11-годишният цикъл на Слънцето щял да изчезва?

открития в областта на астрономията и усвояването на космоса

Модератори: bobo, stalker

Потребителски аватар
startraveller
Регистриран: нед юли 29, 2012 22:41

11-годишният цикъл на Слънцето щял да изчезва?

Мнение от startraveller » нед юли 03, 2016 20:40

Във Форбс цитират в лесносмилаем популярен стил научна статия, според която Слънцето навлиза във втората половина от жизнения си цикъл на звезда от G-клас. Слънчевите петна намаляват и се очаква напълно да изчезнат, както и целия 11-годишен слънчев цикъл. Наблюдаемите звезди от G-клас в космоса също нямали петна и цикъл. Вие какво мислите по въпроса?

П.П. Ето я оригиналната статия на английски:

The Sun has likely already entered into a new unpredicted long-term phase of its evolution as a hydrogen-burning main sequence star — one characterized by magnetic sputtering indicative of a more quiescent middle-age. Or so say the authors of a new paper submitted to The Astrophysical Journal Letters.

Using observations of other sunlike stars made by NASA ’s Kepler Space Telescope, the team found that the Sun is currently in a special phase of its magnetic evolution.

Heretofore, the Sun was thought to have been just a more slowly rotating version of a normal yellow dwarf (G-spectral type) star. These results offer the first real confirmation that the Sun is in the process of crossing into its magnetic middle age, where its 11-year Sunspot cycles are likely to slowly disappear entirely. That is, from here on out, the Sun is likely to have fewer sunspots than during the first half of its estimated 10 billion year life as a hydrogen-burning star.

“The Sun’s 11-year sunspot cycle is likely to disappear entirely, not just get less pronounced; [since] other stars with similar rotation rates show no sunspot cycles,” Travis Metcalfe, the paper’s lead author and an astronomer at the Space Science Institute in Boulder, Colo., told me.
Viewing the sky with Stellarium 0.12.4

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: 11-годишният цикъл на Слънцето щял да изчезва?

Мнение от bobo » нед юли 03, 2016 21:48

Мисля си, че навлизането във втората половина от жизнения цикъл на Слънцето ще стане в продължение на милион човешки поколения, тъй че не си изхвърляйте слънчевите телескопи :)

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон юли 04, 2016 13:31

bobo написа:Мисля си, че навлизането във втората половина от жизнения цикъл на Слънцето ще стане в продължение на милион човешки поколения, тъй че не си изхвърляйте слънчевите телескопи :)
Мда, и аз така мисля :hahaha:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » ср авг 10, 2016 13:18

Аз пък съм сигурен че, слънцето ще тръгне в коренно различна посока ... има свидетелства и доказателства за КОЛОСАЛНИ експлозии ... нещо "обгаря" астероидите в Сл. система МНОГО сериозно, лошата новина е МНОГОКРАТНО ... и не съответства на класификацията на слънцето !
Здравейте !
Искам най-отговорно да попитам, след като всички исторически източници сочат , че потомък на Европа е гръцкия цар, а аз съм доказан негов потомък ! Мен някой питал ли ме е дали да се представя от мое име ? И не смятате ли това за върха на беззаконието ?
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби !

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » ср авг 10, 2016 14:45

11 годишният цикъл на слънцето се генерира от гравитационното му взаимодействие със Юпитер и Сатурн . Няма да "изчезне", ако не изчезнат двете масивни планети . Но освен кратковременното влияние , което те оказват има и такива , които се формират на базата на хиляди години планетарно-звездна връзка . Така са възникнали 6000 годишният а до колкото си спомням имаше и по-продължителни цикли .
Цитирам малко по памет , защото учих слънчево-земни връзки при Борис Комитов от старозагорската обсерватория преди много време . До колкото си спомням през 2030 година се очаква максимум на един от големите цикли и това предизвиква наблюдаваните в момента климатични промени.
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср авг 10, 2016 15:47

cezar написа:Аз пък съм сигурен че, слънцето ще тръгне в коренно различна посока ... има свидетелства и доказателства за КОЛОСАЛНИ експлозии ... нещо "обгаря" астероидите в Сл. система МНОГО сериозно, лошата новина е МНОГОКРАТНО ... и не съответства на класификацията на слънцето !
:bigemot13: :neurosymptoms: :ohyes:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Нужен ми е съвет за слънцето
    от cerrsa » съб юни 02, 2018 15:19 » в Общи астрономически теми
    11 Отговори
    331 Преглеждания
    Последно мнение от bobo
    нед юни 03, 2018 16:49