Гравитацията можеби е по-бърза от светлината

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » пет фев 10, 2006 11:38

Добре аз не мога да разбера vvva4 защо?? Например на мен са ми интересни много неща от хирургията, ама като нямам тези умения ако влезна в дира там просто....
Значи тук нещата опират до много сериозна математика. Смятат се модели, после ето както на скоро излизат нови наблюдения и хората пак почват да смятат....
Разбери примера за хирурга, аз например съм учил 14 виши математики (толкова бяха по мое време в факултета) и да, мога да разбера за какво пишат Ландау, Боголюбов и.тн например, но не мога да направя това което Боголюбов баща и син извеждат като уравнения. Не, че човек не трябва да търси истината, но тук иде реч за много сложна математика, която се съмнявам да е по силите на теб, мен и който и да е в този форум...
Смисъл, простичко ти го казвам, дано ме разбереш.

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

До kometata

Мнение от vvva4 » пет фев 10, 2006 12:28

Да ти се е случвало да си мислиш че си прав за нещо, но да неможеш да го обясниш или докажеш. И другите да нети повярват , но после да се оказва че наисти си бил прав ?
Или не го бяснявам където трябва или некакто трябва.
И понеже за някои неща виждам, че не ме разбират затова продължавам да обяснявам.
Когато видя , че някой ме е разбрал правилно и ми покаже грешките така че да го разбера тогава ще се откажа от идеите си.
Мога вече да спра да пиша тук , но това незначи, че ще спра да търся истината / дали моето нещо е вярно или не /.
И аз много-изкам да разбера това , най-малкото ще спра да си губя времето, а то повярвай е доста.

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Re: До kometata

Мнение от kometata » пет фев 10, 2006 13:36

vvva4 написа:Да ти се е случвало да си мислиш че си прав за нещо, но да неможеш да го обясниш или докажеш. И другите да нети повярват , но после да се оказва че наисти си бил прав ?
Да много често, пример: През раните 90 както и 80-те ,колкото и да ти се стори невъзможно, но за кометите се смяташе, че не са покрити от кора. Аз доста упорствах пред БАН за това което и по Discovery го дават сега....
НО! Бях се "подковал" здраво с литература, сам смятах нещата по учебниците за "батковците".....
vvva4 написа: Когато видя , че някой ме е разбрал правилно и ми покаже грешките така че да го разбера тогава ще се откажа от идеите си.
Мога вече да спра да пиша тук , но това не значи, че ще спра да търся истината / дали моето нещо е вярно или не /.
И аз много-изкам да разбера това , най-малкото ще спра да си губя времето, а то повярвай е доста.
Не съм ти казвал да спираш да пишеш! Просто аз няма как да се включа в тази дискусия ако не видя някакви реални неща представени с езика на математиката. Губиш си времето с дира в раздела, защото там са някакви катили дето надали биха те разбрали. Нека направим така . В момента в света има много програми, които " заместват" обучението на много математика. Просто вземи малко да понаучиш тези неща и да формулираш нещата както трябва да изглеждат. Смисъл аз един китаец, няма да го разбера, но ако видя уравнение бих дискутирал защото за това не се иска китайски...
Просто ок имаш идеи, еми нека или да ги "облечем" със сериозни неща и математика, защото иначе този раздел ще заприлича на някоя рубрика от Канал 2001.
Надявам се да ме разбереш, ако се говори за такива теми, трябва да кажеш например: Пешо и колеги мислят така защото несиметричния тензор..." , а аз мисля ...

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » пет фев 10, 2006 14:55

vvva4 правиш една много голяма грешка! Изказваш нещо като например "ако изведнъж премахнем батута, колко бързо ще се изправи пространството". За да премахнеш нещо от едно място трябва да го сложиш на друго място иначе ще се наруши закона за запазване на енергията, понеже нищо в природата не се губи. Иначе общо взето гравитацията се движи със същата скорост, с която се движи и тялото :D

Имаш един обект в точка А и го местиш в точка Б! За времето, за което ще преместиш обекта пространството в А ще се изправи, а това в Б ще се огъне. Ако тялото пътува от А до Б за 1 година, това означава че 1 година след потеглянето на тялото пространството в Б ще бъде огънато.

vvva4
Контакти:

До Dorian Gray

Мнение от vvva4 » пет фев 10, 2006 16:26

***Изказваш нещо като например "ако изведнъж премахнем батута, колко бързо ще се изправи пространството". ***

Това не го казвам , а това: *ако изведнъж премахнем тежестта в/у батута , колко бързо ще се изправи той *.

изведнъж - е някакво време разбирасе , но на фона на разтоянията от слънцето да планетите е пренебрежимо малко.

изведнъж може да е взрив примерно - няма значение

***За да премахнеш нещо от едно място трябва да го сложиш на друго място***

И взрив оправя нещата , не е задължително да го местя.

Някой да е забелязвал как се изправя батут?

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » пет фев 10, 2006 18:09

Всъщност взрива не променя нищо - веществото пак ще си е там и на макрониво пак ще си има същата гравитация.

Dorian Gray
Контакти:

Re: До Dorian Gray

Мнение от Dorian Gray » пет фев 10, 2006 18:58

vvva4 написа: Това не го казвам , а това: *ако изведнъж премахнем тежестта в/у батута , колко бързо ще се изправи той *.
Ами гравитацията ще си остане с тежеста, която премахваш и ще се движи със същата скорост, с която се движи и тежеста. Виж по-горе какво писах за А и Б.

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » пет фев 10, 2006 19:05

***Ами гравитацията ще си остане с тежеста, която премахваш***

Това немога да го разбера

Пробвай по друг начин

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » пет фев 10, 2006 19:06

Филип е абсолютно прав. Да оставим космологията на специалистите и да не се излагаме тук. Ако ще обсъждаме космология да извадим уравненията на масата и да разсъждаваме по физическия им смисъл (и евентуално философски смисъл).

Лев Ландау е казал: "Космолозите често грешат, но никога не се съмняват". Самият той, обаче, е блестящ математик. Спомням си че навремето имах първия том от неговата физика - направо ми настръхват косите като се сетя колко висша математика има в него.
Разсъжденията тука във форума относно космологични въпроси са нещо като опит на хора без слух да обсъждат дадено музикално произведение. Начетохме се на пици, батути, и не се сещам още какви простотии. Предлагам на vvva4 и другите дето се връзват на акъла му да си отворят някоя енциклопедия и да прочетат за Общата теория на относителността, за Специалната, за Големия взрив и други сложнотии от висшия пилотаж на Теоретичната физика. После като разберат че нищо не разбират, да започнат да учат висша математика, да наблегнат на тензорите :lol: , и после пак да се върнат към съответните теории, като ги разберат, после евентуално да потърсят критиките на съответните теории (ето една интересна например ) и накрая да се върнат към онази мисъл на Ландау, която споменах и да престанат да се главоболят с Вселената.

Май няма да е зле завинаги да се махне Ресторанта от форума и всяка тема извън чистата астрономия да трие без предупреждение, както и питания от типа на 'Трябват ми спиновете на химичните елементи' .... Ние не сме Гугъл от живи хора, я!
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » пет фев 10, 2006 22:05

Ееее щом толкова ви преча ще спра,НО не изобщо само засега.
И пак ресторанта ще стане пълна скука

Хубаво е да има ТЕОРЕТИЧЕН КЛУБ.

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Re: До kometata

Мнение от Betelgeuse » съб фев 11, 2006 13:57

vvva4 написа:Да ти се е случвало да си мислиш че си прав за нещо, но да неможеш да го обясниш или докажеш.
Аз с първия си постинг по темата те защитих, рекох нека да разсъждава човека. Но ти прекали. То бива, то може ама чак пък толкова чувство за величие.
Колко човека трябва да ти поворят едно и също нещо за да го възприемеш - а именно че тия неща не стават с махленски приказки и с това че си прочел 2-3 популярни книжки не се прави пробив в област където много по-добре подковани хора работят от години и това им е специалност.

За съжаление това е синдром който се наблюдава не само в астрономията, ами къде ли не. Хора с високо самочувствие прочетат това онова от популярни книжки и си въобразят че целия елит на въпросната наука е сляп и тъпче в грешна посока, докато на тях им светнало и светът само трябва да благоволи да ги чуе.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб фев 11, 2006 13:58

разбира се предното не е до кометата както пише в събджекта, а до vvva4 !
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб фев 11, 2006 14:57

>>И пак ресторанта ще стане пълна скука...

vvva4, форумът ще прижевее някак липсата на ресторант въобще. Все пак Ресторантът беше замислен не като основна тема на форума, както се опитваш да го превърнеш.

vvva4
Контакти:

До bobo

Мнение от vvva4 » съб фев 11, 2006 15:31

Ако ти имаш и други места където да обсъждаш въпроси и проблеми които те интересуват , то аз нямам и форумите са ми единствените места където горе долу има хора с моите интереси или с такива познания .
Знам, не на всеки му е интересна космологията....

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

До всички

Мнение от mishaikin » съб фев 11, 2006 17:55

Тук отново се връщам към предложението си - да се затвори завинаги Ресторанта, и всяка 'космологична тема' (като батут и пица-космологиите напоследък) да се счита за спам и да се трие незабавно от мен или Бобо. Трябва отново да подчертая, че форумът тук е любителско-астрономически главно и сме далеч от дълбините на теоретичната физика. Ако батут-космолозите си намерят другаде подходящ теоретичен форум - моля, само да не се чудят ако станат за смях или ги скастрят неособено учтиво.
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » съб фев 11, 2006 18:09

Не го затваряй аз ще си тръгна

pharaon
Регистриран: чет сеп 01, 2005 11:11
Контакти:

Мнение от pharaon » съб фев 11, 2006 21:16

bobo написа:>>И пак ресторанта ще стане пълна скука...

vvva4, форумът ще прижевее някак липсата на ресторант въобще. Все пак Ресторантът беше замислен не като основна тема на форума, както се опитваш да го превърнеш.
Аз не виждам, някой да се опитва да превърне ресторанта в основна тема, който иска поства нещо там, който не искам не поства... ! Интересно, че бе споменато като спам, аз мисля че спам са досадни текстове, които пречат и досаждат и се НАТРАПВАТ, в твоята поща/чат, като НЕ СИ ГИ ИСКАЛ. А тук не е налице това, никой не кара някой НАСИЛА да влиза да чете в ресторанта неща, нито ресторанта насила се НАТРАПВА на някои !!! Всеки влиза и поства в него сам, по своя воля, на своя отговорност. Ако смятате, че физиката и астрономията нямат нищо общо затворете ресторанта (нали все пак това е строго астрономически форум) !!! Форумите са за това, ако някой знае нещо да го сподели с другите (а не да им казва прочети еди какво си, понеже това наистина в гугъл може да се види кое да се чете и кое не). Ако някой незнае нещо също да го сподели с другите и тези които знаят да му кажат тяхната гледна точка. В тази тема беше казано нещо за самочувствие, но ми пробягват някакви мисли из пустата кратуна, че тук се наблюдава "аз съм чел, знам много, по-велик съм от другите и не искам те да ме занимват с тяхните елементарни разсъждения, а да си говоря с отбрани хора, които са велики като мен. Хубавото е, че те са малко и няма да ме засенчват много, ще сме отбрано малко общество и ще сме си добре...". Нещо такова се прокрадна в моето съзнание... Да ввв4 нещя да проумее какво е това "значение", но това не ми попречи да продължавам да го убеждавам в това. Въпреки, че и аз си казвах "бахти ти си луд (за ввв4), не можеш да въсприемаш какво искат да ти кажат 4 4овека по няколко различни начина" направих опити да му го обясня... Не е глупав този който не разбира, глупав е този който не иска да знае, или се отказва... надявам се да проумеете смисъла който влагам в тоа :) Аз няма да се откажа да убеждавам хора в това в което смятам за правилно или за моята гледна точка СТИГА ТЕ ДА ГО ИСКАТ. Не досаждам на никого, в случая реших, че е добре да изкажа моята гледна точка, защото е точно на място, защото видях че пак избягахме от темата която ввв4 беше запо4нал...
... For One Better World ... with TCM

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » нед фев 12, 2006 12:13

По принцип съм против затварянията и насилствените мерки.

Chicho Dancho
Регистриран: пон мар 14, 2005 22:21

Da ostane !

Мнение от Chicho Dancho » нед фев 12, 2006 23:19

Sto be, neka si ostane - poniakoga takiva glupotevini cheta, che se raztovarvam.
Poniakoga ima i interesni nesta.

Ne se vpriagaite tolkova :D :D :D

Dorian Gray
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » пон фев 13, 2006 02:10

И аз съм за ресторанта. Дори и да има глупави теми нека си стои, както вече казаха, на който не му се чете да не чете.

solon
Регистриран: пет фев 17, 2006 21:49

може би?

Мнение от solon » пет фев 17, 2006 22:06

От доста време следя ресторанта - вкусно готвят и добри каши забъркват. Притеснява ме това че сте се засилили да го затваряте. и с какво ще го замените , моля? Тук има достатъчно свежи идеи понякога граничешти с невъзможното(а кой може да каже кое е невъзможно). Един велик човек е казъл-"Всички знаят , че нещо е невъзможно. Но идва един които не знае и го прави". Така че не ми затръшвайте прозореца с чистия въздух. :wink:
П.П. Впрочем математиката също подлежи на манипулиране.
светлината е информация

vvva4
Контакти:

Много ми хареса

Мнение от vvva4 » съб фев 18, 2006 13:58

***-"Всички знаят , че нещо е невъзможно. Но идва един които не знае и го прави".***

Мноооого готино и вярно
Браво Браво

solon

Гравитрон

Мнение от solon » пон фев 20, 2006 21:09

Гравитрон, носителя на гравитацията. Очаква се да се открие от новия европейски ускорител. Мое лично мнение - едва ли! Изхождам от едно (не особенно добре обосновано) математическо допускане при разглеждане уравнението на Минковски за Вселената. (Шопския принцип-що па не). Минковски допуска имагинерно представяне на времето по едната ос. Ако допуснем двумерно време - две имагинерни оси. Тогава видимото изменение по абцисата ще бъде със синус от 45градуса по-малко. Пространството ни е 3 измерно , ами ако и времето е 3 измерно(това че ние виждаме само 1 измерение на времето не означава ,че то несъществува). За по голяма яснота ще приемем двумерно пространство и време - имаме по 4 измерения. Но в този случаи реалната скорост на светлината ще бъде със синус от45градуса по-голяма от видимата. Струнните теории приемат 6 до 11 измерения. В случай , че към триизмерното пространство прибавим и триизмерно време се получават 6 измерения. Изчисленията показват , че в този случай реалната скорост на светлината е 6х10експонента6 при видима 3х10експонента6. Цирка е ,че тази "теория" обяснява гравитрона и причината поради която все още не е открит. Според приятели "Прекалено е красива , за да е вярна".

Относно батута -1. предвиждате ли откат при отстраняването на тялото.
2.Предполагам , не забравяте че батута е двумерно представяне на тримерната реалност. Развийте тезата.
светлината е информация

Dorian Gray
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » нед апр 23, 2006 20:46

According to Einstein's math, when two massive black holes merge, all of space jiggles like a bowl of Jell-O as gravitational waves race out from the collision at light speed.

http://www.nasa.gov/vision/universe/sta ... gwave.html

solon

Мнение от solon » ср апр 26, 2006 20:27

Прощавай , но би ли ми го превел? Моля те Dorian Gray. :oops:
светлината е информация

Dorian Gray
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » ср апр 26, 2006 21:31

За точен превод е малко трудно, но иначе според математиката на Айнщайн, като се слеят две черни дупки от сблъсъка се генерират гравитационни вълни, движещи се със скороста на светлината, които повлияват на пространството наоколо.

solon

Мнение от solon » нед апр 30, 2006 23:07

Благодаря ти!!! Странно ,това ми напомня на притчата за Ищар.
светлината е информация

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » нед апр 30, 2006 23:54

че то за Ищар вече притчи ли са тръгнали ?

solon

До Betelgeuse

Мнение от solon » чет май 04, 2006 23:07

Прощавай ,но тази за която имам информация ,е поне на 5 000 години. Вероятно е съвпадение на имената. Ще проверя по-точно и ще ти пиша.
светлината е информация

solon

Продължение

Мнение от solon » чет май 04, 2006 23:31

Ищар е древнобългарска богиня ,съпътстваща ни от двуречието. Животните от нейното обкръжение ,са влезли в хералдиката на родът ни. Лъв ,Кон и Змея Лабу. Беше Коня(опашката) ,е лъва ,чакам змея на познанието. Прощавайти отклоних се твърде много от темата.
Прикачени файлове
13.jpg
светлината е информация

Заключена