Първи опит за М42...

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

kankubrat
Регистриран: пет дек 01, 2017 12:10
Контакти:

Първи опит за М42...

Мнение от kankubrat » чет дек 07, 2017 13:45

Привет на всички, снощи направих първи опит за М42, от терасата. Canon 5D MK II, Canon 70-200/4L и психически неустойчив статив. Направих пробата само за да видя какво може да се получи. Първата серия беше 100 кадъра по 3 секунди, 10 dark и 10 flat frames, но беше много високо ISO-то и околните светлини направиха всичко на каша. После намалих, ама пък преди стакването изтрих dark и flat фреймовете, та произведението ми е плод само на 14 light фрейма и много нетърпение. Кропнах доста, че все пак да се вижда какво е снимано (щото не си личи много). Следвах намерен в тубата workflow за предварителна подготовка в Lightroom, после DSS, после малко Photoshop и стана те това:
2551
Събирам още....
... често звездите ми говорят... :)

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Re: Първи опит за М42...

Мнение от Yoddha » чет дек 07, 2017 14:12

Хистограмата ти е залепена за лявата страна - това означава че си изрязал слабия сигнал който е основното в този вид фотография ;)

Като отвориш Levels трябва да имаш място от ляво... Ползвай средната точка за да изкараш още мъгел :) Лявата точка за да контролираш фона...

Разгледай тази тема - viewtopic.php?f=1&t=3982 Някой линкове вече не работят, но все ще има откъде да започнеш. Като цяло записваш autosave.tif в DSS без обработка, после PS и евентуално LR
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет дек 07, 2017 15:36

Ако трябва да опиша астофотографията с една дума, тази дума не е техника, пари, време, а ТЪРПЕНИЕ. Имай търпение - м42 не можеш да го снимаш добре от града. Изчакай малка луна, излез, отдели време, отиди на сбирка, говори с останалите. Нещата НЕ стават от пръв път, уверявам те. не стават и от втори, че и от трети. УЧИ се, тези работи вече са измислени, не е необходимо да откриваш топлата вода.

Първите снимки на всеки един от занимаващите се с това хоби, едва ли са били по- хубави от твоята М42 :)

download/file.php?id=3934&mode=view
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет дек 08, 2017 00:23

Снимките ви на млечният път са страхотни . Особено тази на Тевно езеро .
Направо е за корица на списание . Страхотна композиция .
Само че тази м42 ....
Леле ... Най ужасната м42 , която съм виждала .
Толкова е зле , че чак има някакво очарование .
Имам усещането , че ще станете добър астрофотограф .
Просто това ще го пишем към "синият ви период" :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

kankubrat
Контакти:

Мнение от kankubrat » пет дек 08, 2017 15:31

Щом съм успял да докарам най-ужасната M42 значи се справям добре! Важното е да е "най"! :) Знам, че е малък кошмар, ама беше само за проба дали въобще да се захващам. Не знам какво е "син период", но предполагам е детска болест на астрофотографите. Знам, че трябва да изчакам подходящо време, ама .... поне да тренирам дотогава, да отработя процеса, пък каквото - такова. Със сбирките е трудна работа, че не съм от София, а и уикендите гледам да хвана по баирите (където и мисля да поснимам). Напоследък съм зарязал сериозната литература (фантастиката и фентъзитата) и постоянно чета във форума, като известна част от думичките вече разбирам. Имам да изказвам течни благодарности към определени хора, но и за това ще дойде времето. Втория опит за M42 обещавам да е поне малко по-добър!
Събирам още....

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет дек 08, 2017 18:03

Критиката е градивна :) Пробвай да обработиш данните отново.

Аз лично всяка снимка я обработвам няколко пъти за да видя кой подход работи най-добре за конкретния обект. Както каза Боян, търпението е пътя :)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

kankubrat
Контакти:

Мнение от kankubrat » пет дек 08, 2017 21:13

Критиката е напълно обоснована, но съветите са по-ценни! Важното е, че има кой да ги дава, защото споделянето на опит и знания е много важно. Ще да излезе прав b_kassabov като каза, че този форум е наистина полезен! Обещавам следващия ми опит да не е толкова предвизивикващ спазми в сърдечната и коремната област! :)
Събирам още....

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » съб дек 09, 2017 13:36

kankubrat написа:Следвах намерен в тубата workflow за предварителна подготовка в Lightroom, после DSS, после малко Photoshop и стана те това:
Това с предварителната подготовка в Lightroom не го разбрах защо го има и защо е първо...
Значи първо е стакването в DSS (има туториал във форума), после е стречването в PS - ползвай тази инструкция, добра е:
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

kankubrat
Контакти:

Мнение от kankubrat » съб дек 09, 2017 15:32

Сега ще прочета и това ръководство, иначе предварителната подготовка в lightroom беше за както се изразяваше младежа "RGB alingment" и корекции с кривите. Явно има различни "течения" в обработката :) Ще ми трябва време да се ориентирам кое ще ми хареса повече
Събирам още....

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » съб дек 09, 2017 17:56

Опитайте първо в DSS , както каза и колегата venzibo.

lightroom е мощен инструмент , но не е специализиран за астро и не се справя много добре с обработката на астроснимки .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение