Нека разгледаме чертежът по долу който е направен за да обясни аберацията според СТО :

На чертежът е показано как фотоните се движат вертикално от звездата към наблюдателя намиращ се в момент на наблюдението точно по нормалата от звездата към линията на движение на наблюдателя относно траекторията на фотоните . Когато стигнат до центърът на обектива на телескопа те продължават своето движение по нормалата по която са се движили , но поради движението на телескопа странично спрямо нормалата на фотонният лъч то фотоните остават винаги във оста на телескопа и така до наблюдателя в другият край на телескопа при околяра.. Но в такъв случай за наблюдателя видимия образ на звездата ще бъде по оста на телескопа който е наклонен спрямо нормалата по която всъщност се движи фотонният лъч..
Аз мисля че ако има пълно увличане на светоносната среда от земята то светлинният лъч ще се движи именно по оста на телескопа .. Това е лесно проверимо ако непосредственно преди телескопа се постави полупрозрачно огледало перпендикулярно на оста на телескопът. При положение че светлинния лъч попада под ъгъл на полупрозрачното огледало(както е в по горното обяснение на СТО) то според законите на отражението трябва част от светлинният лъч да се отрази върху страничен екран(или наблюдател).. Ако ли пък ХСВ представите са верни то отразеният лъч ще съвпадне с пристигащия и върху никакъв страничен екран няма да се забележи отразена светлина ..т.е. звездата не би могла да се види и от наблюдател който гледа през втори страничен телескоп под ъгъл към полупрозрачното огледало.
Опитът е съвсем елементарен за изпълнение и може да се направи във всеки гараж.. Тези ентусиасти които направят такъв опит и установят че няма отразен лъч от полупрозрачното огледало встрани от нормалата спрямо полупрозрачното огледало ще направят опровержение на по горното обяснение на СТО на аберацията и ще потвърдят представите залегнали в ХСВ.. Дерзайте приятели.. това е вашият шанс!..