Търся телескоп ТАЛ-150К

покупко-продажби

Модератори: bobo, Yoddha

kinika
Регистриран: съб окт 13, 2018 20:07

Re: Търся телескоп ТАЛ-150К

Мнение от kinika » ср май 22, 2019 21:19

widowmaker написа:
ср май 22, 2019 20:00
С тая компактна тръба минаваш с HEQ5 Pro, просто сменяш щеката с по дълга,
махаш едната противотежест и си готов за бойни астродействия 8)
Въпреки размера си, телескопът е много тежък ... По спецификация е 12кг. Аз се бях ориентирал към EQ6, но 2-ра ръка.
Но всичко ще е според бюджета :)

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет май 23, 2019 09:35

Въпреки размера си, телескопът е много тежък ... По спецификация е 12кг. Аз се бях ориентирал към EQ6, но 2-ра ръка.
При 12 кг тръба аз лично бих заложил на Екю 6, не на HEQ 5. Казват, че уж били много близки по представяне, но в действителност са си два различни класа монтировки. Като натовариш поне още 2-3 кг върху тръбата, HEQ 5 няма да се справи.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет май 23, 2019 11:52

kinika написа:
ср май 22, 2019 21:19
widowmaker написа:
Здравей,
все пак вземи го претегли, какви са тези 12 кг. ?!
Това чудо от чугун ли е направено ?
Пиши колко е реално, ако не е проблем, че ми стана интересно.
Успех.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

kinika

Мнение от kinika » чет май 23, 2019 19:59

Synergon написа:
чет май 23, 2019 11:52
kinika написа:
ср май 22, 2019 21:19
widowmaker написа:
Здравей,
все пак вземи го претегли, какви са тези 12 кг. ?!
Това чудо от чугун ли е направено ?
Пиши колко е реално, ако не е проблем, че ми стана интересно.
Успех.
Здравей.
Ще видя почивните дни. В момента нямам кантар.
Килограмите ги взех от тук:
http://rus.telescopes.ru/product.html?cat=1&prod=3

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет май 24, 2019 17:48

Привет. това е за ТАЛ 200 К, нали така?

Това чудо е с доста сериозно фокусно. Ако ще зяпаш с него - перфектен първи инструмент (зависи как смяташ да си намираш обектите все пак) . НО. За астрофотография не е подходящ. Първо - тежък за посочената ХЕК 5. Второ - важно. Забелязал съм, че освен товароносимостта, има един друг важен аспект на качеството на монтировките. Производителите почти в 100% от случаите не споменават за него - какъв е лимитът на фокусно разстояние, с което може да се справи една монтировка при астрофото. Може би защото тук се намесват много странични фактори, може от комерсиални подбуди, но - все пак - ХЕК 5, дори и ЕКю 6 едва ли биха се справили добре с фокусно 2000 мм. Да не говорим, че и става супер капризно към атмосферните условия. Дори да тежи 7-8 кила. От собствени наблюдения - сравнително редки са случаите, в които мога да снимам с 1600 мм фокусно, а цялата ми система тежи около 10 кг.

И последно - бавничък е. Не е ЧАК такава болка за умиране, ама времето, за което ще събереш фотоните за един обект се удължава драстично спрямо масово използваните ф/5 - ф/7
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

kinika

Мнение от kinika » съб май 25, 2019 07:33

b_kassabov написа:
пет май 24, 2019 17:48
Привет. това е за ТАЛ 200 К, нали така?

Това чудо е с доста сериозно фокусно. Ако ще зяпаш с него - перфектен първи инструмент (зависи как смяташ да си намираш обектите все пак) . НО. За астрофотография не е подходящ. Първо - тежък за посочената ХЕК 5. Второ - важно. Забелязал съм, че освен товароносимостта, има един друг важен аспект на качеството на монтировките. Производителите почти в 100% от случаите не споменават за него - какъв е лимитът на фокусно разстояние, с което може да се справи една монтировка при астрофото. Може би защото тук се намесват много странични фактори, може от комерсиални подбуди, но - все пак - ХЕК 5, дори и ЕКю 6 едва ли биха се справили добре с фокусно 2000 мм. Да не говорим, че и става супер капризно към атмосферните условия. Дори да тежи 7-8 кила. От собствени наблюдения - сравнително редки са случаите, в които мога да снимам с 1600 мм фокусно, а цялата ми система тежи около 10 кг.

И последно - бавничък е. Не е ЧАК такава болка за умиране, ама времето, за което ще събереш фотоните за един обект се удължава драстично спрямо масово използваните ф/5 - ф/7
Сега като се замисля... виждал съм подобни телескопи. Пак катадиоптрични с голяма фокална дължина, но всички са закачени за доста скъпи монтировки. Обикновенно в някоя градина на бетонен пилон... Не знаех, че има значение и фокалната дължина. По сайтовете това, което се коментира е на ниво килограми. Мерси много за информацията. Ех това не трябва да ме отказва. :)

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » съб май 25, 2019 08:23

Сега като се замисля... виждал съм подобни телескопи. Пак катадиоптрични с голяма фокална дължина, но всички са закачени за доста скъпи монтировки. Обикновенно в някоя градина на бетонен пилон... Не знаех, че има значение и фокалната дължина. По сайтовете това, което се коментира е на ниво килограми. Мерси много за информацията. Ех това не трябва да ме отказва. :)
В никакъв случай! Да не си посмял да се отказваш :D

Но ако имаш начин да започнеш с една трета от това фокусно, а след време като натрупаш опит да се върнеш към 2000-тях мм, ще бъдеш много по- щастлив. Защото неписано правило е ( не е закон, нарушаването ан който ще те вкара в астро затвора, разбрира се), че като начинаещ по- добре е да почнеш с фокусно под 1000 мм. Просто там нещата се получават много по- лесно.

ПП. Започва да се развива клон от астрофотото, в който нещата, дето казах са малко- по различни. Там правиш хилади снимки от по секунда, после отбираш 1-2% от тези, които стават и ги стакваш. Но засега това е още оформяща се идея, не масово използвана техника. Та ако след няколко години стане масово, нямаш никакви грижи с монтировката и фокусното.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » съб май 25, 2019 10:45

kinika написа:
съб май 25, 2019 07:33
...Не знаех, че има значение и фокалната дължина...
Това е една проста физика. При еднаква апертура, по светосилната оптика прави по малко петно
във фокалната равнина и обратно. Т.е. едно и също количество фотони един път е събрано на по
малко площ при по светосилна оптика и на по голяма при по малко светосилна. От там идва разли-
ката в експозицията. При визуално (за едно и също увеличение) в единия случай ползваш по късо-
фокусен окуляр за по малкото петно и по дългофокусен за по голямото, т.е. при еднакви ъгли на
зрителното поле за двата окуляра, в окото ти влизат все същите фотони и при двата случая. При
фотографията при еднакъв като размер сензор количеството е различно. В твоя случай има много
лесно решение - фокален редуктор, при 0.5х ще имаш фокусно точно 1 метър или светосила Ф/5.
Scopes: 8" F/5 carbon body newtonian, Zambuto primary, 1/30λ Antares secondary.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian "Black widow", 1/30λ Antares secondary.

Mount: HEQ5 Pro with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight shaft.
Eyepieces: Pentax XP3.8, XО-5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: Sony A7RII, Minolta α-7 Limited, Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 70-210/4

kinika

Мнение от kinika » нед май 26, 2019 10:06

widowmaker написа:
съб май 25, 2019 10:45
kinika написа:
съб май 25, 2019 07:33
...Не знаех, че има значение и фокалната дължина...
Това е една проста физика. При еднаква апертура, по светосилната оптика прави по малко петно
във фокалната равнина и обратно. Т.е. едно и също количество фотони един път е събрано на по
малко площ при по светосилна оптика и на по голяма при по малко светосилна. От там идва разли-
ката в експозицията. При визуално (за едно и също увеличение) в единия случай ползваш по късо-
фокусен окуляр за по малкото петно и по дългофокусен за по голямото, т.е. при еднакви ъгли на
зрителното поле за двата окуляра, в окото ти влизат все същите фотони и при двата случая. При
фотографията при еднакъв като размер сензор количеството е различно. В твоя случай има много
лесно решение - фокален редуктор, при 0.5х ще имаш фокусно точно 1 метър или светосила Ф/5.
Благодаря за разяснението :)

А под светосилната оптика, какво се има в предвид? Аз като съм чел по чуждестранни сайтове се използват понятията бърз и бавен телескоп. Предполагам под бърз телескоп се има в предвид с по-голяма светосила, а бавен с по малка. Относно фокалния редуктор. При него намалява ли се качеството на образа? Понеже по действие прилича на барлоу леща. Но за разлика от барлоу, намалява фокалната дължина. Знам, че при барлоу лещите наблюдаваните обекти са по тъмни и с ника детайлност. Но може би, това има значение само за визуални наблюдения с окуляр. Сега просто се замислих.

Някой може ли да предложи книга свързана с телескопи? Малко да се цивилизовам :)
Бях попадал на някакви, но или са твърде повърхностни. Или със сложна математика и теория. За мен по скоро нещо по средата би вършило работа. А е хубаво като казва човек, че има телескоп на познати и му зададът въпрос да може да отговори адекватно. Иначе в момента имам някакви познания ама ...

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед май 26, 2019 18:36

Благодаря за разяснението :)

А под светосилната оптика, какво се има в предвид? Аз като съм чел по чуждестранни сайтове се използват понятията бърз и бавен телескоп. Предполагам под бърз телескоп се има в предвид с по-голяма светосила, а бавен с по малка. Относно фокалния редуктор. При него намалява ли се качеството на образа? Понеже по действие прилича на барлоу леща. Но за разлика от барлоу, намалява фокалната дължина. Знам, че при барлоу лещите наблюдаваните обекти са по тъмни и с ника детайлност. Но може би, това има значение само за визуални наблюдения с окуляр. Сега просто се замислих.

Някой може ли да предложи книга свързана с телескопи? Малко да се цивилизовам :)
Бях попадал на някакви, но или са твърде повърхностни. Или със сложна математика и теория. За мен по скоро нещо по средата би вършило работа. А е хубаво като казва човек, че има телескоп на познати и му зададът въпрос да може да отговори адекватно. Иначе в момента имам някакви познания ама ...
Светосилата представлява отношението на фокусното разстояние към апертурата. Ако си забелязал на обективите (и в менютата на фоотапаратите), има едни означения f/ следавано от някакво число. Отвори сайт за обективи и ще видиш - напр. f/2 f/2,8 f/3,5, f/5 и т.н. При теб фокусното разстояние е 2000 мм, а апертурата ти е 200 мм. Задачка за домашно - колко е това число ф при теб?. Т.е. колко светосилен е твоят телескоп.

Колкото по- малко е това съотношение ( т.е. колкото по- малко е това Ф число) толкова по- светосилен е обективът (телескопът). Затова ф/5 е далеч по-светосилен от ф/10. При това не два пъти. Честно не помня какъв беше механизмът, но светосилата на ф/5.6 ( тоест инструмент, на който фокусното е с 5.6 пъти по- голямо от апертурата) е два ПЪТИ по- голямато тази с ф8. "Бързината" е жаргон, Колкото по- голяма светосила - толкова по- бърз е обективът/ телескопът.

Фокалните редуктори НЕ нарушават качеството на образа (за разлика от барлоу лещите). Ако намериш подходящ за твоята система - скачай. Но не са универсални. Има такива за Нютони, за рефрактори, за катадиоптрици, ( при това и там са различни за различните системи ).

Колкото до образованието...лелеееееееее. Няма една -единствена книга. Защо не пробваш първо да прочетеш в нета за светосилата? После виж какви са ОСНОВНИТЕ системи телескопи ( даже и тук имаше заровени в миналото много хубави статии по въпросЪТ). Виж какви са основните предимства и недостатъци на различните системи. Какви са предимствата и недостатъците на голямото и на малкото фокусно разстояние... Пък оттам нататък - море. Не е чак толкова сложно и неразбираемо, уверявам те.

Успех. :thumbsup:
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед май 26, 2019 23:01

Книги? Макар че някои линкове може би вече не работят, със сигурност ще се намерят интересни неща в темата Книги и списания.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон май 27, 2019 02:28

Че ТАЛ-а е f10 , за мен лично не е никак притеснително.
Това го прави много добър избор за планетарно снимане :)
Както каза widowmaker , с фокален редуктор си готов и за дълбок космос.
Тежък бил ? Истинските оптики са тежки :)
Много експерти изказват ласкави мнения за тази оптическа система !
Искрено ти пожелавам да си попаднал на добра бройка !
В този случай ще отвее доста играчки в този форум :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » съб юни 01, 2019 09:42

Здравей kinika !
Ако не ти остана търпение, мога да ти го пратя да си го ползваш така .
Много по-стабилен е отпреди и дори според моите доста високи критерии вече може са се ползва.
От последното ми писане в темата само съм добавил ограничител за задният ход.
Но разбира се, не както беше оригинално. ( Със стоманен болт, в който да опират зъбите на колелцето ).
Така наистина е най-лесно , но болта е много по-масивен от зъбчето , захапва под ъгъл и като се отпусне човек малко да напъне и се троши зъбче.
Това е концепция, която много китайци ползват и винаги има проблем.
При рейковите механизми на Цайс и Ломо, ограничителите са до рейката, опират във специален за целта фиксатор и още не съм видял при тях нещо строшено, а съм виждал много.
Нямам място да е точно като при Цайс и се наложи да измисля мой си начин, но стана също толкова надеждно.
Не знам защо се усъмни , че съм правил нова рейка, освен задвижващият зъбен вал...
Като ти го пратя, ще си получиш и старите части и ще се увериш.
Старата рейка е напълно здрава, но е много висока и на снимката се вижда къде е опирала в засечкката с Ф44. Поради тази причина не се е прибирал напред до упор.

SAM_0341 - Copy.JPG
SAM_0341 - Copy.JPG (23.98 KиБ) Видяна 379 пъти
А когато е прибран , товароносимостта му е най-голяма. (при около 3 килограма няма деформация, дори сега).
Понеже товароносимостта прогресивно намалява с изваждане на тръбата назад, не мога да не наблегна на колкото е възможно по-голям преден ход.

Сега имам много сериозен казус със горният крепежен ринг.
Ако го монтирам отгоре (на колонки), както се прави по традиция, губим преден ход, а точно това не ми се иска да се получи.
Трябва да се монтира на бронзовият елемент на рейковия механизъм странично, но пък точно там, където се пада да бъдат болтовете, съм монтирал плъзгачи против странично завъртане на тръбата :(
Всеки ден ми идват различни идеи, коя от коя по-сложни .
Убеден съм, че ще мине и някоя по-проста за изпълнение :)

Знам какво е нетърпението, да си си купил нов телескоп и да не можеш да си го тестваш. В тази връзка мога да ти го пратя, да му се нарадваш и като ти мине първата тръпка, да ми го пратиш пак за да се довърши.
Като казвам, че сега може да носи до 3 килограма в прибрано и до 700 грама в максимално извадено положение, не значи, че не можеш да сложиш и по-тежък товар, но просто ще започне да се деформира до степен, която за мен е недопустима.
(За много китайски сглобки не се счита за проблем).

kinika

Мнение от kinika » съб юни 01, 2019 10:06

Боян Спасов написа:
съб юни 01, 2019 09:42
Здравей Радине !
Ако не ти остана търпение, мога да ти го пратя да си го ползваш така .
Много по-стабилен е отпреди и дори според моите доста високи критерии вече може са се ползва.
От последното ми писане в темата само съм добавил ограничител за задният ход.
Но разбира се, не както някой идиот го беше направил.
Със стоманен болт, в който да опират зъбите на колелцето.
Така наистина е най-лесно , но болта е много по-масивен от зъбчето , захапва под ъгъл и като се отпусне човек малко да напъне и се троши зъбче.
Това е концепция, която много китайци ползват и винаги има проблем.
При рейковите механизми на Цайс и Ломо, ограничителите са до рейката, опират във специален за целта фиксатор и още не съм видял при тях нещо строшено, а съм виждал много.
Не знам защо се усъмни , че съм правил нова рейка, освен задвижващият зъбен вал...
Като ти го пратя, ще си получиш и старите части и ще се увериш.
Старата рейка е напълно здрава, но е много висока и на снимката се вижда къде е опирала в засечкката с Ф44. Поради тази причина не се е прибирал напред до упор.

SAM_0341 - Copy.JPG
А когато е прибран , товароносимостта му е най-голяма. (при около 3 килограма няма деформация, дори сега).
Понеже товароносимостта прогресивно намалява с изваждане на тръбата назад, не мога да не наблегна на колкото е възможно по-голям преден ход.

Сега имам много сериозен казус със горният крепежен ринг.
Ако го монтирам отгоре (на колонки), както се прави по традиция, губим преден ход, а точно това не ми се иска да се получи.
Трябва да се монтира на бронзовият елемент на рейковия механизъм странично, но пък точно там, където се пада да бъдат болтовете, съм монтирал плъзгачи против странично завъртане на тръбата :(
Всеки ден ми идват различни идеи, коя от коя по-сложни .
Убеден съм, че ще мине и някоя по-проста за изпълнение :)

Знам какво е нетърпението, да си си купил нов телескоп и да не можеш да си го тестваш. В тази връзка мога да ти го пратя, да му се нарадваш и като ти мине първата тръпка, да ми го пратиш пак за да се довърши.
Като казвам, че сега може да носи до 3 килограма в прибрано и до 700 грама в максимално извадено положение, не значи, че не можеш да сложиш и по-тежък товар, но просто ще започне да се деформира до степен, която за мен е недопустима.
(За много китайски сглобки не се счита за проблем).
Бърза работа нямам. Просто се поинтерисувах как върви.
Относно нетърпението, да прав си :). Аз го взех да разтоварвам психиката. Налага ми се да работя на компютър по цял ден и това ме натоварва. Нямам и кола като цяло и рядко излизам някъде. И какво да измисля ... Реших да си взема телескоп да гледам небето. С тенденция да стане по задълбочено хоби във времето.Трябваше ми отдушник.

Относно фокусера, задръж го. То и без това времето е много кофти. Тук във Велико Търново вали само ... И да го имам пак няма да мога да го ползвам. Относно рейката, реших че си я преправял. Не съм се усъмнявал в нищо. Напротив!!! Даже реших, че е станало много професионално.

Благодаря за това, което правиш. На мен сефте ми се случва такова нещо. Някой ей така да реши да помогне :)
Няма да питам тогава повече, когато стане. Дори и след месец да е няма проблеми.

Приятни почивни дни и чисто небе :)

kinika

Мнение от kinika » съб юни 01, 2019 10:12

Относно книгите ... Тук таме има някой работещ линк.
Тази успях да сваля - "Наблюдение галактик, туманностей и звездных скоплений_Лабузов_1993"

Не съм отговарял, понеже има и други хора които пускат обяви. Не върви моята да е винаги най-отгоре.
Благодаря за отзивите.

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » съб юни 01, 2019 16:54

Май ще е добре някой от модераторите да раздели темата и да премести
втората ѝ, техническа част в раздел "астрономическа техника".
b_kassabov написа:
нед май 26, 2019 18:36
Колкото по- малко е това съотношение ( т.е. колкото по- малко е това Ф число)
толкова по- светосилен е обективът (телескопът). Затова ф/5 е далеч по-светосилен
от ф/10. При това не два пъти.
(A*F2/A*F1)^2 = разликата в количеството светлина/фотони за даден пиксел.
А е апертура
F1 е светосила без Ф редуктор
F2 е светосила с Ф редуктор
т.е. при еднаква апертура оптиката с отношение Ф/10 е 4 пъти по бавна от Ф/5
Scopes: 8" F/5 carbon body newtonian, Zambuto primary, 1/30λ Antares secondary.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian "Black widow", 1/30λ Antares secondary.

Mount: HEQ5 Pro with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight shaft.
Eyepieces: Pentax XP3.8, XО-5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: Sony A7RII, Minolta α-7 Limited, Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 70-210/4

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » нед юни 09, 2019 02:29

Не можа да ми хрумне проста идея за горен опорен ринг и изработих всичко на ново от монолитен материал.

20190609_013422.jpg
Сега товароносимостта е много добра и има едно допълнително предимство.
След като го раздвижих 100-тина пъти се очертаха зоните на контакт между подвижната и неподвижна тръби.

Зони на контакт.jpg
Както виждате, положението е много близо до "трагично".
Единственото толкова криво изработено нещо, което съм виждал, беше заводският фокусер на Ники .

Та допълнителното предимство на това, да е монолитна конструкция, е че сега мога посредством няколко външни притискателни болта, да изправя неподвижната тръба, до степен такава, че да осигуря почти равномерен контакт.

Това е доста бавна процедура, при която се прави корекция, раздвижва се фокусера 30-40 пъти и се гледа къде има нужда да е следващият коректор.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » чет юни 13, 2019 06:10

Пътува колега :)
Една кратка инструкция:
Болта за права отвертка не се пипа. Това е опората на фотофиксатора.
Можете да пипате само тези, които са имбусни .
Тези до рейката, са за дефиниране на съпротивлението при движение.
И все пак, ако ще се настройват, обадете ми се !
Ако по някаква причина искате да извадите подвижната тръба, отвийте първо имбусния болт в предния и край.
Фиксатора се върти до като усетите лек упор и още около 20 градуса.
Не се опитвайте да движите фокусера с включен фиксатор.
Луфта на рейката е добре да бъде този, който ще видите сега.
Иначе се настройва с болтовете за кръстата отвертка.
Ползвайте тази смазка, която съм приложил в пратката.
В началото е добре да нанасяте смазка по подвижната тръба, по рейката и от двете и страни.
Това при първите 5-10 ползвания. После може и веднъж на година.
Боядисал съм го само отвътре, където е нужно.

Приятно ползване и много да ви радва телескопът !!!

kinika

Мнение от kinika » чет юни 13, 2019 06:46

Боян Спасов написа:
чет юни 13, 2019 06:10
Пътува колега :)
Една кратка инструкция:
Болта за права отвертка не се пипа. Това е опората на фотофиксатора.
Можете да пипате само тези, които са имбусни .
Тези до рейката, са за дефиниране на съпротивлението при движение.
И все пак, ако ще се настройват, обадете ми се !
Ако по някаква причина искате да извадите подвижната тръба, отвийте първо имбусния болт в предния и край.
Фиксатора се върти до като усетите лек упор и още около 20 градуса.
Не се опитвайте да движите фокусера с включен фиксатор.
Луфта на рейката е добре да бъде този, който ще видите сега.
Иначе се настройва с болтовете за кръстата отвертка.
Ползвайте тази смазка, която съм приложил в пратката.
В началото е добре да нанасяте смазка по подвижната тръба, по рейката и от двете и страни.
Това при първите 5-10 ползвания. После може и веднъж на година.
Боядисал съм го само отвътре, където е нужно.

Приятно ползване и много да ви радва телескопът !!!
Аз не мога спа докато дойде :):):)
Мерси много. Очаквам го с нетърпение.

kinika

Мнение от kinika » чет юни 13, 2019 15:46

Няколко снимки казват повече от 1000 думи.
За качество на изработката няма да говорим. То се вижда.

Още веднъж БЛАГОДАРЯ МНОГО :)
Прикачени файлове
SAM_0349-min.JPG
SAM_0348-min.JPG
SAM_0347-min.JPG

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » чет юни 13, 2019 17:41

Довечера ще е чисто небето =D> , чакаме "впечатления.....
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

ranev
Регистриран: ср май 15, 2019 09:40

Мнение от ranev » чет юни 13, 2019 20:52

(към Боян Спасов) Може ли да се купи отнякъде зъбна рейка като тази, която сте използвали във фокусера? Дори и да е с прави зъби. Най- малкото, което предлагат "Алесандрис" е модул1. Благодаря.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » пет юни 14, 2019 03:53

Аз съм купувал от Кумакис.
Не са много бързи, скъпари са и не особено коректни.
Спрях да купувам от тях, след като си бях харесал едни страхотно изработени зъбни колела, с произход Германия от витрината . Платих си 3 броя, хората ми изкараха от склада опакованата стока и си тръгнах. В къщи отворих опаковката и бях потресен :shock:
Имаше 1 германско, като от витрината и две без бранд и с отвратително качество.
На другият ден им показах ментетата, хората се извиниха и казаха, че ще ми доставят каквито съм поискал . Записаха ми телефона и казаха, че ще ми се обадят, като пристигне доставката.
Това беше преди 3 години и още чакам да се обадят :mrgreen:

Ето им сайта, могат да ви доставят, но по-добре си поръчайте от Али експрес :D

https://www.koumakis.gr/1_3/HomePage

ranev
Регистриран: ср май 15, 2019 09:40

Мнение от ranev » пет юни 14, 2019 09:37

Благодаря. И аз не съм очарован от "Кумакис".

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение