Скромни първи стъпки......

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
Saigon
Регистриран: ср яну 14, 2015 14:14

Скромни първи стъпки......

Мнение от Saigon » пон яну 19, 2015 15:17

Здравейте, нов съм в форума и това е първият ми пост, затова ако има нещо объркано да ме извините. Честно казано малко ме е срам, да пусна мойте снимки след като видях малко от вашите, но като за лаик в тази област, толкова мога. Купх си Canon 100D миналата година и леко по леко, започна да ми харесва астрофотографията. Обективите които използвам са китовите 18-55 и 70-300. Няма финанси за други. Въпреки, че снимките на Луната ги правих с апарат на приятелката ми Fujifilm Finepix S1, защото има по голям (дигитален) зоом от моят. Знам, че не са нищо особено, но като за първи опит се надявам да ги харесате..........................поне малко. :D :D :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тук се опитах да снимам Алдебаран, ама пусти фокус и само това излезе.

Изображение

Голямата Мечка

Изображение

Мъглявината Орион М42

Изображение

Плеядите М45

Изображение

Орион

Изображение

Юпитер

Изображение

Еми, това са първите ми опити. Снимките на са обработвани с никаква програма, защото нямам идея как. Фокуса много трудно става, нали е на ръчно и докато го нацеля..........Ако имате някакви съвети, препоръки или упреци с радост ще ги приема. Благодаря Ви. Поздрави :thumbsup:
Canon EOS 100D - EFS 18-55mm. + EF 70-300mm.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Скромни първи стъпки......

Мнение от b_kassabov » пон яну 19, 2015 15:35

Въпреки че според мен проблемът не е във фокуса, а в хроматичната аберация, все пак силно бих препоръчал едно просто приспособление за фокусиране . Слага се отпред на обектива и чрез него лесно се постига идеален фокус на тъмно. Приспособлението се нарича маска на Бахтинов. Можеш да си го поръчаш онлайн от чуждестранен астрономически магазин, но по- бързо, лесно ( вкусно :D ) и изгодно ще ти бъде да помолиш колегата Xenomorph да ти я направи. Мисля, че нито един от притежателите на такава маска не може да се оплаче от изработките му. Виж секция астропазар.

Оттам нататък има мнооого за говорене.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон яну 19, 2015 15:41

Поздравления! Добри първи стъпки =D>

Ако имаш лаптоп можеш да фокусираш през APT (първия линк от подписа ми) ползвайки FWHM или HFD на голям монитор и с фини стъпки :)

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » пон яну 19, 2015 15:48

Съжалявам, но забравих да напиша, че живея в Лондон от една година. За съжаление тук ясното небе е доста рядък фактор.

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пон яну 19, 2015 21:16

Луната е станала много добре! Много хора са започнали по подобен начин хобито, това е утъпкания път :innocence:
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » пон яну 19, 2015 21:35

Мерси. Поначало, може ли да се постигнат по добри резултати с моят апарат и китовите обективи??? Или това е максимума за ДСЛР от този ценови диапазон. За в бъдеще, ще видя към какво ще се насоча и за това само питам, за да знам какво да очаквам. Благодаря. Поздрави :thumbsup:

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт яну 20, 2015 00:16

И двата обектива (малко по-затворени) дават добри възможности, ако инвестираш време за пост-обработка на кадрите. Екваториална монтировка с гидиране и експозиции 3-4-5 минути ще ти дадат огромно поле за работа върху много доста обекти. Модифициран апарат (премахване на единия филтър) ще отвори още повече хоризонти - емисионни мъглявини...

Най-важното в това хоби, е снимането и обработката да ти носят удоволствие. Ако целта ти е да направиш най-добрата снимка, ще се вкараш във филм. Винаги има някой с по-добра техника или повече познания в обработката, а и в края на краищата, Хъбъл никой не може да бие :twisted: Трябва да има "фън" :lol:

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт яну 20, 2015 09:58

Честтно казано, не съм сигурен за обективите. По принцип при всички лещи се наблюдава явление, наречено хроматична аберация. Това означава, че бялата светлина минавайки през лещата, се разлага на съставните си цветове, а съставните цветове нямат един и същи фокус върху матрицата. Практически това води до синкаво-лилаво оцветяване около звездите - това, което се е получило в горните снимки. Естествено, има обективи, при които този проблем е отстранен, но те определено не са китови. Мисълта ми е , че не знам доколко китовия обектив ще е подходящ за астро снимане с фотоапарат. Но нищо не пречи да пробваш все пак :)
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » вт яну 20, 2015 11:04

Мерси за отговорите. За обработка на кадрите с някоя програма, няма проблеми. Имам влечение към тази дейност. Нищо, че нищо не разбирам. Но за екваториална монтировка с гидиране, за съжаление нямам финанси. В момента е труден период. За модифициран апарат, може и да направя, но според мен ще е по добре да взема някой втора употреба и него да модна или направо да си купя EOS 60Da :D :D :D Имам един проблем който съм го споменал в друга тема, но понеже вече ми прави проблем и при снимането, ако може да ми помогнете. Стъклото на обективите ми се запотява доста, даже по някой път става с големи капки, знам че съм в Лондон и тук влагата е по голяма, но има ли някакво решение на проблема??? И последно с кои програми е хубаво да се обработват снимките??? Благодаря. Позрави

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт яну 20, 2015 11:53

Saigon написа:направо да си купя EOS 60Da :D :D :D Имам един проблем който съм го споменал в друга тема, но понеже вече ми прави проблем и при снимането, ако може да ми помогнете. Стъклото на обективите ми се запотява доста
1. Оказва се ,че 60Да не е чак толкова добър за целта, дори идва нещо като неуспешен за това, за което е бил проектиран.
2. Виж това

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ---5-.html

100% и от Англия можеш да си го поръчаш, а ако си достатъчно сръчен, можеш и да си го направиш ( аз не съм :oops: )

3. без монтировка, само от статив не можеш да разчиташ на експозиции по-дълги от 20-30 секунди и то с късо фокусно разстояние на обектива
4. Когато правиш снимки, за да натрупаш информация трябва или да направиш една мнооого дълга снимка, или множество по- къси ( в твоя случай по 20-30 сек), след което да слееш ( стакнеш - от stack| многото в една. Програмата, с която се прави това, се казва deepskystacker и е фрийуеър. После за обработката - каквото ти сърце пожелае - фотошоп, други...
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » вт яну 20, 2015 14:04

Saigon написа:Имам един проблем който съм го споменал в друга тема, но понеже вече ми прави проблем и при снимането, ако може да ми помогнете. Стъклото на обективите ми се запотява доста, даже по някой път става с големи капки, знам че съм в Лондон и тук влагата е по голяма, но има ли някакво решение на проблема??? И последно с кои програми е хубаво да се обработват снимките??? Благодаря. Позрави
Проблема се решава с подгряваща лента на 12В, която по принцип е предназначена за телескопи, но малките стават и за обективи:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ieces.html
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт яну 20, 2015 14:30

Една малко по-евтина алтернатива - http://www.ebay.co.uk/sch/dewheater/m.h ... 7675.l2562

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » вт яну 20, 2015 15:29

Мерси колеги и аз точно сега ги гледах. Предполагам не мога да ги свържа директно към акумулатора, а трябва подсредством някакъв уред??? Извинявайте за не много умните въпроси, но както казах съм новобранец. :oops: :oops: :oops: Благодаря. Поздрави.

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » вт яну 20, 2015 15:34

b_kassabov написа: 4. Когато правиш снимки, за да натрупаш информация трябва или да направиш една мнооого дълга снимка, или множество по- къси ( в твоя случай по 20-30 сек), след което да слееш ( стакнеш - от stack| многото в една. Програмата, с която се прави това, се казва deepskystacker и е фрийуеър. После за обработката - каквото ти сърце пожелае - фотошоп, други...

Ако правя къси снимки по 20-30 секунди, няма ли да стане провлачен обекта, нали се движим??? Питам, защото искам да се насоча към М42. Искам пак с нея да се пробвам някоя вечер. Благодаря. Поздрави.

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » вт яну 20, 2015 22:05

Saigon написа:Мерси колеги и аз точно сега ги гледах. Предполагам не мога да ги свържа директно към акумулатора, а трябва подсредством някакъв уред??? Извинявайте за не много умните въпроси, но както казах съм новобранец. :oops: :oops: :oops: Благодаря. Поздрави.
И директно към 12В акумулатор може я вържеш. По принцип се ползват "контролери" които могат да регулират мощността, но за твоите цели става и директно.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » ср яну 21, 2015 12:19

Благодаря!!!

Потребителски аватар
Solmur
Регистриран: нед юли 04, 2010 14:19
Контакти:

Мнение от Solmur » чет яну 22, 2015 11:24

Първо, добре дошъл в хобито :)
Saigon написа: Ако правя къси снимки по 20-30 секунди, няма ли да стане провлачен обекта, нали се движим??? Питам, защото искам да се насоча към М42. Искам пак с нея да се пробвам някоя вечер. Благодаря. Поздрави.
Ако снимаш 20-30 секунди директно през обектива на 18мм (както си снимал Орион например) - звездите няма да се "провлачат". При по голямо увеличение (всичко над 18мм) или ако монтираш фотоапарата на телескоп, а дори и по дълги от 30 сек на 18мм - вече ще имаш нужда от специализирана монтировка която следи звездите и ти позволява да правиш по дълги експозиции.

Монтировките варират катко в размер, така и в цена. Но като цяло в това хоби > Колкото по голямо (и съответно по скъпо) толкова по добре :D

Та да се върнем на Орион-а, правиш да кажем 20тина кадъра (тук правилото важи по същия начин, колкото повече толкова по добре). И след това ги "Стакваш" с гореспоменатите програми. Като основната идея е > колкото повече кадри, толкова повече детаил.

Хубаво е да направиш и така наречените "даркове" и да ги ползваш при стакването за почистване на шума.

PS: има доста евтини вариянти за монтировки които ще ти свършат работа на първо време за навлизане в хобито.
Ето един сравнително евтин вариянт за старт >
http://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-EQ ... 259636107e
няма Goto и разни други екстри, но ще ти свърши работа докато се учиш и сабираш финансиране :)

По евтиния вариянт е EQ3-2 но неможах да намеря оферта в e-bay :). С повечко търсене съм сигурен че можеш да си намериш и 2ра ръка. Което не е опция за подценяване.
Skywatcher AC 80/400
William Optics GTF 81 APO
AZ EQ6 GT | HEQ-5
Canon 550D, 18-55mm and 75-300

Потребителски аватар
Saigon

Мнение от Saigon » чет яну 22, 2015 12:22

Благодаря Ви за информацията и помощта!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Първи стъпки
    от Vladimir80 » пон яну 16, 2017 18:45 » в Астрономическа техника
    5 Отговори
    695 Преглеждания
    Последно мнение от D2014
    вт яну 17, 2017 13:41
  • Аматьорски стъпки