Астрофотография от червената зона на София

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

SH2-174

Мнение от Sektor » ср май 25, 2022 02:48

Здравейте,

Споделям другия обект, с който се борих прези миналите месеци - SH2-174. Този обект ми го препоръча Боян миналата година като обект, който може да се снима непрекъснато - никога не пада под хоризонта, а най-ниската му точка е 30 градуса над хоризонта.

Та този обект ми беше като преходен докато се вдигнат летните мъглявини по-високо.

В крайна сметка ето какво се получи:
Изображение

Обща интеграция - 19 часа предимно с 5 минутни кадри.

Интересното около SH2-174 е, че първо са го смятали за планетарна мъглявина. Като звезда-виновник е определа тази, която се намира в синята част на мъгела, а неравномерната форма е обяснена с взаимодействие с междузвездното вещество, което я заобикаля (каквото и да е то).

Впоследствие е било определено, че звездата е по-стара от мъглявината и тогава е предположено, че обектът не е планетарна мъглявина ами йонизиран газ от въпросната звезда, която просто си преминава.

Супер интересен обект със супер яки цветове. Само че за по-детайлни структури си трябва много по-голям телескоп от моя и локация с перфектен сиинг.

Поздрави,
Иван

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Астрофотография от червената зона на София

Мнение от bobo » ср май 25, 2022 13:56

Много яко, направо за стерео-очила :) :thumbsup:

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср май 25, 2022 16:08

bobo написа:
ср май 25, 2022 13:56
Много яко, направо за стерео-очила :) :thumbsup:
Хих-хи. Да! С тези цветове... :)

Благодаря.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: SH2-174

Мнение от b_kassabov » ср май 25, 2022 20:20

Поздравления, много хубаво си го направил.
Мен ме е чак яд, защото като го снимах натрупах над 20 ч. и все пак направо нищо не излизаше.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Жена ми и ма най-готиня задник на света...МЕН

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср май 25, 2022 21:12

Благодаря Бояне.

Пазиш ли кадрите? Мога да опитам да ги напъна да видя дали няма да изкарам нещо. Това, което си ми пращал до сега винаги е било по-качествено от моите кадри.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » ср май 25, 2022 21:21

намерих само 19 водородни сурови кадри - 5 ч.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » ср май 25, 2022 22:39

Голям тандем сте :D

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » ср май 25, 2022 23:18

Да, Иван израстна пред очите ни като един от най- добрите фотографи сред нас.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет май 26, 2022 10:01

Благодаря за думите ама чак пък толкова...

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Re: SH2-129 и Ou4 - Прилепът и калмара

Мнение от venzibo » пет юни 10, 2022 11:51

Sektor написа:
нед май 22, 2022 18:24
Да! Успях!

Заснех този обект от терасата и даже се получи. Виждат се и прилепа и калмара. Борих се с него в продължение на 1 месец - общо 7 вечери или 291 кадъра по 5 минути.

Общ материал - 24 часа.

Изображение

Поздрави,
Иван
Страшно е. Мисля че най-добрия вариант е твоя оригинален, само с малко още засилване на "калмара"...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Метеорна станция на Звездно общество - BG0003 Рожен

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пет юни 10, 2022 13:01

Това SH2-174 много интересно и удобно. Аз купих редуктор за ричито и тая година мисля да го вкарам пак в играта, след 4-5 години пауза. Само се чудя дали ще има шанс при f/5.3, ~1100мм...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Метеорна станция на Звездно общество - BG0003 Рожен

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет юни 10, 2022 15:31

venzibo написа:
пет юни 10, 2022 13:01
Това SH2-174 много интересно и удобно. Аз купих редуктор за ричито и тая година мисля да го вкарам пак в играта, след 4-5 години пауза. Само се чудя дали ще има шанс при f/5.3, ~1100мм...
Мързи ме да изчислявам при 1100 мм с QHY 9 какво ще е полето, но ако е над 0.5 градуса, обектът ще се вмести. Или поне централната му част, щото има доста обширни ъъъъъъ...разсейки, които съм виждал на единици снимки.
Колкото е удобен и интересен, десет пъти по- труден е. Поне при мен беше така на f/7
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Sharpless 2 - 115 и съседнитему 112 и 116 в Лебед

Мнение от Sektor » съб юни 18, 2022 00:09

Здравейте,

Споделям последния ми кадър - емисионна мъглявина в Лебед, която излезе доста интересна. Региона е пълен с водород и много причудливи форми. Освен главния герой - SH2-115, успях да хвана и съседите му 112 и 116.

Ето какво се получи:
-/ Целия кадър:
Изображение

-/ SH2-115:
Изображение

-/ SH2-112:
Изображение

-/SH2-116:
Изображение

Общата интеграция стана 16 часа. Снимано е една вечер през май и три през юни.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

Sharpless 2 - 115

Мнение от Sektor » пон юни 20, 2022 01:23

Здраевейте,

Направих нова обработка и цветовете ми харесват още повече :)

Изображение

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

Sharpless 2 - 91 - Скритите воали в Лебед

Мнение от Sektor » вт юни 21, 2022 00:37

Здравейте,

Споделям този супер интересен обект, който успях да заснема от терасата. SH2-91 е част от останка от Супернова, която се намира в съзвездието Лебед и е два пъти по-голяма от Цикъла в Лебед. Обектът е близо до звездата Албирео.

Ето какво се получи за момента:
Изображение

Общата интеграция е 14 часа - в три нощи през юни.

Воалите в Лебед успях да ги заснема с мозайка от два кадъра. За този обект ще ми е необходима мозайка от 4 кадъра, за да го обхвана целия.

След първия кадър започнах да имам колебания, защото обекта се намира на фона на Млечния Път и има над 20 000 звезди на заден и преден план. Обект почти не се вижда, но като обработих - ухаааааа. Мятам се с пълен напред. Планирал съм да отделя по 3 вечери на кадър - или остават още 9 :) Днес е първата от тях, утре евентуално втората. Чакам ясните нощи! :)

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » вт юни 21, 2022 09:43

Браво нов и интересен обект

Bobsun
Регистриран: съб дек 26, 2020 19:44

Мнение от Bobsun » чет юни 30, 2022 10:56

Здравейте,

Вчера запонах да снимам heart nebula - това е първата кажи-речи успешна сесия с новата камера (АСИ533). Предишните тестови вечери гидирането беше доста опърничаво. Грешката беше около 1.15 total error. Звездите не ми се видяха разтеглени при 5 минутни кадри.

Липсата на IR Cut филтър прави събирането на данни с L-extreme впечатляващо бързо.

Технически данни:
Техниката от подписа
Камера гейн: 0
Температура -10С
Кадри по 5мин
L-extreme filter
без калибрационни кадри

Интеграция 2:30 мин

Моля да ми кажете къде са косурите на снимката, за да мога да ги коригирам. Има доста повече брак спрямо а6400-така - Предполагам е заради по тесния POV и грешките при гидирането си личат повече. Имам FLO-ски field flattener и ми се струва ще полето е коригирано.

На снимките има някакви зелени, червени и сини линии. Домомента не съм имал такива артефакти със сони-то. Стаквам в ДСС и обработват в Pixinsight

Поздрави и ясно небе,
Богдан
Прикачени файлове
HN_линии.PNG
кадър с червена линия
HN_L.jpg
Обработка с по-светло небе
HN_D.jpg
Обработка с по-тъмно небе
Техника:
Телескоп: SW72ED
Монтировка: Celestron AVX
Камера: ZWO ASI533MC PRO
Гидиране: Zwo 120mm mini // ZWO 30mm guide scope

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет юни 30, 2022 12:13

Здравей,

Поздравления за опита :) Получило се е супер. От града ли снимаш?

Ето моя опит със същата камера и същия филтър:
Изображение

Ето какво мога да дам като коментар/препоръки:
- зелените, сините и червените линии на кадъра се получават от "hot pixel" на камерата. Спокойно, тези пиксели не са страшни и се коригират с Dark кадри. Затова трябва да си направиш - за да ги изчистиш тези артефакти. Астро камерите имат често такива пиксели. Моята ASI2600 има също, така че да не вземеш да се притесниш сега. Нормално е.
- топлите пиксели стават на линия, защото има drift при воденето и при стак на практика ти показва как е водила монтировката.
- полето ми изглежда супер, така че flattener-а си върши работата.
- моя AVX водеше при грешка 1,3, така че твоя е супер :)
- можеш ли да обясниш какво разбираш под повече брак - какви проблеми виждаш на кадрите, които си отхвърлил?
- аз лично не съм фен на DSS. Аз интегрирам следвайки ръчните стъпки в PI - личното ми мнение е, че дават много повече контрол и човек може да провери на всяка стъпка какво става и евентуално да намери някакъв проблем. Също така сам си избирам кои кадри да останат и кои да изхвърля. При DSS нещата стават автоматично и лесно ама като дойде време за по-сериозна задача и се дъни. Например с DSS не можеш да интегрираш файлове от различни системи, а за PI това не е проблем.

Ако наистина искаш да стане хубав кадър, моята препоръка е да отделиш време и да разгледаш кадрите, които си направил един по един.

Ето стъпките, които следвам за стак:
1/ Blink - правя първоначален преглед на кадрите и махам такива с проблеми - облаци или ако е духнал някой вятър и звездите са се омазали.
2/ ImageCalibration - калибрирам кадрите с Bias, Dark и Flat.
3/ CosmeticCorrection - това може само да премахне следите от топли пиксели ако човек не е използвал даркове или ако дарковете са стари и са се появили нови топли пиксели.
4/ Debayer - това е стъпка за цветна камера.
5/ SubframeSelector - с този процес правя анализ на Debayer-натите кадри. Всеки кадър се анализира от програмата и дава най-различна информация като - големина на звездите, ексцентрицитет, шум и т.н. За да работи трябва да въведеш резолюцията на пиксел на системата, e/ADU при кеото е снимала камерата и 14bit ADC. Последно измислиха едно SNR Weight - като универсален показател колко е добър даден кадър на база всички показатели. Последните ми кадри стаквам обикновено по кадъра с най-голям SNR Weight. Също така за избор на най-добър кадър ползвам и формулата 0,5*FWHM+0.5*Eccentricity - тук избирам кадъра с най-ниска стойност. Сметките ги правя в ексел. При сравнение на това колко е добър един кадър по формулата или чрез SNR Weight виждам, че стойностите са близки (при формулата се гледа най-ниската стойност, а при SNR Weight - най-високата).
6/ StarAlignment - след като съм избрал референтен кадър от предишната стъпка - подравнявам всички кадри по него със StarAlignment.
7/ Blink - тук установих, че човек като направи отново Blink на подравнените кадри, много лесно се виждат проблеми или облаци - неща, които не се виждат на първоначалния Blink. Ако намеря кадри, които не стават, ги махам от списъка за интеграция.
8/ ImageIntegration - с този процес се Stack-ват кадрите от точка 7/.

Относно твоите кадри - препоръките ми биха били:
- можеш да опиташ да снимаш при Gain 100. Тогава би трябвало да има още по-малко шум при запазване на почти същия DynamicRange.
- пусни един DynamicBackgroundExtractor или AutomaticBackgroundExtractror - за премахване на евентуални градиенти.
- пусни BackgroundNeutralization, ColorCalibration и PhotometricColorCalibration и след това SCNR за зелено - това трябва да оправи цветовете.
- за стреч - можеш да си свалиш EZ Proccessing Suite за PI - https://darkarchon.internet-box.ch:8443/ В него има EZ SoftStretch - дава добри резултати за разпъване на хистограмата.
- след това LocalHиstogramEqualization за да изпъкнат детаилите по облаците.
- след това CurvesTranformation - за засилване на цветовете.
- накрая можеш да пуснеш и един DarkStructureEnahnce скрипт, за да засили тъмните места по кадъра.

Ето тук има много ръководства за това как се правят нещата:
https://www.lightvortexastronomy.com/tutorials.html

Също следните добавки към PI са полезни при обработка:
- NoiseXtermnator - https://www.rc-astro.com/resources/NoiseXTerminator/
- StarXterminator - https://www.rc-astro.com/resources/StarXTerminator/

Нещата изглеждат много, но с времето се научават и стават интуитивни и лесни :)

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » чет юни 30, 2022 12:43

Привет
Снимката сама по себе си е доста добра, а имйки пред вид, че е едва втора-трета снимка, която правиш - направо е чудесна.

Щом имаш пиксинсайт, мисля, че точно DSS е излишен. Прави калибрацията и стакването с пиксинсайт. Тези червени линии идват от някаква обърквация с pixel rejection. Можеш да направиш изображението още малко по-контрастно - поиграй си.

Поздравления за резултата и труда.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Bobsun

Мнение от Bobsun » чет юни 30, 2022 14:28

Sektor написа:
чет юни 30, 2022 12:13
Здравей,

Поздравления за опита :) Получило се е супер. От града ли снимаш?

Ето моя опит със същата камера и същия филтър:
Изображение

Ето какво мога да дам като коментар/препоръки:
- зелените, сините и червените линии на кадъра се получават от "hot pixel" на камерата. Спокойно, тези пиксели не са страшни и се коригират с Dark кадри. Затова трябва да си направиш - за да ги изчистиш тези артефакти. Астро камерите имат често такива пиксели. Моята ASI2600 има също, така че да не вземеш да се притесниш сега. Нормално е.
- топлите пиксели стават на линия, защото има drift при воденето и при стак на практика ти показва как е водила монтировката.
- полето ми изглежда супер, така че flattener-а си върши работата.
- моя AVX водеше при грешка 1,3, така че твоя е супер :)
- можеш ли да обясниш какво разбираш под повече брак - какви проблеми виждаш на кадрите, които си отхвърлил?
- аз лично не съм фен на DSS. Аз интегрирам следвайки ръчните стъпки в PI - личното ми мнение е, че дават много повече контрол и човек може да провери на всяка стъпка какво става и евентуално да намери някакъв проблем. Също така сам си избирам кои кадри да останат и кои да изхвърля. При DSS нещата стават автоматично и лесно ама като дойде време за по-сериозна задача и се дъни. Например с DSS не можеш да интегрираш файлове от различни системи, а за PI това не е проблем.

Ако наистина искаш да стане хубав кадър, моята препоръка е да отделиш време и да разгледаш кадрите, които си направил един по един.

Ето стъпките, които следвам за стак:
1/ Blink - правя първоначален преглед на кадрите и махам такива с проблеми - облаци или ако е духнал някой вятър и звездите са се омазали.
2/ ImageCalibration - калибрирам кадрите с Bias, Dark и Flat.
3/ CosmeticCorrection - това може само да премахне следите от топли пиксели ако човек не е използвал даркове или ако дарковете са стари и са се появили нови топли пиксели.
4/ Debayer - това е стъпка за цветна камера.
5/ SubframeSelector - с този процес правя анализ на Debayer-натите кадри. Всеки кадър се анализира от програмата и дава най-различна информация като - големина на звездите, ексцентрицитет, шум и т.н. За да работи трябва да въведеш резолюцията на пиксел на системата, e/ADU при кеото е снимала камерата и 14bit ADC. Последно измислиха едно SNR Weight - като универсален показател колко е добър даден кадър на база всички показатели. Последните ми кадри стаквам обикновено по кадъра с най-голям SNR Weight. Също така за избор на най-добър кадър ползвам и формулата 0,5*FWHM+0.5*Eccentricity - тук избирам кадъра с най-ниска стойност. Сметките ги правя в ексел. При сравнение на това колко е добър един кадър по формулата или чрез SNR Weight виждам, че стойностите са близки (при формулата се гледа най-ниската стойност, а при SNR Weight - най-високата).
6/ StarAlignment - след като съм избрал референтен кадър от предишната стъпка - подравнявам всички кадри по него със StarAlignment.
7/ Blink - тук установих, че човек като направи отново Blink на подравнените кадри, много лесно се виждат проблеми или облаци - неща, които не се виждат на първоначалния Blink. Ако намеря кадри, които не стават, ги махам от списъка за интеграция.
8/ ImageIntegration - с този процес се Stack-ват кадрите от точка 7/.

Относно твоите кадри - препоръките ми биха били:
- можеш да опиташ да снимаш при Gain 100. Тогава би трябвало да има още по-малко шум при запазване на почти същия DynamicRange.
- пусни един DynamicBackgroundExtractor или AutomaticBackgroundExtractror - за премахване на евентуални градиенти.
- пусни BackgroundNeutralization, ColorCalibration и PhotometricColorCalibration и след това SCNR за зелено - това трябва да оправи цветовете.
- за стреч - можеш да си свалиш EZ Proccessing Suite за PI - https://darkarchon.internet-box.ch:8443/ В него има EZ SoftStretch - дава добри резултати за разпъване на хистограмата.
- след това LocalHиstogramEqualization за да изпъкнат детаилите по облаците.
- след това CurvesTranformation - за засилване на цветовете.
- накрая можеш да пуснеш и един DarkStructureEnahnce скрипт, за да засили тъмните места по кадъра.

Ето тук има много ръководства за това как се правят нещата:
https://www.lightvortexastronomy.com/tutorials.html

Също следните добавки към PI са полезни при обработка:
- NoiseXtermnator - https://www.rc-astro.com/resources/NoiseXTerminator/
- StarXterminator - https://www.rc-astro.com/resources/StarXTerminator/

Нещата изглеждат много, но с времето се научават и стават интуитивни и лесни :)

Поздрави,
Иван
Благодаря много за препоръките

Да, нимам физическата възможност да излизам извън града, така че за момента всички опити са от града.

Инструментите, които използвам са: Dynamic Backgroundedtraction, photometric colour calibration(този път не проработи) Стречвам с ez processing suite, scnr за премахване на зеленото по кадъра. Вече започвам по свободно да работя с инструментите. Ползвам multiscalelinear tranf, за шумо подрискане със стойносто, които видях в едно видео, за момента ми вършат добра работа, при интерес мога да ги чака по-късно, понеже не съм пред компютъра.

Не стаквам с пиксинсайт защото този процес отнема изключително дълго време- по цял ден за кадри натрупани за два-три дни. Затова още стаквам с ДСС. Доколкото разбирам повечето програми за астро не използват видеокартата, а основно процесор. Процесорът ми е I7-8700k на 5гигахерца 6-ядра 12-нишки.

Поздрави,

Богдан
Техника:

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет юни 30, 2022 15:10

Здравей пак,

Процесорът ти е ок според мен. Сравнително нов е. Аз до скоро работех на 3770К @4.2Ghz и не се оплаквах :) Там максималното време за интеграция в програмата мисля, че ми е било час или два часа, но не цял ден. Говоря за кадрите ми на Андромеда - 48 часа.

За PI ти трябва бърз хард. Ако работиш с обикновен хард диск е тегаво - там четеш и пишеш с 50-75 мегабайта в секунда. Ама ако му се задръсти кеша и започне да пише с по-бавна скорост, става страшно. Много време се губи в четене и записване на файлове, а те след Debayer стават големи. Опитай да работиш на SSD ако имаш възможност. Със сигурност ще се забързат нещата.

Питах от къде снимаш, за да ти препоръчам DBE, но ти си го ползваш.

PI може да се нагласи да работи с видеокартата в StarNet, където работи много бавно на процесора.

Поздрави,
Иван

Bobsun

Мнение от Bobsun » чет юни 30, 2022 17:58

b_kassabov написа:
чет юни 30, 2022 12:43
Привет
Снимката сама по себе си е доста добра, а имйки пред вид, че е едва втора-трета снимка, която правиш - направо е чудесна.

Щом имаш пиксинсайт, мисля, че точно DSS е излишен. Прави калибрацията и стакването с пиксинсайт. Тези червени линии идват от някаква обърквация с pixel rejection. Можеш да направиш изображението още малко по-контрастно - поиграй си.

Поздравления за резултата и труда.
Ще си поиграя повече с обработката на моя “телевизор” ми изглеждаше добре saturate-ната. Сега като се загледам на тела имам какво още да се извади.
Техника:

Bobsun

Мнение от Bobsun » чет юни 30, 2022 18:35

Sektor написа:
чет юни 30, 2022 15:10
Здравей пак,

Процесорът ти е ок според мен. Сравнително нов е. Аз до скоро работех на 3770К @4.2Ghz и не се оплаквах :) Там максималното време за интеграция в програмата мисля, че ми е било час или два часа, но не цял ден. Говоря за кадрите ми на Андромеда - 48 часа.

За PI ти трябва бърз хард. Ако работиш с обикновен хард диск е тегаво - там четеш и пишеш с 50-75 мегабайта в секунда. Ама ако му се задръсти кеша и започне да пише с по-бавна скорост, става страшно. Много време се губи в четене и записване на файлове, а те след Debayer стават големи. Опитай да работиш на SSD ако имаш възможност. Със сигурност ще се забързат нещата.

PI може да се нагласи да работи с видеокартата в StarNet, където работи много бавно на процесора.

Поздрави,
Иван
Обработвам изцяло от SSD. Преди няколко дни ми се наложи да преинсталирам компютъра, та ще направя един тестов стак да видим какво ще стане.
Техника:

Bobsun

Мнение от Bobsun » чет юни 30, 2022 19:03

Bobsun написа:
чет юни 30, 2022 18:35
Sektor написа:
чет юни 30, 2022 15:10
Здравей пак,

Поздрави,
Иван
Обработвам изцяло от SSD. Преди няколко дни ми се наложи да преинсталирам компютъра, та ще направя един тестов стак да видим какво ще стане.
Доста бързо се справи. Не знам преди от какво е било това забавяне....
Ще направя още тестове и ще пише какво е станало, ако някой друг има проблем с бавно стакване

Поздрави
Прикачени файлове
Untitled.png
Техника:

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет юни 30, 2022 19:12

Супер :)

Bobsun

Мнение от Bobsun » чет юли 07, 2022 09:38

Здравейте,

Добавих още няколко часа към сърцето и душата и след няколко дни мъчене със стакване нещата се получиха.
Прикачам starless и starful снимки. При връщането на звездите с Pixelmath се получават звезди с особено качество, но не се усетих навреме първо да запазя starful версията. Дори с кофти звезди съм по-голям фен на звездната снимка.

Технически данни:
Техниката от подписа
Снимано в 3 нощи:
Ден 1 5мин кадри исо 0 офсет 0
Ден 2 5мин кадри исо 101 офсет 70(Звездите с тази конфигурация ми изглеждат oversaturated)
ден 3 3мин кадри исо 101 офсет 70
-10 градуса сензор
Без калибрационни кадри
Стакнато и обработено в Pixinsight

Поздрави,
Богдан
Прикачени файлове
Starless_HN_8H.jpg
Starful_HN_8H.jpg
Техника:

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет юли 07, 2022 10:09

Браво.

Добре се е получило.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

SNR G65.3+5.7

Мнение от Sektor » чет юли 28, 2022 23:36

Уау, стакнах кадрите и какво се оказа? Натрупал съм 66 часа матрял! Това е най-големия ми проект до сега. Ето какво се получи:

Изображение

Снимката е мозайка от 4 кадъра. Снимал съм общо 12 вечери или по 3 вечери на кадър.

Обработката беше тежка. Зашиването на всеки канал по отделно ми отне по минимум час. Обектът е на фона на Млечния Път и е пълно със звезди. Добре, че е StarNet, че иначе няма обработване това чудо.

Резолюцията стана 11273x7665. Мозайката я планирах и реализирах с помощта на NINA. За да хвана обекта трябваше да сложа камерата на 135 градуса. Нагласих я веднъж и в продължение на месец не съм я свалял от телескопа - прибирах и изнасях целия телескоп, за да не ми се размести полето :)

Ето и по-интересните части на мъгела по отделно.

Изображение

Изображение

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15
Контакти:

Мнение от n_antonov » пет юли 29, 2022 09:44

Голям си, Секторе! =D>
Телескоп: TS-PHOTON 6" F4 Advanced Newton, камера ASI ZWO 183MC Pro.
Гидиране: 50 mm Helical Guidescope, ASI ZWO 290MC, PHD2 Guiding.
Монтировка: EQ5, Enhanced Dual Axis Handset with autoguider input with motors.
Софтуер: APT, DeepSky Stacker, Siril, GIMP, Autostakkert, Affinity Photo.
Филтри: Baader NEODYMIUM (Skyglow & Moon), Optolong L-eNhance.

https://astroblognikola.blogspot.com
https://telescopius.com/profile/n_antonov

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет юли 29, 2022 12:16

Просто чудесно! =D>

Отговори
  • Подобни теми