал; Canon A710 IS, Практика ЛБ2; Зенит ЕМ; обектив Flektogon 2.8/20 Carl Zeiss.

georgi2007
Регистриран: чет май 18, 2006 14:54

До Несте9

Мнение от georgi2007 » пон май 22, 2006 15:20

Не вярвам,че американците са създали изкуствена черна дупка.По определение тя се създава от определена огромна маса вещество и веднъж създадена си стои или до края на вселената-ако изгълта всичко и всички черни дупки или докато тя не стане бяла дупка и не избълва обратно във вселената веществото от търбуха си.

neste9

Re: До Несте9

Мнение от neste9 » пон май 22, 2006 16:02

georgi2007 написа:Не вярвам,че американците са създали изкуствена черна дупка.По определение тя се създава от определена огромна маса вещество и веднъж създадена си стои или до края на вселената-ако изгълта всичко и всички черни дупки или докато тя не стане бяла дупка и не избълва обратно във вселената веществото от търбуха си.
Ето още едно бяснени как може да се появяват белите дупки браво напиши го пак в другата тема за белите дупки. :) Ти вярваш че има нали?

neste9

Мнение от neste9 » пон май 22, 2006 16:03

stavropoll написа:
neste9 написа: подобни опити застрашават цялата земя от унищожение.
Глупости, Дори и да създадът черна дупка, в което се съмнявам, то тя наистина ще има нищожна продължителност на живота. Става дума за Хокингово изпарение, колкото по-малко масивна е една черна дупка, толкова по-интензивно излъчва и се изпарява, и в следствие на Хогинговото изпарение - изчезва.

За дупки с такива нищожно малки маси животът е толкова къс, че те ще се изпарят още преди да са си помислили да погълнат каквото и да било, камо ли Земята.
Аз исках да кажа че примерно при опит да направят по голяма или по продължителна черна дупка а не точно същата :!:

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пон май 22, 2006 21:38

neste9 написа:Аз исках да кажа че примерно при опит да направят по голяма или по продължителна черна дупка а не точно същата :!:

Доооста трябва да се напънат за да направят такава дупка. Всъщност нейната маса може да се изчисли по формулата:

Ех<Еа

Където Ех е излъчваната, чрез хокинговото излъчване енергия, а Еа е енергията от акреция. И двете са функции от масата и ако някои се заиграе да търси формули за да замести буквите с тях може да се получи някаква смислена стойност.

Според мен, масата би трябвало да е сравнима с масата на Земата или поне с масата на няколко солидни лабораторий на куп.
Изображение FOMEI Astro 60/700; алт-азимутал; Canon A710 IS, Практика ЛБ2; Зенит ЕМ; обектив Flektogon 2.8/20 Carl Zeiss.

LFC
Регистриран: пон юли 18, 2005 00:47

Мнение от LFC » пет май 26, 2006 10:08

Незнам какво са успели да постигнат - дупка или не, обаче бях чел някъде че черна дупка със масата на Земята ще бъде с радиус на Шварцшилд около 9мм ако не ме лъже паметта

Потребителски аватар
stavropoll

Мнение от stavropoll » пет май 26, 2006 10:33

LFC написа:Незнам какво са успели да постигнат - дупка или не, обаче бях чел някъде че черна дупка със масата на Земята ще бъде с радиус на Шварцшилд около 9мм ако не ме лъже паметта
Аз току що го сметнах 0.44мм.

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение