M51 - Водовъртеж

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
Любен Г
Регистриран: чет юли 11, 2019 19:25

Re: M51 - Водовъртеж

Мнение от Любен Г » вт фев 09, 2021 00:00

Привет!
Завчера цяла нощ снимах M51 - през облаци и какво ли не още... ;)
Воденето ми беше ужасно (не само по вина на времето) но някои от 8-минутните кадри изглеждаха прилично ако се абстрахираме от развлечените звезди. Рекох да ги стакна все пак - безуспешно - DSS упорито не искаше да захапе поне два!
Та, ето единичен кадър от тази нощ - просто колкото да не е без хич - и се надявам на снизхождението ви ;)
Поздрави!
Любо
Прикачени файлове
M51_500s_one_frame.jpg
Celestron EdgeHD 8" AVX, StarSense, Hyperion 8-24
ASI294MC pro + ZWO Duo-band filter; ASI290@30F4 Miniscope
... и USB3 хъб с 10 м STP кабел

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт фев 09, 2021 00:20

DartMol написа:
съб апр 18, 2020 20:52
Снимането се оказа лесната част, обработката все още е загадка за мен :)
По мое скромно мнение, събирането на свястни кадри е около 40-60 % от работата...
Даже ми се струва, че в някакво бъдеще може би астрофотографията ще почне да се дели на снимачи и обработвачи. Както цялата астрономия се задели на зяпачи и снимачи...

Поздравления за кадъра
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт фев 09, 2021 00:28

Любен Г написа:
вт фев 09, 2021 00:00
Привет!
Завчера цяла нощ снимах M51 - през облаци и какво ли не още... ;)
Воденето ми беше ужасно (не само по вина на времето) но някои от 8-минутните кадри изглеждаха прилично ако се абстрахираме от развлечените звезди. Рекох да ги стакна все пак - безуспешно - DSS упорито не искаше да захапе поне два!
Та, ето единичен кадър от тази нощ - просто колкото да не е без хич - и се надявам на снизхождението ви ;)
Поздрави!
Любо
Постарай се да засевериш възможно най- добре. Огледай дали някъде не ти дърпат кабели, които да пречат на свободното движение на монтировката -случва се в течение на нощта. Напарви добър баланс. Оттам нататък - няма какво ТИ да направиш много много за воденето. Ако сиингът е добър, ако монтировката е читава, ако си над 30 градуса височина, ако не духа...ще върви добре. Ако не...не. И да си късаш дрехите, и да променяш настройки...все тая.

За отличното засеверяване - помисли за ШарпКап -там има приложение, което дава възможност да сведеш грешката при засеверяване до секунди.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » вт фев 09, 2021 21:34

b_kassabov написа:
вт фев 09, 2021 00:28

Постарай се да засевериш възможно най- добре. Огледай дали някъде не ти дърпат кабели, които да пречат на свободното движение на монтировката -случва се в течение на нощта. Напарви добър баланс. Оттам нататък - няма какво ТИ да направиш много много за воденето. Ако сиингът е добър, ако монтировката е читава, ако си над 30 градуса височина, ако не духа...ще върви добре. Ако не...не. И да си късаш дрехите, и да променяш настройки...все тая.
За отличното засеверяване - помисли за ШарпКап -там има приложение, което дава възможност да сведеш грешката при засеверяване до секунди.
Благодаря! Засеверяването и баланса са ми основна грижа при всяко изнасяне ;)
- Маркирал съм стъпките на статива
- Отначало прицелвам на око с полярния търсач на монтировката
- Накрая засеверявам чрез ASPA на селестронския софтуер (CPWI) и тяхната камерка - обикновено постигам полярна грешка между 2 и 10 минути
(фокусното ми разстояние е 2000 мм, а пикселът на камерата - 4,6 микрона) и досега не съм имал чак такова разтегляне при 5-8 минутни експозиции.

Обаче!

Този път небето беше толкова зле, че първоначалното калибриране (пускам автоматично да си избира звездите) ми скъса нервите - над 15 пъти не успяваше да си направи плейт-солвинга. Така че, когато накрая успях да се позиционирам, хич не ми беше до ASPA процедурата.
На това отдавам голямата грешка при воденето... от друга страна "бягането" в кадрите ми е изток-запад, а май при лошо осеверяване май би трябвало да е север-юг...?
Абе, кашата беше голяма и май от всички зли сили само вятъра го нямаше :D :D :D

Ама следващият път ще го закова този уърлпул заклЕАм се! ;) ;)

Поздрави!

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » пет фев 19, 2021 23:17

Привет!
Нов опит от снощи. Уж бях решил само да си калибрирам воденето...
При воденето постигнах средноквадратична грешка от порядъка на 0,7 - 0,9 секунди - мисля че е ок за AVX-a. При това си я държеше стабилно цялата нощ.
Рекох - макар да се навъртат облаци и подухва, ще поснимам Водовъртежа доколкото може
Обачеее
При петминутни експонации звездите се разтегляха по същото направление както преди (на кадрите е завъртяно на 90 градуса, защото завъртях камерите) и цялата картинка от кадър на кадър се измествашe полека-лека.
Спрях воденето. Без него удължените звезди се превърнаха в триъгълници (все пак, петминутни експонации). Пуснах пак воденето - PHD дава отлични стойности за RMS грешката, а звездите се удължават... При 9-минутни експонации удължаването стана трагично.
Върнах се на 5-минутни кадри. Успях да събера петнайсетина читави. Ето резултата от стакването и пораздърпване във фотошопа:

не е повод за гордост, но това е на този етап :D

Дайте акъл за това разтегляне и изместване на изображението при воденето, моля!

Поздрави!
Любо
Прикачени файлове
M51_300_32bit_applycorrections_Photoshop.jpg
Последна промяна от Любен Г на съб фев 20, 2021 01:10, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 00:11

Притесняваме това "завъртях камерите" ?
Това множествено число означава ли, че си завъртял и гидиращата камера ? Ако си я въртял защо е било нужно да го правиш и след като калибрира воденето ли я въртя или преди това ? Как засевери монтировката ?
Друго, воденето се калибрира всеки път след като изкараш телескопа и за всеки отделен обект. Това "само да калибрирам воденето" не си мисли, че това в еднократна процедура :)

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 00:57

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 00:11
Притесняваме това "завъртях камерите" ?
Това множествено число означава ли, че си завъртял и гидиращата камера ? Ако си я въртял защо е било нужно да го правиш и след като калибрира воденето ли я въртя или преди това ? Как засевери монтировката ?
Друго, воденето се калибрира всеки път след като изкараш телескопа и за всеки отделен обект. Това "само да калибрирам воденето" не си мисли, че това в еднократна процедура :)
Завъртях основната камера, за да застане в "основна" позиция, в която ориентацията на обекта (M51) е оптимална спрямо съотношението на страните на кадъра. Завъртях в приблизително същата ориентация и гидиращата камера. Естествено, преди да калибрирам. ;)

Засеверяването правя грубо с полярния прицел на монтировката, а след това - със StarSense и ASPA. Обикновено две серии - alignment/aspa/alignment/aspa/alignment. Обикновено постигам точност от порядъка на 1-5 минути.

Естествено че пускам калибрирането на PHD2 при всяка сесия - обикновено в зона близо до екватора - както е препоръката ;)
Тук използвах "да си калибрирам воденето" образно - бях решил да се занимая само с настройките по воденето. Много внимателно осеверяване, корекция на фокуса на гайдера, завъртане на камерите ;) , корекция на насочването на гайдера, така че максимално да съвпада с кадъра на основната камера, калибриране с PHD2, запис на нов PPEC, продължително следене на графиката и данните на PHD2.
И всичко си мина добре - в крайна сметка постигнах устойчива RMS грешка на воденето под 1 секунда - което е добра стойност за AVX, казват...
Но звездите пак се разтеглят зле за 8-10 минутна експонация
Утре ще пусна кадри ;)
Поздрав!
Любо

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 08:04

Какво е фокусното на гида или си на офф аксис и кой модела на гидиращата камера ? ST-4 порта ли ползваш за корекциите или ги пускаш през ASCOM към монтировката ?

Sent from my TA-1004 using Tapatalk

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » съб фев 20, 2021 08:16

Едно, което ми идва на акъла, защото се е случвало при мен :

Голяма разлика в резолюцията на воденето и снимащата система. По едно време снимах на 1600 мм и камера с пиксел 4.5 микрона, което прави около 0.6 секунди на пиксел. В същото време водех с телескоп 600 мм и камера с пиксел 8 микрона. Което е грубо 2.5 секунди на пиксел. Когато имах късмет и атмосферата е спокойна и условията бяха идеални, се ядваше. Но най- често графиката беше гладка, резултат - ядец.

Друго, което се сещам - ако гидиращият телескоп и основният не са напълно съосни. Особено при дълго фокусно на основния.

Това ми идва на акъла в тая ситуация. Успехи.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 08:33

Демек дойде ти на акъла това, заради което го питам за фокусното и модела на камерата :)

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » съб фев 20, 2021 09:39

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 08:33
Демек дойде ти на акъла това, заради което го питам за фокусното и модела на камерата :)

стоене ела те цункам - толкова си прозорлив, красив и умен! как да не те обича човек!!!
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 12:07

Привет,
Благодаря ви Стоян и г-н Касабов за ангажираността с проблема! :D :D :D
Снощи подготвих три кадъра, които го илюстрират, и ще си позволя да ги сложа тук:
1 - 500 секундни експонация с водене
2 - 300 секунди с водене
3 - 300 секунди без водене
В следващ пост ще дам точните данни за резолюциите на водещата и снимащата система - там явно има кученце заровено :D :D
Прикачени файлове
500s_Guiding.jpg
500s_Guiding.jpg (19.3 KиБ) Видяна 338 пъти
300s_Guiding.jpg
300s_noGuiding.jpg

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 12:25

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 08:04
Какво е фокусното на гида или си на офф аксис и кой модела на гидиращата камера ? ST-4 порта ли ползваш за корекциите или ги пускаш през ASCOM към монтировката ?

Водещата система е ASI290MC (пиксел 2,9 микрона), закачена на ZWO 30F4 Miniscope (фокусно 150). През ASCOM.
Поздрави
Любо

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 12:36

b_kassabov написа:
съб фев 20, 2021 08:16
Едно, което ми идва на акъла, защото се е случвало при мен :

Голяма разлика в резолюцията на воденето и снимащата система. По едно време снимах на 1600 мм и камера с пиксел 4.5 микрона, което прави около 0.6 секунди на пиксел. В същото време водех с телескоп 600 мм и камера с пиксел 8 микрона. Което е грубо 2.5 секунди на пиксел. Когато имах късмет и атмосферата е спокойна и условията бяха идеални, се ядваше. Но най- често графиката беше гладка, резултат - ядец.

Друго, което се сещам - ако гидиращият телескоп и основният не са напълно съосни. Особено при дълго фокусно на основния.

Това ми идва на акъла в тая ситуация. Успехи.
Благодаря! Да, тук ситуацията при мен не е перфектна - съотношението водене (4,98"/pixel) към снимане (0,47"/pixel) e 1:10,6
;)
Но пък гледах, че PHD се справял спокойно със съотношения над 1:5 ...
Гидиращата тръбичка е сравнително ;) съосна с основната. Специално гледах да я наглася така, че да съвпадат полетата, но резултатът не е идеален. Ама ми се струва че няма особен смисъл да се гони абсолютна съосност - да не би да се лъжа? :)
Поздрави,
Любо

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 13:02

При това съотношение 1:10 трябва да си задал min move в PHD най-много 0.1. Колко ти е в момента ? Друго - не разчитай на процедурите на Селестрон за подравняване. Може и да ти репортва 5 минути грешка ама може и да е много повече. Най-добре след като направиш такова да направиш и един дрифт алайнмънт в PHD и тогава ще разбереш евентуално за какво говоря.
Да, не е нужна прецизна съосност.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 13:13

Още нещо. Не знам как ти е графиката на гидирането ама може да имаш голям беклеш по деклинация от това, което виждам на първата снимка ме води на тази мисъл. Пробвай в PHD да зададеш само една посока на водене.
Или North или South но не Auto. Като уцелиш в коя посока ти е грешката не пипаш докато обърнеш меридиана.

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 13:23

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 13:02
При това съотношение 1:10 трябва да си задал min move в PHD най-много 0.1. Колко ти е в момента ? Друго - не разчитай на процедурите на Селестрон за подравняване. Може и да ти репортва 5 минути грешка ама може и да е много повече. Най-добре след като направиш такова да направиш и един дрифт алайнмънт в PHD и тогава ще разбереш евентуално за какво говоря.
Да, не е нужна прецизна съосност.
min move ми е 0,18 - това е сложил PHD "безмозъчно" ;)
Да, благодаря - ще се занимая по-критично с осеверяването - мисля да пробвам инструмента на Sharpcap.
Не съм пускал дриф алайнмът - ще се запозная и ще действам :)
Любо

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 13:28

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 13:13
Още нещо. Не знам как ти е графиката на гидирането ама може да имаш голям беклеш по деклинация от това, което виждам на първата снимка ме води на тази мисъл. Пробвай в PHD да зададеш само една посока на водене.
Или North или South но не Auto. Като уцелиш в коя посока ти е грешката не пипаш докато обърнеш меридиана.
Мда, ще пробвам с една посока на водене - благодаря. Ще проверя и луфта по деклинация - мамка им и зъбни колела ;)
Любо

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 18:28

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 13:13
Още нещо. Не знам как ти е графиката на гидирането ама може да имаш голям беклеш по деклинация от това, което виждам на първата снимка ме води на тази мисъл.
Да, отворих деклинацията - зъбната двойка към червяка беше с голям луфт ... милите китайчета. Обрах го и смених греста с вакуумна смазка - това имах подръка с по-голям вискозитет. Така и така бях почнал - та проверих и зъбната двойка на ректасцензията. Там луфтът беше значително по-приемлив... ама обрах и него (може би леко радикално, но предавката върви гладко).
Ще видим резултата при първи звезди.
Благодаря за съвета ;)
Любо

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 20:27

Докато водиш в една посока луфтовете не ти пречат. Много внимавай с това обиране на луфта, че те колелата освен това не са съвсем кръгли и ако си обрал на по-широко място после като върти ще заклини и си дотам !
След обиране на луфта ЗАДЪЛЖИТЕЛНО пълен кръг с освободени съединители и слушаш и гледаш дали няма да почне да затормозява като чуеш затормозяване освобождаваш малко и така. Обираш луфта на най-тясната част и това е. Ако го обереш там дето е най-широко мъка ми е какво ще стане с моторите...

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » съб фев 20, 2021 20:54

Преди да отваряш монтировката и да бъзикаш луфтовете - пръв собственик ли си на тази монтировка? Ако не - предишният оплаквал ли се е от лошо водене? Питам, защото вероятността проблемите ти при водене да идват от самата монтировка са доста малки.

Аз съм отварял едно време EQ6 и не бях особено доволен от резултата, който постигнах след смяна ан грес, уплътнения и други подобни.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 22:06

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 20:27
Докато водиш в една посока луфтовете не ти пречат. Много внимавай с това обиране на луфта, че те колелата освен това не са съвсем кръгли и ако си обрал на по-широко място после като върти ще заклини и си дотам !
След обиране на луфта ЗАДЪЛЖИТЕЛНО пълен кръг с освободени съединители и слушаш и гледаш дали няма да почне да затормозява като чуеш затормозяване освобождаваш малко и така. Обираш луфта на най-тясната част и това е. Ако го обереш там дето е най-широко мъка ми е какво ще стане с моторите...
Благодаря! Започнал съм да се занимавам със задвижвания в роботиката преди има-няма 45 години :) ... та горе-долу знам какво правя ;)
Ще видим утре какъв е ефектът при воденето. :)
Поздрави
Любо

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 22:08

Да, ама ние досега не го знаехме това за роботиката и сме длъжни да предупредим :)

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 22:12

b_kassabov написа:
съб фев 20, 2021 20:54
Преди да отваряш монтировката и да бъзикаш луфтовете - пръв собственик ли си на тази монтировка? Ако не - предишният оплаквал ли се е от лошо водене? Питам, защото вероятността проблемите ти при водене да идват от самата монтировка са доста малки.

Аз съм отварял едно време EQ6 и не бях особено доволен от резултата, който постигнах след смяна ан грес, уплътнения и други подобни.
Привет,
Първи, първи, ама се надявам след мен да има и други. ;)
Но това, което видях като настройка на зацепването на колелата и фини стоманени стружки в греста не ме въодушеви.
Надявам се сега PHD да не се оплаква от беклаша, както се случваше...
Поздрави!
Любо

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » съб фев 20, 2021 22:23

tonygl написа:
съб фев 20, 2021 22:08
Да, ама ние досега не го знаехме това за роботиката и сме длъжни да предупредим :)
:D :D :D
Да, правилно предупреждение! Щото е пълно с безумно храбри хобисти... :D :D :D
А сериозно: Каква е идеята min move да е под 0,1 при голямо съотношение снимане/водене ?
Поздрави

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 20, 2021 22:33

Ами идеята е, че като ти мръдне 0.1 пиксел на гида ти мърда един пиксел на камерата за твоя сетъп. Затова като му се каже 0.1 прави корекция при мърдане 0.1 пиксел ако го оставиш на 0.3 например ще прави корекция чак като прехвърли 0,3 пискела, а през това време на камерата ще ти е мръднало вече 3 пиксела и ще имаш издължаване.

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » нед мар 14, 2021 13:46

Привет!
След цялата дискусия по проблемите с воденето (дано не съм разконцентрирал много M51 темата, но всеки съвет ми беше полезен), ще си позволя да предложа на вниманието ви резултата от нощните си - често неособено интелигентни ;) , но все пак упорити - старания:
24 часа експонация (300 и 800-секундни кадри) от терасата, C8edgeHD, AVX, неодимовия филтър на баадер, водене през Nikkor 300mm f4,5 Ai-s .

ЦЯЛАТА ОБРАБОТКА е на Sector - който ми беше безценен ментор през последните месеци!
(моите обработки засега ще запазя до кошчето за боклук) :)

Благодаря ти Иване!
M51-DeNoiseAI-clear_LU.jpg
Последна промяна от Любен Г на пон мар 15, 2021 00:08, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед мар 14, 2021 19:10

Браво Любене, това се казва кадър!
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Любен Г

Мнение от Любен Г » пон мар 15, 2021 00:23

Благодаря, Бояне! Но Sektor има към 40-60% дял (по твои сметки) в картинката :)
Сериозно, драго ми е, че се получи нещо читаво!
Поздрав!
Любен

Отговори