С молба за вашето мнение и препоръки

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15

С молба за вашето мнение и препоръки

Мнение от n_antonov » пет юли 31, 2020 13:00

Здравейте,

Това са някои от първите ми опити в астрофотографията. Ще съм благодарен на всякаква обратна връзка от вас.

Конфигурацията ми не е много за това, което правя. Камерата е ASI ZWO 290MC, която се води планетарна. Интеграцията на кадри е средно около час.

Нямам амбиция да правя снимки за конкурси, за мен е радост да видя някакъв резултат, а ако се науча да използвам по-добре възможностите на наличната конфигурация, може да помисля и за ъпгрейд.

Към момента основният недостатък на камерата, която е ползвам, е голямото увеличение, което я прави практически неизползваема за обекти с по-голяма площ на зрителното поле. Мога да забравя да снимам Плеядите, но за планетарни мъглявини и единични галактики мисля, че е пригодна.

Последващата обработка правя с GIMP, със съвсем базовите познания, които имам. Софтуерът за снимане е APT (Astrophotgraphy Tool). С SharpCap все още нещо не мога да се разбера. Stack-ването правя с DSS разбира се (DeepSky Stacker).

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от n_antonov на пет юли 31, 2020 17:01, променено общо 1 път.
130/650 SkyWatcher Newton reflector
Sky-Watcher SynScan WiFi Alt-Az Goto
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Re: С молба за вашето мнение и препоръки

Мнение от Sektor » пет юли 31, 2020 13:38

n_antonov написа:
пет юли 31, 2020 13:00
Към момента основният недостатък на камерата, която е ползвам, е голямото увеличение, което я прави практически неизползваема за обекти с по-голяма площ на зрителното поле. Мога да забравя да снимам Плеядите, но за планетарни мъглявини и единични галактики мисля, че е пригодна.
Здравей,

Увеличението идва от комбинацията фокусно разстояние на телескопа и диагонал на чипа на камерата. Аз използвам ето този сайт, за да видя как ще изглеждат нещата - www.astronomy.tools. Иначе за широките полета си трябва камера с голям диагонал на чипа и телескоп с подходящо фокусно разстояние (малко).

Аз до началото на годината бях с Alt-Az монтировка - супер лесна за подравняване по небето и намиране на обекти. Проблем идва въртенето на полето, но с 10-15 и до 30 секундни кадри може да се види много, но това го знаеш. Синергон има тема - Видеоастрономия за любители, където е показал наблюденията си на какви ли не обекти.

Кадрите ти са супер. И моите първи бяха такива и много си ги харесвам :) На небето има много обекти, които могат да се видят с твоята конфигурация. Към момента според мен може да се наблегне на много планетарни мъглявини, а през зимата на галактики :)

Аз ползвам SharpCap заради опцията, която предлага за Live Stack - самата програмка наслагва кадрите и за няколко минути можеш да видиш обекта с кратки експозиции. Там обаче трябва да си поиграе човек с настроиките за засичане на звезди, за да има база за Align.

Поздрави.
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX + ZWO ASI533

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » съб авг 01, 2020 21:08

Sektor написа:
пет юли 31, 2020 13:38
Здравей,

Увеличението идва от комбинацията фокусно разстояние на телескопа и диагонал на чипа на камерата. Аз използвам ето този сайт, за да видя как ще изглеждат нещата - www.astronomy.tools. Иначе за широките полета си трябва камера с голям диагонал на чипа и телескоп с подходящо фокусно разстояние (малко).
Супер, много благодаря! Точно това се чудех, как се смята увеличение при камерите, когато директно поставяш сензора на фокуса на телескопа. Когато ползваш окуляр с леща, знам как се смята, но при това положение не знаех. Сега разбрах, че има такова нещо като фокален редуктор, който практически води до намаляване на увеличението. Струва ми се много по-добре засега да взема такъв за около 50 EUR, отколкото да се хвърлям на камера за 800-900 EUR. Просто са ужасно скъпи тези камери, направо е кожодерство. Аз затова взех планетарна, за да започна с нещо, с което да не се изръся торба пари още от самото начало. Просто това беше най-евтиното от скъпите.
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » нед авг 02, 2020 09:52

n_antonov написа:
съб авг 01, 2020 21:08
Sektor написа:
пет юли 31, 2020 13:38
Здравей,

Супер, много благодаря! Точно това се чудех, как се смята увеличение при камерите, когато директно поставяш сензора на фокуса на телескопа. Когато ползваш окуляр с леща, знам как се смята, но при това положение не знаех. Сега разбрах, че има такова нещо като фокален редуктор, който практически води до намаляване на увеличението. Струва ми се много по-добре засега да взема такъв за около 50 EUR, отколкото да се хвърлям на камера за 800-900 EUR. Просто са ужасно скъпи тези камери, направо е кожодерство. Аз затова взех планетарна, за да започна с нещо, с което да не се изръся торба пари още от самото начало. Просто това беше най-евтиното от скъпите.
Здравей,
ако вземеш фокалния редуктор, за който ти пуснах линк, мога да ти дам направо разстоянията
на които трябва да е от чипа на камерата за да получиш различни коефициенти ( За 0.6 - 33 mm , за 0.7 - 25 mm ).
Аз ползвах 0.6 , като най-удачно за бройката, която закупих. С F4 телескопа сега ползвам 0.7.
Фокалния редуктор не само ще ти даде по-голямо поле, а скъсява и времето за експозиции (0.7 - два пъти,0.6 - три пъти,0.5 - четири пъти) .
За Нютон в известна степен намалява и комата.
Камерата ти от подписа е АSI ZWO 290MC.
Изобщо не е само планетарна. Пише, че няма IR филтър, което означава, че е "отворена" за
инфрачервения спектър, което е задължително за много далечни галактики. Всичко е въпрос на настройки.
С телескопа 130 f3 (с редуктор 0.6) ще стигаш до обекти 16-17 звездна величина с експозиции до 15 сек.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Линк за библиотеката с книги последна версия 19.06.2020:
https://drive.google.com/file/d/1RVGoHd ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4 + FR 0.5 - summary F2.8
Skywatcher Discovery Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Software: Sharpcap Pro

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » нед авг 02, 2020 20:22

Synergon написа:
нед авг 02, 2020 09:52
Здравей,
ако вземеш фокалния редуктор, за който ти пуснах линк, мога да ти дам направо разстоянията
на които трябва да е от чипа на камерата за да получиш различни коефициенти ( За 0.6 - 33 mm , за 0.7 - 25 mm ).
Аз ползвах 0.6 , като най-удачно за бройката, която закупих. С F4 телескопа сега ползвам 0.7.
Фокалния редуктор не само ще ти даде по-голямо поле, а скъсява и времето за експозиции (0.7 - два пъти,0.6 - три пъти,0.5 - четири пъти) .
За Нютон в известна степен намалява и комата.
Камерата ти от подписа е АSI ZWO 290MC.
Изобщо не е само планетарна. Пише, че няма IR филтър, което означава, че е "отворена" за
инфрачервения спектър, което е задължително за много далечни галактики. Всичко е въпрос на настройки.
С телескопа 130 f3 (с редуктор 0.6) ще стигаш до обекти 16-17 звездна величина с експозиции до 15 сек.

Лека.
Това в супер ценно ноу-хау. Направо ми върна вярата в живота. Фокалния редуктор го поръчвам, без да се замислям. Ще споделям резултати.

Нещо малко странично. Какво ще кажете да си организираме един zoom семинар за астрофотография за начинаещи за нашата реалност? Имам платен абонамент. Ще се запише и ще остане като материал
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед авг 02, 2020 21:23

Успех.
Ако има някакви въпроси за този тип наблюдения ( видеоастрономия), съм насреща.
Също по настройка на системата и подходящи за обектите експозиции.
Уточнявам, че ползвам livestack на програмата SharpCap .
Всички мои каталози подходящи за визуална, видеоастрономия и астрофото ги има в
голямата библиотека от подписа ми в раздела Наука-Астрономия.

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI385MC

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » пон авг 03, 2020 20:30

Synergon, много е хубаво, когато имаш на чужд опит да се учиш и да напредваш. Респект и благодарности!

Ето с какво се занимавах този уикенд. След като първата вечер се занимавах с мъглявината "Котешко око" в Дракон, на следващата снимах мъглявината "Папионка" в Цефей. От "Котешко око" още не съм обработил материала, беше труден обект и не знам какво е излязло. Подозирам, че ще е разочарование. Като гледам резултата от двете сесии, си давам сметка, че може би е трябвало да сложа Барлоу лещата. Малки са и двете планетарни мъглявини и са излезли ситно.

Няма значение това, защото сега и без това се уча и всеки опит е полезен. Още повече, че беше пълнолуние и не очаквах да се получи кой знае какво. Нощите бяха кристални, на село традиционно няма излишна влага и небето се вижда дълбоко дори при ярка луна. По принцип всяка свободна вечер ми е супер скъпа, така че не подбирам и се радвам на всяка минута свободно време за занимание с астрономия.

Юлското новолуние беше пълна трагедия, само дето камъни не падаха от небето по едно време :)

Това е NGC40 в Цефей. 367 кадъра по 15 сек, елементарна обработка в GIMP (Levels&Curves).
Изображение
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон авг 03, 2020 22:39

Здравей,

ето същия обект със стария телескоп 150mm (F3 с редуктора) за 4-5 мин livestack от SharpCap:

NGC040_a.png

Какво е било времето не си спомням. Камерата - ASI 224MC.

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI385MC

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » вт авг 04, 2020 11:04

Редукторът поръчан! Можете ли да ми препоръчате някакви полезни филтри, които да не са майка и баща? :)

Благодаря предварително!

Още малко от уикенда :)
Изображение
ASI ZWO 290MC

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » вт авг 04, 2020 16:32

Приятелю в това хоби всичко нормално работещо е майка и баща.

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » вт авг 04, 2020 16:39

Супер Водовъртеж.

Аз бих препоръчал някой филтър за светлинно замърсяване ако снимате от града. Аз ползвам на Baader Neodymium за галактики и UHC за мъглявини и съм много доволен.

Ефектът се вижда в това, че небето е черно, а цветовете на мъглявините изпъкват. Също така може да се снима и при пълна Луна.

Поздрави.
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX + ZWO ASI533

Потребителски аватар
n_antonov

Мнение от n_antonov » вт авг 04, 2020 19:01

Sektor написа:
вт авг 04, 2020 16:39
Супер Водовъртеж.

Аз бих препоръчал някой филтър за светлинно замърсяване ако снимате от града. Аз ползвам на Baader Neodymium за галактики и UHC за мъглявини и съм много доволен.

Ефектът се вижда в това, че небето е черно, а цветовете на мъглявините изпъкват. Също така може да се снима и при пълна Луна.

Поздрави.
Благодаря, Sektor. Ще разгледам какво има по онлайн шоповете. Снимам на село при отлични условия, но нещо за луната няма да е лошо да взема, защото е голям лукс да се случи свободна вечер, безлунна и ясна, за да имам перфектните условия за наблюдение.
ASI ZWO 290MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение