Начинаеща екипировка/обектив

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

alexveni
Регистриран: пет юни 17, 2022 13:19

Начинаеща екипировка/обектив

Мнение от alexveni » пет юни 17, 2022 13:36

Здравейте на всички,
От няколко месеца насам се каня да започна това хоби и по някаква голяма случайност попаднах на този форум и честно казано съм изненадан колко много ентузиасти има в БГ. Та след месеци четене и гледане на видеа съм на мнението да започна с доста базова екипировка и да видя дали ще ми допадне и хобито и дале ще се справям с него с цялата обработка. Друг голям минус който ме лимитира е че съм в Холандия и около мен няма зона която да е под бортъл 8 (поне за сега не съм намерил).
Но въпреки това често се прибирам в БГ и там съм в района на Асеновград и селата, където е предимно бортъл 2-3 което е доста по приемливо, и ми е голям мерак да снимам от там :D.

Та относно екипировка вече имам един никон д3300 и съм на път да си поръчам трипода на Sky Adventurer заедно с техния стартракър sky adventurer 2i който също доста хвалят и остава обектив за който си нямам и представа. Та има ли хора които снимат с никон и какви обективи ползват и могат да ми препоръчат ? Като цяло обмислям един 50мм и един 85 или 135мм, като 50мм да ползвам за Млечния Път за 85 или 135мм за по ярки обекти(и по лесни доколкото четох) като Плеядите, Андромеда и някои летни мъглявини. Но където и да съм питал и чел досега не мога да намеря препоръки за конкретни обективи в тези мм освен на бранда Samyang. Та ако някой има опит ще съм благодарен да сподели. Благодаря ви от сега и clear skies :)

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Re: Начинаеща екипировка/обектив

Мнение от fishburn » пет юни 17, 2022 17:21

Привет и добре дошъл може сигма арт серията е вашия обектив давам и конкретен пример от астробина.Винаги можете да сравните всеки обектив в астробин.
https://www.astrobin.com/e8nybt/0/
От същата серия може и 50мм
Поздрави Николай😉

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » пет юни 17, 2022 17:24

Монтировка ако ви се носи тази
viewtopic.php?f=10&t=9048
Е много добра опция и има повече капацитет от посочената от вас😉

alexveni

Мнение от alexveni » нед юни 19, 2022 17:32

Здравей Николай,

Благодаря за отговора, този на сигма не го бях чувал. Но гледам и той е със впечатляваща цена та дори повече от Samyanga :D Така че ще помисля! А относно монтировката, "проблема" с EQ mounts е че не мога да си ги събера сигурно в малките куфари докато пътувам ту към БГ ту към Холандия!

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » нед юни 19, 2022 21:26

Ако сигмата не са в бюджета помисли за таир 3s ,той е добър вариант и има доста колеги които са направили прилични снимки с него .Ако обаче искаш светлосила самянга и сигма арт са обективите макар и да са повече финанси .Монтировката която ви препоръчах не е толкова обемна.От Холандия къде снимате има ли достатъчно тъмни места.Поздрави

Потребителски аватар
xenomorph
Регистриран: нед фев 19, 2012 20:03

Мнение от xenomorph » пон юни 20, 2022 08:29

Здравей,

Приветствам идеята ти за Star Adventurer + Samyang 135mm.
С колкото повече милиметри си, толкова по-надълбоко ще снимаш, а благодарение на светлосилата от f/2.0 за 2-3 часа може да направиш чудеса.
Млечен път снимам предимно със Samyang 14mm f/2.8.
Samyang 24mm f/1.4 предляга повече светлосила и детайл, но с него трябва да правя панорами и разправията с пост обработката става по-голяма.
Като цяло лош Samyang няма. Аз съм може би най-големият им фен във форума. :D
Имам ръчнофокусни: Samyang 135mm f/2.0, Samyang 24mm f/1.4, Samyang 14mm f/2.8, Samyang 8mm f/2.8 и съм доволен от всички!

Предложението на Ники за Таир 3С също е добро.
Два пъти съм снимал по-сериозно с този обектив и съм доволен.
Изображение
Изображение

Недостатъкът му е, че на f/4.5 има прекалено много хроматична аберация и трбва да го затвориш поне с две бленди.
Тогава освен, че става "по-тромав", по-ярките звезди ще заприличат на таралежи заради 16 ламелната бленда. Това се лекува с поставяне на диафрагма, вместо да използваш ламелите, както е и в моят случай (f/6.7).

Sigma ART серията са страхотни обективи. Мечтая си, някой ден да имам Sigma ART 14mm f/1.8, но цената му е 3000 лв. ... #-o

Поздрави!
Иван
"Light Up the Darkness"
Mount: iOptron SmartEQ Pro+Goto | Sky-Watcher Star Adventurer
Telescope: TecnoSky AG70 Petzval Quadruplet Astrograph 70/350mm f/4.9
Guiding: Orion Mini 50mm Guide Scope | Sky-Watcher SynGuider II
Camera: Canon EOS 6D (Astro-Modified) | Sony α7S
Lenses: TAIR 3S 300mm f/6.7 | Samyang 135mm f/2.0 | Samyang 24mm f/1.4
Samyang 14mm f/2.8 | Samyang 8mm f/2.8

Галерия: https://telescopius.com/profile/vanka_ta

alexveni

Мнение от alexveni » вт юни 21, 2022 13:25

Здравей Иван,

Първо - прекрасни снимки, предполагам са с 135мм, надявам се в близкото бъдеще и аз да се хваля с такива (а сега видях че всъщност са с таира 300мм, което е още повече уау).

Второ, наистина от 2 месеца сигурно чета по сериозно по темата и съм останал с мнението че за всеки потенциален начинаещ, стъпките с sky adventurer 2i и samyang 135mm са едно доста добро начало за хобито и в последствие всеки сам да си прецени дали това хоби е за тях. Та за момента мисля да направо следното. Оказа се че освен Никон, имам и един Канон д60 + канон 50мм f/1.8 + канон 18-135mm f/3.5-5.6 обективи. В последствие поръчах един обектив, rollei c5i, който хем изглежда стабилен хем държи доста КГ. За сега мисля с тези неща да направя най простите star trails снимки и потенциално няколко опита на Млечният Път с 50мм. След това следва поръчката на star adventurer и с него и по големия обектив ще пробвам пак, и вече като намеря и samyanga 135mm ще поръчам и него и ще се отдам както се вика на снимането :D . Мисля че това е доста добро начало и до някъде бюджетно за начинаещ астрофотограф. А и samyang 14mm бих си взел точно за млечния път, гледам правилни уникални снимки, но първо 135мм че да правя DSO's :D. Относно сигмите разгледах ги и да наистина са си цифра дори спрямо samyanga :d

След това ако наистина ми хареса хобито съм гледал и чел че този сетъп може да държи дори и някой друг телескоп вместо обектива от сорта на Radian 61 или Redcat 51 (сигурно има и други като дойде времето ще му чета).

Та ако някой има друго виждане нека сподели, но за сега мисля да следвам тези стъпки. Благодаря ви и на двамата за мнението и помощта :)

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт юни 21, 2022 17:24

Привет.

Когато взимаш обектив, внимавай- водещото не е фокусното разстояние или даже светлосилата. При тъмния фон на небето, най- ясно си личат аберациите, особено комата боде очите - много дразнещо е да виждаш комети по снимката вместо звезди. Т.е. гледай обективът да е подходящ за целта, а не да се подвеждаш само по фокусното и светлосилата. Да, много блазни f/1,4, ама после като видиш резултата и си скубеш косИте. Или затваряш блендата до f/4, за да понамалиш ефекта. Което съсипва цялата идея, нали? По принцип имай ВНАпредвид, че рядко ще уцелиш обектив, с който да снимаш на максималната му бленда. В това отношение сериите на Самянг ужким са добри, но все пак не се предоверявай.

Според мен под 135 мм фокусно вче не говорим за снимане на дълбоко небе. не че Млечният Път, сниман с 18-24 мм не е интересен. Снимки на хижа, човек, палатка и т.н и зад тях Млечен път са ефектни...но еднообразни. Виж, със 135 мм, тракер, търпение и модифициран фотоапарат, можеш да натвориш наистина сериозни неща. Без кой знае какви претенции за техника.

За мен лично, РедКат е малко прехвален. Тъкмо щях да давам примери за разтеглени звазди и храматични аберации...и не намерих :D. Може да си въобръзявам...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » вт юни 21, 2022 19:47

И мойте пет стинки по темата…
С обектив се снима , щото няма телескоп. Имам една камара “аналогови” 50,85,135,200 мм, и цайсове и токини, до всякакви хубавини правени по японските години. За да се снима с обектив си трябва поне APS-C матрица, това значи в най добрия случай Модифициран Канон или Никон. А имаш ли астро камера няма да се занимаваш с обективи. С обектива е компромис и той не е направен за тая цел. Говоря за аналоговите.
Аскар имат и 135мм и 200 мм астро “обективи” ама там цената е като на телескоп, та както и да го гледаш без пари няма да минеш. На 80% съм сигурен, че калпава техника ще откаже човек бързо, ако се запалиш в един момент пак ще купиш техника за много пари ще си се усетил, че си хвърлил първоначално едни пари за нема нищо…

Успех в хобито, отнемащо пари като черна дупка със скороста на светлината!
:wink:
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Omegon Pro APO AP 76/342/F4.5 ED Triplet
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras: ASI 120MM Mini, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Filters: Astronomik Luminanz L-2 2" UV-IR , Astronomik UHC
Focuser :ZWO EAF 5v
Automation: ASIAir Plus
Apple iMac 13,1 A1418, iPad A1893
"Най-големият враг за знанието не е невежеството, а илюзията за знание...."
Стивън Хокинг
“Необикновените твърдения изискват необикновени доказателства”.

alexveni

Мнение от alexveni » ср юни 22, 2022 00:40

Привет и на другите гурута в сферата и благодаря за поредните мнения! Информацията за обектива наистина ще я преобмисля, но като изцяло начинаещ ползвам мнението и опита на другите, снимки с дадения обектив по сайтовете и така нататък. Ясно ми е че чак над 85/135мм става вече DSO синмането, но мисля че започването с 14 до 50 и Млечния път си е начало. Все пак 50% от снимането е и обработката, в която нямам никакъв опит. Относно РедКата аз го метнах ей така като потенциален ъпгрейд в "близкото бъдеще", мисля че 135мм може да ме забавлява поне половин година и чак тогава да се мисли и чете и разучава за телескоп.

Относно факта че с обектив се снима щото няма телескоп, съгласен съм. Но друго нещо което не съм споменал е че всички тея обективи и тн ще бъдат в полза и в други хобита я мои я на приятелката :). Та освен тракъра, парите които те първа ще дам не са чак за нищо. А и пак, доста хора вадят добри снимки с тез обективи. В същото време, Тишов какво бихте препоръчали Вие като начало ? Предполагам нещо с EQto моунт и телескоп и тн ? А за коментара с парите и черната дупка, те първа ще го разбера явно хаха

Благодаря ви отново и приятно снимане на всички!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение