Зрителна тръба+дигитален фотоапарат=?

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Зрителна тръба+дигитален фотоапарат=?

Мнение от Filer099 » пон юни 04, 2007 19:28

Здравейте, много ми е интересно какво ще стане ако прикача дигитален фотоапарат за 200-260 лева към окулярът на зрителна тръба 40х64 и снимам през нея? Както виждам снимките правени с дже-се-еми и дигитални фотоапарати пастнати във форум са със завидно качество предвид размерът и цената на тези модерни устройва. Мога ли според вас да получа що-годе нормална снимка на Луната снимана през такъв дигитален фотоапарат с обективът му прикачен директно към окулярът на зрителна тръба? Ще има ли проблеми с резолюцията предвид на фактът, че резолюцията на зрителната тръба е повече от достатъчна?

Потребителски аватар
mang
Регистриран: вт ное 09, 2004 21:49
Контакти:

Мнение от mang » пон юни 04, 2007 21:24

Пробвай може би 300 лева X12''ДобсънX1000леваCanonX и търпение зад цифрака може и да се получи ...

А дали всичко се измерва само в пари ,ти май само такива характеристики давашл
Пътя беше дълъг,за да стигнем до тук...
GSM 0878 392353
гр.Пловдив
ICQ - 76286779
http://www.cqlz.hit.bg
http://www.asteroid-bg.com
Canon PowerShot A60

Filer099

Мнение от Filer099 » пон юни 04, 2007 21:53

mang написа:Пробвай може би 300 лева X12''ДобсънX1000леваCanonX и търпение зад цифрака може и да се получи ...

А дали всичко се измерва само в пари ,ти май само такива характеристики давашл
Много ще е трудно да намеря точният дигитален апарат, защото задължително обективът му трябва да е изпъкнал и стационарен и с външен диаметър относително равен на този на външният диаметър на окулярът, за да може да се прикачат един към друг. Ако обективът е плосък или се прибира при изключване на апаратът просто няма да стане нищо. Можете ли да ми дадете някакви препоръки в тази насока?

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » пон юни 04, 2007 22:03

Filer099 написа:Ако обективът е плосък или се прибира при изключване на апаратът просто няма да стане нищо.
Ъъъъ... :?: :shock: Всичките ми снимки са с дигитален апарат с най-изпъкналия обектив, и изобщо не се прибира докато не му кажа. Давай 400 кинта и халал да ти е - пък ще почерпиш за добрата сделка когато можеш.

Filer099

Мнение от Filer099 » пон юни 04, 2007 22:12

Мак-сим написа:
Filer099 написа:Ако обективът е плосък или се прибира при изключване на апаратът просто няма да стане нищо.
Ъъъъ... :?: :shock: Всичките ми снимки са с дигитален апарат с най-изпъкналия обектив, и изобщо не се прибира докато не му кажа. Давай 400 кинта и халал да ти е - пък ще почерпиш за добрата сделка когато можеш.
Да, но аз смятам директно да прикача обективът на дигиталният фотоапарът към окулярът на зрителна тръба или МТО 1000. И така да стои по принцип.

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон юни 04, 2007 23:23

Ами не знам как точно мислиш до го прикачаш.По принцип за да измайсториш някакъв преходник е редно обектива да има някаква външна резба.Иначе най добрия вариант за снимки е да сложиш апарата на статив за да направиш снимки или да снимаш филмче от рака и да го обработиш после.

Filer099

Мнение от Filer099 » пон юни 04, 2007 23:47

neptun2 написа:Ами не знам как точно мислиш до го прикачаш.По принцип за да измайсториш някакъв преходник е редно обектива да има някаква външна резба.Иначе най добрия вариант за снимки е да сложиш апарата на статив за да направиш снимки или да снимаш филмче от рака и да го обработиш после.
Няма да стане така. На практика имам точно две алтернативи:1)давам дигиталният фотоапарат и зрителната тръба на майстор с указанията да ги прикачи един към друг той си знае как, 2)директно залепвам стационарният обектив на дигиталният фотоапарат към окулярът със силен скоч и точни поради тази причина държа малкият обективът първо да е стационарен и второ да е с външен диаметър близък до този на външният диаметър на окуляра, за да не се получи диспропорция. Тоест смятам да го направя по най-първобитен начин но винаги ще съм в готовност със зрителна тръба+дигатален фотопарат готов за снимки. Смятам да използвам старата си зрителна тръба 40х64.

Ако тази комбинация не се получи поряди някаква причина ще се наложи да се измисли друга с участието на майстор като вероятно ще използвам огледалният си телеобектив МТО 1000 на увеличение 33/43х пъти.

Много ми е интересно какво ще е качеството на снимката като я пастна във форумите...

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » вт юни 05, 2007 11:04

Има едно нещо , което пропускаш.Нека предположим , че направиш закрепването.Общото фокусно разстояние на цялата система ще е фокусното на апарата умножено по увеличението на тръбата.Ако предположим около 100мм на апарата получаваме 4000мм фокусно на цялата система.Основно правило на фотографията е , че за да не се замаже снимката ако държиш апарата в ръка трябва скоростта на затвора да е по-голяма от милиметрите.Аз лично не знам за компактен фотоапарат , който да поддържа скорост 1/4000 от секундата а дори и да има за да използваш такава скорост и да получиш добре експонирана снимка ще трябва да имаш много добра осветеност.Аз съм виждал 1/2000 само на черни връх в слънчево време и при сняг навсякъде.Тоест задължително трябва да си монтирал тръбата заедно с апарата на статив и то добре.При такова фокусно и най-малката вибрация ще ти замаже снимката.

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » вт юни 05, 2007 11:37

Нещо бъркаш тука нептуне. Специално за снимането от ръка, увеличението на телескопа не играе (т.е. не влияе) върху експонацията, тъй като всъщност работата на телескопа е да изгради образ. Тоя образ съответно е неподвижен и макар еквивалентното фокусно да е огромно, то трепването на ръката ще оказва влияние само върху фокусното на апарата (т.е. 100те мм) (не се изразявам много добре, ама се надявам да разберете кво искам да кажа и да не се хващате за коректността на изразните средства).
Тук прилагам един кроп на снимка на сатурн (много лоша) - правена при 169х на телескопа и 140 мм (еквивалентно) на апарата при 1/30 сек, държан на ръка - както виждаш размазване заради мърдане няма.
Прикачени файлове
IMG_0838_.JPG

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » вт юни 05, 2007 11:50

Ако телескопа е закрепен да.Но той иска доколкото разбирам да свърже апарата към зрителната тръба и така да снима държейки цялата система на ръка.Тогава мисля , че това , което казвам е вярно.Иначе за телескоп и афокално снимане е точно така , както ти казваш.

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » вт юни 05, 2007 11:58

Категорично правилно :-)

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт юни 05, 2007 16:37

Как да не може да се размаже при държене от ръка, размазва се до две ако ти е халтава стойката, като тази снимка на Венера примерно :shock:
Прикачени файлове
DSC06941.jpg
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » вт юни 05, 2007 18:34

Filer099 написа:2)директно залепвам стационарният обектив на дигиталният фотоапарат към окулярът със силен скоч и точни поради тази причина държа малкият обективът първо да е стационарен
Аз не споменах ли, че давам апарата с бонус - силен скоч - един от най-силните?
Това с тиксото го забрави - не става така номера. Ако ставаше на пазара нямаше да има преходници и адаптори.
И какво значи стационарен обектив на сапунерка? Аз мисля, че се досещам какво имаш предвид, ама ти кажи, че то май на други езици сме с терминологията...

Filer099

Мнение от Filer099 » вт юни 05, 2007 21:56

Мак-сим написа:
Filer099 написа:2)директно залепвам стационарният обектив на дигиталният фотоапарат към окулярът със силен скоч и точни поради тази причина държа малкият обективът първо да е стационарен
Аз не споменах ли, че давам апарата с бонус - силен скоч - един от най-силните?
Това с тиксото го забрави - не става така номера. Ако ставаше на пазара нямаше да има преходници и адаптори.
И какво значи стационарен обектив на сапунерка? Аз мисля, че се досещам какво имаш предвид, ама ти кажи, че то май на други езици сме с терминологията...
Трябва да купя апаратът нов с гаранция. Според мен и други хора номерът със скочът ще стане, но не съм сигурен. А какво значи сапунерка?

Нещо странично - ако можеш да намериш оригинална зрителна тръба ЗРТ 457 М съветско производство според състоянието й съм склонен да платя между 200 и 400 лева. Ако намериш човек, който да я продава получаваш 100 лева само за посредничеството си. Има ли някакви шансове за успех?

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение