начинаещ nikon dslr + телескоп мицар?

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

ka4aka
Регистриран: ср юли 29, 2015 16:38

начинаещ nikon dslr + телескоп мицар?

Мнение от ka4aka » ср юли 29, 2015 16:56

Здравейте,
По случайно стечение на обстоятелствата се оказва че имам стар телескоп "мицар" (мисля че тал-1 е модела) заедно с окулярите които си вървят в комплект с него. Искам да го свържа с фотоапарата ми - nikon d7100. Опитах се да търся в предишни теми, но така и не разбрах какво точно ми трябва? Като за начало ще снимам наземни обекти през деня, така че не ми трябва много голямо увеличение или дълги експонации. Ще може ли да ми препоръчате някакъв адаптер +линкове или магазини от където може да се вземе (в София съм)?
Благодаря предварително!
М

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: начинаещ nikon dslr + телескоп мицар?

Мнение от bobo » ср юли 29, 2015 17:28

Най-напред трябва да провериш дали фокусът на телескопа може да достигне до матрицата на апарата - това означава, че фокусът на телескопа трябва да е на ~50мм извън фокусера (в това разстояние включвам дълбочината на апарата и дебелината преходника). Това може да се провери като опиташ на ръка да фокусираш апарата (без обектива) през фокусера (без окуляр) - ако при добре фокусиран образ има разстояние поне 10мм между челото на апарата и челото на фокусера - има шанс.

Има и друга неприятност - може би фокусерът ще винетира по края на кадъра.

Колкото до "увеличението" - то е едно - все едно, че снимаш с фотообектив с фокусно 800мм.

Ако всичко е наред ще ти трябва такава джаджа - питай Дани. Предполагам фокусера е 1.25 инча?

ka4aka

Мнение от ka4aka » нед авг 02, 2015 12:24

Мерси, проверих. Изглежда фокуса се пада доста навътре в окуляра, около 1-2см над мястото където се съединява с дебелата тръба. Фокус имаше едва когато махнах целия окуляр и така доближих апарата върху дупката която остава. Предполагам ако има приставка която да се завинти на това място ще стане. Надявам се има някой с такъв телескоп да каже ако може?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » нед авг 02, 2015 17:02

Е добре де, прибери фокусера максимално навътре, върни го 5мм навън, махни окуляра, насочи телескопа към някой далечен контрастен обект/сграда, лампа и с прозрачна хартийка виж къде ще се падне фокуса. Ако между равнината на фокуса и челото на фокусера има ~50мм - има надежда.

ka4aka

Мнение от ka4aka » пон авг 03, 2015 13:43

Разбрах какво ми трябва. Ето това: https://www.photopavilion.bg/?page=cata ... additional и това: https://www.photopavilion.bg/?page=cata ... additional 2х лещата е необходима за да извади фокуса до матрицата..

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон авг 03, 2015 16:47

Принципно да, но не е сигурно, че лещата на Барлоу ще изнесе фокуса по-навън, без да се доработва. Представи си къде се слага окулярът и къде ще попадне фокуса спрямо челото на корпуса на лещата.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение