Какво е предизвикало Големия взрив

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

Потребителски аватар
ALBIREO
Регистриран: пет ное 11, 2005 18:52
Контакти:

Мнение от ALBIREO » съб фев 25, 2006 11:16

vvva4 - не ни дръж в напрежение, а сподели с нас великата истина :)

georgi2007
Регистриран: чет май 18, 2006 14:54

До Dorian Gray и Малоум2

Мнение от georgi2007 » пон май 29, 2006 12:50

Здравейте и двамата!Дориан-ти си вярващ в Господа,Малоум2-ти си невярващ в Големия Взрив.Малоум2-чувал ли си за червеното отместване на галактиките?Ще ти подскажа , че има и синьо оцветяване.Що е то?Ето ти храна за размисъл-не ми се сърди.
Дориан-Защо си вярващ Бог?Къде да го сложа аз в моя материален свят?И ти не се сърди,че навлизам в твоето лично пространство.Ако искаш отговори на въпроса-къде е Бог?

georgi2007

До vvva4

Мнение от georgi2007 » пон май 29, 2006 12:59

Здравей vvva4!
Ти питаш какво е накарало цялата събранана материя да избухне в ГОЛЕМИЯ ВЗРИВ ?Няма точен отговор все още.Има обаче философски-това е закона за ОТРИЦАНИЕ НА ОТРИЦАНИЕТО.Размисли по въпроса!

georgi2007

До Dorian Gray

Мнение от georgi2007 » пон май 29, 2006 13:16

Здравей Дориан!Аз съм невярващ в Бог,но ще цитирам по памет:
Човечеството задало въпрос на своя СУПЕР КОМПЮТЪР -как е възникнала Вселената?СУПЕР КОМПЮТЪРА отговорил-няма достатъчно данни.Минало много време-пак въпрос и пак отговор-няма достатъчно данни.Милиони години минали-пак същия отговор.Милиарда години минали-нямало го вече Човечеството-намало кой да пита, но СУПЕР КОМПЮТЪРА работел по въпроса,макар че вече нямало на кого да отговори на този въпрос.Минали още много милиарди години-и ВСЕЛЕНАТА вече я нямало.Въпроса на пръв поглед се обезсмислял.Тогава СУПЕР КОМПЮТЪРА казал-Да бъде светлина!

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мнение от Relinquishmentor » пон май 29, 2006 14:53

Работата е там, че ктомпютрите не могатн да мислят, а хората мислят прекалено много. По въпроса - това е поредната математическа неопределеност, разрива между нулата и безкрайността. Защото Вселената е ВЕЧНА, макар и пулсираща или отворена. А вечното е равно на безкрайност - мига на ГВ - на нула. Да вместим нулата в безкрайността - невъзможно. Затова новите "елегантни" теории, като струнната например удобно и хитро се измъкват от тези неопределености, като задават крайни граници на пространството и времето - идея за дискретите.

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » пон май 29, 2006 17:04

georgi2007 написа:Здравейте и двамата!Дориан-ти си вярващ в Господа,Малоум2-ти си невярващ в Големия Взрив.Малоум2-чувал ли си за червеното отместване на галактиките?Ще ти подскажа , че има и синьо оцветяване.Що е то?Ето ти храна за размисъл-не ми се сърди.
Дориан-Защо си вярващ Бог?Къде да го сложа аз в моя материален свят?И ти не се сърди,че навлизам в твоето лично пространство.Ако искаш отговори на въпроса-къде е Бог?
Това за личните пространства ми напомня за нещо ... добре, ако няма Бог, откъде тогава знаеш кое е добро и кое е зло? Един атеист отговорил на този въпрост така: "Аз сам съм си бог на моята вселена и си решавам какво да правя", на това получил отговор: "Е, пък аз искам да те застрелям" ... "Ама как така?!" .... "Еми, аз пък като бог на моята вселена реших че не ми харесваш ..." Та това е за материалния свят без Бог. Материалният свят без Бог, води до идеи като тези довели до Холокоста. Кой в крайна сметка ще иска да спира еволюцията да произведе нов вид, а!
Когато попитали Франк Борман в едно интервю, дали е видял Бог, там в космоса, той отговорил: Не, но видях доказателствата за него (това последното е по информация на В. ф. Браун)
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » пон май 29, 2006 19:32

Мишо, май не му е тук мястото, но айде като сме почнали: Значи има универсално добро и зло - такова определено от бог, а не от нас си - всеки за себе си. Тогава кое е добро: да намериш хората отговорни за атентата от 11 септември, примерно, и да ги застреляш по няколко пъти или да не го правиш защото не е добро. Или друг по-умерен пример кое е добро: османските турци, които нахлули на балканския полуостров и го завладели за идните 500 години, като си помогнали със солидна доза жестокост или нашето нахлуване във Византийската империя около 700 години по-рано. Или да кажем "не убивай" - ако един човек влезе в дома ти и заплаши с оръжие сина ти какво мислиш заслужава да му сториш. А да не говорим ако има нещастието да дръпне спусъка - ще го оставиш ли господ да го съди. Мога да измисля още милион примери - има един филм, май от миналата година - "Crash" ("Сблъсък", но може да има и други преводи на заглавието) виж го - там е показано това, за което говоря.
Искам да кажа, че няма абсолютни категории добро и зло - те са функции на индивида и на обществото и са променливи. Освен това човек никога не знае добро ли върши или зло - заради ефекта на пеперудата. Например ти днес спасяваш от горяща сграда човек, който утре слага бомба в метрото и убива теб и още 2000 души.
Е, знаеш ли кое е добро - добро е това, което разума и съвестта ти подсказват в момента т.е. прави каквото трябва пък да става каквото ще.

"Материалният свят без Бог, води до идеи като тези довели до Холокоста."
Тогава щом Холокоста е факт, значи няма Бог.

Но всъщност откъде се възроди пак темата за бог...

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт май 30, 2006 11:53

mishaikin написа: "Аз сам съм си бог на моята вселена и си решавам какво да правя", на това получил отговор: "Е, пък аз искам да те застрелям" ... "Ама как така?!" .... "Еми, аз пък като бог на моята вселена реших че не ми харесваш ..." Та това е за материалния свят без Бог.
Не, това са двама кретени.
mishaikin написа: Материалният свят без Бог, води до идеи като тези довели до Холокоста. Кой в крайна сметка ще иска да спира еволюцията да произведе нов вид, а!
Това са словесни еквилибристики. Ти не знаеш докъде би стигнал света без бог, защото според теб има бог и следователно всичко което виждаме е светът с бог. Аз не знам докъде би стигнал светът с бог, защото според мен няма бог и следователно всичко което виждаме е светът без бог.

Второ: факта че ти си мислиш че има бог, не би променил с нищо реалната ситуация ако допуснем че тя е безбогова. Също така факта че аз си мисля че няма бог, с нищо не би променило реалната ситуация ако тя е (с) богова.

Като говоря промени имам предвид всякакви промени включително и това откъде разбираме едно нещо дали е добро или не.

В крайна сметка, смятам че дали има бог или няма, не е важно. Невярващите не вярват, вярващите вярват. Светът си продължава.

Вярно - на зле. Но и това нищо не доказва ;)
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

georgi2007

До Мишайкин

Мнение от georgi2007 » чет юни 01, 2006 13:13

Здравей Мишо!Не се хващай за личните пространства!Дай моля свое обяснение .

georgi2007

До Феникс

Мнение от georgi2007 » чет юни 01, 2006 13:17

Здравей Феникс!Много заораваш в историята.Гмурни се в подтекста на дискусията.

georgi2007

До Реликвишментор

Мнение от georgi2007 » чет юни 01, 2006 13:22

Зддравей Рели!Не го усуквай за нулата и безнрайноста а кажи нещо за червеното и за синьото оцветяване на движещите се обекти във вселената?

georgi2007

До Реликвишментор

Мнение от georgi2007 » чет юни 01, 2006 13:26

Компютрите засега не мислят,но "тяхно е царството небесно"-шещ ли кажеш нещо!

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мнение от Relinquishmentor » чет юни 01, 2006 14:21

Здрасти, Гоше. Тук е постът ми за червеното отместване и го препоръчвам на всеки да го прочете, за да е напълно наясно с това явление и матиматическата му обосновка.

Царството небесно е на всички :wink: Въпросът е как ще го разбираме и изпълзваме :P

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » нед юни 04, 2006 15:54

http://www.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop ... ghorne.htm

сп. "Светът на физиката" XXVII/2/2004
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

до georgi2007

Мнение от Phoenix » нед юни 04, 2006 19:49

Една препоръка, georgi2007 - ако имаш да казваш нещо по темата кажи го, ако имаш да питаш - питай, но с тези безкрайни постинги, в които препоръчваш на един или друг да каже или направи еди-какво-си не правиш нито едното, нито другото, а само разводняваш темите. Ако все пак държиш да отправяш тези препоръки поне го прави в един постинг - четири поредни са напълно ненужни.

georgi2007

До Мишайкин

Мнение от georgi2007 » пон юни 05, 2006 12:45

Здравей Мишо!Благодаря за съвета-ще хапна малко физика.

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение