Здравейте,
Имам честта да повдигна нагоре темата след близо 4 години и да направя едно ревю докъде са стигнали нещата.
След няколкомесечна дейност с Румен (hal) го докарахме до първа версия 0.1-1 на разработвания от него AIN INDIGO Imager.
Клиентът AIN има версии както за Линукс така и за Уиндоус.
Аз се явявам алфа, бета и гама тестер в това начинание

Аин е софтуер за снимане, гидиране и фокусиране всичко в едно, т.е. идеята е да не се ползват външни програми и всичко необходимо да се изпълнява в Аин.
Аин е клиентски интерфейс, който се връзва към INDIGO сървъра и реално почти всички неща се случват там на самия сървър.
Това е особено полезно в последно време когато си говорим все повече за дистанционни обсерватории.
За който е пропуснал началото само две думи да кажа, че INDIGO server също е разработка на Румен и един словак Петер.
Идеята на INDIGO server е да замени единствено и само Windows базирания ASCOM с нова платформа, която да може да се ползва отдалечено.
Индиго сървър е предназначен за Linux. Аз лично го ползвам на микрокомпютър ODROID-C2, но има официална дистрибуция за Raspberry Pi.
Драйверите за хардуера са вградени в сървъра, т.е. вече не е нужно да теглите ASCOM драйвери и да ги инсталирате и т.н. но тук въпросът е да ги има.
Ако ги няма и вашият хардуер не е екзотика, т.е. ползва се достатъчно широко по света Румен ще съдейства с правенето на драйвер за него.
Сега накратко искам да се спра на по-особените функционалности, които има към момента:
Вградено гидиране и дитеринг (замества PHD) - гидиращите камери, които поддържат ROI може да бъде включено да и пращат само региона около гидиращата звезда в квадрат със страни равни на 10 или 20 радиуса на гидиращата звезда.
Това води до значително намален трансфер на данни от страна на сървъра към клиента където се визуализират нещата и е особено подходящо за бавни връзки или такива платени на трафик като 4G.
Отделно може да бъде пусне компресия на изображението в jpeg в три различни степени, който допълнително да намали трафика за визуализиране на гидирането.
Отделно има вграден дитеринг, който се прилага след всеки кадър.
Фокусиране - тук отново имаме фокусиране по ROI с цел да се намали трафика по линията в случай, че се ползва отдалечено.
Препоръчително е за да се стига по-бързо до фокус да отделите време и да изчислите колко стъпки ви е backlash-a за да може да се зададат в настройките.
Към момента се поддържа монтировка на ниво сървър, но няма изкаран интерфейс в АИН за управление, но това е todo и се надявам скоро да го има.
В АИН се избира само монтировката, на която да пуска сигналите за гидиране.
Тази вечер направих няколко тестови кадъра на М42 като фокусирането, гидирането и самото снимане е само от АИН без никакви външни програми, драйвери и т.н.
Пускам няколко кадъра за да добиете представа за изгледа на приложението както и единичен кадър на М42 H-Alpha 5 мин от балкона в София за да видите качеството на гидиране и фокусиране.
Алгоритмите за гидиране и фокусиране също са разработка на Румен.
Насреща сме за помощ и обяснения ако някой се интересува.
Гидиране
Снимане
Фокусиране
Снимка М42