Вярвате ли в БОГ?

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

solon
Регистриран: пет фев 17, 2006 21:49

До Betelgeuse

Мнение от solon » пон фев 27, 2006 19:14

Моята религия е БОНПО! Най-древната религия на мойте деди. БОГ пронизва всичко. Прави добро и не чакай отплата. Прави каквото трябва , а да става каквото ще. Това са едни от най-важните постулати на моята религия и Ботев ги е описал изключително точно.
Прикачени файлове
mag111.JPG
светлината е информация

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » пон фев 27, 2006 22:35

Когато преди 15 години станах християнин съзнателно избягвах думата 'религия' тъй като тя извиква неправилни представи за обичаи, свещички, икони и други неща, които нямат нищо общо с библейското християнство, такова каквото е било практикувано и от ранните християни от първи век. От друга страна, думата силно се е наложила, така че се налага нейното ползване, с уточнението че става въпрос за вярата в Бог.
Бог не може да бъде 'предмет' на изучаване на науката, макар според мен, точно науката да навежда на мисълта че Вселената има създател (т.е. индиректно дава доказателства за неговото съществуване). Пламенната защита, обаче, на атеистичните идеи утвърждава мнението ми че атеизмът си е чиста религия, вяра. Очаквах такъв надъхан отговор, затова и съзнателно избягвах да говоря по-подробно тук по темата. Явно както и по-рано заявих, едва ли тук ще успеем да решим този въпрос. Той е въпрос на личен избор.
П.П. Едва ли един филм може да докаже нещо. Филмът Контакт наивно представя мечтата на атеиста да открие извънземен живот, на практика обаче, такъв не е открит и личното ми мнение е че няма да бъде открит.
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт фев 28, 2006 00:20

Да го кажем по-простичко.
Не е важно кой в какво вярва, а какво прави.

Мишо и другите вярващи, моля да се съгласите само с едно -- че човек може да бъде ДОБЪР и без да вярва в какъвто и да е бог (а също и ако вярва в който и да е бог)
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от mishaikin » вт фев 28, 2006 09:42

Betelgeuse,
Тук навлизаме в една друга сфера - на систематичното богословие :D
Наистина има много добри хора, които не са вярващи. Това никой не го отрича, но не е това централното послание на християнството (т.е. не е повярвай за да станеш по-добър). Но както казах това е дълга тема не за този форум ....
Мишо
---
GSO 200/1000

--
"When it is dark enough,
Charles A. Beard

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » вт фев 28, 2006 12:49

Да продължа мисълта на mishaikin - централното послание на християнството е повярвай, за да се спаси душата ти. Останалото (да станеш по-добър) е следствие от вярата, нещо което се случва постепенно. Е някои хора нямат много време за тази промяна (ако са тежко болни), но самия факт, че са повярвали, води до спасение на душата им. И обратното много добри хора, които цял живот са правили добро, ако не вярват в Бог - просто погиват. Заради неверието си.
Тук не са нужни доказателства, научни факти, формули. Просто всеки сам за себе си, сам пред себе си трябва да се замисли.

Потребителски аватар
ALBIREO
Регистриран: пет ное 11, 2005 18:52
Контакти:

Мнение от ALBIREO » вт фев 28, 2006 14:05

Astrobub - съгласен съм.
Идеята при църковния Бог е, че те посреща след смъртта, докато аз съм твърдо убеден, че смъртта е пълна - сиреч нема такова нещо като живот след смърта.
Дори мисля, че има мдоказателство за това ;)
Ето го и него.
Знаете какво е сън - всеки сънува. Това състояие се появява малко преди заспиване/събуждане. Мислите си, че сънувате цяла нощ, но не е така. Момента в който започвате да се събуждате или заспивате се появява и сънят. Подобни са състоянията и на кома. Хората, които изпадат в това състояние не помнят нищо, все едно ги е нямало.
Разговарял съм и с хора, които са припадали. Казвали са ми, че докато са в безсъзнание сънуват нещо. И то са ми разказвали дълги сънища, а са бели в безсъзнание няколко секунди. Това със съня е в страни от темата, но идеята ми е, че в по- голямата част от времето "душата" или това, което може да живее без тялото не дава признаци да съществува. Душата едва ли има нужда от сън - това е физиологична нужда.

Потребителски аватар
ALBIREO
Контакти:

Мнение от ALBIREO » вт фев 28, 2006 14:10

Нали идеята на "душата" е, че може да съществува без тялото. Ами защо, когато тялото е в несъстояние да работи (примерно кома), хората нямат спомени за времето в безсъзнание? Ами очевидно, защото няма такова нещо, като "душа". (Тук не говоря за емоции а за онзи "дух" дето след смърта ни отива на небето ;))
И след като няма "душа" - за какво спасение става въпрос?
Следователно ао има Бог, той не е този, който да избави душата ни, а този, който е създал вселената, може би за негово лично удоволствие...

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » вт фев 28, 2006 15:34

Astrobub - съгласен съм.
Идеята при църковния Бог е, че те посреща след смъртта, докато аз съм твърдо убеден, че смъртта е пълна - сиреч нема такова нещо като живот след смърта.
Amberdawn,
Не разбрах с какво точно от мнението ми си съгласен, тъй като то е коренно различно от твоето, ако вникнеш добре.
Следователно ао има Бог, той не е този, който да избави душата ни, а този, който е създал вселената, може би за негово лично удоволствие...
И двете - Бог е създал Вселената, Той избавя и душата ни. Не виждам противоречие, че да ги делиш така. Ние и Вселената сме просто творения. И какво толкова има за неразбиране. :D

Потребителски аватар
ALBIREO
Контакти:

Мнение от ALBIREO » вт фев 28, 2006 16:13

Съгласен съм с това, че църковният Бог има тази роля, която ти описваш. Аз обаче считам това по- скоро за приказка, история или дори филм :). Нищо общо с реалността. Дори дадох пример, за това, че "душа" няма. Вярно е, че е прост и елементарен приметър, но точно това го прави по- истински ;). Не въртя сложни теории, а елементарни неща от ежедневието.
Дефинирай ми "душа" - що е то?
Как така, уж може да съществува без тялото, а се подчинява на телесните нужди. Дори дадох пример с елементарната телесна нужда - сън. Научно е доказано, че човек сънува малко преди да се събуди, през останалото време - защо "душата ни не мисли". Може би и тя спи? Добре де, що спи, нали уж няма нищо общо с тялото? Ами май, защото я няма... Още тук църковният Бог трябва да си наметне палтото и да си тръгне. Твърдя, че Вселената "изглежда така, сякаш някой се е намесил в сътворението и", но не казвам, че има Бог и че той ще трябва да "спасява душитени" (от какво да ги спасява не е ясно).
Затова - да започнем едно по едно да бистрим нещата. Очаквам да ми разясните каква е тази "душа"?

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт фев 28, 2006 17:25

Amberdawn,
истината е, че според християнството, задгробен живот няма !
Поне до страшния съд. Дотогава умрелите са си умрели.

Лично мен ме интересува дали хората са добри, а не дали полагат усилия да си спасят душата. Нямам нищо против да си я спасяват,
ако им се струва важно, но това си е техен проблем и не ме топли.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
ALBIREO
Контакти:

Мнение от ALBIREO » вт фев 28, 2006 17:43

Напротив, според християнството има задгробен живот. Възкресението на мъртвите се отнася до това да се "интегрират" (как я мразя тая дума) душите отново в телата и да започнат да припкат отново по земята ;). Добрите хора не са тема на настоящата дискусия. Аз не правя връзка между добър и вярващ. Според мен, вярващите са дори по- лоши, защото много войни и в момента една камара терористични организации се водят от религиозни подбуди (но не с религиозни цели ;)). Но пък това е съвсем друга тема и не искам да я подхващаме точно тук, може да се пусне нов постинг за нея, ако на някой му се чопли този въпрос :).
Продължавам да твърдя, че въпросът за съществуването на Бог е строго научен и чакам някой да ме убеди в противното.

pharaon
Регистриран: чет сеп 01, 2005 11:11
Контакти:

Мнение от pharaon » вт фев 28, 2006 19:00

Наистина, аз сам съм го установил, че когато човек сънува си в състояние просъница !!! НО БИХ ПОПИТАЛ НАИСТИНА ВСКИ ХРИСТИАНИН ОТ КАКВО СЕ СТРАХУВА ? От какво иска да се спасява ? За какво се чувства гузен? За сега моята съвест е чиста ;) да направил съм някои лоши неща в живота си (макар и неволно), но сам ще си ги изкупя !!! Не е нужно да чакам някой да ми ги изкупува вместо мен било и то Бог (я християнски, я в някоя друга религия, я някое по висшо съшество*). Аз съм човек, който гледа да поема отговорност и да си носи последствията сам !!! Без да се залъгва, че като е християнин :) и ако направи "грехове" ще му бъдат опростени, един вид безнаказаност !!! Кво ще кажете, едно дете блъснато от тъп гъзар дето иска да изпробва мощната си кола. Гъзара прима христянството (има хиляди филми и реални случки за затворници приели християнството) и той е спокоен, че греха ще му е упростен а детето ? Кво го грее детето ? Или родителите му ? Нищо, те продължават да си страдат...

ТЕМАТА избяга, говорихме за господ и астрономията... за упростяване не трябваше да говорите... за това мишо може да затвори форума, макар че форума е астрономи да си говорят за нещата за които ги вълнуват. Било то опрощаване на грехове ;) и гузна съвест !

*хм по висшо по какво, по интелект ? или по титла незнам...
... For One Better World ... with TCM

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

предложение

Мнение от mishaikin » вт фев 28, 2006 19:30

Съзнателно избягвах темата и се убеждавам, че форумът не е мястото където ще намерите отговор на зададения въпрос. Поне не и с отношението което подхождате. Нещата които тук се споменават са доста хаотични. А и тонът на дискусията и самодоволното подхвърляне на "оригинализми" (дали да не поискам патент за тази дума, сега е модерно) затвърждават желанието ми да сложа край на участието си в нея.
Ако целта е да накарате някой християнин да станат атеист с невероятно умни аргументи, няма да успеете (ако беше така нямаше да има толкова много вярващи учени, вижте колко души от списващите сайта са завършили физика - аз преброих 4, като един от тях е старши асистент по астрономия, а друг е оператор на 2м телескоп). Обикновено обратното се случва. Но не с такива дискусии.
Това което предлагам е, ако някой искрено се интересува от тематиката да посети един друг форум - http://harta-bg.info/forum/ - там да зададе въпросите си, но ако смята да го прави просто така за да се заяжда, по-добре да не си губи времето.
Иначе, това става тук чисто надприказване. Нямам време да губя в глупави спорове. Вярата е за тия които са с отворено сърце за нея.
И стига, че Бобо каза че ще ме банне, ако продължавам така :byebye:
Мишо
---
GSO 200/1000

--
"When it is dark enough,
Charles A. Beard

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт фев 28, 2006 20:29

Наистина колеги, хайде стига - всички знаем, че никой няма да се съгласи с другия по тази тема. Аз също старателно гледах да не се включа в нея този път, защото наистина е безкрайна и спорът тук няма да доведе до истина.
Само ще си призная, че това е единствената тема в този форум, която не съм прочел цялата при все, че съм прочел всяка една друга дума написана тук, а в случея дори би трябвало да ми е задължение като модератор в Ресторанта.

Betelgeuse
Контакти:

Re: предложение

Мнение от Betelgeuse » ср мар 01, 2006 10:17

mishaikin написа:Съзнателно избягвах темата и се убеждавам, че форумът не е мястото където ще намерите отговор на зададения въпрос. Поне не и с отношението което подхождате.
Аз не смятам че съм обидил някого, а ако съм - тутакси се извинявам.
И преди съм казвал, че да се убеждава вярващ да стане невярващ е безмислено.
За мен това не е спор, защото спорът е безполезен.
Предполагам че под "зададения въпрос" Мишо има предвид въпроса "Има ли бог". Е, отговор на тоя въпрос няма нито в Интернет, нито другаде.
Логически най-правилно сигурно би било да се каже - може и да има, може и да няма.
Интересното в дискусията е, че се получиха не двупосочни, а три и четири посочни изказвания. Например аз не съм съгласен с Amberdawn че въпросът за бог бил чисто научен. Той е чисто не-научен. На практика. Защото на практика повечето хора или викат "има" или викат "няма". За тия дето викат "има" нещата са ясни по дефиниция - вярата не се доказва с аргументи. За тия дето викат "няма" - нещата не са много ясни и те предизвикват коментара, че атеизмът бил също религия.

Потребителски аватар
ALBIREO
Контакти:

Мнение от ALBIREO » ср мар 01, 2006 13:05

Всъщност, доста се отклонихме от въпроса "Вярвате ли в Бог?".
Но как да се отговори на този въпрос, като понятието Бог не е дефинирано...
По- скоро въпросът е, "Какво е Бог за вас?".
Очевидно, щом вярваш в Бог, нямаш нужда от доказателства за неговото съществуване. Очевидно е и че всички доказателства, които оборват вярата ти, ще са безпочвени. Вярата не се крепи на доказателства!

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » чет мар 02, 2006 09:32

Amberdawn написа: По- скоро въпросът е, "Какво е Бог за вас?".
Е това е много труден въпрос.
Както и да го мисля, не ми идва нещо.
Най-доброто което мога да си отговоря е следното:
Това е ... където/когато трябва да спреш да питаш "защо?" и да приемеш - "защото тъй е речено".

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от mishaikin » чет мар 02, 2006 13:19

За да приключа темата.

Въпросът "Вярвате ли в Бог" е несъмнено интересен, но неясно защо се задава тук. Форумът е астрономически, не богословски и няма как да се даде отговор на жизнено важни и философски въпроси ТУК. Освен това воденето на подобен диспут задочно също представлява трудност да се представят основните виждания на едните или другите цялостно и всичко да е добре подредено.

Забелязвам и още нещо - въпросът както е зададен пита дали има вярващи тук, а не дали има Бог. Вярващи има, ако такъв е въпроса. Ако подтекста е: Засрамете се, интелигентни хора да вярват в бабини деветини! - е, не намирам причина да се срамувам от това е което вярвам. (Нямам впредвид първият започнал дискусията!) Коректният (коректните) въпрос(и) ще е(са) Съществува ли Бог? Какво и кой е Бог? и прочие. Но те няма да бъдат отговорени във форума "Звездно общество". Частната дискусия на тези теми при лични срещи е нещо не лошо като идея, но изместването на основната тема на форума, не е добро.

Християнската идея за Бог не може да се изложи в супер кратка дефиниция или 5 реда, ако искаме да претендираме за изчерпатеност. Както и едва ли може да се състави кратка и точна дефиниция за това, какво е човек, която да бъде приета от всички без възражения.
Хубава начална точка за да разберете идеите за Бог са някои сайтове, които бих препоръчал:
- http://www.harta-bg.info/ и форума към него където има достатъчно интелигентни хора, които могат да ви дадат интелигентен отговор на интелигентно зададен въпрос
- http://www.godandscience.org/ - сайт списван от учен от Sedars-Sinais Medical Center, посветил се на апологетиката и защитата на християнската вяра
- http://lordibelieve.org/page20.html - сайт създаден от физик, също апологет (дизайнът му не е особено на ниво, но така е със сайтовете на физиците 8) , нека това не ви пречи да го прегледате).

С което обявявам дискусията за заключена. Моите най-дълбоки извинения, ако някой се чувства засегнат от това.
Мишо
---
GSO 200/1000

--
"When it is dark enough,
Charles A. Beard

Заключена