M51 - Водовъртеж

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Re: M51 - Водовъртеж

Мнение от brad4edat » вт юли 23, 2019 09:02

Sektor написа:
пон юли 22, 2019 23:51
Здравейте,

Ето моя опит да заснема галактиката:
Whirlpool Galaxy.jpg

Снимах час и 50 минути от града с по 15 секундни експозиции + 10 дарк фрейма. Използвах Deep Sky Stacker за да съединя кадрите. Имам проблем обаче. С SharpCap снимам уж цветно RAW16 и запазвам във FIT формат. Обаче като отворя фит-овете DSS ми ги разпознава като черно бели. Къде бъркам?
И аз от начало снимах в RAW и имах абсолютно същия проблем с цветовете. Колегите тук ме насочиха да снимам в RGB и нещата се оправиха.
Ползвам и png.

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » вт юли 23, 2019 09:26

Ахаааа :) Благодаря.

Значи сега нови два часа, но в друг формат :)
Celestron NexStar Evolution 6
ZWO ASI224MC

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » вт юли 23, 2019 14:40

RAW16 трябва да си е ок, явно не си задал Debayering-а коректно в DSS. Цъкаш на Raw/FITS DDP Settings, после ти се отваря прозорец, цъкаш на FITS files таб-а и избираш от падащото меню коректния pattern - ZWO ASI224MC трябва да е Generic RGGB - и аз ползвам същата камера (само че за планетарно). Прикачил съм скрийншот къде трябва да цъкнеш.

Иначе кое е по-подходящо от RGB24 или RAW16 за тая камера е съвсем отделен въпрос, но и двете опции са си цветни. На теория RAW16 съдържа повече информация от RGB24, но може да има някакви уловки, за които не знам. По принцип RAW16 трябва да ти е първия избор, тъй като съдържа най-много информация.
Прикачени файлове
DSS_Screenshot.png
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт юли 23, 2019 15:53

Благодаря. Като се прибера от работа ще пробвам пак. И аз днес гледах, че тези настроики се споменават на страницата на DSS. Интересно ми е какво ще излезе :)
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт юли 23, 2019 21:10

Успях да подкарам цвета на Fit-овете. Получи се следното:
Whirlpool.jpg
Имам обаче още мнооооого работа. Сега разгледах кадрите и установих, че имам съвсем друг проблем - на повечето от кадрите ми няма 8 звезди, за да ги стакне както трябва и от там ми налага само 36 кадъра, което е 9 минути и е нищо :( Добър урок като за начало :)

Продължавам и не се отказвам...
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср юли 24, 2019 08:48

Sektor написа:
вт юли 23, 2019 21:10
Успях да подкарам цвета на Fit-овете. Получи се следното:

Whirlpool.jpg

Имам обаче още мнооооого работа. Сега разгледах кадрите и установих, че имам съвсем друг проблем - на повечето от кадрите ми няма 8 звезди, за да ги стакне както трябва и от там ми налага само 36 кадъра, което е 9 минути и е нищо :( Добър урок като за начало :)

Продължавам и не се отказвам...
Здравей,
ползвам същата камера само с livestack.
Винаги включвам на RGB24.
За М51 ето какво получих преди година livestack за около 5 мин обща експозиция.
И времето не беше много добро - влага имаше доста.
M51_a.png
Според мен с толкова много кадри, трябва да имаш накрая материал
за доста по-качествено изображение.
По-добре почни да тестваш настройките, защото това, което си получил не
е удовлетворително.
Опитай няколко различни настройки по за 20 мин обща експозиция за да видиш
кои дават повечко дълбочина.
Лека и успех.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » ср юли 24, 2019 09:12

Ето какво получих след като бутнах хистограмата на снимката на Sektor. Явно е имало "скрити" доста повече данни.
Прикачени файлове
Whirlpool_Sektor_DBE.jpg
Променена хистограма
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср юли 24, 2019 10:14

Synergon написа:
ср юли 24, 2019 08:48
Според мен с толкова много кадри, трябва да имаш накрая материал
за доста по-качествено изображение.
По-добре почни да тестваш настройките, защото това, което си получил не
е удовлетворително.
Опитай няколко различни настройки по за 20 мин обща експозиция за да видиш
кои дават повечко дълбочина.
Лека и успех.
Здравей,

И аз очаквах да постигна по-качествено изображение, но както писах на повечето снимки имам по 5-6 звезди, а DSS иска 8, за да стаква. И така от близо 500-те кадъра, които съм направил, програмата избира само 36 и тях наслагва. Видях, че в DSS мога сам да определям маркери и звезди, но може би довечера ще опитам с тези настроики. Алтернатива е да търся друга програма, която да стаква с по-малко идентифицирани звезди, но не знам дали има такава.

Иначе на твоята снимка и в полето на видимост на твоя телескоп има бая повече звезди, по които да "захапе". При първите ми опити гледах обекта, който снимам да е в центъра на кадъра и въобще не мислех за наличието на звезди. Сега ще се оглеждам повече. Като изчезнат тези досадни облаци се мятам на терасата и ще опитам пак. До тогава - ще тествам още веднъж да насложа повече кадри в DSS.

До Петър - и аз получих такъв резултат, като си поиграх с хистограмата, но ми се стори, че има прекалено много шум и не ми хареса.
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср юли 24, 2019 11:20

За регистрацията не повече звезди има един плъзгач в настройките мисля, че беше, с който можеш да увеличиш броя им. В момента нямам под ръка компютър за да погледна къде точно беше.

П.П. Виж точка 3 тук: viewtopic.php?f=1&t=3962
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср юли 24, 2019 12:25

Да, това го пробвах, но това има значение ако на кадрите ти намери звезди - от там можеш да избереш на база на колко звезди да ти прави Стак. При мен намира средно 3 :) Това ми е проблема на мен - малко звезди на самите снимки. Ще видя как да го боря.
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср юли 24, 2019 16:26

Тогава използвай Iris или MaximDL
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср юли 24, 2019 22:55

Благодаря за съветите. Оказа се, че пак грешката е при мен. Намалих плъзгача до 4 процента и след това важното беше да регистрирам кадрите наново (което явно не бях направил предишния път). След това прегледах кадър по кадър и с допълнителния Star Tool маркирах звездите, които виждах, а програмата не беше разпознала.

По този начин набавих достатъчно звезди за стак и се получи наслагване от 365 кадъра или час и 31 минути. Интересното за мен е, че част от кадрите са от предходна вечер.

Резултатите за сега са това :)
Whirlpool - 2.jpg
Whirlpool - 3.jpg
По-добре от преди. Ще опитам да добава още кадри в стака след още някоя вечер наблюдение и ми е интересно как ще се получи ако направя още даркове - дали шума ще намалее.

Поздрави,
Sektor
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » чет юли 25, 2019 11:31

Моя съвет е вместо още даркове събери повече "светли" кадри. Те също ще допринесат за намаляване на шума, в допълнение към увеличаването на полезния сигнал.
Не хабете снимачното време под ясно небе за събиране на тъмнина, вместо за ценни фотони от дълбокия Космос. [-o<
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » чет юли 25, 2019 15:46

Абсолютно съгласен с Venzibo, борбата е за добиването на повече сигнал от обекта. Специално за по далечните галактики, това означава повече апертура или по големи експозиционни времена. Интересна ми е напоследък модната тенденция за хиляди кадри с кратки експозиции и явно върши доста добра работа при борбата с атмосферата и особено при модерните камери с доста подобрени характеристики. Но оставам с впечатлението, че работи за по ярки обекти, особено с апертурите, които се ползват за целта масово тук... Може би за обекти от сорта на М51 и подобни по яркост обекти тази техника ще работи много добре в комбинация с нещо от 14 инча и нагоре 🤔
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет юли 25, 2019 16:16

Здравейте,

В ръководството на DSS пише:
A common misconception
It is a common misconception to think that the number of dark, bias and flat frames is related to the number of light frames.
A lot of people are using very few (sometimes even only one) dark, bias and flat frames while they could get much better results by using a large number of dark, bias and flat frames with the same set of light frames.

Following the square root rule you will have much cleaner masters if you use a lot of frames to create them. Remember that you are trying to remove the dark and bias signals, not the noise that is coming with it.

For example when you subtract the master dark from each light frame you are adding the noise of the master dark to the noise of the light frame. The smaller the noise of the master dark, the less noise you will add to the light frame. This is also true for the master bias and the master flat.

In fact by using only a very small number of frames for the creation of the masters you can easily triple the noise of the calibrated light frame (bias and dark subtracted and flat divided) compared to the noise of the light frame before calibration.

You will then need 9 times (3 squared) more light frames to bring back the noise to the level you could have had by using noise free masters.

The example on the right shows the result of a stack of (mouse over the text to see the image)

32 light frames (no calibration)

32 light frames (2 darks, 2 flats and 2 biases calibration)

32 light frames (20 darks, 20 flats and 20 biases calibration)

As you can see increasing the number of dark, flat and bias frames is enhancing the resulting image making details more visible.

This is the reason why you should use as many dark/bias/flat frames as possible. On the practical side, 20 frames is a minimum if you want to not add too much noise, and 50 to 100 will give you really nice and (almost) noise free masters..
Затова писах за дарковете. Разбира се продължавам да събирам и "светли" кадри.
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » чет юли 25, 2019 17:02

Информацията на сайта на DSS е може би малко остаряла - това са неща от почти преди 10 години. Междувременно се промениха "възгледите" и излезнаха изследвания които показаха, че при използването на дитъринг няма нужда от даркове. Обсъждахме го някъде из форума, но не мога да намеря сега темата. Е, ако човек има камера с охлаждане и може да си направи библиотека с даркове с различна експозиция и температури е друго.
Но ако става въпрос за фотоапарат да седи на телескопа в ясната нощ със затворен капак и да събира тъмнина не мисля че е добър вариант. С фотоапарата (почти) няма как да се направи в домашни условия библиотека с даркове така че да не се губи от снимачното време.

Между другото - Sektor, имаш ли нещо общо с шампиона по UT от преди години? :)
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет юли 25, 2019 17:08

venzibo написа:
чет юли 25, 2019 17:02
Междувременно се промениха "възгледите" и излезнаха изследвания които показаха, че при използването на дитъринг няма нужда от даркове
Венци НИКАК не съм съгласен с тия нови възгледи. Дори с дитъринг дарковете поне при мен правят чудеса. Има сериозна разлика между кадър с дитъринг без даркове и кадър с дитъринг и СЪС даркове
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет юли 25, 2019 17:20

venzibo написа:
чет юли 25, 2019 17:02
Между другото - Sektor, имаш ли нещо общо с шампиона по UT от преди години? :)
Имам общо - аз съм, но това беше преди мноооооого години :)

Поздрави!
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » чет юли 25, 2019 23:22

b_kassabov написа:
чет юли 25, 2019 17:08
Венци НИКАК не съм съгласен с тия нови възгледи. Дори с дитъринг дарковете поне при мен правят чудеса. Има сериозна разлика между кадър с дитъринг без даркове и кадър с дитъринг и СЪС даркове
Абе аз правих някакви тестове май миналата година с даркове (от "библиотеката") и не видях видим ефект спрямо без даркове... Та може би зависи и от техника и обработка...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пет юли 26, 2019 11:41

Само да вметна - едно от нещата, за които със сигурност ми вършат перфектна работа дарковете. В пиксинсайт има функция "cosmetic correction", която маха горещи/студени пиксели от единичните кадри ( които особено в цветните канали се превръщат в много дразнещи червени сини зелени точки, при това с няколко пиксла отстояние един от друг на финалния кадър). Тия точки не се махат от pixel rejection при стакването. Та тая функция иска дарк. Ама не е само това единственото.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср авг 07, 2019 22:44

Здравейте,

Направих нов опит с Whirlpool - този път с истински F6.3 Reducer - благодаря на Спас Славчев, че ми обясни, че трябва да ползвам удължение между камерата и ридюсъра.

Снимката е от вчера - час и половина стак през SharpCap. Снимано е от терасата в Княжево + през по-голямата част от времето имаше Луна, а след това обекта се придвижи към хоризонта. Стак-а е на 15 секундни експозиции.
Whirlpool - 07.08.2019.jpg
Отворен съм за мнения/критики :)

Поздрави,
Sektor
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » чет авг 08, 2019 23:39

Мисля че започват да се получават нещата. По-балансирана ти е обработката, няма толкова прегорели и недоекспонирани места като на предишните версии. Мисля че можеш да стречнеш още малко, а също и малко да шарпнеш, примерно със Smart sharpen в PS.
М51 обаче вече е ниско и това ти влошава кадрите. Избягвай да снимаш под 30-35 градуса.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Отговори