Снимки на Хъбъл - Remix

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
Stardust
Регистриран: съб окт 26, 2019 22:33

Re: Снимки на Хъбъл - Remix

Мнение от Stardust » ср дек 15, 2021 23:02

Адмирации.
Гледал съм изображения на Хъбъл но тези, които ти си обработил са впечатляващи.
Информацията, която си дал за всеки от обеките също е много полезна.
Това, което си показал е едно пътуване в пространство - времето, предизвикващо полет на фантазията към необятни светове пълни със звезди, планети и много много живот и разумни същества.
Само пространството ни разделя засега да направим контакт с тях .
Дано това стане в рамките на нашия живот.
Едно е сигурно.
Ще осъществим контакт. Рано или късно.
По интересното е:
Какво ще последва след това.
Дано "Те" не са като нашествениците на "Новият свят - Америките".
Резултатът бе - изчезване на една цяла цивилизация - Индианците.
Mount: iOptron IEQ30 Pro GEM
Telescope: TS Optics Telescope N 203/800 Photon,
TS-Optics 8" Ritchey-Chrtien Pro 8" / 203 mm - focal length 1624 mm - focal ratio f/8
Camera: ZWO ASI 294MC PRO
Guiding camera: T7 Astronomical Camera High Sensitivity copy of ZWO ASI 120
Guiding scope:Guide Finder scope "SEELANG"" 60x240mm with 1,25" Double Helical focuser.
Coma corrector: TS-Optics NEWTON Koma Korrektor 0.95x Maxfield 3-Element - 2"
Filters: L-Ehnance Optolong
Focuser : Motofocuser "myFP2ESP" by Robert Brown

damyan_rm
Регистриран: пет окт 02, 2020 12:24

Мнение от damyan_rm » чет дек 16, 2021 07:35

И от мен поздрави за темата Тишо ... много хубави са станали ...

Вчера полюбопитствах и се разрових из сайта на Hubble Legacy Archive - свалих две изображения на ic434 в IR

Това е резултата, стречнах в Сирил, а обработката си е класически биколор в ПС.
Само се опитах да изкарам повечко детайли във фона (да не е черен) а и кончето да си има "оченце" :-)

SW Evostar 80ED + 0.8x reducer/flattener, SW finderscope, TS RC6+CCD47
ES iEXOS-100, Optolong 2" L-extreme+36mm LRGB, 36mm Antlia 3nm HaSiiOiii
Altair 269c/Canon 50D(stock)+ZWO Asi120mm + Аси2600мм
Изображение

Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » чет дек 16, 2021 09:06

damyan_rm написа:
чет дек 16, 2021 07:35
И от мен поздрави за темата Тишо ... много хубави са станали ...

Вчера полюбопитствах и се разрових из сайта на Hubble Legacy Archive - свалих две изображения на ic434 в IR

Това е резултата, стречнах в Сирил, а обработката си е класически биколор в ПС.
Само се опитах да изкарам повечко детайли във фона (да не е черен) а и кончето да си има "оченце" :-)

Супер е!
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
https://telescopius.com/profile/lkrustev
Astrobin sucks!
... да го духат всички тесногръди сноби!

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » чет дек 16, 2021 12:21

Благодаря на всички!
Когато не може да се снима, с това се занимавам щото иначе се губи тренинг.
А Pi е програма която се забравя лесно ако не я пипаш един два месеца.
Всеки може, да си дръпне файловете и да се пробва, темата не е само за мен!

Поздрави!
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, ASI 120MM Mini, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters: Baader UV/IR Cut / L, Astronomik UHC
Focuser :ZWO EAF 5v
Automation: ASIAir Plus (в очакване)
Apple iMac 13,1 A1418
"Най-големият враг за знанието не е невежеството, а илюзията за знание...."
Стивън Хокинг

Изображение

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » чет дек 16, 2021 14:38

М16 - Pillars of Creation

Изображение

Стълбовете на сътворението в мъглявината Орел. Това изображение показва стълбовете така, както се виждат във видима светлина, улавящи многоцветното сияние на газови облаци, тънки ивици от тъмен космически прах и ръждивите слонски хоботи на известните стълбове на мъглявината.
Прахът и газът в стълбовете са изгорени от интензивната радиация от млади звезди и ерозирани от силни ветрове от масивни близки звезди. С тези нови изображения идват по-добър контраст и по-ясен изглед за астрономите, за да проучат как структурата на стълбовете се променя с течение на времето.

https://drive.google.com/file/d/1JCYpUc ... sp=sharing

Поздрави!
Тишо.
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, ASI 120MM Mini, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Apple iMac 13,1 A1418
Стивън Хокинг

Изображение

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » чет дек 16, 2021 15:16

Бравоооо ... добре, че ти казах да го изсветлиш малко :lol: ... присмял се хърбел на щърбел :lol:
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
Astrobin sucks!

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пет дек 17, 2021 12:20

Още един прочит на данните за NGC6302-Butterfly Nebula

Свалих комбинираното изображение color_hst_11504_01_wfc3_uvis_f658n_f656n_f502n_sci.fits(528мб)
Сплитнах каналите в Сирил, стречнах всеки поотделно и ги експортнах до 16бит тиф.

Последваща обработка в ПС където рекомбинирах обратно, после опитах се да свия динамиката с Sh/Hi за да излезе детайл и в ядрото, ама не се справих много добре - може още да излезе. После малко занимавка с цветовете, като и шумоподсискане също и локален стреч.

Занимавах се около час и половина и както Тишо сподели по-горе, доста си е шумен материала.

(едит: добавих малко детайл в центъра на мъгела)
предишния вариянт е тук: https://drive.google.com/file/d/14g_UQp ... sp=sharing
Последна промяна от damyan_rm на пет дек 17, 2021 13:25, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » пет дек 17, 2021 12:56

Аз свалям директно моно файловете, щото има случай комбинираните изображения да не са подредени.
От друга страна, много често някой цвят не мога да го стречна както трябва.Шум да искаш в тия изображения, имам чувството, че наште камери шумят доста по малко. Но да не забравяме, че това е техника 90 години, а и е научна все пак не за снимки.
А Сирил я пробвах и чесно казано, ми се видя доста недодялана и неудобна за работа.
Мое мнение, просто не ми допадна а колко върши работа не знам!
Пробвах я на Виндоуска машина, може да я пробвам на Мака и мисля ще е по добре...
Apple iMac 13,1 A1418
Стивън Хокинг

Изображение

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пет дек 17, 2021 13:32

tishovsx написа:
пет дек 17, 2021 12:56
Аз свалям директно моно файловете, щото има случай комбинираните изображения да не са подредени.
От друга страна, много често някой цвят не мога да го стречна както трябва.Шум да искаш в тия изображения, имам чувството, че наште камери шумят доста по малко. Но да не забравяме, че това е техника 90 години, а и е научна все пак не за снимки.
А Сирил я пробвах и чесно казано, ми се видя доста недодялана и неудобна за работа.
Мое мнение, просто не ми допадна а колко върши работа не знам!
Пробвах я на Виндоуска машина, може да я пробвам на Мака и мисля ще е по добре...
Тишо, пробвах и с моно кадрите на "пеперудката" (всеки по 700мб) ама са някакви с много повече данни и нещо не се отваряха в Сирил.
С комбинирания цветен файл услях да се оправя някак.

Да доста куца е Сирил, ама за без пари толкова ... но пък ми върши прилична работа - като и хванеш чалъма. Някой ден ако се добера до копие на PI ще я пробвам и нея - за сега ми идва скъпо ... пък и те моите кадри са едни - незнам дали си заслужава чак толкова да инвестирам ...
Изображение

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » пет дек 17, 2021 13:35

damyan_rm написа:
пет дек 17, 2021 13:32
Някой ден ако се добера до копие на PI ще я пробвам и нея - за сега ми идва скъпо ...
Здравей,

За PI можеш да изискаш лиценз и ти изпращат "trial" за един месец. Всички функционалности работят и можеш да го пробваш. Става от страницата.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » пон дек 20, 2021 10:44

M57-Ring Nebula

Изображение

М57, или мъглявината Пръстен, е планетарна мъглявина, светещи останки от подобна на слънцето звезда. Малката бяла точка в центъра на мъглявината е горещото ядро ​​на звездата, наречено бяло джудже.
Открита от френския астроном Антоан Даркие дьо Пелепуа през 1779 г., мъглявината Пръстен има видима величина от 8,8 и може да бъде забелязана с телескопи със среден размер.
Това изображение на M57 е оцветено, за да илюстрира химическия състав на мъглявината. Наситеният син цвят в центъра представлява хелий, светлосиният цвят на вътрешния пръстен е сиянието на водород и кислород, а червеникавият цвят на външния пръстен е от азот и сяра.
Хъбъл е използвал седем филтъра, F469N (He II), F487N (H-beta), F502N ([O III]), F645N (continuum), F656N (H-alpha), F658N ([N II]), and F673N ([S II]), отели ми се вола докато ги напасна всичките и мисля, че не се справих както трябва, но толкова си мога!
Благодаря и на Кръстев, че се включи с финалните изчиствания на артефакти със фотошоп.

Поздрави!
Тишо.
Apple iMac 13,1 A1418
Стивън Хокинг

Изображение

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт дек 21, 2021 08:58

Още един обект обработен от мен - Bubble Nebula (NGC 7635)

Звездата формираща тази мъглявина (BD+60 2522) е 45 пъти по масивна от слънцето. Газ от звездата, който е нагрят толкова много, че се отделя в пространството като звезден вятър се движи със скорост от 6.5 милиона км/ч и увлича междузвездния газ формирайки външния пръстен на мъглявината. Там където фронта на този поток се среща с по-плътните и студени облаци прах, скоростта му пада, затова и пръстена е несиметричен спрямо формиращата го звезда.

Снимано е 25 и 26 Февруари 2016, обща експозиция 3.5 часа.
Credits:
Data were provided by the HST proposal 14471
taken by the Hubble Heritage Team: Z. Levay, R. Avila, C. Christian, L. Frattare, J. Green, J. Mack, C. Martlin, S. Meyett, M. Mutchler, and S. Porter (STScI/AURA), and K. Noll (NASA/GSFC).
Изображението е съставно (като всяко е мозайка от 4 пана на филтър, общо 3 филтъра) като отделните кадри са снимани с WFC3/UVIS.
Три филтъра са използвани за да се хванат детайли от различни дължини на вълните.

Цветовете избрани за отделните филтри са - Синьо: F502N ([O III]) Зелено: F656N (H-alpha) Червено: F658N ([N II])

Bubble Nebula е с размер около 7 св.г. и се намира на 7,100 св.г. от Земята в Касиопея.

Обекта е бил избран за да се отзнаменува 26-та годишнина от изстрелването на телескопа в орбита.

И малко подробности по обработката, свалих 4 композитни кадъра (РГБ) където бяха суровите данни от всеки от филтрите. Сплитнах всеки от кадрите в Сирил. Стречнах всеки от кадрите от 1 канал по един и същи начин. Стичването на моно мазайките направих в ПС (на ръка като завъртях всеки на 35 градуса ccw). После ги напаснах и кропнах, сложих отделните моно кадри в суответните цветни канали в RGB, използвайки оригиналната схема (Nii Ha Oiii). Останалото са си нормалните неща по обработка. Ама нещо не можах да изчистя много добре шума както и някои от артефактите по кадрите ...
Последна промяна от damyan_rm на вт дек 21, 2021 13:42, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт дек 21, 2021 10:41

damyan_rm написа:
вт дек 21, 2021 08:58
Още един обект обработен от мен - Bubble Nebula (NGC 7635)

Звездата формираща тази мъглявина (BD+60 2522) е 45 пъти по масивна от слънцето. Газ от звездата, който е нагрят толкова много, че се отделя в пространството като звезден вятър се движи със скорост от 6.5 милиона км/ч и увлича междузвездния газ формирайки външния пръстен на мъглявината. Там където фронта на този поток се среща с по-плътните и студени облаци прах, скоростта му пада, затова и пръстена е несиметричен спрямо формиращата го звезда.

Снимано е 25 и 26 Февруари 2016, обща експозиция 3.5 часа.
Credits:
Data were provided by the HST proposal 14471
taken by the Hubble Heritage Team: Z. Levay, R. Avila, C. Christian, L. Frattare, J. Green, J. Mack, C. Martlin, S. Meyett, M. Mutchler, and S. Porter (STScI/AURA), and K. Noll (NASA/GSFC).
Изображението е съставно (като всяко е мозайка от 4 пана на филтър, общо 3 филтъра) като отделните кадри са снимани с WFC3/UVIS.
Три филтъра са използвани за да се хванат детайли от различни дължини на вълните.

Цветовете избрани за отделните филтри са - Синьо: F502N ([O III]) Зелено: F656N (H-alpha) Червено: F658N ([N II])

Bubble Nebula е с размер около 7 св.г. и се намира на 7,100 св.г. от Земята в Касиопея.

Обекта е бил избран за да се отзнаменува 26-та годишнина от изстрелването на телескопа в орбита.

И малко подробности по обработката, свалих 4 композитни кадъра (РГБ) където бяха суровите данни от всеки от филтрите. Сплитнах всеки от кадрите в Сирил. Стречнах всеки от кадрите от 1 канал по един и същи начин. Стичването на моно мазайките направих в ПС (на ръка като завъртях всеки на 35 градуса ccw). После ги напаснах и кропнах, сложих отделние в цветно RGB, използвайки оригиналната схема (Nii Ha Oiii). Останалото са си нормалните неща по обработка. Ама нещо не можах да изчистя много добре шума както и някои от артефактите по кадрите ...
Добра работа - супер е!
Astrobin sucks!

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт дек 21, 2021 19:08

Стана ми интересно и направих още един опит (като за последно) с материала на Bubble Nebula (NGC 7635) от по-горе, като идеята бе да докарам някак, малко "по-реални" цветове на обекта ...

Схемата е HaNiiOiii като при обработката, зеления канал (Nii), първо го разхвърлях до почти червено с миксера, а после си поиграх и със Selective Color и другите подобни инструменти в PS да го докарам цветово "на усет":

Изображение

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср яну 05, 2022 10:57

Нещо позатихна активността по темата...

... още една моя обработка

Twin Jet nebula PN M2-9

Открита е от Рудолф Минковски през 1947.
Намира се в съзвездие Змиеносец на около 2100 св.г, радиус 0.7 св.г, ъглов размер 115"х18" (според wikipedia)
pn-m2-9-673-658-502.jpg
PN M2-9 на базата на (F673N, F658N и F502N)
Кратко резюме, събрано от други източници:
Планетарните мъглявини се образуват когато застаряваща звезда с малка маса, близка до тази на Слънцето, достигне крайните фази от развитието си. Звездата първо започва да се разширява превръщайки се в червен гигант, преди да изхвърли газовете си от хелиосферата в пространството. Когато звездата започва да се свива за да се преобразува в бяло джудже, изхвърлния метериал бавно се компресира и отдалечава навън под налагането от звездния вятър.

Обаче PN M2-9 не е обикновенна, тя е образувана от двойна звездна система където (предполагаемо) масите на двойката са близки (по-малката е с около 0.6-1.0, а по-голямата с 1.0-1.4 от тази на Слънцето). По-голямата звезда е изхвърлила хелосферата си, а по малката, доста по-напред в еволюцията си, е вече бяло джудже. Формата на мъглявината е несиметрична поради взаимодействието на двете звезди с изхвърлената материя. Образувала се е преди около 1200г.

Бележки по обработката:
... с две думи - "разказа ми се играта"

Първо, материала който намерих търсейки в архива по име се оказа с доста малка резолюция, бяха мозайки които имаха артефакти по краищата на отделните кадри от които бяха сглобени, и настана едно чистене, но пък в плюс, имаше данни снимани с 6 различни филтъра.
Първия ми опит за обработка беше с тях - резултата отчайващ.

След това потърсих пак, по координати и околност, и попаднах на кадър заснет със STIS инструмента (спектрограф), но пък сниман с допълнителен филтър F673N, оказа се с по-добра резолюция, но пък в минус, беше пълен с дефекти от космически лъчи.
Настана едно продължително корегиране в ПС ... отне ми над 2ч, въпреки сравнително малкия размер, може и да съм затрил някоя и друга звезда (с извинение). Ако все пак, някой реши да го потърси - да ползва търсене по ключова дума: o6kpm8phq, и да гледа на последната страница от резултатите...

Та изчистения кадър от F673N ползвах както за червен канал така и за луминанс. От останалите дето имах и бяха с по-малка резолюция, избрах два, този от F658N за зелен, а от F502N за син.
Преоразмерих ги, после ги завъртях и ги напаснах по F673N на ръка. Рекомбинирах в РГБ и си поиграх с цветовете.

Получи се нещо, но е по-скоро артистична интерпретация отколкото нещо особенно смислено.
Изображение

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » пет яну 14, 2022 15:49

PILLARS IN THE MONKEY HEAD NEBULA
NGC 2174
Изображение

Мъглявината Маймунска глава е регион на раждането на звезда, разположен на 6400 светлинни години от нас. Известен е още като NGC 2174 и Sharpless Sh2-252. През 2014 г. астрономи, използващи мощната инфрачервена визия на Хъбъл, изобразиха малка част от мъглявината в областта на „окото“ на маймуната.

Мъглявината се състои предимно от водороден газ. Облакът е изваян от ултравиолетова светлина, издълбана в хладния водороден газ и прах. Тъй като междузвездните прахови частици се затоплят от излъчването на звездите в центъра на мъглявината, те се нагряват и започват да светят в инфрачервени дължини на вълната.
-----------
Това е снимано в IR, само си представям как JW ще снима....

Поздрави!
Тишо.
Apple iMac 13,1 A1418
Стивън Хокинг

Изображение

Потребителски аватар
tishovsx

Мнение от tishovsx » съб яну 15, 2022 10:47

S106, Sh2-106, Sharpless 2-106
Звездообразуващ регион

Изображение

Съзвездие Лебед, на около 2000 светлинни години от нас.

Масивна млада звезда IRS 4 (Инфрачервен източник 4) е отговорна за яростната активност, която виждаме в мъглявината. Два дяла от супер горещ газ, светещи в синьо на това изображение, се простират навън от централната звезда. Този горещ газ създава "крилата" на нашия ангел.

Пръстен от прах и газ, обикалящ около звездата, действа като колан, стягайки разширяващата се мъглявина във форма на "пясъчен часовник". Рязката разделителна способност на Хъбъл разкрива вълни и ръбове в газа, докато взаимодейства с по-хладната междузвездна среда.

Мрачно червени вени обграждат синьото излъчване от мъглявината. Слабата светлина, излъчвана от централната звезда, се отразява от малки прахови частици. Това осветява околната среда около звездата, показвайки по-тъмни нишки от прах, увиващи се под сините дялове.

Хъбъл е снимал меко казано хаотично, успях да извада два файла в IR, та това е Би-колор изображение.

Поздрави!
Тишо.
Apple iMac 13,1 A1418
Стивън Хокинг

Изображение

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт яну 18, 2022 15:07

NGC5195

За да не замира хубавата тема, представям ви обработка на още един популярен обект:

поглед от близо към NGC5195

Неразделна част от М51. За да не ви мъча с неподходящи цитати от външни източници, повече информация за обекта може да се намери, примерно, на следния линк:
https://www.nasa.gov/mission_pages/chan ... -5195.html

Използвани са кадри със следните филтри: F814 за червен, F555 за зелен и F435 за син канал - избора ми беше малко по-нетрадиционен, оттам и синкавия оттенък в крайния резултат, най-вече заради по-слабата яркост в данните от F814 филтъра.

Ползвах и една нова за мен програма - Fitsliberator, с която наравих първоначалния стреч за отделните канали, после рекомбинирах в PS като доста си опростих и изчистих начина ми на работа с монохромни кадри. Ползвал съм отделни групи за всеки от цветните канали както и конверсия на суровите данни към Smart objects, за по-опростена работа и (ако се налага) корекция директно в отделните канали. Приложил съм съвсем леко изостряне и никакво шумоподтискане, накрая завъртях и кропнах както ми хареса...

и още нещо ...

понеже много ми хареса избора на tishovsx от горния пост (имам в предвид SH2-106) та се реших и аз да направя една моя биколор версия - кадри с филтри F110 за син, F160 за червен, както с комбинация от двата, за синтетичен зелен

Изображение

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Първи снимки
    от Syncho » ср сеп 04, 2019 21:01 » в Астрофотография
    63 Отговори