Гравитацията можеби е по-бърза от светлината

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

pharaon
Регистриран: чет сеп 01, 2005 11:11
Контакти:

Re: вече се върнах

Мнение от pharaon » вт фев 07, 2006 02:31

vvva4 написа:***Човеко пространството може да се изкривява но не се движи ***

ОПС

Разширението на вселената е движение / разширение /
изкривяването също е движение / процес /

Ако пространството не се движи как тогава се изправя?

Вземи един батут, постави нещо тежко и той се огъва , махни го и той се изправя - има движение.
Така е и с пространството има маса огъва се / гравитация / няма маса право пространство / няма гравитация /.
Въпроса е колко се огъва пространството при определена маса и с каква скорост се изправя?
Ами това би значело че самото времепространство е изградено от частици които се движат... т.е. времепространствени частици хм... не ми се вярва !
... For One Better World ... with TCM

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Re: вече се върнах

Мнение от Phoenix » вт фев 07, 2006 08:13

vvva4 написа:...Вземи един батут, постави нещо тежко и той се огъва , махни го и той се изправя - има движение...
Пространството не е батут и не се движи. Движение е преместване в пространството. Извън нашето пространство движението няма същия смисъл - няма път, скорост или ускорение. А и движението се отчита спрямо нещо - ако се движи цялото пространство спрямо какво ще отчиташ? Ако можеш да кажеш с колко метра се изкривило пространството, може и да проведеш горните разсъждения, но иначе те са твърде неточен модел на промените в него.
Това пак е постоянния проблем на тези разсъждения - не мисли за пространството като за някакво тяло или повърхнина, защото не можеш да го погледнеш "отвън".

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » вт фев 07, 2006 10:24

Хора, вземете се в ръце! Като толкова много ви интересува космологията, първо завършете малко физика, запознайте се с общата теория на относителността, после със съвременните космологични теории за вселената, и тогава вместо дали се изкривява пространството може да почнат да ви интересуват въпроси като: :idea: Какви са последствията за вселената, смисъла на живота и всичко останало това че според теорията за Големия взрив, Вселената е възникнала от сингулярност, както че и тогава е възникнало и времето, и дали е възможно да съществува имагинерно време с помощта на което да се избегне сингулярността ....
Иначе, както е казал Томпсън, лорд Келвин: Науките се делят на две - физика и колекциониране на марки. Вие май се занимавате с филателната част на науката! :!: Никой да не се сърди, но това е което мисля.
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

pharaon
Контакти:

Мнение от pharaon » вт фев 07, 2006 10:32

mishaikin написа:Хора, вземете се в ръце! Като толкова много ви интересува космологията, първо завършете малко физика, запознайте се с общата теория на относителността, после със съвременните космологични теории за вселената, и тогава вместо дали се изкривява пространството може да почнат да ви интересуват въпроси като: :idea: Какви са последствията за вселената, смисъла на живота и всичко останало това че според теорията за Големия взрив, Вселената е възникнала от сингулярност, както че и тогава е възникнало и времето, и дали е възможно да съществува имагинерно време с помощта на което да се избегне сингулярността ....
Иначе, както е казал Томпсън, лорд Келвин: Науките се делят на две - физика и колекциониране на марки. Вие май се занимавате с филателната част на науката! :!: Никой да не се сърди, но това е което мисля.
Мисли си го, никой не ти пречи... вапроса е, че точно тази мисъл не е за тази тема ;)

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

до фараона

Мнение от vvva4 » вт фев 07, 2006 13:24

***Ами това би значело че самото времепространство е изградено от частици които се движат... т.е. времепространствени частици хм... не ми се вярва !***

Може и така да се каже , както и другпът съм цитирал - *ВАКУУМА е море от виртуални частици.*

Зада станат реални тези частици трябва да се организират в по- голяма конфигурация за да станат видими за нас .

vvva4
Контакти:

До феникса

Мнение от vvva4 » вт фев 07, 2006 13:47

***Пространството не е батут и не се движи.***

Примера който всички дават за обясняване на гравитацията е как някаква маса изкривява някаква повърхност / вдлъбва е / е това може да е и батут - най-доброто сравнение.

***Движение е преместване в пространството.***

Да , както и разширението на самото пространство.
Някой беше казал, или някъде беше написано - галактиките не се разбягват , а пространството м/у, тях се разширява. /нещо такова /

***А и движението се отчита спрямо нещо - ако се движи цялото пространство спрямо какво ще отчиташ? ***

Ако си вън спрямо нещо , ако си вътре спрямо каквото си избереш , а най - правилното в случая с вселената е спрямо нейния център.

***Това пак е постоянния проблем на тези разсъждения - не мисли за пространството като за някакво тяло или повърхнина, защото не можеш да го погледнеш "отвън".***

Това пак е постоянния проблем на теб и на всички останали , че не мислите за пространството / Вселената / като за някакво тяло, защото не можете да го погледнете "отвън" или по-точно НЕИСКАТЕ

Е аз го гледам и виждам много неща , когато и вие го погледнете като тяло и от вън и вие ще видите много неща.

*** Ако можеш да кажеш с колко метра се изкривило пространството, може и да проведеш горните разсъждения, но иначе те са твърде неточен модел на промените в него.***

Зада мога ще ми трябва малко помощ , а май няма желаещи .

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт фев 07, 2006 13:53

Да такъв пример се дава, но това е просто пример - както и балона.

Добре - аз си казвам мнението - ако не смяташ, че е така си е твое право да вярваш в каквото друго искаш.
Казваш - няма желаещи - е, аз лично не мога да ти помогна да стигнеш от нещо, което смятам за погрешно до още по-погрешни изводи.

vvva4
Контакти:

До мишайкина

Мнение от vvva4 » вт фев 07, 2006 13:57

***Хора, вземете се в ръце! Като толкова много ви интересува космологията, първо завършете малко физика, запознайте се с общата теория на относителността, после със съвременните космологични теории за вселената, ***

Ти нали си завършил помогни малко.
Дай някоя съвременна космологична теория за вселената на български
Знам ги всичките и то много добре за човек който се занимава с това от 17години, освен някоя съвсем нова да не знам, но ако беше вярна щеше да се чуе.

vvva4
Контакти:

До феникса

Мнение от vvva4 » вт фев 07, 2006 14:02

***Казваш - няма желаещи - е, аз лично не мога да ти помогна да стигнеш от нещо, което смятам за погрешно до още по-погрешни изводи.***

Важното е да се стигне до някъде примирно до края
Понякога от грешни резултати се стига до верни изводи

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » вт фев 07, 2006 14:35

*** Offtopic - След като си прочел де що има на български, може би е време да почнеш да четеш и на чужди езици - още повече, че основните "открития" в тази област обикновено се правят в чужбина, т.е. публикациите не са на български.

vvva4
Контакти:

До владиморка

Мнение от vvva4 » вт фев 07, 2006 14:56

Ами защото незнам чужди езици.

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » вт фев 07, 2006 17:30

Пак *** offtopic *** -
Ами защото незнам чужди езици.
Знам ги всичките и то много добре за човек който се занимава с това от 17години
vvva4, на колко години си? Ако от 17 години се занимаваш... то поне руски ми се струва, трябва да си учил.... Изображение
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Re: До феникса

Мнение от Betelgeuse » вт фев 07, 2006 18:39

vvva4 написа: Важното е да се стигне до някъде примирно до края
Понякога от грешни резултати се стига до верни изводи
Да но ти нямаш никакви резултати.
Ти почваш от някакви си твои постулати и стигаш до никъде очаквайки форумците да ти помогнат :)

Като ги знаеш всичките космологични теории какво искаш да кажеш -- че са гола вода и чакат някой любител да ги оправи ли ?

Съвременната наука не работи със нагледни сравнения от типа на балони и батути. Нови теории влизат в употреба само ако обясняват нещата по-добре от старите, предсказват по-точно явленията. Не просто защото по-убедително някой ги представя на някого.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт фев 07, 2006 18:58

Май никой (аз също) не разбира нищо от темата и само се прелива от пусто в празно...

Ако и другите теми от практическата астрономия имаха такъв обем мнения форумът цена нямаше да има :(

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт фев 07, 2006 20:01

Аз и сам мага да си решавам пробремите, помощ ми трябва само за база данни.

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » вт фев 07, 2006 22:24

Зад космологичните теории стои солидна висша математика и изисква солидно абстрактно мислене. Вижте например статията за Общата теория на относителността във Википедия и кажете доколко добре разбирате всичко в нея.
Аз отдавна напуснах физиката и не мисля, че имам нужните познания за да се произнасям като капацитет в областта, може да си имам мнение и лично вярване по въпроса, но не го натрапвам на четящите тук. Но ми се струва абсурдно такива теми да се обсъждат публично в любителски форум по астрономия. Не знам някой от форумците да е изтъкнат космолог, ако има да си признае.
Ето тук можете да четете за космология с часове:
http://www.astro.ucla.edu/~wright/intro.html (сори vvva4 - ще се наложи да научиш чужди езици, и мен на стари години ми се налага в момента да го правя)
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

pharaon
Контакти:

Re: До феникса

Мнение от pharaon » ср фев 08, 2006 10:22

Щом не искаш да разбереш, че зад понятието вселена се има предвид всичко дори и това което извън видимите ни вазможности явно говорим с различни значения... защото аз пак ти казвам ако галактиките са затворени в балон и до него има друг балон тои също е част от вселената ако тези бално са затворени в по голямо нещо и до него има друго нещо това пак е вселена ! мисля че не четеш какво ти пиша особенно за теорията че може да сме част или градивна частица на нещо НО ТО ПАК Е ЧАСТ ОТ ВСЕЛЕНАТА ! Всичко е вапрос на мащаб, вапроса е че под вселена се има предвид всичко, ВСИЧКО !!! за нещата които не са вселена питай феникс...

vvva4
Контакти:

До фараона

Мнение от vvva4 » ср фев 08, 2006 14:28

ГОРНОТО ДО МЕН ЛИ БЕШЕ ? / vvva4/ щото така ми прозвуча.

***защото аз пак ти казвам ако галактиките са затворени в балон и до него има друг балон тои също е част от вселената ако тези бално са затворени в по голямо нещо и до него има друго нещо това пак е вселена !***

Ако галактиките са апартаменти, то блока е вселена - моя блок

Твоя блок си е твоя вселена и те нямат нищо общо

това, че твоя и моя блок се намират в нещо по-голямо незначи че то е блок пак, а е град , а града не е блок

грешно ти е заключението

Имаш блак, после квартал, после град, държава, континент и пр,

неможе всяка по-голяма организация да е примерно все град РАЗБЕРИ ТОВА.

pharaon
Контакти:

Re: До фараона

Мнение от pharaon » ср фев 08, 2006 22:28

vvva4 написа:ГОРНОТО ДО МЕН ЛИ БЕШЕ ? / vvva4/ щото така ми прозвуча.

***защото аз пак ти казвам ако галактиките са затворени в балон и до него има друг балон тои също е част от вселената ако тези бално са затворени в по голямо нещо и до него има друго нещо това пак е вселена !***

Ако галактиките са апартаменти, то блока е вселена - моя блок

Твоя блок си е твоя вселена и те нямат нищо общо

това, че твоя и моя блок се намират в нещо по-голямо незначи че то е блок пак, а е град , а града не е блок

грешно ти е заключението

Имаш блак, после квартал, после град, държава, континент и пр,

неможе всяка по-голяма организация да е примерно все град РАЗБЕРИ ТОВА.
Аз ти казвам кво се има предвид под вселена или поне кво разбираме ние с феникс ;) ти го разбирай както иска6 !!!

vvva4
Контакти:

До фараона

Мнение от vvva4 » чет фев 09, 2006 02:30

И кое е правилното ?

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Мнение от Dorian Gray » чет фев 09, 2006 02:38

Правилното е че всичкото предсатавлява Вселена и ако условно приемем че има нещо извън нея, то моментално става част от нея, защото Вслена означава всичко!

vvva4
Контакти:

До Dorian Gray

Мнение от vvva4 » чет фев 09, 2006 10:08

Това - ***защото Вслена означава всичко!*** ми звучи като аксиома
някаква даденост без да се доказва.

Направиго на теорема и опитай да си го докажеш.

СЛАДУРИ

pharaon
Контакти:

Re: До Dorian Gray

Мнение от pharaon » чет фев 09, 2006 10:40

vvva4 написа:Това - ***защото Вслена означава всичко!*** ми звучи като аксиома

СЛАДУРИ
Това не е теорема, нито аксиома, а значение което се отдава на дадена дума !!! Бъркаш нещата... на думата "Пица" ти отдаваш значение че това е кръгло тестяно парче, с продукти от горе, изпечена във фурна (примерно). Ето това е значението на дадена дума, което е повече фиологическо, и не се докосва с математиката !

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » чет фев 09, 2006 11:03

И според теб всичко извън тази пица е пак пица

Стига , че се уморих

pharaon
Контакти:

Мнение от pharaon » чет фев 09, 2006 11:13

vvva4 написа:И според теб всичко извън тази пица е пак пица

Стига , че се уморих
ХХахахах, ти си се уморил значи... ;) Аз не ти правя сравнение между вселената и пицата !!! Обясниявам ти какво знчи "да дадеш значение на дадена дума" т.е. какво ОЗНАЧАВА ЗНАЧЕНИТО !!!

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » чет фев 09, 2006 12:04

ами ако значението е грешно

pharaon
Контакти:

Мнение от pharaon » чет фев 09, 2006 13:02

vvva4 написа:ами ако значението е грешно
Всеки може да даде значение на дадена дума каквото си иска !!! Няма правилно, има най-често използвано и за безкрайността най-често хората използват вселена ! А това кво знчение си и дал ТИ е друг вапрос или АЗ и дали то савпада с общественото знчение на думата е друг вапрос...

Dorian Gray
Регистриран: съб юни 18, 2005 23:39
Контакти:

Re: До Dorian Gray

Мнение от Dorian Gray » чет фев 09, 2006 21:07

vvva4 написа:Това - ***защото Вслена означава всичко!*** ми звучи като аксиома

СЛАДУРИ
Понеже ти ги разбираш тези неща повече от мен, би ли бил така добър да дадеш теорема за Вселена, та да се образовам малко и аз?

vvva4
Контакти:

До Dorian Gray

Мнение от vvva4 » чет фев 09, 2006 22:24

Кофти си ме разбрал НЕ теорема за Вселената, А защо Вселената означава всичко.

И айде стига за това,че не е потемата.

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » пет фев 10, 2006 00:17

Ами със същия успех можеш да питаш защо "тенджера" означава "съд, в който се вари супа".

Заключена