Астрофотография от червената зона на София

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Re: IC 1805 Heart Nebula - интеграция на данните ми от 2020 и 2021 г. на този обект

Мнение от venzibo » ср окт 13, 2021 21:11

Sektor написа:
вт окт 12, 2021 22:34
Шаренко, викаш? :) Така добре ли е?
SHOFinalFF.jpg

Постигнах горния резултат като ползвах идеите от това ръководство:
https://www.stastrophotography.com/crea ... band-data/

Получи се интересно. Но определено е много далеч от това, което реално се вижда в телескопа.

Благодаря за насоките още веднъж. Сега ще правя и една "шарена" интерпретация на кадрите, които заснемам :)

Поздрави,
Иван
И това от цветна камера! :shock: =D>
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Метеорна станция на Звездно общество - BG0003 Рожен

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

SH2-170 - Малката Розетка

Мнение от Sektor » чет окт 14, 2021 22:55

Здравейте,

През тази година снимах този обект две нощи - веднъж заедно с мъглявината чесън и веднъж като част от голямата въпросителна. Сега реших да обединя кадрите. Ето какво се получи:
SH2_170_Final2-DeNoiseAI-low-light.jpg
Обща интеграция - 15 часа с кадри по 2 и 5 минути.

Успях да стречна повече и да изкарам повече детайл.

Качвам и една шарена обработка:
SH2_170_SHO-DeNoiseAI-low-light.jpg
Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Syncho
Регистриран: пет авг 07, 2015 07:24

Re: Астрофотография от червената зона на София

Мнение от Syncho » съб окт 16, 2021 19:08

Привет Адаш много си напреднал с астрофотографията нямаш стигане. Завиждам ти благородно и ти жела още да ни радваш с тези красиви снимки. Невероятни са кадрите проато ми изпълват душата. Успехи за напред. И много ясни нощи ти жеаля.
Mount: NEQ6 PRO SynScan GoTo
Telescope: Sky-Watcher BKP 250 DS
Cameras: Canon EOS 700D, ZWO ASI 1600 cool color, zwo asi 120 MMs
T-Ring for CANON EOS ZWO ASi Canon
Obektivi 3S 300mm Tair. 100-400 mm F 4,5 5,6 canon

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » съб окт 16, 2021 22:42

Syncho написа:
съб окт 16, 2021 19:08
Привет Адаш много си напреднал с астрофотографията нямаш стигане. Завиждам ти благородно и ти жела още да ни радваш с тези красиви снимки. Невероятни са кадрите проато ми изпълват душата. Успехи за напред. И много ясни нощи ти жеаля.
Благодаря за добрите думи!

Потребителски аватар
Sektor

М31 Галактиката Андромеда в HALRGB с цветна камера и от града

Мнение от Sektor » нед окт 17, 2021 18:00

Здравейте,

През последната вечер, в която снимах през октомври, насочих телескопа отново към Андромеда, но този път с теснолентовия филтър. Исках да опитам да направя HALRGB като комбинирам и предишните ми кадри. Ето какво се полчуи:
M31-AndromedaGalaxy HALRGB Final.png
Общата интеграция стана 42 часа:
- 33 RGB;
- 9 Narrowband;

Този път изкарах повече синьо при обработката - бях по-внимателен с Dynamic Background Extraction.

Тук е пълната резолюция:
Изображение

Кажете какво мислите. Приветствам коментари, насоки и критика.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пон окт 18, 2021 23:00

Излезнали са Ha регионите, цвета е по-реален според мен (преди малко оранжавееше), ядрото може би е малко по-ярко.
=D>
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Метеорна станция на Звездно общество - BG0003 Рожен

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт окт 19, 2021 16:15

Благодаря Ви.

Благодаря Венци, за коментара.

На мен обаче не ми хареса предишната обработка. Отделих още време за прехвърляне на HA, за маски, за обработка, за RGB звезди и сега вече май ми харесва.
AndromedaNewFinal.png
Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » вт окт 19, 2021 18:34

Спайкчетата и цвета на звездите са убиец. Като цяло е супер. Би ли я качил някъде да си я разпечатам :)

... свалих я от астробина, сега видях че я има.
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
https://telescopius.com/profile/lkrustev
Astrobin sucks!
... да го духат всички тесногръди сноби!

Потребителски аватар
Sektor

M1 - Crab Nebula + трупане на опит :)

Мнение от Sektor » пон окт 25, 2021 15:24

Здравейте,

Споделям опита, който натрупах на 20-ти срещу 21-ви. Тази вечер се очертаваше ясна така, че реших да се намятам на терасата. Този път обаче исках да поснимам с C6-цата на 1500 mm и да опитам да гидирам Off-Axis за приспособлението за тази цел на ZWO. По препоръка на Любо Георгиев преди това се бях подготвил:
- монтирах двете камери;
- проследих призмата на off-axis-а да не се мотае пред чипа на главната камера;
- фокусирах на един блок в далечината с главната камера;
- фокусирах колкото можах и гидиращата камера;

Сглобих всичко, балансирах, подравних полярно с iPolar-а, намерих Полярната звезда в C6-цата, фокусирах по нея, пуснах гидиращата и ..... абсолютно нищо :) Викам си ок, отивам на място с повече звезди. Закарах на Денеб и .... пак нищо. Ок, тогава потърсих Луната за помощ. Центрирах с главната камера - прекрасна Луна, изпълваща целия кадър. Пуснах гидиращата - нищо. Виждам само прах.... Опитах се на Луната да наглася гидиращата, но след близо час опити, нищо не се получи. Вкарах призмата максимално навътре, местих гидиращата камера, но без успех. И след това упражнение стигнах до извода, че явно потока на светлината на C6-цата не е достатъчен за Off-Axis guider-а на ZWO. Гледах на страницата на Celestron и техния аксесоар за тази цел започва да излиза от C8 нагоре.

Вече беше станало към 12 часа, но не исках просто да си легна без да снимам нещо. Махнах Off-Axis-а, сложих гидиращия телескоп, балансирах, проверих засеверяването и пуснах Нина. Нагласих и гидирането. И след това сложих филтъра... :) Optolong L-Extreme. И съответно с този филтър на F/10 не се вижда абсолютно нищо през телескопа! Трябваше да сменя настройките в Nina, за да заработи:
- 30 секунден кадър, за да направи Platesolve.
- 20 секунден кадър, за да фокусира.
- ASTAP се справя с Platesolve на 1500 мм, но е важно звездите да са на фокус.
И с тези времена по-горе, нещата започнаха да се случват (за сравнение при RASA-та са 2 секунди за Platesolve и 6 за фокус). Нагласих го на всеки половин час да префокусира. Оставих го да си снима и си легнах да спя към 1 и половина...

На сутринта намерих всичко прогизнало в конденз. Имаше средно и по Corrector Plate-а. Направих си Flat-ове и прибрах.

При обработката установих:
- до Meridian Flip-а - всичко си е било ок, даже системата беше префокусирала няколко пъти;
- след Meridian Flip-а явно е имало mirror flop и фокуса е избягал;
- след половин час NINA е успяла с Platesolve и уж е префокусирала и е започнала да снима - фокусирала е обаче на гевреци, така че кадрите не стават;
- няма смисъл човек да прави Flat-ове ако има конденз по телескопа :) Не чистят нищо тези Flat-ове, а даже напротив - развалят нещата.

Поуките, които си взех с мен от тази вечер:
- правя си Flat-овете в началото на вечерта;
- захванах се да си направя всички сгоди и за C6-цата, така че да мога веднага да го използвам. Сгодите са отделни противотежести само за балансиране на този телескоп + отделни кабели с подходящата дължина.
- реших да си поръчам гидиращ телескоп, в който само се монтира камерата и се фокусира - без да има каквито и да било възможности за нагласяне с крачета, пръстени и затягане. Идеята ми е по възможност максимално да се намали Differential Flexure и да няма изместване в картината на главната камера. Но тук ще видя дали ще имам успех без Off-Axis гидиране.

Накрая се получи даже и някакъв кадър на М1, който споделям:
M1 - CrabNebula.jpg
Обща интеграция 3 часа при Gain 100 без каквито и да било калибрационни кадри. Кадрите са по 2 минути. Ползвах биниране 2x2.

Харесва ми как се справя C6-цата и със сигурност ще снимам още с него. Центъра на кадъра е на фокус, но по краищата се виждат комети. Снимането на 1500 мм при F/10 си е тегаво, но пък човек като види детайлите при малките обекти и разбира, че си заслужава.

Сега се чудя кое е по-добре - дали да снимам при bin1 и резолюция от 0,5 на пиксел или да снимам при bin2 и резолюция от 1 на пиксел. Може би при първия вариант е по-добре, защото случайно мога да хвана повече детайл ако сиинга позволява и съответно ако не хвана - да намаля резолюцията впоследствие.

С пожелания за ясни нощи!

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон окт 25, 2021 18:28

Супер е! Не мисля, че с бин 1 ще спечелиш нещо, освен ако не правиш нещо, като лъки имиджинг. Доколкото виждам не си правил дитеринг. Ти си старо куче и няма да ти обяснявам, колко е важен за махане на "пълзящия шум", разни горещи пиксели и т.н. глупости. Сигурно си имал причина. Този обект ми е един от любимите и имам сигурно 50 часа поне на него ... лошото е че с разни камери, бинове, резолюции, филтри и т.н.
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон окт 25, 2021 18:40

lkrustev написа:
пон окт 25, 2021 18:28
... лошото е че с разни камери, бинове, резолюции, филтри и т.н.
PixInsight се оправя лесно с това, регистрираш всички данни по един кадър - той се грижи да си ги преоразмерява и напасва :)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.90) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон окт 25, 2021 21:13

Yoddha написа:
пон окт 25, 2021 18:40
lkrustev написа:
пон окт 25, 2021 18:28
... лошото е че с разни камери, бинове, резолюции, филтри и т.н.
PixInsight се оправя лесно с това, регистрираш всички данни по един кадър - той се грижи да си ги преоразмерява и напасва :)
PixInsight ... :shakinghead:
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: M1 - Crab Nebula + трупане на опит :)

Мнение от b_kassabov » пон окт 25, 2021 21:37

Трябва малко да затъмниш фона и да го направиш някакси по- еднообразен - сега си е самостаятелен елемент в снимката :D . И прахът по огледалата/коректора си личи. Вероятно заради проблемите, които описваш с флатовете.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт окт 26, 2021 10:10

Здравейте,

Кадъра е тестови и го споделих, защото мен лично ме зарадва, че се вижда нещо въпреки всички проблеми. Не е истина какво може да изкара PI от тези калпави кадри. Радва ме, че се виждат структири и разнообразни цветове по обекта. Имам желание и ще опитам да го направя както трябва - с Dithering, Flat-ове и доволна интеграция.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт окт 26, 2021 15:35

Да, учудващо е с цветна камера и 2 минути експонация, как добре се е получило ... с този филтър. Според мен спокойно може да пробваш gain 200. Дори с моно камери, gain 200 се ползва масово с добри резултати ... какво остава за цветна камера.
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Sektor

NGC 1491 в Персей

Мнение от Sektor » пет ное 05, 2021 00:34

Здравейте,

Споделям какво снимах на 24 октомври тази година. Предвид наличието на почти пълна Луна се насочих към теснолентова цел. Избрах малка мъглявина под номер NGC 1491. Мъглявината наистина се оказа малка за моята система - заема 100 на 100 пиксела от кадъра ми, но е доста ярка:
Test_clone.jpg
Test_clone.jpg (10.59 KиБ) Видяна 468 пъти
При по-сериозно разтягане на хистограмата се откриват още региони на водород около центъра + няколко тъмни мъглавини:
NGC1491_Final_Crop.jpg
Обща интеграция - 9 часа и 50 минути с 2 и 5 минутни кадри. Камерата снима при Gain 0.

За мен целта е интересна, особено ако бъде заснета при по-голямо фокусно.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

NGC 1579 - Северната мъглявина "Трифида" в Персей

Мнение от Sektor » съб ное 06, 2021 02:38

Здравейте,

Продължавам с материала, който заснех на 25 октомври. Тази вечер се насочих към Северната Трифида, като идея за този обект взех от снимката на Галин в темата за видеоастрономията за любители.

Вечерта беше с 80% Луна, но въпреки това реших да опитам. Сложиш широколентовия филтър и реших да използвам единствено 2 минутни кадри. Gain на камерата - 0.

Ето какво се получи:
NGC 1579 - Crop.jpg
Обща интеграция 7 часа и 26 минути.

Доволен съм от резултата. На целия кадър се вижда, че около обекта има много тъмни облаци, но успявам да ги видя поради липсата на звезди там. 7-те часа не са достатъчни, за да ги "светна" поне малко и тях.
Изображение

С пожелания скоро пак да идват ясните нощи.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

M45 - Плеядите в градски условия

Мнение от Sektor » ср ное 10, 2021 02:18

Здравейте,

Споделям какво снимах през едни от последните ясни нощи на Октомври - 26, 27 и 28. Отново реших да се насоча към Плеядите (след миналогодишния ми опит). Сложих широколентовия филтър на Celestron, нагласих камерата с наклон от 45 градуса, избрах Gain = 0 и започнах. Ето какво се получи:
ThePleiades-Topaz.png
Общата интеграция е 22 часа. Ползвал съм 475 кадъра по 2 минути и 76 по 5 минути (когато Луната намаля).

Освен прекрасните облачни образувания около Плеядите успях да хвана тъмен прах, както и няколко PGC галактики. Струва ми се, че във фона виждам още малки галактики, които PI не маркира при Platesolve.

Ето тук е пълната версия:
Изображение

Поздрави,
Иван

damyan_rm
Регистриран: пет окт 02, 2020 12:24

Re: M45 - Плеядите в градски условия

Мнение от damyan_rm » ср ное 10, 2021 10:45

Sektor написа:
ср ное 10, 2021 02:18
...
Освен прекрасните облачни образувания около Плеядите успях да хвана тъмен прах, както и няколко PGC галактики. Струва ми се, че във фона виждам още малки галактики, които PI не маркира при Platesolve.
...
Здравей Иване,

много хубав кадър, поздравления ...

Загледах се по него и се опитах да открия кои са поне някои от по-ярките галактики дето са излезли, анотирах с HyperLEDA първо през ASTAP ама излезнаха 5-6 галактики, после се пробвах и с Aladin Desktop

Aladin Desktop е може би най-богатата на възможности и достъпна за любители програма за такива цели, може и ти да се опиташ да откриеш кои са тези обекти с нея.

за да не обяснявам надълго, а и вероятно объркващо, намерих клипче в тубата дето онагледява как да си заредиш файла, да го позиционираш (ако не е solve-нат) и как да "питаш" някой от каталозите дето са онлайн и да си насложиш резултата върху изображението ...

(за аладин е след 8-мата минута)

има доста обекти дето са в каталозите но на кадъра не са излезли, но пък има и такива дето ги има на кадъра ти, а по каталозите не се окриват (поне от лаик като мен)...

поздрави,
Дамян
SW Evostar 80ED + 0.8x reducer/flattener, SW finderscope, TS RC6+CCD47
ES iEXOS-100, Optolong 2" L-extreme+36mm LRGB, 36mm Antlia 3nm HaSiiOiii
Altair 269c/Canon 50D(stock)+ZWO Asi120mm + Аси2600мм
Изображение

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср ное 10, 2021 11:17

Благодаря.

Това е супер интересно. Ще погледна.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

NGC 1579 - Северната "Трифида" по-отблизо

Мнение от Sektor » съб ное 13, 2021 22:05

Здравейте,

Следващия кадър е плод на общите ни усилия с Боян Касабов @b_kassabov.

Решихме да опитаме да отстреляме един обект заедно и честта :) за това се падна на NGC 1579. Премерихме си телескопите и се разбрахме аз да снимам с C6-цата с редуктор, така че да имаме най-близка резолюция. Аз тамън взех нов гидиращ телескоп и исках да видя дали ще мога да докарам 10 минутни кадри и приех с удоволствие.

Ето основните параметри на използваните системи:

1/ При мен:
- Celestron C6 + 0.63x Reducer = imaging at 945mm.
- Resolution - 0.82" pixel.
- Zwo Asi2600 MC Pro cooled at -10 degrees - цветна камера.
- Baader Neodymium Filter.
- снимах от Княжево, София.

2/ При Боян:
- Skywatcher Esprit 120ED APO Triplet imaging at 840mm.
- Resolution - 1.10" pixel.
- QHY-22 at -30 degrees - моно камера.
- LRGB filters.
- снимано на тъмна локация извън града.

Събрахме следното количество кадри:
- аз - 36 x 600 и 56 x 300;
- Боян - 12x300 Blue, 12x300 Green, 24x300 Red, 24x300 Luminance.

Обща интеграция 16 часа и 40 минути.

Ето какво се получи:
NGC1579.jpg

Това е моята обработка на материала. Споделям как подходих при обработката:
- кадрите на Боян са с по-голяма резолюция на пиксел, така че подравних по тях.
- ако някой не знае - PixInsight се справя прекрасно с подравняването на кадри от две различни системи (или повече). Важно е да се подравнява по кадъра с по-голяма революция на пиксел, защото обратното няма да доведе до добри резултати.
- ползвах новите функции на PixInsight от вече предишната версия 1.8.8-9 и Debayer го направих да изкарва файлове за отделните канали.
- по този начин можах да интегрирам всички кадри в отделните канали на мен и Боян. Отбелязвам, че полето на Боян е плоско, а аз имам комети по краищата. След интеграцията моите комети се виждаха леко по краищата и на интегрираните кадри.
- след това направих Super Luminance от интеграцията на LUM и всички канали - по съвет на Боян.
- използвах DBE за червеното, синьото и зеленото предвид, че съм снимал от града. За Lum не съм го прилагал.
- последва стандартните Deconvolution, Background Neutralization, Color Calibration, Photometric Color Calibration, MultiscaleLinearTransform и най-накрая Histogram Stretch.
- опитах да направа LRGB Combination преди да съм разтегнал хистограмата, но се оказа, че това се правело след това :)
- хистограмата я разтеглих на око до момента, в който ми харесваше какво се вижда на екрана без да има много шум.
- след това минах през TGVdenoise и LocalHistogramEqualization, от който процес изпъкнаха детаилите на мъглявината.
- финализирах с CurvesTransformation и DarkStructureEnhance.

Моят извод от цялото това упражнение - Luminance-а кърти! Преди да го добавя кадърът беше тъмен и нищо не се виждаше. Добавянето на Luminance накара обекта да светне, да се видят тъмните мъглявини до него като това не доведе до повече шум.

Боян е събрал само 2 часа Luminance, а моите 10 часа с цветната камера не могат да изкарат такъв детайл като при него.

Ето тук е и пълната резолюция:
Изображение

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
b_kassabov

Re: NGC 1579 - Северната "Трифида" по-отблизо

Мнение от b_kassabov » съб ное 13, 2021 22:36

Моят принос е доста скромен, Това, че снимката е станала хубава само показва, че Иван вече си е парче фотограф :D
Инак мога да кажа , че отдавна търся някой, с когото да комбинираме кадри, но все не успявах да намеря - или обектът не се харесваше, или сетъп-ът, или друго нещо. Така че страшно се радвам, че с Иван заформихме хубав тандем. Оказа се, че общите усилия не хапят даже има доста хляб в тая работа. в бъдеще ще можем да работим общи проекти с много часове по- бързо, отколкото сам човек. Стига да има време....даже вече сме нахвърляли идеи.

поздравления за кадърЪТ и трудЪт при обработване.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

SH2-136 The Ghosts Nebula

Мнение от Sektor » вт ное 16, 2021 01:08

Здравейте,

Обработих всички данни, които имам на този обект от 2020 и 2021 г., заснети от града - общо 36 часа. Ето какво се получи:
SH2-136 - The Ghosts Nebula.jpg
При фокусно 400 мм и резолюция от 1,94"/pixel - толкова.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
b_kassabov

Re: SH2-136 The Ghosts Nebula

Мнение от b_kassabov » вт ное 16, 2021 07:38

Бравас!
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Намерих нещо интересно - два астероида

Мнение от Sektor » пон ное 22, 2021 22:34

Здравейте,

Докато за пореден път разглеждах кадъра ми на NGC 1579 с RASA-та видях два артефакта - две линии в различни посоки:

NGC 1579 - Asteroids.jpg

Проверих суровите кадри и намерих два астероида. Супер интересно за мен. Да обаче PixInsight не ги идентифицира. Подходих по следния начин и успях да ги намеря:
- оказва се, че на сайта на JPL има информация за много астероиди в Слънчевата Система. Даже има и търсачка на база координати - https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sb_ident.html#/
- направих Platesolve на кадъра ми в PI и взех координатите на центъра.
- попълних координатите в търсачката и ми излезнаха всички астероиди, които са били близо на тази дата и час.
- след Platesolve в PI се оказа, че можеш да видиш координатите на определена точка от кадъра, като я посочиш с курсора.
- така намерих двата астероида - по координати.

Ето информация за тях:

Asteroid - 13842 (1999 XR33)
- diameter: 14.285 km
- orbit: between Mars and Jupiter
- orbital period: 1649 days
- Discovered on 1999-Dec-06 by LINEAR at Socorro
Asteroid - 13842 - 1999 XR33.jpg
Изображение

Asteroid - 16363 (1979 MT4)
- diameter: 5.446 km
- orbit: between Mars and Jupiter
- orbital period: 1499 days
- Discovered on 1979-Jun-25 by Helin, E. F., Bus, S. J. at Siding Spring
Asteroid - 16363 - 1979 MT4.jpg
Изображение

И двата астероида са наблюдавани докато снимах северната Трифида на 25.10.2021 г. срещу 26 - ти. Кадрите са 223 по 2 минути. Снимано е от 22:30 до зори.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » пон ное 22, 2021 23:23

Яко ... това са си бая големи камъни. Интересно е да се сметне ъгловият размер на това разтояние.
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт ное 23, 2021 00:19

Ванка,

Много интересен проект си заформил! Обаче той показва, че си пропуснал "pixel rejection"-а в PI при обработката на Северната Трифида :?:

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт ное 23, 2021 09:57

Благодаря Ви.
lkrustev написа:
пон ное 22, 2021 23:23
Яко ... това са си бая големи камъни. Интересно е да се сметне ъгловият размер на това разтояние.
Аз не знам как да го направя. Ако можеш да направиш тази калкулация, мога да предоставя информация, данни, файлове.
Yoddha написа:
вт ное 23, 2021 00:19
Ванка,

Много интересен проект си заформил! Обаче той показва, че си пропуснал "pixel rejection"-а в PI при обработката на Северната Трифида :?:
Иво, ползвал съм pixel rejection. Обикновено ползвам Linear Fit Clipping или Generalized Extreme Studentized Deviate (ESD) Test, но за този кадър не си спомням какво съм приложил. В кадрите има сателити, самолет и топли пиксели, които при интеграцията са изчистени. Използвам стандартните настройки. Въпреки това астероидите не са изчистени напълно. Такова беше положението и при предишния астероид, който бях видял. Може би нещо пропускам в настройките?

Аз обаче се радвам, че pixel rejection не е изчистил следите. В противен случай нямаше да мога да ги видя и намеря :)

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт ное 23, 2021 10:18

Наистина е много странно защо pixel rejection-а е оставил астероидите ?!?! И аз ползвам същите опции...

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт ное 23, 2021 10:45

Ами може би е нещо в опциите, което не правя коректно.

Например като съм снимал някоя комета в ръководствата пише, че чрез интеграцията трябва да могат перфектно да се изчистят звездите, когато човек е стакнал по самата комета. Да, обяче това не се получава и остават следи от звездите. Може би и при астероидите е нещо подобно. Астероидите не се движат толкова бързо, колкото един сателит или самолет, които се виждат само в няколко от кадрите.

Поздрави,
Иван

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение