Юпитер

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Re: Юпитер

Мнение от spas.slavchev » пет юни 28, 2019 17:26

Здравейте отново,

Снощи най-накрая ми се отвори прозорец да снимам Юпитер и въпреки привидно добрите условия seeing-ът и прозрачността бяха трагични. Постоянно виждах някакви горещи потоци пред телескопа, които "клатеха" изображението.

Стакнах каквото успях и качвам резултатите - за спорта.

!!! Не очаквах такава промяна да е претърпяла атмосферата. На една от анимациите се вижда как горният пояс се прекъсва. Дори помислих, че е бъг от Autostakker и тръгнах да го обработвам отново :)).

LRGB
Изображение

Въпреки, че е мазня положението , се вижда добре този ефект

RGB
Изображение

Изображение

П.П. Въпреки,че опозицията мина, планетата си става за снимане :D , за това давайте и качвайте!

П.П2. - Hyparh - супер кадри! Браво! Нещо съм пропуснал да ги коментирам! :D
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » нед юни 30, 2019 18:22

Хубави кадри и анимация :thumbsup: Фокусното разстояние ли е увеличено много или си ги уголемил софтуерно, че излиза такъв едър? Аз обикновено увеличавам с около 20% софтуерно (при използване на 2,5х Барлоу и екстендър).
При мен прозрачността през повечето време беше Ок, но турбуленции присъстваха постоянно, като често си сменяха амплитудата и честотата на отделните "вълнички". От време на време вълничките се засилваха толкова много, сякаш някой е запалил огън или е насочил гореща струя в тази част на небето. Единственото спасение в случая беше добрата прозрачност, инак нищо нямаше да се получи.
Имаше и борба с облаци, като малко след полунощ се разкараха и успях да хвана транзит на Йо.
Анимацията е от 100 кадъра червен канал.

Jup_000552_F1000-1100.gif
Jup_000552_F1000-1100.gif (2.62 MиБ) Видяна 821 пъти
ready.png
ready.png (98.7 KиБ) Видяна 821 пъти
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: ZWO ASI290MM
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон юли 01, 2019 10:31

Свет, като гледам анимацията определено условията при теб са били добри, въпреки тези турбуленции! Прекрасни кадри! Това с Йо кърти!

Ето откъс от най-доброто ми видео (учудващо в L канал :)) )

Изображение

Относно размерa - не съм го увеличавал софтуерно..., но това ми е конфигурацията с най-голямо фокусно разстояние. Според Firecapture - FocalLength=4950mm, като оптичната схема е:

Телеконвертор х2 на Т2 резба със завит 1.25 накрайник -> филтърно колело -> ZWO ADC -> ASI 120ММ . Предполагам по-едро изглежда и заради по-дребния пиксел на камерата - 3.75 microns, спрямо този на ICX618 - 5.6. Това поред мен е на ръба на телескопа, но се справя , стига условията да са читави :) , за разлика от тези на кадрите.....

Ако преместя барлоу-а пред камерата фокусното пада на около 3-3.5м . Същата вечер пробвах да махна барлоу, за да намаля фокусното и да направя все пак някакви кадри, но нищо не се получи - дори на 2 метра нещата изглеждаха трагично...

Между другото пробвах да префокусирам фино(3-4 стъпки на мотора +/- ) в реално време с ел. фокусера след смяна на канал. Мисля си, че така шансът да имам кадри с перфектен фокус се увеличава :)) - нещо като Lucky imaging-a :D, но още не мога да го докажа!:)))

Поздрави,
Спас
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пон юли 01, 2019 12:16

Благодаря ти \:D/ Фокусното изглежда ни е горе-долу еднакво, вероятно действително размерът на пиксела оказва такъв ефект. Сравнявал ли си пряко дали има осезаема разлика със и без ADC? Доколкото преди време се запознах с джаджата, я използват предимно за цветни камери. А какъв фреймрейт успяваш да докараш с ASI-то? Аз още си действам с вече възрастната Basler Ace, която уж е способна на 100fps, но реално прави 30-35 и то при максимално стеснено поле (като за снимане на Марс) с използване на FireCapture.
Трябва и аз да взема да ъпгрейдна с ASI, но да видим кога ще е :-k
spas.slavchev написа:
пон юли 01, 2019 10:31
Между другото пробвах да префокусирам фино(3-4 стъпки на мотора +/- ) в реално време с ел. фокусера след смяна на канал. Мисля си, че така шансът да имам кадри с перфектен фокус се увеличава :)) - нещо като Lucky imaging-a :D, но още не мога да го докажа!:)))
Това и аз съм го пробвал, но ръчно :) Всъщност напоследък забелязвам, че турбуленциите също са добър ориентир при фокусирането. Идва един момент, в който вълничките стават достатъчно ясни, след което е необходимо още съвсем леко "пипване" в същата посока, за идеално фокусиране върху подробностите по планетата. Най-трудно е когато има периодично замъгляване (редуване на хубав с лош сиинг) и човек да е фокусирал по него, вместо в периода на добра прозрачност.
Хубаво е, че въпреки ниското положение на планетите, пак може да се докарат читави кадри. Е, не може да се сравняват с детайлите, които биха се изкарали при височина на каквато в момента е Слънцето примерно, но все пак... Имам чувството, че и на 10гр. да паднат, ние, заклетите планетаристи, пак ще си ги снимаме :D
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон юли 01, 2019 12:37

hyparh написа:
пон юли 01, 2019 12:16
Идва един момент, в който вълничките стават достатъчно ясни, след което е необходимо още съвсем леко "пипване" в същата посока, за идеално фокусиране върху подробностите по планетата. Най-трудно е когато има периодично замъгляване (редуване на хубав с лош сиинг) и човек да е фокусирал по него, вместо в периода на добра прозрачност.
Това е наистина нещо, за което да се внимава :D :D :D !

Относно FPS - при ROI 640 х 480 , GAIN 75-80% за L, R, G , 80-85% за B , хистограма на 60% , експонацията ми позволява да снимам с 85-80 фпс , но реално гледам да е около 60. Дали е съвпадение или не, но съм имал по-добри резултати при 60, от колкото при 80 фпс. Т.е. хистограмата ми е ок, намалявам Gain-a и компенсирам с експонация... , за да намаля шума. Още не мога да си изготвя и стратегия за събраните кадри - да ги лимитирам по време или на кадри, но май-най добре е лимит от 4000 на канал, защото LRG се събират по-кратко от минута и да има време за синия ..

Ако ще правиш ъпгрейд се насочи към ASI224MC. Поне ще опитам да отделя някой лев за такова ;). Цветна е, но резултатите са впечатляващи. Освен това има изключително нисък шум, при същия квантов добив и големина на пиксела, както при ASI 120. :) . Интересна е и ASI 178MC/MM , но ме притеснява дребния пиксел :)) .

EDIT:

За ADC - факт е, че по-малко положително влияние има при монохромното, но все пак има някакво, особено на L. Всъщност ако искаш добър L канал, при тази височина няма как да стане без ADC. Аз лично съм си направил окуляр с удължител, за да е приблизително еднакъв фокуса с този на камерата и настройвам корекцията "на око". Също така съм си сложил и ампула от нивелир, за да следя хоризонта и призмите да са на равно разстояние от него.

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пон юли 01, 2019 17:06

Даа, аз принципно не ползвам L филтъра именно защото никога не излиза качествен. Виж IR-то често се оказва пръв помощник (макар че го ползвам предимно за Сатурн или Луна).
За Юпитер запълвам хистограмата да бъде между 80 и 90% (съвет от Christopher Go), а за Сатурн често качвам Gain на 100%. Това запазва висок фреймрейт за сметка на увеличен шум, но в крайна сметка нещата би трябвало да се уравновесяват (заради повечето събрани кадри). Според гореспоменатия планетарист не трябва да се страхуваме да качваме Gain-а на макс при необходимост.

Камерките засега само бегло съм преглеждал, като дойде време ще им сравня подробно параметрите. Преди време бях хвърлил око на ASI290MM заради добрата резолюция и високия фреймрейт.
Определено държа да е моно, понеже обичам да се заигравам с филтрите :)
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » ср юли 03, 2019 20:31

Неочакван късмет снощи :D На пръв поглед атмосферата не обещаваше да е хубава заради наглед мътното белезникаво небе, ноо реалността се оказа съвсем друга. В началото на снимките картинката често се сменяше от хубава до посредствена, като с всеки изминал сет атмосферата се успокояваше все повече и повече. Накрая не можех да повярвам на честото "замръзване" на картината в перфектен сиинг, още повече при тази височина на планетата :) :astronomer: Явно и така могат да се хванат отлични условия, макар и рядко.

100 кадъра отрязък от R канала:
Jup_233402 - flawless_F2109-2208.gif
Jup_233402 - flawless_F2109-2208.gif (2.47 MиБ) Видяна 659 пъти
Най-доброто изображение от поредицата:
6.png
6.png (109.77 KиБ) Видяна 659 пъти
Добре се вижда прекъсването на белия пояс в южното полукълбо, което и Спас забеляза на неговите снимки. До самото прекъсване има голям бял овал + още един по-малък в близост. ЮЕП общо-взето е "раздробен" на 3-4 тънки пояса с по-тъмен материал. Под СЕП присъстват характерните синьо-зелени турбулентни образувания. Транзитът е на Европа, като самият спътник на това RGB изображение е едва забележим като малко светло петънце към дясната част на диска.

В инфраред спътника се забелязва доста по-добре:
ready IR.png
ready IR.png (42.5 KиБ) Видяна 659 пъти
Един опит за IrRGB комбиниране:
5 - IrRGB.png
5 - IrRGB.png (133.89 KиБ) Видяна 659 пъти
Анимация от седем кадъра:
GIFMaker.org_xh97MJ.gif
GIFMaker.org_xh97MJ.gif (249.03 KиБ) Видяна 659 пъти
Ето как изглеждат и отделните цветови канали:
RGB channels.png
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » чет юли 04, 2019 09:15

АААаа, НЕблагородно завиждам :))). Аз вече се уморих да опитвам...

Поздравления за хубавите кадри! :D
Последна промяна от spas.slavchev на чет юли 04, 2019 10:52, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » чет юли 04, 2019 10:33

Хаха, пробвай пак някоя от следващите вечери, пращам ти малко късмет за успокояване на атмосферата :D
Благодаря! :drank:
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » чет юли 04, 2019 15:31

:drank: Благодаря! Важното е да има положителна енергия! :))

Да използвам поста и да споделя нещо, във връзка с това, което коментирахме малко по-нагоре - кое е по-добро - висок фрейм рейт и шум или нисък шум и по-нисък фрейм рейт. Попаднах на това сравнение и мисля, че е полезно:

https://rk.edu.pl/en/what-better-short- ... ower-gain/

В подкрепа на казаното - в понеделник се пробвах отново да снимам като този път държах на ASI-то 85-90% GAIN при 85-90фпс и резултатите ми бяха доста плачевни.. При шарп ставаха зърнени, въпреки, че стакнах същото количество кадри - 800 от 3000. Изключвам атмосферата, която отново не ми даде шанс да се развихря.. :) та при мен (ASI 120 MM) практиката показва, че Gain близо до 100 не е добра идея... :mrgreen:

Edit: Намерих видето на Christopher Go и в момента го гледам :) изглежда интересно..

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » пет юли 05, 2019 03:06

Един Юпитер в компанията на спътника си Европа, заснети преди 4 часа от Роженската обсерватория.
Най-добрите 1400 от 5800 кадъра. Фокусно 2000мм.
Прикачени файлове
22_44_04_g3_ap111-01.jpeg
22_44_04_g3_ap111-01.jpeg (9.24 KиБ) Видяна 558 пъти
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Pentacon MC Auto 50 f/1.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пет юли 05, 2019 08:21

spas.slavchev написа:
чет юли 04, 2019 15:31
Да използвам поста и да споделя нещо, във връзка с това, което коментирахме малко по-нагоре - кое е по-добро - висок фрейм рейт и шум или нисък шум и по-нисък фрейм рейт. Попаднах на това сравнение и мисля, че е полезно:

https://rk.edu.pl/en/what-better-short- ... ower-gain/

В подкрепа на казаното - в понеделник се пробвах отново да снимам като този път държах на ASI-то 85-90% GAIN при 85-90фпс и резултатите ми бяха доста плачевни.. При шарп ставаха зърнени, въпреки, че стакнах същото количество кадри - 800 от 3000. Изключвам атмосферата, която отново не ми даде шанс да се развихря.. :) та при мен (ASI 120 MM) практиката показва, че Gain близо до 100 не е добра идея... :mrgreen:
Определено полезно практично сравнение. Изглежда всички резултати са в подкрепа на по-висока експонация и намален gain :-k Предполагам някои (като Крис Го) предпочитат високия gain, понеже при обработката успешно елиминират шума с някой мощен инструмент като плъгина DeNoise на Topaz Labs (аз също го ползвам).
Ще трябва и аз да направя сравнение, но ми се струва, че ще падне твърде много fps-a, особено при толкова запълнена хистограма. При висок gain докарвам около 35, докато при обратния вариант май ще падне на около 15fps.
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пет юли 05, 2019 14:42

Hyparh, определено не искам да ти вкарвам съсмнения в начина на снимане. Нещата ти се получават, за това не ръчкай много, за да не стане, че те саботирам :twisted: (в кръга на шегата). Спомням си, че като снимах с DMK-то нямаше проблем да се снима на 100%. Аз предполагам, че си е до камера.. Също така не е ли прекалена тази хистограма 80-90 или 100%?

Относно темата Юпитер ....... Качвам поредния кадър, който не блести с кой знае какво, но е единствения LRGB сет, който изобщо ставаше за нещо :mrgreen: . Снимано от Рожен, с постоянно хало около планетата :D :D :D :D :D . Не мога да спомена и положителната черта - това, че от години не съм виждал толкова спокойна атмосфера, но едното за сметка на другото..

Изображение

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пет юли 05, 2019 17:19

spas.slavchev написа:
пет юли 05, 2019 14:42
Hyparh, определено не искам да ти вкарвам съсмнения в начина на снимане. Нещата ти се получават, за това не ръчкай много, за да не стане, че те саботирам :twisted: (в кръга на шегата). Спомням си, че като снимах с DMK-то нямаше проблем да се снима на 100%. Аз предполагам, че си е до камера.. Също така не е ли прекалена тази хистограма 80-90 или 100%?
С радост бих си променил рутината на снимане, стига да има подобрение в резултатите :D Още повече, че повечето тестове от горния линк, са правени именно с Basler. Човек се учи постоянно. Ако отделните кадри са по-ясни и изчистени от шум, като нищо ще се получи подобрен краен резултат, независимо от намаления брой кадри. Опитите ще покажат най-добре.
За хистограмата и аз съм се замислял дали трябва да е с високи стойности... По-скоро не би трябвало да оказва ключово значение за уловения детайл, понеже изображението винаги може да се изсветли впоследствие.

Ако стакнеш само RGB дали няма да излезе повече детайл?
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пет юли 05, 2019 20:43

Сега от компа видях, че изображението ти е доста по-добро, че на телефона го даваше някак замазано.

Качвам RGB видеата за който има желание да си поиграе с обработка :)

https://mega.nz/#!PJBEBaxb!yJLAg60HPD7t ... 26wT5VE-Hg
https://mega.nz/#!KAAGEYYJ!Z8Hpp2zZl6FU ... fIeOivcmOU
https://mega.nz/#!7QAgiIbQ!6bYwcJ_-vmw7 ... MtQBWyV1No
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » нед юли 07, 2019 17:44

Снощи атмосферата не беше толкова стабилна като предния път, но все пак успях да си направя експеримента с двата метода на снимане - висок gain и ниска expo, и обратното. Резултатите са сходни, но все пак мисля, че високата стойност на хистограмата (над 80% за Юпитер) е много важна за изкарване на детайл по периферията на диска. Като цяло повечето събрани кадри при висок gain и ниска expo, допринасят за малко повече събиране на детайл или поне при мен така се получава. Ако камерата е достатъчно бърза да държи 30-40fps на висока expo и нисък gain, то няма да има проблем да се снима така, но при мен кадрите падат много и донякъде се губи качеството.
Засега си оставам на високите стойности на Gain :) С друга камера вече може да бъде различно.

RGB изображение със залязващо ГЧП:
ready.png
ready.png (98.03 KиБ) Видяна 421 пъти

И тестът с различни настройки с използване на IR филтър:
1-low gain-ready.png
1-low gain-ready.png (35.33 KиБ) Видяна 421 пъти
FPS (avg.)=11
Shutter=73.61ms
Gain=611 (59%)
Histogramm=74%

2-hight gain-ready.png
2-hight gain-ready.png (38.47 KиБ) Видяна 421 пъти
FPS (avg.)=34
Shutter=26.11ms
Gain=881 (86%)
Histogramm=83%

Анимация от три IR кадъра. Спътникът е Йо.
GIF.gif
GIF.gif (94.77 KиБ) Видяна 421 пъти
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон юли 08, 2019 09:04

Това е от снощи. Много плуваше в мараните на града :)

Bresser 150/750, Canon 100D, Barlow lens, APT
Изображение

Изображение
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон юли 08, 2019 09:34

Много хубави кадри, Пенко! Особено не мога да се сдържа да похваля 2-рия! Ако му барнеш малко цвета, за да не жълтее ще стане супер! :)

И аз имам едно 120GB данни за обработка от този уикенд на Рожен, но не мога да намеря време :))

@hyparh , отново брутални кадри!!!!!! :)) Разбиват!

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон юли 08, 2019 09:51

... Май така е най-добре :D

Изображение

Изображение
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон юли 08, 2019 14:14

:thumbsup:

Качвам и една бърза обработка от мен:

Изображение

Тъй като не съм обработил всичко, си запазвам правото да кача още нещо :D :D .

Снимката е правена от площадката на НАО Рожен.

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » пон юли 08, 2019 14:31

Ооооо...ДААААА! =D>
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Pentacon MC Auto 50 f/1.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пон юли 08, 2019 15:47

Йеее... страхотен детайл, поздравления =D> Успял си да сгащиш качествения сиинг :D
ГЧП много ефектно отрязва тъмната ивица в ЮЕП, а в дясната част на петното се забелязва турбулентен микс от светъл и по-тъмен материал. Виждат се три бели овала на юг от ГЧП.
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон юли 08, 2019 15:56

hyparh написа:
пон юли 08, 2019 15:47
Йеее... страхотен детайл, поздравления =D> Успял си да сгащиш качествения сиинг :D
..както Мишо се шегуваше - заради теб, че ми прати част от твоя късмет :D :D :mrgreen: :lol:

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » пон юли 08, 2019 20:11

На шега, на майтап... но ветровете наистина бяха с теб тази нощ :D
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт юли 09, 2019 17:39

Здравейте отново,

Обработих всичко и мисля, че попаднах на по-добър RGB сет :).

Заиграх се и с кадрите да направя анимация. Едната е от всички 100-на клипа - хубави и лоши, а другата е цилиндрична проекция, направена с WinJupos от най-добрите кадри. С проекцията малко се олях без да искам и я раздух много, но не ми се прави от начало, че е доста работа...

RGB:
Изображение

Анимация от всички кадри от вечерта:
Изображение

Cylindrical Projection:
Изображение
Поздрави,
Спас

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » вт юли 09, 2019 18:16

Казах ти на площадката, че ще стане изкъртващ Юпо :D
=D>
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 150mm/100mm
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD 36mm
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

Потребителски аватар
xenomorph
Регистриран: нед фев 19, 2012 20:03

Мнение от xenomorph » вт юли 09, 2019 19:07

Ехааа!!! :shock: :shock: :shock:
Очаквах, че ще избухнеш скоро. :overshocked:
Шапка ти свалям за резултатите, направо са радост за окото! :bravo:
"Light Up the Darkness"
Sony α7s
Canon 550Dа
Samyang 8mm f/2.8
Samyang 14mm f/2.8
Samyang 24mm f/1.4
Samyang 135mm f/2.0
Canon nFD 50mm f/1.4
Sky-Watcher Star Adventurer

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт юли 09, 2019 19:26

Браво!
Я дай една хъбълска снимка, че да сравняваме :)

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт юли 09, 2019 19:31

:shock: :shock: :shock:

=D> =D> =D>

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » вт юли 09, 2019 19:51

Човечееееееее..........бах маа
Евала =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Отговори