Знаетели каква форма има Вселена

произходът и гибелта на вселената, философски размисли, черните дупки, измеренията и други неща, за които си мислите че разбирате

Модератор: Phoenix

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

Знаетели каква форма има Вселена

Мнение от vvva4 » пон яну 24, 2005 18:48

Аз мисля , че есверична.

Потребителски аватар
Nuke
Регистриран: ср авг 18, 2004 22:39
Контакти:

Мнение от Nuke » пон яну 24, 2005 19:00

Първия клиент на "Ресторанта" от доста време насам :D

Ами не знам каква - никой не знае - и вероятно никой скоро няма да научи
Intes-Micro M703 Deluxe
TMB 105/650 Classic CNC
Fujinon 16x70 FMT-SX
Fujinon 10x50 FMT-SX
DiscMount DM6
Tele Vue Radian 6mm и 10mm, Panoptic 24mm и 35mm, Powermate 2" 2x
Takahashi LE-ED 7.5mm

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » пон яну 24, 2005 19:17

Аз съм сигурен ,че е сверична и мисля , че
мога да ти го докажа.

Потребителски аватар
Nuke
Контакти:

Мнение от Nuke » пон яну 24, 2005 19:20

Целия съм слух (по-скоро зрение) :D
Intes-Micro M703 Deluxe
TMB 105/650 Classic CNC
Fujinon 16x70 FMT-SX
Fujinon 10x50 FMT-SX
DiscMount DM6
Takahashi LE-ED 7.5mm

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » пон яну 24, 2005 19:27

Най просто казано при телата с огромна маса и огромна плътностформата е винаги идеална свира, освен , ако не се въртят . Говоря за началото на Вселената . трябва да тръгвам до утре 25.01.2005
Последна промяна от vvva4 на вт яну 25, 2005 11:57, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Nuke
Контакти:

Мнение от Nuke » пон яну 24, 2005 20:18

Ами плътността на вселената май-не е твърде огромна. А как ще ми докажеш че не се върти примерно?
Intes-Micro M703 Deluxe
TMB 105/650 Classic CNC
Fujinon 16x70 FMT-SX
Fujinon 10x50 FMT-SX
DiscMount DM6
Takahashi LE-ED 7.5mm

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 08:37

Пак имаме проблем произтичащ от дефинициите - трябва да уточним на какво викаме Вселена - защото известната вселена със сигурност е сферична, но Вселената въобще е едно друго нещо: Ако говорим за Вселената като за това, което тя е т.е. всичко, то не можем да говорим за форма - Вселената е и времето, и пространството - както не можем да питаме какво е имало преди Вселената, така не можем да питаме и какво има извън нея, и не можем да питаме и каква й е формата - все едно да питаме каква е формата на пространството или колко е дълго времето. Вселената няма граници следователно няма и форма...
Така си мисля поне...

Petree
Регистриран: чет авг 19, 2004 08:41

Мнение от Petree » вт яну 25, 2005 09:11

Едва ли е сферична - все пак, знаем, пространството не е плоско, а има кривина. И тя е отрицателна.

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 09:22

Кривина в какво (или кое) измерение? (Без да искам да нагазвам в една предишна тема.) Спрямо какво? Как въобще говорим за форма извън пространството - не ми се струва логично...

Petree
Регистриран: чет авг 19, 2004 08:41

Мнение от Petree » вт яну 25, 2005 10:07

Хм, да кажем че съм се убедил в неправотата на някои мои предишни убеждения :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Така, ами в четвъртото измерение (като тук нямам предвид времето, защото въпреки че е смятано за четвърто измерение, съвременните представи са че време и пространство е едно и също, т.е. времето е неразделна част от останалите три измерения).

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 10:27

И аз така предположих - така че в този случай това не е отговор на въпроса за формата на Вселената, тъй като свойството "форма" се определя само в нашите си 3 измерения (пространство) - в евентуалното 4-измерно пространство еквивалента на това свойство е нещо друго, но не и "форма" в смисъла, в който ние сме способни да говорим за нея...

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 11:49

Скъпи приатели котато Вселената се е родила се е родило и пространство и времето за тези , които живеят във Вселената . Когато разглеждаме формата и , ще я погледнем от вънка , като едно обикновенно тяло. Всяко тяло , което има ОГРОМНА ПЛЪТНОСТ И ТЕМПМРАТУРА има сверична форма . Прост пример / неутронна звезда , черна дупка /.

Малоум 2
Регистриран: пет яну 07, 2005 13:33

Мнение от Малоум 2 » вт яну 25, 2005 12:51

Вселената и елементарна частица на веществото (протон, електрон, неутрон) имат една и съща форма - ТОРОИДАЛНА.
Но Вселената все още не е изпълнила цялото си пространство.
Наблюдава се само част от тороида - мислено трябва да се свържат линиите, за да се получи тороид.
При това - два различни ръкава (подобно рог- 2 бр), обърнати с върховете си един към друг, е развитието й.
Ние се намираме в единият ръкав и той все още се разширява - затова Космосът е черен. При достигане на достатъчно вещество - ще започне да се свива - тогава Космосът ще светне!
Нас няма да ни има, дотогава!

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 13:12

Просто е невъзможно да гледаш Вселената "отвънка" - и тя не е тяло - тела съществуват в Пространството (нашето, 3-мерното) - не можеш да гледаш самото пространство отвън, защото си тримерно същество и сетивата ти (а и мозъка) не са предвидени да възприемат n-мерност, при n>3. А "формата" (както споменах) се определя само в Пространството - посочи ми едно 4-мерно "тяло"? Плътността (че и масата, заедно с материята) също са под въпрос. А сферичната форма на телата, за които говориш се дължи на гравитацията им - а дали извън Вселената има такава - ами ако наистина гравитацията не е взаимодействие, а свойство на Пространството...
И на това място ако все пак допуснем, че "поглеждането отвън" е възможно, то описанието "сфера" е недостатъчно за Вселената. Все едно да ти кажа, че нещо е кръгло - грамофонната плоча е кръгла, футболната топка и тя, но двете имат определено различна форма. Така че ако Вселената въобще има форма то тя не е сферична - неодходимо е тяло с поне 1 измерение повече. Допускането на 4-то измерение, обаче ни праща извън представите ни и извън "съществуването".

Този постинг го писах по-рано но го поствам сега, че имах проблем с нета, така че да допълня - горното важи и за тороида...
И още едно допълнение - това за елементарните частици, поне за електрона, също не ми се струва издържано...
А какво ще рече, че "Вселената не си е изпълнила цялото пространство" - Пространството е нещо по-малко от Вселената, тей че тя не може да го изпълва...
Всичко това е моето мнение по въпроса, знаем че окончателни отговори по него все още няма.

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 14:16

Phoenix - когато Вселената се е родила тя е била една топка с огромна плътнос и температура / Т-3*10 на90 степен келвина и плътност g - 3*10 на 94 степен грама на кубичен сантиметър/ . За да има такава плътност при такава температура , трябва да има огромна маса ,която да създаде тази плътност. Тази маса определя голяма гравитация. Всяка една неравност / разлика / от идеалната сферичност , ще бъде излъчена във вид на гравитацини вълни . Що се отнася до пространството и времето за , които говориш те са във В / Вселената/ след , като В е избухнла тя е създала пространството и времето . Ние живеем в това пространство / звезди , галактики и всичко/ Когато говоря да погледнем В от вънка изкам да си представиш не пространството от вътре , а друго пространство в , което има някакво тяло с дадена форма . Това тяло го разглеждам от вънка , а не от вътре както ти правиш , като ми говориш за 4мерното пространство-време.

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 16:33

Nuke питай несе притеснявай

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 17:00

(предварително се извинявам ако повторя нещо, но това ще е само с цел да изясня мнението си)
Не възприемаш Вселената правилно - щом при т.нар. Голям Взрив се създава Вселената, а с нея Времето, Пространството и Материята такива каквито ги познаваме, не можем да говорим за пространство "отвън". Не ти говоря за пространство-време като казвам 4-то измерение (това го уточнихме по-горе, погледни пак) - говоря за едно измерение повече от съществуващите за нас - ако искаш го наричай 4-то ако искаш 5-то - въпрос на вкус...
Та Вселената съдържа нашето 3-мерно пространство - цялото, не част от него (защото тя го е създала и защото то е част от нея). Което означава, че ако тя самата се намира в някакво пространство, то то не е същото това, в което сме ние и е поне с 1 размерност повече (а такова ние не можем да го възприемем). Следоватейно ако има форма (тя не може да е сфера, защото сферата е 3-мерна) това би била някаква 4-мерна форма, за която ние нямаме дума (и не можем и да имаме)...
Ако Вселената е сферична (или тороидална) това предполага нейни граници (отвътре и отвън - както казваш ти), каквито тя няма.
И да се върна на началото - Вселената не е била топка - тя не е имала размери, защото не е съществувало пространство, в което да я измерим - топки и сантиметри съществуват само в Пространството (нашето си)...
И не се пали толкова - всеки си казва мнението. Това е моето, ако не си съгласен - моля - имаш пълното право на това...

Гост

Мнение от Гост » вт яну 25, 2005 17:21

Phoenix - извинявай , ако съм те обидил . Просто искам да си поговоря с някой . Прочел съм почти всичко на български за происхода на В и черните дупки . Имам някаква ХИПОТЕЗА за происхода на В и изкам да я обсъдя с някой за да разбера дали е вярна или не . ОЩЕ ВЕДНЪЖ ИЗВИНЯВАЙ АКО СЪМ ТЕ ОБИДИЛ .

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 17:41

Anonymous написа:Phoenix - извинявай , ако съм те обидил . Просто искам да си поговоря с някой . Прочел съм почти всичко на български за происхода на В и черните дупки . Имам някаква ХИПОТЕЗА за происхода на В и изкам да я обсъдя с някой за да разбера дали е вярна или не . ОЩЕ ВЕДНЪЖ ИЗВИНЯВАЙ АКО СЪМ ТЕ ОБИДИЛ .

Вселената има граници те са гравитациони . Тя е затворена в себеси нищо не може да излезе на вънка / както при черна дупка /.
/ имало едно пространство в , което се е образувала В и след това е образувала свое пространство въре в себеси заобиколено от
гравитацинно поле. Това е вече нашето пространства-време.
Последна промяна от vvva4 на вт яну 25, 2005 17:48, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 17:46

Няма проблем - живеем в свободна страна (надявам се :) )...
Също така се надявам и че това, което се опитвам да кажа се разбира - дано не е твърде оплетено. И за всеки случай ще се опитам да синтезирам възможно най-кратко основния проблем:
сферата има граници - не може n-мерна безкрайност да се съдържа в n-мерно тяло
това смятам е най-голямото противоречие в случея - а може и да бъркам...

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 17:51

Горното пространство в , което се е родила В също е 4-мерно

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 18:00

vvva4 написа:имало едно пространство в , което се е образувала В и след това е образувала свое пространство въре в себеси заобиколено от гравитацинно поле.
Това може да се възприеме, но все пак първото пространство не може да е със същата (или по-малка) измерност.
А проблемът с гравитационните граници е много подобен - гравитацията се явява като характеристика на пространството, ние не можем да сме (т.е. не можем да възприемаме) извън нея, както не можем да сме и извън него. Щом не можем да възприемаме извън тези граници, зачи не можем и да ги определим - точно както пространството за нас е безгранично. А сферата би имала граници...

За формата на Вселената евентуално може да се разсъждава в пространство, в което да се вижда причината за гравитацията т.е. грубо казано пространство, в което гравитацията е едно от измеренията (в повече). (Нещо като прочутия пример с надуващият се балон.)

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 18:13

Когато се ражда една черна дупка тя какво прави . Изкривява пространството до такава степен , че то се затваря в себеси огражда се с гравитационно поле.
Ние живеем в този балон , стените на този балон са все едно гравитационни стени.

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 18:43

а защо тогава не можеш да стигнеш до тази стена и да кажеш - ето тук е краят...
...отговора според мене е защото тази стена не се намира в пространството, а пространството в нея следователно тя (стената) не може да има пространствена форма и тъй като тя е границата и тя очертава Вселената значи и Вселената няма форма...
останалото извън тази граница не можем да опишем и дори не можем да гадаем за него.

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » вт яну 25, 2005 18:57

Защото , както знаеш В е на 15-20 милиарда години и тя се разширява непрекъснато така че колкото и да пътуваме ще умрем преди да я стигнем .Чао до утре 26,01,05

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » вт яну 25, 2005 20:00

vvva4 написа:тя се разширява непрекъснато така че колкото и да пътуваме ще умрем преди да я стигнем
не затова е безгранична Вселената...

Потребителски аватар
ivokaza
Регистриран: вт авг 24, 2004 03:27

Мнение от ivokaza » вт яну 25, 2005 22:09

Аз пък си мисля, че търсим отговори на въпроси, които поне засега (ако не и изобщо ) са отвъд нашите възприятия. Темата е отворена за всякакви теории, тъй като почти нищо не може да се докаже със сигурност :wink:

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » ср яну 26, 2005 09:41

Phenix - и земята е обградена от гравитация , но като излетиш от нея / земята / също не стагаш до граница/ в смисъл да се удариш в нея / , а изпитваш силата на гравитацията и , ако се движиш с малка скорост не можеш да отлетиш от нея .
Земята има форма и полето около нея е със същата форма каквато има земята .
Както ти казах / имало едно пространство в , което се родила В / нейната стена се намира в това пространство / от вънка / и също така нашето пространство е вътре .

vvva4
Контакти:

Мнение от vvva4 » ср яну 26, 2005 09:47

Ivokaza- ако не търсим никога няма да намерим .

Потребителски аватар
Phoenix
Контакти:

Мнение от Phoenix » ср яну 26, 2005 16:33

Мислех, че вече са изяснени гледните точки и няма да пиша повече по темата, но явно не е така...
От земната гравитация, обаче можеш да се измъкнеш (т.е. тя не е граница на пространството), а в случея, за който говорим - не можеш. Съвсем малка разлика.

"ако се движиш с малка скорост не можеш да отлетиш от нея " - а това просто не е вярно - от Земята можеш да отлетиш и с 10 км/ч. Ако имаш двигател, който постоянно да те задвижва с дадена скорост (без оглед на силите, които му се противопоставят) пак ще си стигнеш закъдето си тръгнал...

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • някой да има orion 110ed?
    от astrofoto » пет май 26, 2017 01:43 » в Астрономическа техника
    2 Отговори
    2700 Преглеждания
    Последно мнение от astrofoto
    вт юни 13, 2017 14:22
  • Някой да има Celestron EdgeHD ?
    от tonygl » съб фев 11, 2017 11:01 » в Астрономическа техника
    3 Отговори
    1127 Преглеждания
    Последно мнение от b_kassabov
    пон фев 13, 2017 01:28
  • Кой какви други хобита има?
    от widowmaker » пет мар 27, 2020 23:44 » в Клуб за общуване
    50 Отговори
    967 Преглеждания
    Последно мнение от Synergon
    нед юни 14, 2020 18:39
  • Някой има ли идея какво е това явление ?
    от magi208 » ср апр 27, 2016 02:21 » в Общи астрономически теми
    4 Отговори
    1905 Преглеждания
    Последно мнение от magi208
    съб апр 30, 2016 06:06