Знаетели каква форма има Вселена

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

Мнение от vvva4 » ср яну 26, 2005 17:26

Phoenix - не мислиш .
1 - земята не е толкова масивна затова можеш да избягаш . Опитай с неутронна звезда или с Ч Д / черна дупка / .
2 - както от Ч Д не можеш да избягяш така неможеш и от В .
3 - при масата на В и при неината плътност и температура / повреме на големия взрив /нее можела да има друга форма освен сферична .

Petree
Регистриран: чет авг 19, 2004 08:41

Мнение от Petree » ср яну 26, 2005 22:51

Пъво извинявам се, че сега ще кажа много неща (ще се опитам да съм кратък) но имах проблем с постването, така че допреди малко само можех да гредам и да въздишам до дискусия, в която не мога да се включа.

Така, по същество:

Първо, най-от началото. Ние не можем да видим триизмерната форма на Вселената в нашия триизмерен свят. Причината е, че понежене Вселената е всичко, наша гледна точка извън Вселената би била нещо, т.е. Вселената ще обхване и него.

Тук малко се опетлах. Та да направим сравнение с двумерния свят: точка живее в равнина. Тя е оградена с квадрат. Единственият начин да напусне квадрата, е да пресече някоя от страните му. Ние обаче, като тримерни същества, можем да измъкнем тази точка от хартията в посока нагоре и да я поставим извън равнината. Но посоката "нагоре" не съществува за тази точка.

Нашият квадрат в тримерното постранство е, условно казано, Вселената. Единствения начин да я напуснем без да пресичаме ръбовете ù, подобно на точката от равнината, е да го напвами през горно измерение.

Т.е., само чрез четвъртото измерение можем да съдим за формата на Вселената. Не можем да я видим в третото измерение. С забележката, че Вселената има кривина, исках само да кажа, че това отрича възможността да е кълбовидна.

Възможно е в пространство от по-висше измерение да съществуват малки компактни точки, които да избухват от време на време, т.е. да настъпват много Големи Взривове, които да дават началото на други вселени (идеята за бебета вселени)

Иначе за да избяга какво да е
движещо се тяло от гравитационното поле на друго тяло, минималната му скорост е малко по-голяма от нула. Стига тази скорост да е постоянна, както отбеляза Феникс. А иначе природата на гравитационната сила, която има Земята по Закона за всемирното привличане е еднаква с природата на същата тази сила на бяло джудже или черна дупка.

Това пък, че черни дупки изкривяват пространството не ти ли говори, че щом е изкривено, то вече вероятно не е със сферична форма?

Искам а попитам Малоум 2, откъде е прочел информацията, че един ден Вселената ще "светне" ? може да ми го прати (сайт, PDF или DOC няма значение). Най-интересно ми е, откъде ще вземе Вселената тази енергия.

Толкова от мен, надявам се да не съм ви отегчил (въпреки че май точно това направих)

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » чет яну 27, 2005 09:06

vvva4 написа:Phoenix - не мислиш .
1 - земята не е толкова масивна затова можеш да избягаш . Опитай с неутронна звезда или с Ч Д / черна дупка / .
2 - както от Ч Д не можеш да избягяш така неможеш и от В .
3 - при масата на В и при неината плътност и температура / повреме на големия взрив /нее можела да има друга форма освен сферична .
Mисля и то доста повече отколкото ти в случея.
1. "Земята не е толкова масивна" - Точно там е разликата и понеже не е достатъчно масивна не деформира пространството, а черната дупка е и затова го деформират - в резултат, на което се появява границата за намиращите се в нея. Те обаче не че тръгват да я напускат и в един момент вече не могат щото тя много силно ги дърпа, а въобще не могат да тръгнат - принципно им е невъзможно, както на нас да напуснем Вселената. В този смисъл примера ти със земната гравитация беше крайно неудачен.
2. Именно, но както казах това е по принципни причини, а не защото има пространствени граници - не можеш да напуснеш черната дупка защото си принуден от нейната природа, а не защото е дълга 2км, а след това свършва и нищо. (На това място само ще подхвърля нещо без да го коментирам, че тази тема ми е вече неприятно дълга: а черната дупка сферична ли е? а пространството в нея 3-мерно ли е?)
3. И за последен път: по онова "време" Вселената не е можела да има никаква форма, както не може и сега.
Няма сфери "отвъд"! - емблематичен лаф, става за надпис за фланелка - нещо като "истината е някъде там" :) (това за разведряване на обстановката)

Та така де - опита ми с такива теми е показал, че е крайно безмислено да си обясняваме един на друг нещата и да се опитваме един друг да се убеждаваме в едно или друго - обикновено никой не иска да повярва на другия. Аз нямам нужда да се убеждавам - достатъчно съм убеден в моята позиция (имам доста повече от изтъкнатите досега доводи дадени от доста по значими в тази област хора, отколкото сме ние с теб), нямам нужда и да убеждавам (това вече го казвах) - не държа да ми вярваш и не ме е грижа ако си прочел нещо, но не си го разбрал правилно. Така че ако искаш да питаш нещо - питай, но ако се надяваш да ме убеждаваш в твоето мнение просто няма смисъл... айде, че стана много дълго.

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » чет яну 27, 2005 11:36

Phenix - явно аз немога да обясня това което изкам да кажа или ти неможеш да ме разбареш. Затова няма повече да се оптвам.
Можеби някой ден ще събера повече смелост и ще отида в НАОП " Н. Коперник " Варна .
Друго е , когато можеш да говориш очи в очи с някого , тогава може да се обясни по добре от сега .
Много бягаме от темата . Впускаме се в обяснение на обяснението , а не по самия въпрос .
Влез в сайта на НАОП " Н.Коперник" Варна , намери - връзки - астрономия за начинаещи - за сайта - космически пътеводител и виж Вселена .

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » пет яну 28, 2005 08:55

:) ти ме прати да стигна до този сайт по възможно най-дългия път - защо не каза просто, че става въпрос за spaceguide.hit.bg - сайт, който предполагам е отдавна известен на всички във форума... както и да е
само ще отбележа, че не намерих там нито едно опровержение на казаното от мен дотук - може да е въпрос на тълкуване, но може и да не е...
що се отнася до основния въпрос, от който наистина се отдалечихме, там се говори за сфери, но предимно условно (представете си... и т.н.) или по-скоро описателно в други случаи. Това всъщност граничи с вече споменатият, прословут пример с балона, който е много хубав, но е само пример...
Това е. Всеки с мнението си. Приятно ровене в тая тема и занапред - тя си е дълбокичка...

Малоум 2
Регистриран: пет яну 07, 2005 13:33

Мнение от Малоум 2 » пет яну 28, 2005 16:31

Искам а попитам Малоум 2, откъде е прочел информацията, че един ден Вселената ще "светне" ? може да ми го прати (сайт, PDF или DOC няма значение). Най-интересно ми е, откъде ще вземе Вселената тази енергия.
Не съм го чел.
Придържам се към пулсиращ модел на Вселена.
Протяжността на физическия вакуум е много по-голяма от коя и да е Вселена. Самата Вселена (нашата) се образува върху този физ.вакуум.
Така се избягва "нуждата" от първично яйце. Всичко (веществото) се образува следствие на флуктуации на физ. вакуум и взаимодейства по вече известните ни физични закони, та чак докато се формира това, което наричаме Вселена.
Естествено е да има "кръговрат" - при наличие на достатъчно количество вещество - свива се и започва разпадане, което е и лъчение във видимия спектър. Затова ще светне Космоса.

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » съб яну 29, 2005 00:36

vvva4 виж сега да ти кажа аз виждам вселената 4 измерна. 1 во измерени е е монитора , 2 ро е гажето ми от дясно 3 то съседката в ляво, а четвъртото е брои чаши изпити на час. Да бе Делиан е прав да не пишем за теми дето не ни интересуват ама как да не ме интересува... 5 ден слушам някакви абсурдизми и един човек дето се опитва да ви вкара в час!!! Ей vvva4 за какво доказателство говориш , нещо на интересен ли се правиш бате шото ако е така ....ела на сам
Ще да задам въпрос обратен на Иво та какво става 397 пъти е гледана тази тема към 38 за Звездно общество е каква е идеята?

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » съб яну 29, 2005 12:58

Kometa - не ми харесва тона с който ми говориш , защото не се познаваме , а пък и да се пазнавахме мисля , че несъм го заслужил.
1 ако беше прочел толкова колкото мен за В и Ч Д и поне малко го беше разбрал , и можеше да си прадставиш това , което аз мога , нямаше да ми говориш така .
2 ако мислиш , че говоря глупости опитай се да ме обориш с факти и с логически расъждения.
3 това , че ти неможеш да си представш това , което аз мога незначи , че е грешно .
4 и накрая , ако чак толкова не ти харесва темата или моите отговори просто не ги чети вместо да пишиш глупости .

п.п / форумът и темата са доста сериозни за да се отнасяш така не сериозно с тях /

Petree
Регистриран: чет авг 19, 2004 08:41

Мнение от Petree » съб яну 29, 2005 16:21

Комета, точно пък ти нямаш право да говориш кой е глупак.

Но пък ще уточня, че не си сам.

п.с. И двамата глупаци си оправете правописа и граматиката

п.п.с. Е, той и Малоум 2 се опитва, засега успешно, да ни убеди защо си е избрал този прякор

Потребителски аватар
ivokaza
Регистриран: вт авг 24, 2004 03:27

Мнение от ivokaza » съб яну 29, 2005 19:10

Смятам, че темата премина границите на благоприличието в този форум - нека не разваляме атмосферата :?

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » нед яну 30, 2005 02:55

:D :D :D Е развеселиме много Петре. Ама веднъж да сме на едно мнение. Прав си абсолютно,че съм глупак. Щом съм тръгнал да пиша на такива като теб, на които ми е ясен животеца както сега така и за следващите20 години! От астрономия понеже не отбираш грам, ще ти кажа мнението ми за постинга ти така: Аз всеки ден минавам покрай любимата ти Ла Скала, а ти се самоопредели много точно какъв си в по старите си постинги писани по мой адрес.

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

краят на вселената

Мнение от mishaikin » нед яну 30, 2005 10:46

М-да, лошо хора. Не знам защо тези космологични и теоретични спорове често пъти завършват с лични нападки между хората (справка - клубовете на дир.бг), дали защото говорят за неща, които едва ли разбират напълно - то завършилите физика едва ли ги разбират добре, та камо ли любителите астрономи. Но какво да се прави - космологията е една от областите на науката, където хората най-силно вярват в неща, които едва ли са истина ....

Комета и Петре - умната - ако искате да размахате шпаги - използвайте ЛС, ICQ , email. Нищо лично. Считайте се за предупредени [-X .
И най-добре се помирете :friends: .

А що се отнася до сВеричната форма на Вселената - темата се заключва. Финито, край. Знаех си, че има нещо гнило във Вселената ...
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » пет юни 17, 2005 23:19

Продължавам темата
Които иска да пише, НО ДА СЕ ЗДЪРЖА С ЛОШИЯ ТОН

Ronson
Регистриран: пет авг 20, 2004 05:59
Контакти:

Мнение от Ronson » съб юни 18, 2005 10:10

vvva4 по-горе беше споменал за намеренията си да отидеш някой ден до до НАОП "Н. Коперник" и да обсъдиш теориите си и вижданията с астрономите там. Дали вече не е време да го направиш? Там има превъзходни теоретици, с които вероятно ще се завърже интересна дискусия. И тогава вече мисля можеш да продължиш темата.

vvva4
Контакти:

Като им казах, че имам теория за В

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 10:33

Като им казах, че имам теория за Вселената ми казаха,че няма как човек не професионалист и не в екип от няколко учени да измисли нещо което си заслужава да се чуе.
И ТАКА НИЩО
Продължавам на пред да търся да я кажа на някой но очи в очи иначе се убедих ,че не ме разбират.

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Re: Като им казах, че имам теория з

Мнение от Phoenix » съб юни 18, 2005 10:45

vvva4 написа:...Продължавам на пред да търся да я кажа на някой но очи в очи иначе се убедих ,че не ме разбират.
Без да искам да кажа нищо лошо: "не ме разбират" и "опровергават" не е едно и също...

Потребителски аватар
XWpic
Регистриран: пон апр 11, 2005 11:03
Контакти:

Мнение от XWpic » съб юни 18, 2005 11:25

:arrow: Момчета карайте я по спокоино. :D :arrow:
Equipped with his five senses,
man explores the universe around him
and calls the adventure Science.
Edwin P. Hubble

Потребителски аватар
XWpic
Контакти:

Мнение от XWpic » съб юни 18, 2005 12:21

:arrow: Другото което искам да ви споделя свързано с темата е следното. Да вярно на пръв поглед този вапрос изглежда доста ясен но има и друга гледна точка. И тя е следната: ако разгледаме Вселената дори и да се абстрахираме от неините размери тя има материя от което излиза ( изхождаики от техническата механика ), че тя притежава и масов център ( или ако приемем че всяка точка притежаваща маса има своиството да превлича и да се превлича от други подобни F = (yM1M2)/(r^2), и ако разгледаме това като вектрона сума то може да се приеме че всички тези вектори се пресичат в едена единствана точка или т.нар редоциране ).
Според мен приемането на една такава превилигирована точка където всички вектори се редоцират е нещо коието не е невъзможно. Да тя наистина е там някъде, няма нячин да е друго яче.
Ето и втория важен момент ако положението на тази точка зависи освен от големината на масата или т.е големината на вектора то тя зависи и от неговото положение в пространството. От тук произтича следния извод: ако приемем Вселената за статична то и този Вселенски масов зентър също е статичен, но в деиствителност тя не е статична. Даже и да приемем че галактиките се отдалечават спрямо други с еднакви пропорции излиза че този центур пак е статичен но в деиствителност, към самото редоциране се включва всяка една матерялна точка ( дори и вървенето на моята котка като маса околко мен също ще придава на масовия центур динамичност ). Селдователно този център е динамичен.
И ето най-интересната част поради което не отхвърлям идеята на vvva4. Този масов център разбира се притежава своиството да превлича материята си към него - представете си следната илюстрация ако имате един равностранен двумерен триъгалник неговия масов центур съвпада с геометричния му т.е пресечнизата на медианите и ако около този триъгалник имаме частици с маса равномерно разпределени то те ще бъдат превличани от триъгалника но за олеснение което съвпада се деиствителността тяхните траектории ще са насочени към масовия център. Разбира масовия център на Вселената не првлича материя деиствителност защото кинетичната енергия на разпространение и раздалечаване на нещата в Вселената е по-голяма от тази потенцялна на масовия център. НО СИЛА ИМА. ТО ВСЕ ПАК ИМА И ВЕКТОРИ. Това което се оптивам да ви кажа е че ако сила F1 насочена по положителната отсечка на ос X ( в случая това е вектора на кинетичната енергия ) и сила F2 се проектира едновременно и по ос X и Z ( като в случая големината на силата е по-малка от големината на F1 - или потензялната F2 е по-малка от кинетичната F1 ), то все пак тзи сила F2 ще оказва влияние на F1, като разлика от двете или F = F1 - F2 - това е векторнотото уравнение. И ето и извода: ако все пак този Вселнески масов център влиае и може а промени големината на силата или нещо като моделиране на материята и ако отчетем че тои деиства еднакво в всички посоки то межем да кажем че тои моделира и пространствено времеватия континиум, като изграден от транслиране на прави но вече тези прави са подвластни на масовия център и тои моделира континиума в една симетрична форма с еднакви своиства и подвластни на едни и същи сили - можеби сфера но ако не със сигорност ще се превърне.
И ето и най-интересното. Както разгледахме този център е динамичен. От тук и това ми своиство да моделира континума е динамично следователно ние постояно трябва да отчитаме такива промени или вибрации един вид аномалии - просто нямаме достатучно сериозна апаратъра да го отчетем. Но ако може то това е обяснението на тази "аномалия". :arrow:
Edwin P. Hubble

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 12:23

И понеже като обяснявам се убедих ,че не обаснавам много добре , и хората не разбират точно кокво им казвам предпочитам да е очи в очи или по ICQто ,но по микрофона.
ПЪРВО ТРЯБВА ДА РАЗБЕРА, ЧЕ СА РАЗБРА ЛИ И ПОСЛЕ ДА МЕ ОПРОВЕРГАВАТ
Това да разбера ,че не съм прав също е много хубаво в моя случай ,защото ще спра да си губя времето с това нещо.

vvva4
Контакти:

Към XWpic

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 13:38

Добре ,че знам за какво става въпрос
много сложно обяснено ми се струва
Иначе разбрах но да ли другите ще разберат?

Потребителски аватар
XWpic
Контакти:

Мнение от XWpic » съб юни 18, 2005 13:46

:arrow: Оф незнам ако имате въпроси даваите с пълна сила. :arrow:
Edwin P. Hubble

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » съб юни 18, 2005 14:14

Разбрах (макар и затруднен от правописа) или поне така си мисля - но не там е проблема. Мога да се съглася с разсъжденията за масовия център, но не и с извода. Извода е, че ще имаме равномерно разпределена маса (което е ясно - в големи мащаби вселената е хомогенна). Но аз не успорвам това - става въпрос за нещо далеч по фундаментално, което ще повторя за 50-ти път сигурно (обещавам да не го повтарям повече): не може да има форма извън пространството, а пространството е във вселената и следователно вселената не може да има форма (това е все едно някой намиращ се в триъгълника от примера по-горе да знае какво е пирамида).

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 14:27

Ако си в пирамидата от вътре защо да не можеш да и определиш формата
Ако само за момент си представиш,че може да има от вън / за Вселената /и я гледаш оттам /вънка /ще видиш неината форма НАЛИ?

Потребителски аватар
XWpic
Контакти:

Мнение от XWpic » съб юни 18, 2005 14:28

:arrow: Да но ако имаш една котия в която важат законитеи и която се описва от Евклидовата геометрия и ако приемеш дадена отправна система, то ако успееш да опишеш координатите на колкото се може по голям брои точки от периферията на тази среда ( Тn(Xn,Yn,Zn) ) то ще можеш да кажеш в какво нещо се намираш ( в случая един паралепипед ) дори и зад стените на котията да няма нищо. С голямо нетърпение очаквам отговор. Благодаря. :D
P.S. Не казвам че в Вслелената важат законите на Евклидовата геометрия. :arrow:
Edwin P. Hubble

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 14:31

не може да има форма извън пространството, а пространството е във вселената и следователно вселената не може да има форма - каза ФЕНИКС

Самото пространство има форма и като си вътре пак можеш да определиш формата му

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 14:34

Аз обаче казвам ,че сумата от ъглите на 3ъгалник във Вселената е 180градуса

Потребителски аватар
XWpic
Контакти:

Мнение от XWpic » съб юни 18, 2005 15:00

:arrow: E не 180 защото пространството притежава кривина и следователно Евклидовата геометрия става не валдна. Както на Земята в локален мащаб може да говорим за сума 180 но в глобален не е тъка. :D :arrow:
Edwin P. Hubble

vvva4
Контакти:

До XWpic

Мнение от vvva4 » съб юни 18, 2005 15:49

Язък дето ти разказах теорията
Или не си запомнил или не си разбрал
Според общия модел пространството е с кривина /сфера / и на нея сумата е по-голяма от180гр запомнете НА НЕЯ
ОТГОРЕ НА СФЕРАТА
ИМА ЕДНО ГОЛЯМО " НО " така представен модела не описва реалната Вселена защото:
НИЕ НЕ СМЕ НА СФЕРАТА, А ВЪТРЕ В НЕЯ ЗАПОМНЕТЕ ТОВА ВЪТРЕ -- ВЪТРЕ И ВЪТРЕ СУМАТА Е ТОЧНО180ГР ,КАТО СЕ ВЗЕМАТ НАЙ-ГОЛЕМИ РАЗМЕРИ НА ВСЕЛЕНАТА
Ако не сте разбрали пак ще обясня

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » съб юни 18, 2005 16:28

vvva4 написа:Ако си в пирамидата от вътре защо да не можеш да и определиш формата...
Не казах в пирамидата, а в триъгъника, което означава, че нямаш височина...

Потребителски аватар
XWpic
Контакти:

Мнение от XWpic » съб юни 18, 2005 16:44

:arrow: Според мен това което сам написал описва цялата ситоация.
Да но ако имаш една котия в която важат законитеи и която се описва от Евклидовата геометрия и ако приемеш дадена отправна система, то ако успееш да опишеш координатите на колкото се може по голям брои точки от периферията на тази среда ( Тn(Xn,Yn,Zn) ) то ще можеш да кажеш в какво нещо се намираш ( в случая един паралепипед ) дори и зад стените на котията да няма нищо. С голямо нетърпение очаквам отговор. Благодаря.
Kakво мислите. :arrow:
Edwin P. Hubble

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • някой да има orion 110ed?
    от astrofoto » пет май 26, 2017 01:43 » в Астрономическа техника
    2 Отговори
    2699 Преглеждания
    Последно мнение от astrofoto
    вт юни 13, 2017 14:22
  • Някой да има Celestron EdgeHD ?
    от tonygl » съб фев 11, 2017 11:01 » в Астрономическа техника
    3 Отговори
    1125 Преглеждания
    Последно мнение от b_kassabov
    пон фев 13, 2017 01:28
  • Кой какви други хобита има?
    от widowmaker » пет мар 27, 2020 23:44 » в Клуб за общуване
    50 Отговори
    951 Преглеждания
    Последно мнение от Synergon
    нед юни 14, 2020 18:39
  • Някой има ли идея какво е това явление ?
    от magi208 » ср апр 27, 2016 02:21 » в Общи астрономически теми
    4 Отговори
    1903 Преглеждания
    Последно мнение от magi208
    съб апр 30, 2016 06:06