Галактиката Андромеда (М31)

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
Acho
Регистриран: съб май 12, 2018 22:10

Re: Галактиката Андромеда (М31)

Мнение от Acho » нед сеп 29, 2019 12:42

Първата ми снимка на любимата на всички деца галактика.
Нощта беше влажна и студена, но видимостта бе зле.
С техниката от подписа: 24х300сек, 800 ISO, само 3 дарка и bias кадри, без flat-ове, че от влагата ми изгоря панела :D
Радва ме как се получи за снимка правена с DSLR.
Изображение
Sky-Watcher Evostar 80ED DS-Pro + x0.85 ff
Celestron CG5-GT
Canon 1000D (full spectrum mod)
Svbony 50mm guide scope + ZWO ASI120mm mini
Antares 1.25" W-70 окуляри
Antares 80A, 23A, 12 и 25 филтри, Baader UHC-S, Svbony UV/IR cut filter 2''+1.25", Baader 7nm H-alpha

https://www.astrobin.com/users/Acho/

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » нед юни 21, 2020 23:46

Пореден обект в колекцията тривиали, отгоре на това не и в сезона си...

Дълго време преседяха кадрите преди да ги обработя, „творческа пауза“ да го наречем... :roll: Години чаках подходяща техника (фокусно разстояние) да заснема Андромеда – това което като ученици повечето виждаме като първата снимка на галактика в учебника по физика.

Всъщност не беше кой знае каква обработка, не съм правил отделен стак (въпреки че бях подготвил по-къси кадри) за ядрото, не съм го затъмнявал. Оставих всичко натурално. От години не съм правил LRGB… #-o
Заснето беше в края на октомври 2019, след дълга суша и никакви очаквания за влага във въздуха, но бях на такова място че влагата мина и 90% през нощта, та условията не бяха според очакванията.

Imaging camera QHYCCD QHY9M
Mount Equatorial Sky-Watcher NEQ6 Pro SyncScan
Guiding telescope / lens Lacerta Apochromatic 72/432 mm Quadruplet Flatfield

Lights (filter Luminance)25 x 600 sec
Lights (filter Red)12 x 300 sec
Lights (filter Green)12 x 300 sec
Lights (filter Blue)12 x 300 sec
Total integration time 7:10 hours

Изображение

by venzibo on Telescopius
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Global Meteor Network (GMN)

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон юни 22, 2020 08:43

7 ч. на М31 са си доста :)

Веднъж гледах някъде снимка на тая галактика 40+ чАса -виждаше се разлика определено. Което означава, че в астрофотото никога няма "достатъчно".

надявам се на Рожен да имаме условията за големи експозиции на нетривиални обекти :D
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » пон юни 22, 2020 13:56

Добре се е получила галактиката. Поздравления. Човек винаги трябва да пробва през определен период от време да снима тривиалните за да види колко е надобрял от предния път.
Аз това не съм го снимал от 2012-та мисля ако не и от по-рано и то с друга техника. Сега като си погледна резултата е много зле :). Тази година залагам на галактиките, че иначе 4-та година подред ще снимам нетривиални мъглявини и малко да разнообразя теснолинейното с RGB.
Може и да Андромеда да целна и предвид, че ползвам почти същата техника очаквам подобен резултат, другите ще дойдат малки за полето на 550 мм телескоп, ама това е : )

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » пон юни 22, 2020 22:13

b_kassabov написа:
пон юни 22, 2020 08:43
7 ч. на М31 са си доста :)

Веднъж гледах някъде снимка на тая галактика 40+ чАса -виждаше се разлика определено. Което означава, че в астрофотото никога няма "достатъчно".

надявам се на Рожен да имаме условията за големи експозиции на нетривиални обекти :D
Да, вярно е - няма достатъчно. Въпроса е всеки къде слага границата и доколко е оправдано трупането на материал след една граница... Всички се различаваме май. Във всички случаи (според мен и даже моя конкретен случай) когато човек е в "началото на дългия път" :mrgreen: ентусиазма надделява и се прескача от обект на обект.

На служебния лаптоп нещо днес ми изглеждаше лилавееща малко... На домашния комп и на телефона е горе-долу ОК, ама не изключвам да съм прекалил с някой плъзгач...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » вт юни 23, 2020 10:21

Ей Венци това наистина е много добро !
Аплодисменти от мен =D>

kristiyank
Регистриран: ср юли 08, 2020 22:50

Мнение от kristiyank » ср юли 08, 2020 23:20

Здравейте,
Надявам се питането ми да е в правилната тема, защото пряко касае Андромеда.
Аз съм любител фотограф, който тепърва навлиза в обширния спектър на астрофотографията, така че ще ме извините ако термините, които използвам са новаторски, или като цяло си нямам на представа за какво говоря :D
От скоро имам голям интерес към астрофотографията, като за сега нямам нужните инструменти за заснемане на адекватни снимки на обекти от дълбокия космос, а разполагам само със статив, Canon 70D, няколко обектива, които включват Canon 70-200 F/4L (като най-качествен от колекцията ми) и мноого търпение :mrgreen:
За сега съм имал възможност само 2 пъти да направя астрофотографски снимки, като и в двата случая са на звезди, защото условията не ми позволиха да се насоча към нещо по-"интересно". Ако ви е интересно, двете снимки може да ги видите тук, като и двете са правени в София (където и живея).

Та сега към основното - много ми се иска да заснема Андромеда, обаче като се има предвид аматьорската ми техника (и до някъде познания) ме притесняват някои неща, а по точно - притеснява ме локацията на Андромеда, като гледам от сайтовете, изгрява около 10 градуса над хоризонта и залязва към около 60. Има ли локация някъде около София, където може да се види достатъчно като се има предвид светлинното замърсяване (нямам никакви филтри, които биха спомогнали против това) и това, че имаме планини в почти всички посоки.
Също така аз нямам апаратура (все още), която да компенсира за въртенето на земята, за това ще трябва постоянно да местя камерата измежду кадрите (примерно през 50, 100), като това не ме притеснява, защото и кадрите, които съм пратил по-нагоре съм ги правил по същия начин. Но едно нещо са звездите, друго галактики и мъглявини... Та се надявам, че има шанс да се получи нещо и с тази техника без equatorial mount.

Надявам се да не отвличам темата много с тези мои питания, но имам голям мерак да видя нещо повече от това което виждат и очите ми, макар и за сега с по-аматьорска техника. Ако някой има съвети по моите въпроси, пък и повече ще съм много благодарен! Ако това питане не е за тази тема много се извинявам и ще се радвам да бъде преместено на правилното място :D

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » ср юли 08, 2020 23:34

Андромеда е като цяло есенен обект за снимане (или късно лято). Сега в началото на лятото е още раничко за нея и трябва да чакате да стане почти сутрин, че да се издигне добре. Можете да гледате къде са обектите и да планирате снимането в Stellarium. Снимане на дълбок космос без монтировка не може да даде кой знае какви добри резултати. За да почнете да навлизате в хобито може да си вземете от евтините такива - iOptron SkyTracker или Skywatcher Star Adventurer. Мисля, че са около 600 лева и са преносими - почти като стативи. Астрофотографията си е краста, но разбира се има нужда от четене, опити и време, за да се постигнат добри резултати. Иначе ако искате да почнете без никаква монтировка, трябва да надуете ISO-то и да правите много 5 секундни експозиции (ако са по-дълги ще има чертички вместо звезди). След това се стакват примерно с DeepSkyStacker. Но с такива кратки експозиции няма да има кой знае какъв добър резултат, но все пак може да я заснемете - ярка галактика е. Като страничен ефект се износва и по-бързо затворът на апарата - като се правят много кадри с кратка експозиция, в сравнение с по-малко кадри с дълга експозиция. Но опитайте без монтировка първо, виждам че имате голям ентусиазъм :)
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

kristiyank
Регистриран: ср юли 08, 2020 22:50

Мнение от kristiyank » чет юли 09, 2020 00:29

Благодаря за отговора! :)
Определено се надявам в близкото бъдеще да се насоча към покупката на някой тракер, но за в момента нямам много заделени финанси за това :oops: . Двете снимки, които съм посочил в предишния ми пост точно са правени по този метод с Deep Sky Stacker, като тази на Сатурн и Юпитер е комбинация от 800 lights и 50 darks, flats и bias кадри, а тази на Арктур с 400 по същия начин.. Този метод го научих от ето това видео, което всъщност ми даде надежда, че мога да получа някакви, макар и бледи резултати с техниката която имам в момента. :mrgreen: Ще поразгледам за някакви други ярки обекти от дълбокия космос, които са по-ярки в този сезон, защото много ми се иска да "видя" нещо повече от звездите, които получавам като резултат за сега :D На първо четене от Stellarium и Telescopius такива обекти са освен M31, IC 1396, NGC 7000, M13, обаче тепърва ще видя дали имам някакъв шанс за тяхното заснемане, предполагам, че най-добрия начин да разбера е с проба и грешка on the field :D
За апарата не се притеснявам, все пак за това съм го взел, ако не правя снимки с него, какво ще го правя :mrgreen:
Още един път благодаря за съветите!

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » чет юли 09, 2020 08:28

Може да опитате с Лагуната (M8) и Трифидата (M20) в Стрелец, те са много ярки мъглявини и близки една до друга. Като снимате вземайте предвид фокусното разстояние с което разполагате - 200mm означава доста широко поле и е желателно да са по-големички обекти - затова посочих Лагуната и Трифидата, тъй като са големи. Ето тук може да планирате колко голямо поле ще заснемете - https://telescopius.com/deep-sky/object ... use-nebula . И в Stellarium има подобно нещо. Иначе с хобота на слона IC-1396 ще е бая трудоемко - мъглявината не е много ярка (като цяло иска теснолентово снимане с филтри) - не мисля че трябва от там да почвате.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет юли 09, 2020 20:16

Като гледам двете снимки - хубави полета са. Андромеда и другите ярки обекти може и да се получат добре (за наличното), пробвайте :)

Потребителски аватар
ecobo
Регистриран: пет юли 10, 2020 16:12
Контакти:

Мнение от ecobo » ср юли 22, 2020 12:18

Първата ми Андромеда с новия (втора (или може би трета) употреба) телескоп. За протокола: за пръв път пипам телескоп, зарибявка си е. Не е колимиран, поне не от мен, подозирам, че трябва да се колимира, защото кадъра става доста тъмен от едната страна. Ще поръчвам колиматори...
SW 150/750
EQ3-2 с моторче за 40 долара, което дори не е за тази монтировка, та се налага да го карам в режим за южното полукълбо...
EOS 1100D
40 кадъра по 30 секунди на 1600 ИСО
Изображение

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср юли 22, 2020 13:53

Браво Н Димитров! като за първи път или имаш късмета на начинаещия, или имаш много изявен природен талант. И в давта случая - браво!
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
ecobo
Контакти:

Мнение от ecobo » ср юли 22, 2020 14:26

b_kassabov написа:
ср юли 22, 2020 13:53
Браво Н Димитров! като за първи път или имаш късмета на начинаещия, или имаш много изявен природен талант. И в давта случая - браво!
Ами аз реално съм нов само в астро-фотографията, иначе имам много сериозен опит в снимането на муделки, хотели, манджи и какво ли още не :-)
Таа, опита помага много и в този жанр.
Довечера, ако няма облаци, ще си поиграя с по-високо ИСО. За съжаление нямам дистанционно за Канон (този Канон го купих специално за телескопа) и не мога да правя по-дълги експонации от 30 секунди. Поръчал съм дистанционно от Хонк Конг, ама сигурно ще дойде след месец...
Nikolay St. Dimitrov
www.ndimitrov.com

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср юли 22, 2020 19:38

ecobo, ако по нощите имаш къде да включваш лаптоп вземи си APT-то на Yoddha.

Потребителски аватар
ecobo
Контакти:

Мнение от ecobo » чет юли 23, 2020 01:28

bobo написа:
ср юли 22, 2020 19:38
ecobo, ако по нощите имаш къде да включваш лаптоп вземи си APT-то на Yoddha.
Хм, това не го знаех. Благодаря!
Сега разгледах набързо сайта, изглежда обещаващо.
Ще дръпна демото и ако ми хареса, ще си го купя.
Nikolay St. Dimitrov
www.ndimitrov.com

teodor
Регистриран: вт авг 11, 2020 16:34

Мнение от teodor » вт сеп 15, 2020 14:46

Здрасти,

Пробвах се да снимам Андромеда със DSLR-а(800x1sec f/5 155mm, 800ISO). Ползвах DSS, не мога да разбера защо винаги излизат grayscale с тази програма.
andromeda_155mm_small.png
Ето линк на стека: https://gofile.io/d/7J5922. Ако на някой му е интересно може да се пробва да шопне да видим колко красива може да излезе галактиката с този мижав материал.

Поздрави,
Теодор

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » вт сеп 15, 2020 15:17

Изображение

Колкото и да го стречвам... няма да излезе нищо повече... Трябва да събереш повече полезен сигнал. Вдигни исото на 1600 и пробвай с по-дълги експозиции, dark и bias кадри, по-тъмно място за наблюдение, монтировка с goto...

Поздрави
Изображение

teodor

Мнение от teodor » вт сеп 15, 2020 15:45

Направо съм шах и мат дали да инвестирам за goto.Терасата е с чисто източно изложение и не се вижда медианата(зенит и поларис) заради тавана.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » вт сеп 15, 2020 20:03

ГОТО не е съвсем задължително, но е добре да имаш хубаво водене. Има и лесен метод за засеверяване и без да се вижда Полярната звезда (не Поларис :) ), но ако телескопът е стационарен. Ако е изкарай-прибери не е много удачен, понеже е бавен и трябва поне час.

teodor

Мнение от teodor » ср сеп 16, 2020 12:22

Може би мога да оставя телескопа да пренощува на терасата след като го 'drift align'-на? Обаче, тъй като не се вижда пресечената точка на меридиана и екватора практично ли е да се приравнява по този начин въобще?

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » ср сеп 16, 2020 14:06

За засеверяване без изглед към полярната може и All-Star Polar Alignment да се ползва (от GoTo контролер). Аз бях така на моя балкон. Телескопа изкара може би година след това (вятър, сняг, студ, пек..). Само трябва хубаво покривало да му намериш, има такива специални.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

valioz
Регистриран: вт дек 25, 2018 08:21

Мнение от valioz » пет сеп 18, 2020 13:06

Начални опити с няколко нощи снимки на Андромеда. За съжаление от старта не я центрирах добре а в последствие я предобрих и от към обработка. Доста си поиграх с фотошопа, но в крайна сметка не останах доволен от резултата, затова и я качвам евентуално някакви насоки да дадат по опитните колеги.

Изображение

Общото време е към 6 часа и половина и използвах 15-ина дарка(правени само първата нощ) 40-ина биас кадъра и 20-ина флат кадъра (които са правени първия ден и след това апарата е свалян, слаган...). Снимам с Ц6 с фокален редуктор на 6.3ф

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » пет сеп 25, 2020 16:35

M31- LRGB
С какво е снимана идея нямам.

Pixlnsight
Изображение

Поздрави!
Тишо
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters: Baader UV/IR Cut / L
Focuser :ZWO EAF 5v
Lenovo T420S Intel Core i7-2620M
Apple iMac 13,1 A1418
Dream until your dream come true!
Изображение

teodor

Мнение от teodor » пон сеп 28, 2020 10:21

m31_via_online_telesope.png
Сниманa през Telescope Live(https://app.telescope.live/). Телескопът е Takahashi FSQ-106EDX4

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » съб окт 03, 2020 14:30

Намерих една М31 снимана с AT65Q и само 8х8 мин.
Canon 700D, общо 1ч,10 мин.
Обработвах я по много сложен начин за мен, и успях даже цвят и детайл да изкарам.

Pixlnsight

Изображение

Поздрави!
Тишо
Apple iMac 13,1 A1418
Изображение

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » съб окт 03, 2020 21:00

Поне на моя "телевизор" непосредствено около диска има по-тъмно пространство, нататък, по-навън изсветлява, но в ъглите пак е тъмно. Това:
Изображение

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » съб окт 03, 2020 21:26

:) Тук трябва да играе Dynamic Backgroun Extractor на PI :)

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » нед окт 04, 2020 12:41

Секторе, може и да помогне, ама факт е че стакването е без флатове, може и там да е проблема :D
Apple iMac 13,1 A1418
Изображение

titan
Регистриран: пет юли 18, 2014 14:39

Мнение от titan » чет окт 15, 2020 14:16

Привет!
Да споделя и аз една галактика М31.
Общо време 5ч и 20м, около 240 кадъра, исо 3200 и 6400.
Единичните кадри са сбор по 1м и 1:30м.
Снимано с таир 3с и канон550 мод.
Андромеда 5ч 20м 10,2020.jpg
Поздрави!
Canon550D mod
Tair 3s

Отговори